Справа № 297/2696/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 квітня 2020 року м. Берегове
Берегівський районний суд Закарпатської області в особі: головуючого Гал Л. Л., за участю секретаря Адамчо К.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах ОСОБА_2 , до ОСОБА_3 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача орган опіки та піклування виконавчого комітету Шомської сільської ради, орган опіки і піклування Берегівської районної державної адміністрації, про позбавлення батьківських прав, встановлення опікунства та стягнення аліментів,
встановив:
ОСОБА_2 , яка діє в інтересах ОСОБА_2 , звернулась до суду із позовною заявою до ОСОБА_3 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору орган опіки та піклування виконавчого комітету Шомської сільської ради, орган опіки і піклування Берегівської районної державної адміністрації, про позбавлення батьківських прав, встановлення опікунства відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та стягнення аліментів в твердій грошовій сумі в розмірі 2500 гривень щомісячно і до досягнення дитиною повноліття.
Позов мотивований тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 народився брат позивачки - ОСОБА_2 . Згідно свідоцтва про народження батьками дитини вказані ОСОБА_3 та ОСОБА_6 . 23 вересня 2011 року батько змінив прізвище з ОСОБА_1 на ОСОБА_1 . Далі, ІНФОРМАЦІЯ_3 померла матір позивачки та ОСОБА_2 - ОСОБА_6 .
З того часу батько - відповідач ОСОБА_3 їх з братом не навідує, жодним чином не цікавиться про життя останнього, участі у його вихованні не приймає, всіляко уникає будь-яких стосунків. При неодноразових розмовах з ним повідомляв, що відмовляється від дитини та у майбутньому не має ніякого бажання приймати участь у його житті. У підтвердження позиції відповідача він, власноручно написав заяву про відмову від дитини, що посвідчена приватним нотаріусаом Комарницькою О.Й., в якій вказав також, що він не проти щоб його позбавили батьківських прав щодо ОСОБА_2 .. Така поведінка відповідача є аморальною, а тому є достатньою підставою для позбавлення його батьківських прав.
Оскільки неповнолітній ОСОБА_2 проживає разом із позивачкою, яка доглядає за ним та піклується про нього, позивачка просить встановити опіку над її братом, призначив її опікуном.
Крім того, позивачка просить стягувати з відповідача аліменти на утримання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в твердій грошовій сумі в розмірі 2500 гривень щомісячно і до досягнення дитиною повноліття.
Позивачка ОСОБА_2 та її представник за ордером - адвокат Герич А.Й. в судове засідання не з`явились, подали заяву про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримали в повному обсязі (а.с. 63).
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги визнав в повному обсязі (а.с. 64).
Представник органу опіки і піклування виконавчого комітету Шомської сільської ради в судове засідання також не з`явився, подав заяву про те, що в них немає органу опіки і піклування (а.с. 42).
Представник органу опіки і піклування Берегівської РДА в судове засідання також не з`явився, подав заяву, в якій просив провести розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі (а.с. 52).
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 164 Сімейного Кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України Про охорону дитинства на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Встановлено, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 11).
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 28.07.2015 року ОСОБА_6 , яка є матір`ю неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 16).
Згідно довідки про склад сім`ї № 357 від 15.11.2019 року, виданої виконавчим комітетом Шомської сільської ради, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживає разом із своєю сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та бабкою ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 21).
Відповідно до ст. 165 Сімейного кодексу України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
У висновку органу опіки і піклування Берегівської РДА № 02-20/106 від 20.03.2020 року зазначено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , є батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Мати дитини - ОСОБА_6 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Малолітній ОСОБА_2 після смерті матері проживає разом з бабусею ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , та сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , в АДРЕСА_1 , та перебуває на їх повному утриманні і вихованні.
Встановлено, що ОСОБА_3 злісно ухиляється від виконання своїх обов`язків щодо виховання сина ОСОБА_2 , матеріально його не підтримує, не турбується про стан здоров`я, фізичний і духовний розвиток дитини, навчання та підготовку його до самостійного життя. Подав нотаріально посвідчену заяву, в якій відмовляється від батьківських прав щодо нього.
Позбавлення батьківських прав є одним із заходів сімейно-правової відповідальності, яка настає при винній поведінці батьків.
Виходячи з вищенаведеного та враховуючи рішення Комісії з питань захисту прав дитини від 18 березня 2020 року (протокол № 3), з метою захисту прав та інтересів малолітньої дитини, орган опіки та піклування Берегівської райдержадміністрації, вважає за доцільне позбавити батьківських прав громадянина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , стосовно його сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 55-60).
Згідно нотаріально завіреної заяви від 28.04.2017 року ОСОБА_3 , який є батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , відмовився від батьківських прав на сина ОСОБА_2 (а.с. 12).
Згідно до п. 16 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30 березня 2007 року Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Отже судом встановлено, що відповідач добровільно відмовився від своїх батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та не виконує свої обов`язки батька щодо нього.
Таким чином, оскільки судом були встановлені безспірні докази, які свідчать про ухилення відповідача від виконання своїх обов`язків щодо виховання неповнолітнього сина, тому його слід позбавити батьківських прав щодо ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до абзацу першого частини 3 статті 161 Сімейного кодексу України якщо орган опіки та піклування або суд визнав, що жоден із батьків не може створити дитині належних умов для виховання та розвитку, на вимогу баби, діда або інших родичів, залучених до участі у справі, дитина може бути передана комусь із них.
Згідно до ст. 55 ЦК України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Відповідно до ч. 3 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над малолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Згідно ст. 243 СК України опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування. Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років, а піклування - над дитиною у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років. Опіка, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування, а також судом у випадках, передбачених Цивільним кодексом України.
Статтею 244 СК України визначено, що опікуном, піклувальником дитини може бути за її згодою повнолітня дієздатна особа. При призначенні дитині опікуна або піклувальника органом опіки та піклування враховуються особисті якості особи, її здатність до виховання дитини, ставлення до неї, а також бажання самої дитини. Не можуть бути опікунами, піклувальниками дитини особи, зазначені в статті 212 цього Кодексу.
Згідно довідки № 65 від 15.11.2019 року, виданої Каштанівською ЗОШ І ступеня ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , навчається в 4 класі, та над його піклуванням займається його сестра ОСОБА_2 , яка відводить його до школи і забирає, одягає, піклується про його добробут (а.с. 14).
Згідно довідки про склад сім`ї № 358 від 15.11.2019 року, виданої виконавчим комітетом Шомської сільської ради, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживає разом із своєю сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка здійснює догляд за ним (а.с. 15).
Відповідно до довідок № 359 від 15.11.2019 року, виданої виконавчим комітетом Шомської сільської ради, та характеристики з місця роботи, виданої ТзОВ Термал Фюрдо , ОСОБА_2 по місцю проживання та роботи характеризується позитивно (а.с. 17, 18).
Згідно довідки № ТФ000000012 від 25.11.2019 року, виданої ТзОВ Термал Фюрдо позивачка ОСОБА_2 працює в ТзОВ Термал Фюрдо з 25.11.2019 року та має посадовий оклад в розмірі 4300 гривень (а.с. 13).
Висновками про стан здоров`я заявника від 04.12.2019 року засвідчено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є здоровою (а.с. 19).
Позивачка ОСОБА_2 до кримінальної відповідальності не притягалась (а.с. 20).
Берегівська РДА в особі органу опіки і піклування подала в суд з подання про призначення ОСОБА_2 опікуном над його малолітнім братом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 53-54).
Таким чином, суд вважає необхідним призначити малолітньому ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , опікуна - його сестру ОСОБА_1 , задовольнив клопотання Берегівської РДА в особі органу опіки і піклування.
Згідно ст. 180 Сімейного Кодексу України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
Згідно до ч. 1 ст. 184 Сімейного Кодексу України,суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
Таким чином, враховуючи, що позивачці потрібно утримувати неповнолітнього брата ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , тому суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивачки щодо стягнення з відповідача аліментів на утримання брата у твердій грошовій сумі в розмірі 2500 гривень щомісячно, і до досягнення ним повноліття.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 263, 265, 280, 284, 288, 289, 352, 354, 355, 430 ЦПК України, п. 2 ч. 1 ст. 164, 165, 180, 182, 184 Сімейного Кодексу України, ст.ст. 55, 60 ЦК України, ч. 1 ст. 12 Закону України Про охорону дитинства , п. 16 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30 березня 2007 року Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав ,
рішив:
Позов ОСОБА_1 , мешканки АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , яка діє в інтересах ОСОБА_2 , мешканця АДРЕСА_1 , до ОСОБА_3 , мешканця АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача орган опіки та піклування виконавчого комітету Шомської сільської ради, який розташований за адресою с. Шом, вул. Головна, 97, Берегівського району, Закарпатської області, код ЄДРПОУ 04348941, орган опіки і піклування Берегівської районної державної адміністрації, який розташований за адресою м. Берегове, вул. Мукачівська, 6, код ЄДРПОУ 04053708, про позбавлення батьківських прав, встановлення опікунства та стягнення аліментів - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , батьківських прав щодо сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Призначити опікуном малолітнього ОСОБА_2 - його сестру ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Стягнути з ОСОБА_3 , в користь ОСОБА_1 , аліменти на утримання брата ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у твердій грошовій сумі в розмірі 2500 (дві тисячі п`ятсот) гривень щомісячно, починаючи з 17 грудня 2019 року і до досягнення ним повноліття.
Рішення про стягнення аліментів підлягає негайному виконанню у межах суми платежу за один місяць.
Стягнути з ОСОБА_3 в користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1536 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.
Стягнути з ОСОБА_3 в користь держави судові витрати в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Копію рішення надіслати Берегівському районному відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга може бути подана до суду апеляційної інстанції через Берегівський районний суд.
Суддя Гал Л. Л.
Суд | Берегівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 02.04.2020 |
Оприлюднено | 03.04.2020 |
Номер документу | 88558735 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Берегівський районний суд Закарпатської області
Гал Л. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні