30.03.20
Справа № 744/255/20
Провадження по справі № 2-о/744/32/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 березня 2020 року Семенівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого - судді Смаги С. В.,
при секретарі судового засідання Фільчаговій Г. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Семенівка Чернігівської області цивільну справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1 про зниження шлюбного віку та надання права на шлюб неповнолітній особі; заінтересовані особи: ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 ; Семенівська районна державна адміністрація Чернігівської області в особі органу опіки та піклування; Семенівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Чернігівської області Північно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), -
В С Т А Н О В И В:
Заявник, ОСОБА_1 , пред`явила до Семенівського районного суду Чернігівської області в порядку окремого провадження заяву про зниження шлюбного віку та надання права на шлюб неповнолітній особі, у якій заявник просила: прийняти заяву до розгляду; знизити шлюбний вік для неповнолітньої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для реєстрації шлюбу; надати неповнолітній ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на шлюб з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування своєї вимоги заявник, ОСОБА_1 зазначила про те, що вона, ОСОБА_1 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Прогрес Семенівського району Чернігівської області. В червні 2018 року вона почала зустрічатись з громадянином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , від якого завагітніла та має намір народити дитину. В січні 2020 року вона з громадянином ОСОБА_3 вирішили одружитися і звернулися з відповідною заявою до Семенівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми). Однак їхню заяву не прийняли, у зв`язку з тим, що заявник не досягла шлюбного віку, встановленого частиною 1 ст. 22 Сімейного кодексу України. Їм було запропоновано звернутись до суду, що вона і вимушена зробити.
У відповідності до ч. 2 ст. 22 Сімейного кодексу України за заявою особи, яка досягла 16-річного віку, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її потребам та інтересам. Реєстрація шлюбу з ОСОБА_3 відповідає її потребам, вони кохають один одного та обоє зацікавленні в народженні дитини та реєстрації шлюбу. Її батьки та батьки майбутнього чоловіка не заперечують у народженні дитини та реєстрації шлюбу. Зазначені заявником обставини може підтвердити її мати ОСОБА_2 , та її бабуся ОСОБА_4 , з якою вона на даний час проживає. Її майбутній чоловік ОСОБА_3 працює за контрактом у Державній прикордонній службі, забезпечував та зможе забезпечити в майбутньому їхню сім`ю матеріально.
Ухвалою судді від 04 березня 2020 року заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у цивільній справі окремого провадження та призначено судове засідання на 30 березня 2020 року.
У судове засідання заявник ОСОБА_1 не з`явилася, належним чином була повідомлена про дату, час і місце розгляду справи, до суду подала письмову заяву, згідно відомостей якої просила справу розглянути без її участі, заяву підтримує повністю, доповнень та клопотань не має.
Заінтересована особа ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилася, належним чином була повідомлена про дату, час і місце розгляду справи, до суду подала письмову заяву, згідно відомостей якої просила справу розглянути без її участі, заяву заявниці підтримує повністю, доповнень та клопотань не має.
Заінтересована особа ОСОБА_3 у судове засідання не з`явився, належним чином був повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, до суду подав письмову заяву, згідно відомостей якої просив справу розглянути без його участі, заяву заявниці підтримує повністю, доповнень та клопотань не має.
Заінтересована особа - Семенівська районна державна адміністрація Чернігівської області в особі органу опіки та піклування у судове засідання свого представника не направила, будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце розгляду справи, про поважні причини неявки представника суд не повідомила, письмове пояснення з викладом своїх аргументів і міркувань на підтримку або заперечення проти позову до суду не подала.
У судове засідання представник заінтересованої особи, Семенівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), начальник Семенівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Домишлинець Юлія Анатоліївна не з`явилась, будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце розгляду справи, подала до суду письмову заяву, згідно відомостей якої просила суд розглянути справу без участі представника відділу на розсуд суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Стаття 293 Цивільного процесуального кодексу України передбачає, що окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає у порядку окремого провадження справи про надання права на шлюб.
Заявник ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження. В графі мати вказана: ОСОБА_2 , а в графі батько: ОСОБА_5 (а. с. 6).
Таким чином, на момент розгляду даної справи заявниці виповнилося 16 років та вона не досягла шлюбного віку, як це передбачено нормами Сімейного кодексу України. ОСОБА_3 , народився ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується копією паспорту громадянина України (а. с. 7-8).
Відповідно до довідки Комунального некомерційного підприємства Корюківська центральна районна лікарня № 5 від 20 лютого 2020 року у ОСОБА_1 термін вагітності становить 11-12 тижнів (а. с. 11).
Заявник ОСОБА_1 та ОСОБА_3 бажають зареєструвати шлюб, оскільки вони мають взаємні почуття любові один до одного та бажають створити сім`ю і хочуть щоб їхня дитина народилася у шлюбі.
Відповідно до положень статті 51 Конституції України шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки і чоловіка. Кожен із подружжя має рівні права і обов`язки у шлюбі та сім`ї.
Відповідно до ст. 22 Сімейного кодексу України, шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у вісімнадцять років. Особи, які бажають зареєструвати шлюб, мають досягти шлюбного віку на день реєстрації шлюбу.
Відповідно до ст. 23 Сімейного кодексу України право на шлюб мають особи, які досягли шлюбного віку. За заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.
Мати заявниці не заперечує проти шлюбу своєї неповнолітньої доньки, оскільки шлюб відповідає її інтересам.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Сімейного кодексу України державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства.
У відповідності до роз`яснень, які містяться в п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 21 грудня 2007 року № 11 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя" заява про надання особі, яка досягла чотирнадцяти років, права на шлюб (ст. 23 Сімейного кодексу України) повинна розглядатися судом в окремому провадженні, при цьому до участі в справі залучаються один або обоє батьків (усиновлювачів) неповнолітньої дитини, піклувальник, особа, з якою передбачається реєстрація шлюбу, а також інші заінтересовані особи.
Заперечення батьків (піклувальників) щодо надання права на шлюб не є підставою для відмови в задоволенні заяви, оскільки головним критерієм для задоволення заяви про надання права на шлюб є встановлення судом факту про відповідність такого права інтересам заявника. Резолютивна частина рішення повинна відповідати вимогам ч. 2 ст. 23 Сімейного кодексу України, згідно з якою суд надає право на шлюб (а не знижує шлюбний вік), а також містити прізвище, ім`я та по батькові особи, право на шлюб з якою надається судом.
Статтею 24 Сімейного кодексу України визначено, що шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка.
Правовий статус неповнолітніх осіб визначено у Цивільному кодексі України (ч. 2 ст. 34). У тому випадку, коли за рішенням суду неповнолітній особі, яка досягла 16 років, надається право на шлюб, у разі реєстрації шлюбу такою особою, вона набуває повної цивільної дієздатності з моменту реєстрації шлюбу (крім того, якщо такій особі раніше був призначений піклувальник, піклування припиняється). У разі припинення шлюбу до досягнення фізичною особою повноліття набута нею повна цивільна дієздатність зберігається.
Як вбачається з матеріалів справи, будь-яких обставин, які б вказували, що шлюб може зашкодити інтересам заявника, та перешкод для укладення шлюбу, встановлених ст. 26 Сімейного кодексу України судом не встановлено.
На підставі вищевикладеного, встановивши, що надання права на шлюб ОСОБА_1 відповідає її інтересам, враховуючи той факт, що вона вагітна та має намір укласти шлюб для створення повноцінної сім`ї, мати заявника ОСОБА_2 проти укладення шлюбу не заперечує, з метою народження дитини у повній сім`ї, суд вважає, що надання права на шлюб відповідає правам та законним інтересам заявниці.
Тому заява ОСОБА_1 в частині надання їй права на шлюб підлягає задоволенню.
Разом з тим, заява ОСОБА_1 в частині зниження шлюбного віку задоволенню не підлягає, оскільки до компетенції суду, відповідно до ст. 23 Сімейного кодексу України, віднесено питання щодо надання права на шлюб особам, які не досягли шлюбного віку, а не зниження шлюбного віку. Враховуючи наведене в цій частині заява задоволенню не підлягає.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 22, 23, 27 Сімейного кодексу України, ст. ст. 4, 12, 19, 81, 89, ч. 2 ст. 247, ст. ст. 259, 263, 264, 265, 293, 294 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , про зниження шлюбного віку та надання права на шлюб неповнолітній особі, заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаюча за адресою: АДРЕСА_3 ; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 ; фактично проживаючий за адресою: АДРЕСА_2 ; Семенівська районна державна адміністрація Чернігівської області (ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 04061820, місцезнаходження: вулиця Червона Площа, будинок 6, місто Семенівка Чернігівської області, 15400); Семенівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Чернігівської області Північно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) (ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 21398308, місцезнаходження: вулиця Червона Площа, будинок 2, місто Семенівка Чернігівської області, 15400), - задовольнити частково.
Надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , паспорт громадянина України № НОМЕР_4 , запис № НОМЕР_5 , виданий 10 жовтня 2017 року, орган, що видав - 7428, зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючій за адресою: АДРЕСА_2 , право на укладення шлюбу із ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_6 , виданий 19 грудня 2014 року Згурівським РС Управління ДМС України в Київській області, зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_4 , фактично проживаючим за адресою: АДРЕСА_2 .
В решті заяви відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернігівського апеляційного суду через Семенівський районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: С. В. Смага
Суд | Семенівський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 30.03.2020 |
Оприлюднено | 31.03.2020 |
Номер документу | 88484273 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Семенівський районний суд Чернігівської області
Смага С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні