Рішення
від 31.03.2020 по справі 497/260/2020
БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

31.03.2020

Справа № 497/260/2020

Провадження № 2/497/301/2020

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2020 року м. Болград

Болградський районний суд Одеської області у складі:

головуючого - судді Кодінцевої С.В.,

за участю секретаря - Ковтун О.І.

без участі сторін,

розглянувши, у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в м. Болград цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Калчівської сільської ради Болградського району Одеської області про визнання права власності в порядку спадкування,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з названим позовом та просить постановити рішення, яким визнати за ним в порядку спадкування право власності на земельну ділянку загальною площею 2.04 га, що розташована на території Калчівської сільської ради Болградського району Одеської області, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА №152664, виданого на підставі розпорядження Болградської районної державної адміністрації Одеської області №714 від 20.09.2004 року, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010651801552, як за спадкоємцем за законом п`ятої черги після смерті діда ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стверджує, що при звернення до приватного нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті діда ОСОБА_2 , йому було відмовлено у зв`язку з тим, що вищезазначений державний акт виданий після смерті спадкодавця.

Зазначене стало приводом для звернення до суду.

Ухвалою суду від 26.02.2020 року відкрито провадження по справі та призначено до підготовчого розгляду на 31 березня 2020 року о 13:00 годині.

Позивач до суду не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. В позовній заяві зазначив клопотання про розгляд справи у його відсутність (а.с.2-4).

Представник позивача до суду також не прибув, про час та місце проведення підготовчого засідання повідомлявся згідно вимог чинного законодавства, на адресу суду надіслав заяву, якою підтримав позовні вимоги позивача та просив розгляд справи провести без його участі та участі позивача (а.с.41-47).

Відповідач - Калчівська сільська рада Болградського району Одеської області до суду не прибула, про час та місце розгляду справи сповіщалася відповідно до чинного законодавства. Позовні вимоги визнав у повному обсязі, та справу просив розглянути у відсутність представника (а.с.48).

Згідно ст.200 ч.3 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Беручи до уваги, що відповідач визнає позовні вимоги і визнання позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні підготовчого судового засідання.

Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заяви сторін по справі, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог за наступних підстав.

Згідно ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Завданням суду при здійсненні правосуддя, в силу ст.2 Закону України Про судоустрій і статус суддів є забезпечити кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною радою України.

За змістом положень вказаних норм, розпорядження своїм правом на захист є диспозитивною нормою цивільного законодавства, яке полягає у наданні особі, яка вважає свої права порушеними, невизнаними або оспорюваними, можливості застосувати способи захисту, визначені законом або договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, держави та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

При цьому, предметом позову є матеріально-правова вимога позивача до відповідача, а підставою - посилання на належне йому право, юридичні факти, що призвели до порушення цього права, та правове обґрунтування необхідності його захисту.

Отже, виходячи із наведеного, на момент звернення із тим чи іншим позовом, права та інтереси, на захист яких поданий позов вже мають бути порушені, невизнані або оспорювані особою, до якої пред`явлений позов, тобто, законодавець пов`язує факт звернення до суду із наявністю вже порушених прав та інтересів позивача. Метою ж позову є розгляд спору і захист вже порушених, невизнаних або оспорюваних суб`єктивних прав або законних інтересів позивача.

Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини, а саме між сторонами виник спір із правовідносин, що виникають із спадкових прав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про його смерть серії НОМЕР_1 , виданим на підставі запису акту про смерть № 10 від 27 січня 2006 року, складеним Виконавчим комітетом Калчівської сільської ради Болградського району Одеської області (а.с.10).

Після смерті спадкодавця відкрилась спадщина, до складу якої окрім іншого майна також входить і земельна ділянка загальною площею 2.04 га у межах згідно з планом, розташована на території Калчівської сільської ради Болградського району Одеської області, яка належала померлому на підставі державного акту серії ЯА №152664 (а.с.13).

Відділом Держгеокадастра у Болградському районі Одеської області 05.02.2020 року надано лист про нормативну грошову оцінку 2.0364 га ріллі по базовому сільськогосподарському підприємству з урахуванням індексації станом на 05.02.2020 року складає: рілля - 66 417.64 гривен/га (а.с.17).

Спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2 є - онук, позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується:

- свідоцтвом про народження позивача серії НОМЕР_2 , виданим Оксамитненською сільською радою Болградського району Одеської області на підставі актового запису №26 (а.с.9);

- витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , виданого Болградським районним відділом реєстрації актів цивільного стану Міжрайонного територіального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (а.с.11).

Згідно довідки Калчівської сільської ради Болградського району Одеської області за № 381 від 06.11.2019 року на день смерті ОСОБА_2 в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 окрім померлого ніхто не проживав і не був зареєстрований (а.с.18).

На підставі рішення Болградського районного суду Одеської області від 20.12.2019 року, справа № 497/1577/19 позовну заяву ОСОБА_1 до Калчівської сільської ради Болградського району Одеської області про надання додаткового строку для прийняття спадщини - задоволено та надано ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , додатковий строк - три місяці для звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини за законом, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.12).

Реалізуючи своє право позивач звернувся 31.01.2020 року з заявою до приватного нотаріуса Болградського районного нотаріального округу Одеської області Станєвої В.Б. про прийняття спадщини (а.с.83) та було заведено спадкову справу за № 16/2020 (а.с.82-90).

Інші спадкоємці не зверталися з заяви про прийняття спадщини.

Однак нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на ім`я позивача у зв`язку з тим, що вищезазначений державний акт на право власності на земельну ділянку, виданий 01 березня 2006 року на ім`я ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто після смерті спадкодавця (а.с.21).

Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

За ч. 2 ст. 182 ЦК України, право власності на нерухоме майно підлягає державній реєстрації.

Однією з таких підстав є спадкування майна, в тому числі за законом відповідно до ст.1217 ЦПК України.

У відповідності до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини, відповідно до статті 1218 ЦК України, входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини (ст.1221 ч.1 ЦК України).

Статтею 1223 ЦК України врегульовано, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу.

Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Щодо спадкування за законом, то згідно ст.1265 ЦК України у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

Відповідно до ч.1, ч.3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно положень ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України).

Частиною 1 статті 1297 ЦК України визначено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Дане зобов`язання встановлено законодавством у зв`язку з тим, що право власності на спадкове нерухоме майно виникає у спадкоємця тільки з моменту державної реєстрації цього майна.

Приписами ст. 1225 ч.1 ЦК України передбачено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, в тому числі, шляхом визнання права, як передбачено п. а ч.3 ст. 152 Земельного Кодексу України.

Частиною 2 ст. 373 ЦК України передбачено, що право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.

Відповідно до ч.1 ст.125 Земельного Кодексу України право власності на земельні ділянки виникає після одержання її власником документу, що посвідчує право власності та його державної реєстрації.

Відповідно до Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки вартість 1 га земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_3 :01: НОМЕР_4 :1059, розташованої на території Калчівської сільської ради Болгарського району Одеської області станом на 05.02.2020 року складає 66 417.64 гривень (а.с.17).

Таким чином, позивач, як спадкоємець за законом, вважається таким, що прийняв спадщину, яка відкрилася після смерті дідуся ОСОБА_2 . На підставі, що передбачена законом, тобто в порядку спадкування, позивач набув право на це майно, тобто на земельну ділянку загальною площею 2.04 га у межах згідно з планом, розташовану на території Калчівської сільської ради Болградського району Одеської області.

При таких обставинах суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача про визнання права власності на земельну ділянку є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі ст.ст.125, 152 Земельного Кодексу України, ст.ст.328, 373, 1216-1218, 1223, 1261, 1268, 1269, 1270 ЦК України та керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 78-82, 140, 200, 247 п.2, 258, 259, 263-265, 273, 354 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Калчівської сільської ради Болградського району Одеської області про визнання права власності в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт серії НОМЕР_5 , виданий Болградським РВ ГУМВС України в Одеській області від 14.11.2004 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_6 право власності на земельну ділянку загальною площею 2.04 га, розташовану на території Калчівської сільської ради Болградського району Одеської області, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, належну спадкодавцю ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА №152664, зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010651801552, кадастровий номер земельної ділянки 5121484100:01:002:1059 як за спадкоємцем п`ятої черги за законом після смерті дідуся ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Болградський районний суд Одеської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Суддя С.В.Кодінцева

СудБолградський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення31.03.2020
Оприлюднено01.04.2020
Номер документу88514055
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —497/260/2020

Ухвала від 21.08.2020

Цивільне

Болградський районний суд Одеської області

Кодінцева С. В.

Ухвала від 17.08.2020

Цивільне

Болградський районний суд Одеської області

Кодінцева С. В.

Рішення від 31.03.2020

Цивільне

Болградський районний суд Одеської області

Кодінцева С. В.

Ухвала від 26.02.2020

Цивільне

Болградський районний суд Одеської області

Кодінцева С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні