ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

УХВАЛА

Справа № 761/4904/20

Провадження № 1-кс/761/3391/2020

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2020 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва Рибак М.А., за участі секретаря Савенко О.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого з ОВС СВ РОВКП СУ ФР ГУ ДФС у м. Києві Пігуна Д.А. про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за №32019050000000075 від 23.12.2019, за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 205-1 КК України,-

В С Т А Н О В И В:

Слідчий з ОВС СВ РОВКП СУ ФР ГУ ДФС у м. Києві Пігун Д.А. за погодженням з прокурором відділу прокуратури м. Києва Хоменком А. звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і до документів з можливістю вилученням оригіналів (здійснити їх виїмку), що перебувають у володінні ТОВ ЦЕНТР СЕРТИФІКАЦІЇ КЛЮЧІВ УКРАЇНА (код ЄДР 36865753), за адресою: м. Київ, вул. Новоконстантинівська, 9 та/або за іншим місце знаходженням юридичної особи, а саме: реєстраційні справи, заяви та документи на підставі яких були отримані електронно-цифрові підписи та посилені сертифікати відкритих ключів ТОВ ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ БРОДВЕЙ (код ЄДРПОУ 42395891).

Клопотання мотивовано тим, що досудовим розслідуванням встановлено, що 23.12.2019 до СУ ФР ГУ ДФС у Донецькій області надійшла заява від фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) про те, що він не є засновником, директором, головним бухгалтером ТОВ ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ БРОДВЕЙ (код ЄДРПОУ 42395891) та жодних реєстраційних документів по зазначеній юридичній особі не складав та не підписував, що, з урахуванням наявних відомостей в ЄДР, свідчить про внесення невстановленими особами в документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи, завідомо неправдивих відомостей щодо особи засновника та директора ТОВ ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ БРОДВЕЙ та в подальшому подання для проведення державної реєстрації вказаної юридичної особи документів, які містять зазначені вище завідомо неправдиві відомості державному реєстратору Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації.

Також в ході досудового розслідування кримінального провадження допитано в якості свідка ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), який надав покази, що не має жодного відношення до реєстрації, перереєстрації підприємства ТОВ ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ БРОДВЕЙ (код ЄДРПОУ 42395891), а також не підписував відповідні документи, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи та ні кого на це не уповноважував.

Так, на даний час виникла необхідність отримати інформацію та документи, які підтверджують отримання електронного цифрового підпису та посилених сертифікатів відкритих ключів службовими особами ТОВ ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ БРОДВЕЙ (код ЄДРПОУ 42395891) в ТОВ ЦЕНТР СЕРТИФІКАЦІЇ КЛЮЧІВ УКРАЇНА (код ЄДР 36865753), які в свою чергу надають право подавати податкову звітність до податкових органів в електронному вигляді.

Документи стосовно ТОВ ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ БРОДВЕЙ (код ЄДРПОУ 42395891), що перебувають у володінні ТОВ ЦЕНТР СЕРТИФІКАЦІЇ КЛЮЧІВ УКРАЇНА (код ЄДР 36865753) мають значення для встановлення фактичного розміру завданої державі шкоди, визначення кола осіб, відповідальних за здійснення фінансово-господарських операцій, а також встановлення осіб причетних до вчинення кримінального правопорушення та містять в собі фактичні дані, на підставі яких можливо встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

У зазначених документах охоронювана законом таємниця не міститься.

Оригінали зазначених документів необхідно вилучити у ТОВ ЦЕНТР СЕРТИФІКАЦІЇ КЛЮЧІВ УКРАЇНА (код ЄДР 36865753), оскільки вони необхідні для встановлення особи, яка підписувала документи податкової звітності ТОВ ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ БРОДВЕЙ (код ЄДРПОУ 42395891) в якій було враховано документи фінансово-господарських взаємовідносин.

Слідчий вказує, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення істини у кримінальному провадженні, а також з метою доказування складу кримінального правопорушення необхідно вилучити саме оригінали вказаних документів з метою проведення судово-почеркознавчої експертизи.

Таким чином, слідчий зазначає, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані речі і документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у досудовому розслідуванні, а також те, що існує реальна загроза зміни або знищення відповідних документів, які перебувають у володінні ТОВ ЦЕНТР СЕРТИФІКАЦІЇ КЛЮЧІВ УКРАЇНА (код ЄДР 36865753), тому необхідно отримати тимчасовий доступ до вказаних документів з можливістю вилучення оригіналів вказаних документів, за адресою: м. Київ, вул. Новоконстантинівська, буд. 9 та/або за іншим місцезнаходженням юридичної особи.

Слідчий в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду клопотання повідомлявся належним чином. Подав слідчому судді заяву, в якій клопотання підтримав, просив провести розгляд за його відсутності та задовольнити.

Представник особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, до яких планується отримати доступ в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду клопотання повідомлявся належним чином.

Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Положеннями ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.

Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні зазначаються можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Згідно практики Європейського суду з прав людини під поняттям необхідності слід розуміти, що втручання відповідає нагальній суспільній необхідності та що воно пропорційне з правомірною метою, яку планується досягти (п. 67 справи ОЛССОН (OLSSON) проти Швеції , п. 44 справи Камензинд проти Швейцарії та інші).

Також, з метою дотримання принципу верховенства права, органи влади повинні вживати усіх розумних і доступних їм заходів для забезпечення збирання та збереження доказів, які стосуються події злочину. Це не є обов`язком досягнення результату, але обов`язком вжиття заходів. Зазначені усталені принципи були висловлені, у тому числі, у справах: Холодков і Холодкова проти України (заява 29697/08, рішення від 07 травня 2015 року), Сердюк проти України (заява 61876/08, рішення від 12 березня 2015 року), Мащенко проти України (заява №42279/08, рішення від 11 червня 2015 року).

Як встановлено слідчим суддею та вбачається з матеріалів кримінального провадження, які долучені до клопотання слідчого, в провадженні слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у м. Києві перебувають матеріали кримінального провадження, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32019050000000075 від 23.12.2019, за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 205-1КК України.

Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, який долучено до клопотання слідчого, 23.12.2019 року до СУ ФР ГУ ДФС у Донецькій області надійшла заява від ОСОБА_1 про те, що він не є засновником, директором, головним бухгалтером ОВ Виробнича компанія Бродвей (код ЄДРПОУ 42395891) та жодних реєстраційних документів по зазначеній юридичній особі не складав та не підписував, що, з урахуванням наявних відомостей в ЄДР, свідчить про внесення невстановленими особами в документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи, завідомо неправдивих відомостей щодо особи засновника та директора ТОВ ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ БРОДВЕЙ та в подальшому подання для проведення державної реєстрації вказаної юридичної особи документів, які містять зазначені вище завідомо неправдиві відомості державному реєстратору Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації.

Відповідно до протоколу допиту свідка ОСОБА_1 від 24.12.2019 року останній надав показання, що 13.12.2019 року він звернувся до Маріупольського центру зайнятості для того щоб стати на облік як тимчасово непрацююча особа. Цього ж дня працівники центру повідомили йому, що він являється посадовою особою підприємства ТОВ "ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ БРОДВЕЙ", що унеможливлює поставлення його на облік. Однак, будь якого відношення до даного товариства він не має, будь-яких реєстраційних документів не підписував та не подавав державним реєстраторам, статутний фонд не оформлював та печатку не отримував.

Відповідно до протоколу огляду від 24.12.2019 року, проведеним оглядом АІС "Податковий блок" ДФС України встановлено, що ТОВ "ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ БРОДВЕЙ" код ЄДРПОУ 42395891 зареєстровано державним реєстратором Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації 15.08.2018 року. Також в ході огляду встановлено, що ОСОБА_1 значиться як керівник. головний бухгалтер та засновник у одній особі (дата внесення запису 24.06.2019) ТОВ "ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ БРОДВЕЙ" код ЄДРПОУ 42395891.

24.12.2019 року згідно протоколу отримання зразків для експертизи, слідчим було відібрано у ОСОБА_1 зразки підпису для проведення почеркознавчої експертизи.

Як вбачається з постанови слідчого від 12.02.2020 року, у даному кримінальному провадженні призначено судово-почеркознавчу експертизу документів.

Слідчий вказує, що оригінали документів, які перебувають у володінні ТОВ ЦЕНТР СЕРТИФІКАЦІЇ КЛЮЧІВ УКРАЇНА (код ЄДР 36865753), необхідні для встановлення особи, яка підписувала документи податкової звітності ТОВ ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ БРОДВЕЙ (код ЄДРПОУ 42395891).

Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Вивчивши клопотання та долучені до нього матеріали, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого не підлягає задоволенню, оскільки у клопотанні не наведено достатніх підстав вважати, що оригінали документів, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ з можливістю їх вилучення перебувають у володінні ТОВ ЦЕНТР СЕРТИФІКАЦІЇ КЛЮЧІВ УКРАЇНА (код ЄДР 36865753), за адресою: м. Київ, вул. Новоконстантинівська, 9.

У відповідності до ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, копій документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій, актів перевірок, ініціювання проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій та інших процесуальних дій, а також шляхом здійснення інших дій, які здатні забезпечити подання суду належних і допустимих доказів.

Разом з тим, в даному випадку для встановлення знаходження у володінні ТОВ ЦЕНТР СЕРТИФІКАЦІЇ КЛЮЧІВ УКРАЇНА (код ЄДР 36865753) зазначених у клопотанні документів ТОВ "ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ БРОДВЕЙ", слідчий не звернувся до вказаної юридичної особи з відповідним запитом в порядку ст. 93 КПК України, а одразу звернувся до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, при цьому не долучивши до матеріалів клопотання жодних даних, які б свідчили про знаходження зазначених документів у ТОВ ЦЕНТР СЕРТИФІКАЦІЇ КЛЮЧІВ УКРАЇНА (код ЄДР 36865753).

Враховуючи вищевикладене клопотання слідчого задоволенню не підлягає.

Керуючись вимогами ст. ст. 132, 159 - 164 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні кдопотання слідчого з ОВС СВ РОВКП СУ ФР ГУ ДФС у м. Києві Пігуна Д.А. про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за №32019050000000075 від 23.12.2019, за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 205-1 КК України, - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя М.А. Рибак

Зареєстровано 03.04.2020
Оприлюднено 03.04.2020
Дата набрання законної сили 12.03.2020

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Перевірити компанію

Додайте Опендатабот до улюбленного месенджеру

Вайбер Телеграм Месенджер

Опендатабот для телефону