Рішення
від 02.04.2020 по справі 937/9730/19
МЕЛІТОПОЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Дата документу 02.04.2020

ЄУН 937/9730/19

2/937/872/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2020 року м. Мелітополь

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області в складі:

головуючого - судді Юрлагіної Т.В.,

за участю секретаря - Бондаренко Г.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Мелітополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - державний нотаріус Мелітопольської районної державної нотаріальної контори Запорізької області Володіна Оксана Станіславівна, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

Позивач у листопаді 2019 року звернувся до суду з позовом до відповідача про визначення додаткового строку терміном два місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовної заяви вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , який ще при житті 22.05.2014 року, залишив заповіт, яким заповів позивачу належну йому земельну ділянку площею 7,2474 га, кадастровий № 2323082400:02:005:0019, розташовану на території Новомиколаївської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області. Після померлого ОСОБА_3 20.02.2018 державним нотаріусом Мелітопольської районної нотаріальної контори Володіною О.С. заведено спадкову справу за № 50/2018. Спадкоємцем за законом є донька ОСОБА_2 - відповідачка у справі, якій нотаріусом видані свідоцтва про право на спадщину. Згоду на прийняття ним спадщини ОСОБА_2 не надала. 08.08.2019 він звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, однак отримав постанову про відмову у вчинені нотаріальної дії, оскільки пропустив встановлений законом шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини. Строк для прийняття спадщини після померлого ОСОБА_3 він пропустив з поважних причин, оскільки на час смерті спадкодавця разом з ним не проживав, його місце проживання знаходиться в іншому населеному пункті, про наявність заповіту, складеного на його користь дізнався на початку червня 2019 року, а про смерть спадкодавця дізнався ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто поза межами встановленого законом шестимісячного строку. Будь-яких листів, повідомлень щодо смерті ОСОБА_3 та про відкриття спадщини він не отримував і йому ніхто не повідомляв, тому він був необізнаний ні про наявність заповіту на його ім`я, ні про смерть спадкодавця. У зв`язку з викладеним позивач просить визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 терміном два місяці.

У судове засідання позивач та його представник не з`явилися, але від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності та за відсутності позивача, позовні вимоги підтримують у повному обсязі.

Від представника відповідача ОСОБА_2 - адвоката Скворцової О.В. до суду надійшло клопотання про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги визнали у повному обсязі.

Від третьої особи - державного нотаріуса Мелітопольської районної державної нотаріальної контори Запорізької області Володіної О.С. до суду надійшло клопотання про розгляд справи за її відсутності на підставі наявних матеріалів справи, не заперечує проти задоволення позовних вимог.

Відповідно до положень ч.3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України уразі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Визнання позову відповідачем не порушує прав та законних інтересів інших осіб.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов обґрунтований і підлягає повному задоволенню з наступних підстав.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , про що свідчить копія свідоцтва прос смерть (а.с.19).

22 травня 2014 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , склав заповіт, посвідчений секретарем виконавчого комітету Новомиколаївської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області Твердою З.П., зареєстрований в реєстрі за № 45, з якого вбачається, що на випадок його смерті робить таке заповідальне розпорядження: земельну ділянку площею 7,2474 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Новомиколаївської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, що належить йому на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серія ЗП № 314134 від 02.10.2006 року, акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010627200404, заповідає ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженцю м. Мелітополя Запорізької області (а.с.17).

З матеріалів справи вбачається, що 13 червня 2019 року позивач дізнався, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та про наявність заповіту, складеного на його користь, дізнався на початку червня 2019 року.

Позивач 08 серпня 2019 року звернувся до Мелітопольської районної державної нотаріальної контори Запорізької області із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , однак отримав постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини (а.с.18).

Згідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ч.1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Відповідно до ч.1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Частиною 1 ст. 1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до вимог ст.1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Позивач пропустив встановлений законом строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись до суду з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.

Судом встановлено, що позивач не подав своєчасно нотаріусу заяву про прийняття спадщини, не відмовлявся від спадщини, оскільки йому не було відомо, що ще при житті ОСОБА_3 склав заповіт на його користь та про смерть ОСОБА_3 йому стало відомо лише 13.06.2019 року, після чого він звернувся до нотаріальної контори з метою оформлення спадщини після смерті ОСОБА_3 .

У відповідності до ч.1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Частиною 1 ст. 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Враховуючи вищевикладене, проаналізувавши встановлені обставини справи, оцінивши надані докази як кожний окремо, так і в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк прийняття спадщини, враховуючи також відсутність заперечень щодо предмету позову з боку відповідача, суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними та задовольнити позовні вимоги, визначивши ОСОБА_1 додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини тривалістю два місяці.

Частиною 1 ст. 142 ЦПК України, ч.3 ст. 7 Закону України Про судовий збір визначено, що у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Позивачем за подання позовної заяви був сплачений судовий збір у сумі 768,40 грн., що відповідає встановленому абз.3 п.1 ч.2 ст.4 Закону України Про судовий збір розміру на час його сплати.

Враховуючи, що у підготовчому засіданні відповідач визнав позов, що стало підставою для ухвалення рішення суду в підготовчому засіданні, позивачу необхідно повернути з державного бюджету 50 відсотків сплаченого судового збору у зв`язку з визнанням позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, іншу частину судових витрат в розмірі 384,2 грн. стягнути з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 18, 247, 258, 264, 265, 268, 352-356 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - державний нотаріус Мелітопольської районної державної нотаріальної контори Запорізької області Володіна Оксана Станіславівна, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити повністю .

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю 2 (два) місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок.

Повернути ОСОБА_1 з державного бюджету 50 відсотків сплаченого судового збору - 384,20 гривні.

Стягнути з Державного бюджету України в особі Мелітопольського управління Державної казначейської служби України Запорізької області на користь ОСОБА_1 50% від сплаченої суми судового збору, що становить грошову суму розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок, сплачену згідно квитанції № 26 від 25.11.2019.

Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги через Мелітопольський міськрайонний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач : ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП - НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 .

Третя особа : державний нотаріус Мелітопольської районної державної нотаріальної контори Запорізької області Володіна Оксана Станіславівна, адреса: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Гетьманська, 95.

Суддя: Т.В.Юрлагіна

СудМелітопольський міськрайонний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення02.04.2020
Оприлюднено03.04.2020
Номер документу88559412
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —937/9730/19

Рішення від 02.04.2020

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Юрлагіна Т. В.

Ухвала від 11.12.2019

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Юрлагіна Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні