Рішення
від 01.04.2020 по справі 506/637/19
КРАСНООКНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Красноокнянський районний суд Одеської області

Справа № 506/637/19

Провадження № 2/506/1/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 квітня 2020 року смт Окни

Красноокнянський районний суд Одеської області у складі:

головуючого - судді Бурдинюк О.С.

секретаря Гушкана Є.А.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт Окни Одеської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Служба у справах дітей Окнянської районної державної адміністрації Одеської області; Окнянський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження, -

В с т а н о в и в:

28 лютого 2020 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати його батьком малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і зобов`язати Окнянський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області внести зміни до актового запису про народження № 40 від 15.03.2016 року, складеного Відділом ДРАЦС по Красноокнянському району Котовського міжрайонного управління юстиції в Одеській області, відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виключивши відомості про батька дитини - ОСОБА_2 , вказавши наступні відомості про батька дитини: прізвище, ім`я, по батькові - ОСОБА_1 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянство - громадянин України, місце проживання - с. Чорна, Окнянський район, Одеської області. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що влітку 2015 року він познайомився з ОСОБА_4 , і вони почали зустрічатися, а згодом проживати разом. На той момент ОСОБА_4 перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , однак вже не проживала разом з ним і мала намір офіційно розірвати шлюб. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 народила сина ОСОБА_5 . Вони проживали разом, хлопчик ріс у нього на очах. Запитати ОСОБА_6 хто на справді є батьком дитини, в нього не вистачало мужності, і таким запитанням він не хотів зіпсувати відносини. Влітку 2019 року ОСОБА_4 захворіла, лікування не давало жодних результатів. На при кінці листопада 2019 року ОСОБА_6 повідомила йому, що батьком ОСОБА_5 є він. ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 , померла. Після смерті ОСОБА_6 , представники органи опіки попередили, що заберуть від нього ОСОБА_5 , оскільки в свідоцтві про народження батьком зазначена інша особа, і тому він 21 січня 2020 року звернувся до лабораторії, де і отримав результати аналізу ДНК на батьківство, згідно яких він - ОСОБА_1 є біологічним батьком ОСОБА_3 . Дані обставини змусили його звернутися до суду.

Ухвалою від 11 березня 2020 року позовна заява прийнята судом до розгляду та відкрито провадження у справі.

Учасники, повідомлені належним чином, у підготовче судове засідання не з`явилися, надавши заяви про розгляд справи у їх відсутність, позивач наполягав на задоволені позову, відповідач позов визнав, а представник третіх осіб не заперечували проти задоволення позову /а.с.20, 22, 24-25/.Тому справа розглянута у їхню відсутність, що відповідає вимогам ст.223 ЦПК України.

Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Оскільки в підготовче судове засідання не з`явилися всі особи, які беруть участь в справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд прийняв рішення про завершення розгляду справи без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України.

Вивчивши матеріали справи, судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_5 народився ОСОБА_3 . Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , батьком дитини записаний ОСОБА_2 , а матір`ю- ОСОБА_4 /а.с.6/.

Як вбачається з копії рішення від 03.05.2017 року, шлюб зареєстрований 30.10.1997 року Чорнянською сільською радою народних депутатів Красноокнянського району Одеської області між ОСОБА_2 та ОСОБА_4 , розірвано /а.с.10-11/.

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 28.12.2019 року Окнянським РВ ДРАЦС Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , померла ІНФОРМАЦІЯ_4 у віці 40 років, про що 28.12.2019 року складено відповідний актовий запис №280 /а.с.7/.

Відповідно до довідки №112, виданої 13.02.2020 року Чорнянською сільською радою Окнянського району Одеської області ОСОБА_1 у період з 31.08.2017 року по 22.12.2019 року, дійсно проживав з ОСОБА_4 , і вів спільне господарство /а.с.9/.

Як вбачається з результату дослідження №MG20-84556 від 21.01.2020 року вірогідність батьківства ОСОБА_1 відносно дитини ОСОБА_3 складає 99,9769 /а.с.8/.

Статтею 121 СК України встановлено, що права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому ст.ст.122,125 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.122 СК України, дитина, яка зачата і народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини.

Згідно ч.1 ст.128 СК України, за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.

Відповідно до ч.2 ст.128 СК України, підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу.

Згідно ст.129 СК України, особа, яка вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком, має право пред`явити до її чоловіка, якщо він записаний батьком дитини, позов про визнання свого батьківства.

Згідно п. 6.9 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 15.05.2006 року Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів , особа, котра вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала в шлюбі з іншим чоловіком, має право пред`явити до останнього, якщо того записано батьком, позов про визнання свого батьківства. Відповідно до статей 213, 215 ЦПК України рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).

Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це. Висновки експертизи, у тому числі судово-генетичної, необхідно оцінювати з урахуванням положень ЦПК, згідно з якими жоден доказ не має для суду наперед установленого значення, він оцінює докази в їх сукупності, а результати оцінки відображає в рішенні з наведенням мотивів їх прийняття чи відхилення.

Отже, сімейне законодавство України не визначає будь-яких особливостей щодо предмета доказування у даній категорії справ. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, а також інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі ст.128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи.

Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути результат судово-генетичної експертизи.

Європейський суд з прав людини, рішення якого є джерелом права згідно із статтею 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини , зауважив, що на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства (Калачова проти Російської Федерації № 3451/05, § 34, від 07 травня 2009 року).

Таким чином, зважаючи на доведеність факту батьківства ОСОБА_1 відносно дитини ОСОБА_3 позовні вимоги в цій частині слід задовольнити.

Разом з тим, суд не погоджується з вимогою позивача в частині зобов`язання Окнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, про внесення зміни до актового запису про народження № 40 від 15.03.2016 року, складеного Відділом ДРАЦС по Красноокнянському району Котовського міжрайонного управління юстиції в Одеській області, відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виходячи з наступного.

Відповідно до п. п. 20 п. 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/2 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

Згідно п.2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за N 55/18793, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, є підставою для внесення відповідних змін до актового запису.

Відповідно до ст.134 СК України, на підставі заяв осіб, зазначених у ст.126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.

Таким чином, вимога позивача в частині зобов`язання вчинити певні дії третьої особи - органу державної реєстрації актів цивільного стану,є безпідставною.

Ч.1 ст.142 ЦПК України встановлено, що у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення по справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Таким чином, оскільки відповідач визнав позов до початку розгляду справи по суті, то позивачу з державного бюджету слід повернути 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а саме 420,40 грн. (50% від 840,80 грн., сплаченого позивачем при поданні позову через вбв 10015/478 Філію Одеського облуправління АТ Ощадбанк за квитанцією №8 від 18.02.2020 року).

Відповідно до ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст.10, 13, 76-81, 141, 200, 206, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_4 , який зареєстрований: Одеська область, Окнянський район, с. Чорна), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Служба у справах дітей Окнянської районної державної адміністрації Одеської області (код ЄДРПОУ 34254136, місце знаходження: Україна, Одеська область, смт Окни, вул. Комарова, 2); Окнянський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області (код ЄДРПОУ 22508791, місце знаходження: Україна, Одеська область, смт Окни, вул. Першотравнева, 13), про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження - задовольнити частково.

Визнати громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , уродженця с. Тоболово, Ішимського району, Тюменської області, Російської Федерації, зареєстрованого за адресою: Одеська АДРЕСА_2 , Окнянський район, с АДРЕСА_1 , батьком малолітньої дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , уродженця Одеської області, Окнянського району, с. Чорна.

В іншій частині позову - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_4 , який зареєстрований: Одеська область, Окнянський район, с. Чорна) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) судовий збір в сумі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 (сорок) копійок.

Управлінню Державної казначейської служби України в Окнянському районі Одеської області, код ЄДРПОУ 38029450, що розташоване за адресою: вул. Комарова, 2, смт Окни, Одеської області повернути ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі - 420 грн. 40 коп. (чотириста двадцять гривень сорок копійок), сплачений через вбв 10015/478 Філію Одеського облуправління АТ Ощадбанк за квитанцією №8 від 18.02.2020 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення у порядку визначеному п.15.5 ч.1 розділу ХІІІ ЦПК України.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Копію судового рішення, протягом двох днів з дня його складання, надіслати особам, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні, рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Повний текст судового рішення виготовлено 02.04.2020 року.

СуддяО.С. Бурдинюк

СудКрасноокнянський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення01.04.2020
Оприлюднено03.04.2020
Номер документу88563337
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —506/637/19

Рішення від 01.04.2020

Цивільне

Красноокнянський районний суд Одеської області

Бурдинюк О. С.

Рішення від 04.02.2020

Цивільне

Красноокнянський районний суд Одеської області

Бурдинюк О. С.

Рішення від 04.02.2020

Цивільне

Красноокнянський районний суд Одеської області

Бурдинюк О. С.

Ухвала від 11.12.2019

Цивільне

Красноокнянський районний суд Одеської області

Бурдинюк О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні