Рішення
від 26.03.2020 по справі 924/117/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" березня 2020 р.Справа № 924/117/20 м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Субботіної Л.О. за участю секретаря судового засідання Мізика М.А., розглянувши матеріали

за позовом міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності м. Хмельницький

до громадської молодіжної організації "Хмельницький молодіжний центр праці" м.Хмельницький

про виселення з нежитлового приміщення та передачі його балансоутримувачу

Представники сторін: не з`явились

У судовому засіданні згідно зі ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ВСТАНОВИВ:

12.02.2020 року до господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності м.Хмельницький до громадської молодіжної організації "Хмельницький молодіжний центр праці" м. Хмельницький про виселення з нежитлового приміщення та передачі його балансоутримувачу. В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що 21.11.2016 року укладено договір оренди нежитлового приміщення загальною площею 58,6 кв.м., що розташоване за адресою: м.Хмельницький, вул. Кам`янецька, 74. Вказане приміщення передано відповідачу строком на два роки та одинадцять місяців з 21.11.2016 по 21.10.2019 за актом приймання-передачі. 02.10.2017 укладено додаткову угоду до договору оренди, якою змінено балансоутримувача, отримувача коштів з МКП "Житлово-комунальна контора "Будівельник" на МКП по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності. Позивач вказує, що на даний час термін дії договору оренди закінчився, проте, орендар не повернув орендоване майно балансоутримувачу згідно акту приймання-передачі. 03.02.2020 балансоутримувач звертався до відповідача з вимогою про виселення із орендованого приміщення, однак, відповіді не отримано, а приміщення не звільнено, у зв`язку із чим позивач звернувся до суду із даним позовом.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями від 12.02.2020 року вказану позовну заяву передано для розгляду судді Субботіній Л.О.

Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 14.02.2020 відкрито провадження у справі за позовом міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності м. Хмельницький до громадської молодіжної організації "Хмельницький молодіжний центр праці" м.Хмельницький про виселення з нежитлового приміщення та передачі його балансоутримувачу, справу №924/117/20 вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 12.03.2020.

У відповідності до ухвали суду від 12.03.2020 закрито підготовче провадження у справі №924/117/20 та призначено справу до судового розгляду по суті на 26.03.2020.

Позивач належним чином повідомлений про дату та час судового засідання, що підтверджується наявною в матеріалах справи розпискою.

Відповідач відзиву на позовну заяву не подав. Ухвали суду надсилались відповідачу за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Таким чином, відповідач був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Зважаючи на вищевикладене, враховуючи відсутність клопотань сторін про відкладення судового засідання, суд вважає за необхідне розглянути справу за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.

Суд під час розгляду матеріалів справи встановив наступні обставини.

21.11.2016 між Виконавчим комітетом Хмельницької міської ради (орендодавець), громадською молодіжною організацією "Хмельницький молодіжний центр праці" (орендар) та Міським комунальним підприємством "Житлово-комунальна контора "Будівельник" (отримувач коштів, балансоутримувач) укладено договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького (далі - договір).

Згідно п. 1.1 договору орендодавець, балансоутримувач передає, а орендар приймає в строкове платне користування майно - нежитлове приміщення корисною площею 42,5 кв.м. (загальною площею 58,6 кв.м.), розміщене за адресою: м. Хмельницький, вул. Кам`янецька, 74 (надалі - майно) розташоване на першому поверсі п`ятиповерхового будинку, що перебуває на балансі міського комунального підприємства "Житлово-комунальна контора "Будівельник", вартість якого встановлена за результатами проведення незалежної оцінки (експертним шляхом) і становить відповідно до Звіту про оцінку 441453,00грн. (1 кв.м. - 7533,33грн.) станом на 31 жовтня 2016 року.

Майно передається в оренду для розміщення організації строком на два роки і одинадцять місяців з 21 листопада 2016 року по 21 жовтня 2019 року.

У відповідності до п. 2.1 договору орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору.

У разі припинення, розірвання, відмови від договору майно повертається орендарем балансоутримувачу. Орендар повертає майно аналогічно порядку, встановленому при передачі мана орендарю цим договором. Майно вважається поверненим з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі (п. 2.3 договору).

Згідно п. 2.4 договору обов`язок по складанню акта приймання-передачі покладається на сторону, яка передає майно іншій стороні договору.

За умовами п. 5.10 договору орендар зобов`язаний у разі припинення, розірвання або відмови орендодавця від договору в 5- ти денний термін повернути балансоутримувачу орендоване майно у належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду, з врахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати балансоутримувачу збитки у разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого майна з вини орендаря.

Відповідно до п. 9.7 договору спори, які виникають за цим договором або в зв`язку з ним, не вирішені шляхом переговорів, вирішуються в судовому порядку.

Згідно п. 10.10 договору чинність цього договору припиняється внаслідок: а) закінчення строку на який його було укладено.

Договір підписано та скріплено відтисками печаток орендодавця, орендаря та балансоутримувача.

За актом приймання-передачі від 29.01.2017 балансоутримувач передав в оренду, а орендар прийняв орендоване приміщення по вул.Кам`янецькій, 74, загальною площею 58,6 кв.м.

02.10.2017 року підписано додаткову угоду про внесення змін до договору оренди від 21.11.2016 року, якою замінено сторону по договору з "Міське комунальне підприємство "Житлово-комунальна контора "Будівельник" на сторону договору Міське комунальне підприємство по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності (надалі - балансоутримувач, отримувач коштів) (п. 1.1 додаткової угоди).

Додаткова угода підписана та скріплена відтисками печаток сторін.

02.10.2017 року між сторонами підписано акт приймання-передачі, за умовами якого відповідач прийняв у строкове платне користування вищевказане приміщення.

03.02.2020 року позивач звертався до відповідача з претензією № 65/в про виселення з нежитлового приміщення комунальної власності та передачу майна балансоутримувачу. В якості доказу надіслання відповідачу претензії позивач подав в матеріали справи фіскальний чек відділення поштового зв`язку від 04.02.2020.

Враховуючи, що відповідач відповіді на претензію не надав, займане приміщення не звільнив та не передав його балансоутримувачу, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Аналізуючи надані докази та пояснення представника позивача, оцінюючи їх у сукупності, суд приймає до уваги наступне.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України (далі - ГК України) майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

З положень ст. 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), ст. 173 ГК України вбачається, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Згідно п.1 ч.2 ст.11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договір, а в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 283 ГК України, ч. 1 ст. 759 ЦК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Як вбачається з матеріалів справи 21.11.2016 між Виконавчим комітетом Хмельницької міської ради, громадською молодіжною організацією "Хмельницький молодіжний центр праці" та Міським комунальним підприємством "Житлово-комунальна контора "Будівельник", яке в подальшому на підставі додаткової угоди від 02.10.2017 року замінено на Міське комунальне підприємство по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності, укладено договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького.

Суд встановив, що на виконання умов договору оренди від 21.11.2016 позивач передав, а відповідач прийняв в строкове платне користування майно - нежитлове приміщення корисною площею 42,5 кв.м. (загальною площею 58,6 кв.м.), розміщене за адресою: м. Хмельницький, вул.Кам`янецька, 74, що підтверджується актом приймання-передачі від 02.10.2017 року.

З огляду на те, що орендоване майно є комунальною власністю, до правовідносин, що склалися між суб`єктами господарювання за договором оренди, застосовуються положення Закону України "Про оренду державного та комунального майна" № 157-IX від 03.10.2019 (далі - Закон), який є спеціальним законодавчим актом у сфері регулювання відносин, пов`язаних з передачею державного та комунального майна в оренду.

У відповідності до ст. 763 ЦК України договір найму укладається на строк, встановлений договором.

За умовами п. 1.1 договору майно передається в оренду для розміщення організації строком на два роки і одинадцять місяців з 21 листопада 2016 року по 21 жовтня 2019 року.

Згідно ч. 1 ст. 24 Закону договір оренди припиняється у разі, зокрема закінчення строку, на який його укладено. Положення аналогічного змісту закріплені також у п. 10.10 договору оренди та були визначені у ч. 2 ст. 26 Закону України Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992 № 2269-XII, який діяв до набрання чинності Законом України № 157-IX від 03.10.2019.

Таким чином, починаючи з 22 жовтня 2019 року договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького від 21.11.2016 є припиненим.

Частиною 1 ст. 785 ЦК України передбачено, що у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Відповідно до ст. 795 ЦК України повернення наймачем предмета договору найму будівлі або іншої капітальної споруди (її частини) оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору.

Згідно ч.1 ст. 25 Закону у разі припинення договору оренди орендар зобов`язаний протягом трьох робочих днів з дати припинення договору повернути орендоване майно в порядку, визначеному договором оренди. Обов`язок повернення об`єкта оренди на умовах, зазначених у договорі оренди, у разі закінчення строку його дії був передбачений також ч. 1 ст. 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992 № 2269-XII.

За умовами п. 5.10 договору орендар зобов`язаний у разі припинення, розірвання або відмови орендодавця від договору в 5- ти денний термін повернути балансоутримувачу орендоване майно у належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду, з врахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати балансоутримувачу збитки у разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого майна з вини орендаря.

Орендар повертає майно аналогічно порядку, встановленому при передачі мана орендарю цим договором. Майно вважається поверненим з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі. Обов`язок по складанню акта приймання-передачі покладається на сторону, яка передає майно іншій стороні договору (п.п. 2.3, 2.4 договору).

Положеннями ст. ст. 525, 526 ЦК України, ст. 193 ГК України встановлено, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов`язання і одностороння зміна умов договору не допускається.

Згідно ч.1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Невиконання зобов`язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобовязання (неналежне виконання) стаття 610 ЦК України визначає як порушення зобовязання. Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 ЦК України).

Зважаючи на те, що строк дії договору оренди від 21.11.2016 закінчився 21.10.2019, а матеріали справи не містять будь-яких доказів на підтвердження повернення відповідачем орендованого майна, укладення відповідачем нового договору оренди чи наявності іншої правової підстави для використання спірного приміщення, то суд приходить до висновку, що на даний час відповідач користується спірним приміщенням без будь-яких правових підстав, у зв`язку із чим позовні вимоги про виселення відповідача та повернення орендованого майна є обґрунтованими, заявленими відповідно до приписів чинного законодавства та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача, в зв`язку із задоволенням позову.

Керуючись ст. ст. 20, 24, 27, 73, 74, 76-79, 86, 129, 232, 233, 236-238, 240-242, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності м. Хмельницький до громадської молодіжної організації "Хмельницький молодіжний центр праці" м.Хмельницький про виселення з нежитлового приміщення та передачі його балансоутримувачу задовольнити.

Виселити громадську молодіжну організацію "Хмельницький молодіжний центр праці" (м.Хмельницький, вул. Кам`янецька ,74, код 26382016) з нежитлового приміщення загальною площею 58,6 кв.м., що розташоване за адресою: м. Хмельницький, вул. Кам`янецька, 74 та передати його по акту приймання-передачі Балансоутримувачу - міському комунальному підприємству по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності (м. Хмельницький, вул. Кам`янецька, 2, код 30579655).

Стягнути з громадської молодіжної організації "Хмельницький молодіжний центр праці" (м.Хмельницький, вул. Кам`янецька ,74, код 26382016) на користь Міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності (м. Хмельницький, вул. Кам`янецька, 2, код 30579655) 2102,00грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 коп.) витрат на оплату судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржено протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення. Порядок подання апеляційної скарги визначений ст. 257 ГПК України та підпунктом 17.5 пункту 17 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.

Повний текст рішення складено 31.03.2020.

Суддя Л.О. Субботіна

Віддруковано у 3 примірниках:

1- до справи,

2- позивачу (29000, м. Хмельницький, вул. Кам`янецька, 2),

3- відповідачу (29000, м Хмельницький, вул. Кам`янецька, 74).

Надіслати усім рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення26.03.2020
Оприлюднено02.04.2020
Номер документу88506357
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/117/20

Рішення від 26.03.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Субботіна Л.О.

Ухвала від 19.03.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Субботіна Л.О.

Ухвала від 12.03.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Субботіна Л.О.

Ухвала від 14.02.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Субботіна Л.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні