Справа № 541/2444/19
Провадження №2/541/185/2020
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
01 квітня 2020 року Миргородський міськрайонний суд Полтавської області в складі: головуючої судді: Андрущенко-Луценко С.В.,
з участю секретаря судового засідання: Калініченко Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Миргороді в порядку загального провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Миргородської міської ради, треті особи: Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області, Гаркушинська сільська рада Миргородського району, про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,-
в с т а н о в и в:
24.10.2019 року ОСОБА_1 звернулася до Миргородського міськрайонного суду з позовом до Миргородської міської ради про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом.
Ухвалою Миргородського міськрайонного суду від 08 січня 2020 року до участі в справі в якості третіх осіб притягнуто Головне управління Держгеокадастру в Полтавській області та Гаркушинську сільську раду Миргородського району (а.с.70).
В направленому на адресу суду позові позивачка ОСОБА_1 зазначила, що відповідно до рішення Миргородського міськрайонного суду від 11 серпня 2014 року її матері ОСОБА_2 належало право на отримання земельної частки (паю) внаслідок розпаювання земель Державного підприємства Сільськогосподарське підприємство імені Іваненка в розмірі 5,3549 умовних кадастрових гектарів, що розташована на території Гаркушинської сільської ради Миргородського району . Проте за життя ОСОБА_2 не встигла отримати правовстановлюючий документ на земельну частку (пай). ІНФОРМАЦІЯ_1 її мати ОСОБА_2 померла, внаслідок чого відкрилася спадщина, до складу якої ввійшло вказане право. Спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняв батько позивачки - ОСОБА_3 . Рішенням Миргородського міськрайонного суду від 10.02.2017 року визнано право ОСОБА_3 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 на отримання земельної частки (паю) внаслідок розпаювання земель Державного підприємства Сільськогосподарське підприємство імені Іваненка площею 5,3549 умовних кадастрових гектарів, розташованої на території Гаркушинської сільської ради Миргородського району. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер не встигши отримати правовстановлюючий документ на земельну частку (пай). Спадщину після смерті батька ОСОБА_3 прийняла вона, позивачка по справі, шляхом звернення до нотаріуса з відповідною заявою про прийняття спадщини. В той же час, зважаючи на відсутність у неї правовстановлюючих документів на земельну частку (пай) після смерті батька , постановою нотаріуса їй було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії.
Просить суд визнати за нею в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 право на отримання земельної частки (паю) внаслідок розпаювання земель Державного підприємства Сільськогосподарське підприємство імені Іваненка розміром 5,3549 в умовних кадастрових гектарах, розташованої на території Гаркушинської сільської ради Миргородського району, який успадкував дане право за законом після смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка дане право успадкувала за заповітом після смерті ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_5 .
В судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з`явилася, будучи належним чином повідомленою про день та час судового розгляду справи.
Представник позивачки адвокат Огризков А.А. в судове засідання не з`явився, але направив на адресу суду заяву з якої вбачається, що позов ним підтримується, а справу він просить розглянути у його відсутності.
Представник відповідача Миргородської міської ради в судове засідання не з`явився, але направив на адресу суду заяву з якої вбачається, що він не має заперечень проти задоволення позову, а справу просить розглянути у його відсутності.
Представник третьої особи -Гаркушинської сільської ради Миргородського району в судове засідання не з`явився. З установи на адресу суду надійшов лист з якого вбачається, що сільська рада вважає позов ОСОБА_1 обґрунтованим та просить його задовольнити, розгляд справи провести у відсутності представника Гаркушинської сільської ради Миргородського району.
Представник третьої особи Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області в судове засідання не з`явився. Установа належним чином повідомлена про день та час судового розгляду справи.
Суд, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, вважає що заявлений позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Встановлено, що рішенням Миргородського міськрайонного суду від 11 серпня 2014 року за ОСОБА_2 визнано право на отримання земельної частки (паю) в розмірі 5,3549 умовних кадастрових гектарів, розташованої на території Гаркушинської сільської ради Миргородського району Полтавської області, внаслідок розпаювання земель Державного підприємства Сільськогосподарське підприємство імені Івваненка в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с.15-16).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с.17).
Спадщину після смерті ОСОБА_2 , зокрема на земельну частку (пай) прийняв її чоловік ОСОБА_3 . Рішенням Миргородського міськрайонного суду від 10 лютого 2017 року за ОСОБА_3 визнано право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що складається з права на отримання земельної частки (паю) площею 5,3549 умовних кадастрових гектарів, яка розташована на території Гваркушинської сільської ради Миргородського району, яке успадкувала остання після смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , внаслідок розпаювання земель Державного підприємства Сільськогосподарське підприємство імені Іваненка (а.с.19-20).
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с.21).
Спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняла за заповітом його дочка позивачка ОСОБА_1 , шляхом звернення з відповідною заявою до нотаріальної контори, що підтверджується копією спадкової справи. Частково оформила спадкове майно (а.с. 33-66).
Постановою приватного нотаріуса Миргородського міського нотаріального округу Гіль Д.В. відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай) площею 5,3549 умовних кадастрових гектарів, яка розташована на території Гаркушинської сільської ради Миргородського району по причині відсутності правовстановлюючого документу (а.с.26).
Отже, ОСОБА_3 не встиг за життя отримати правовстановлюючий документ на земельну частку (пай), на яку набув право, що позбавляє можливості його дочку позивачку ОСОБА_1 , яка прийняла спадщину відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України, отримати свідоцтво про право на спадщину на земельну частку (пай) і нотаріусом їй було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії.
Згідно пункту 2 Указу Президента України від 08.08.1995р. Про порядок паювання земель переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського товариства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
На відміну від паювання, приватизація земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств здійснюється за правилами, передбаченими ст. 25 Земельного кодексу, яка надає гарантоване право працівникам таких підприємств на безоплатне одержання земельної частки (паю), виділену в натурі (на місцевості).
Відповідно до ст.ст. 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до іншої особи (спадкоємця). Спадкування здійснюється за заповітом або законом.
Відповідно до ст.ст. 1268, 1273 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини під умовою або із застереженнями. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Оскільки спадкодавець ОСОБА_3 мав право на земельну частку (пай) площею 5,3549 умовних кадастрових гектарів , яка розташована на території Гаркушинської сільської ради Миргородського району, то це право відповідно до ст. 1218 ЦК України входить до складу спадщини.
Відповідно до ст. 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має правомірно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Поняття власності чи майна за ст. 1 Першого Протоколу Конвенції тлумачиться дуже широко, охоплює цілу низку інтересів економічного характеру. Так, відповідно до пунктів 32-35 рішення ЄСПЛ Stretch v. United Kingdom від 24 червня 2003 р., майном, у значенні ст. 1 Протоколу 1 до Конвенції про захист прав і основних свобод людини, вважається законне та обґрунтоване очікування набути майно або майнове право.
Відповідно до ч. 2 п. 17 Перехідних положень ЗК України сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Згідно статті 392 ЦК власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Таким чином, право на земельну частку (пай) позивача підлягає судовому захисту на рівні із правом власності, яке, відповідно до ст. 321 ЦК України є непорушним.
За таких обставин, права позивача ОСОБА_1 , як спадкоємця за заповітом, є порушеними і підлягають судовому захисту шляхом визнання такого права.
Керуючись ст.ст.4, 10, 12, 13, 77, 81, 141, 263, 264, 265, 354 ЦПК України, ст.ст. 16, 392 ЦК України суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Миргородської міської ради (37600, м. Миргород, вул. Незалежності,17, ЄДРПОУ 21051131), третя особи: Гаркушинська сільська рада Миргородського району (37670, с. Гаркушинці, вул.. Перемоги,4-а, ЄДРПОУ 24829418), Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області (36038, м. Полтава, вул. Уютна, 23, ЄДРПОУ 39767930), про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 , уродженкою м. Конотоп, Сумської області в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 право на отримання земельної частки (паю) внаслідок розпаювання земель Державного підприємства Сільськогосподарське підприємство імені Іваненка розміром 5,3549 в умовних кадастрових гектарах, розташованої на території Гаркушинської сільської ради Миргородського району, Полтавської області, який успадкував дане право за законом після смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка дане право успадкувала за заповітом після смерті ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення, шляхом подачі апеляційних через Миргородський міськрайонний суд Полтавської області.
Суддя: С. В. Андрущенко-Луценко
Суд | Миргородський міськрайонний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 01.04.2020 |
Оприлюднено | 03.04.2020 |
Номер документу | 88531320 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Андрущенко-Луценко С. В.
Цивільне
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Андрущенко-Луценко С. В.
Цивільне
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Андрущенко-Луценко С. В.
Цивільне
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Андрущенко-Луценко С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні