Рішення
від 31.03.2020 по справі 506/35/20
КРАСНООКНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Красноокнянський районний суд Одеської області

Справа № 506/35/20

Провадження № 2/506/54/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31.03.2020 року с.м.т. Окни

Красноокнянський районний суд Одеської області в складі:

головуючого судді Чеботаренко О.Л.

за участю секретаря судового засідання Паламарчук М.О.

розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт Окни цивільну справу

за позовом ОСОБА_1 до Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за законом,

В С Т А Н О В И В:

20 січня 2020 року до суду надійшла зазначена позовна заява.

31 січня 2020 року, після виправлення позивачем недоліків відповідно до ухвали суду від 22 січня 2020 року про залишення позовної заяви без руху, по справі відкрито провадження.

28 лютого 2020 року позивачем до суду подано уточнену позовну заяву.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 . Після його смерті залишилась спадщина у вигляді земельної ділянки розміром 4,15 га ,яка знаходиться на території Гулянської сільської ради Окнянського району Одеської області, для ведення сільськогосподарського виробництва, згідно державного акту на право приватної власності на землю, серії НОМЕР_1 , виданого на ім`я ОСОБА_3 . Позивач зазначає, що її батько ОСОБА_2 успадкував вищезазначену земельну ділянку після смерті своєї дружини (матері позивача) ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки його батьки жили однією родиною та були прописані за однією адресою з моменту реєстрації їх шлюбу до дня смерті ОСОБА_3 , однак юридично не оформив своїх спадкових справ після смерті дружини. Позивач ,яка є спадкоємцем за законом першої черги, після смерті свого батька ОСОБА_2 із заявою про прийняття спадщини в шестимісячний строк, передбачений законодавством ,до нотаріальної контори не звернулася, оскільки була впевнена, що спадщина відкривається після закінчення шестимісячного терміну після смерті спадкодавця. На звернення позивача до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , нотаріусом було відкрито спадкову справу, однак позивачу було повідомлено в усній формі та надано лист-роз`яснення щодо строку звернення із заявою про прийняття спадщини протягом шести місяців після смерті спадкодавця та необхідність звернення до суду, у зв`язку із пропуском позивачем вищезазначеного строку. Тому вона просила визнати причини пропуску строку для подачі заяви про прийняття спадщини поважними та визначити їй додатковий строк для прийняття спадщини після смерті батька.

Позивач в підготовче судове засідання не з`явилася, однак від неї до суду надійшла заява про розгляд справи у її відсутність, на задоволенні позову наполягає /а.с.54/. Тому розгляд справи проведено у відсутність позивача, що відповідає вимогам ст.223 ЦПК України.

Представник відповідача в підготовче судове засідання не з`явився, надавши заяву про розгляд справи у його відсутність, позов визнає /а.с.41, 70/. Тому підготовче судове засідання проведено у відсутність представника відповідача, що відповідає вимогам ст.223 ЦПК України.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що відповідно до ч.3, 4 ст.200 ЦПК України, рішення у справі можливо постановити при проведенні підготовчого судового засідання, відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

Позивач є громадянкою України /а.с.9/.

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 /а.с.26/.

Як вбачається із витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу №00025798224 від 28 лютого 2020 року, виконавчим комітетом Гулянської сільської ради Красноокнянського району 26 березня 1967 року зареєстровано шлюб, в якому одним із подружжя зазначено ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , прізвище після реєстрації шлюбу - ОСОБА_5 /а.с. 61/.

Відповідно до свідоцтва про народження позивача, її рідної сестри ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка після реєстрації шлюбу змінила прізвище з ОСОБА_5 на ОСОБА_7 , рідного брата ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та рідної сестри ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , їх батьками зазначено ОСОБА_2 та ОСОБА_3 /а.с.9-13, 14-16, 17-21, 22-25/.

21 червня 2004 року Красноокнянською райдержадміністрацією на підставі розпорядження райдержадміністрації Красноокнянського району Одеської області від 18 грудня 2003 року №469/А-03, ОСОБА_3 видано державний акт на право на земельну ділянку серія НОМЕР_1 у розмірі 4,15 га., для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Гулянської сільської ради Красноокнянського (Окнянського) району Одеської області, кадастровий номер 5123180800:01:001:0106 /а.с.29/.

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , померла ІНФОРМАЦІЯ_8 /а.с. 27/.

Відповідно до довідки від 28 лютого 2020 року, виданої Гулянським старостинським округом Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , була зареєстрована та проживала разом із чоловіком ОСОБА_2 за адресою: с.Гулянка, Окнянського району Одеської області і виписана ІНФОРМАЦІЯ_8 у зв`язку із смертю. У житловому будинку за вищевказаною адресою, крім ОСОБА_3 , на день її смерті, що настав 08 березня 2005 року, був зареєстрований та проживав ОСОБА_2 /а.с.62/.

Як вбачається з наданої Великомихайлівською районною державною нотаріальною конторою Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру, спадкова справа після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_8 , не відкривалась /а.с.125-126/.

Тобто із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_8 , ніхто не звертався та відомості про наявність спадкоємців, які відповідно до ст.1241 ЦК України мають право на обов`язкову частку в нотаріальній конторі, відсутні.

Відповідно до ч.2 ст.1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Відповідно до ст.ст.1261, 1268 ч.3 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

При цьому, відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Ч.5 ст.1268 ЦК України встановлено, що незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч.2 ст.1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Таким чином, відповідно до положень ст.ст.1261, 1268 ч.3 ЦК України, ОСОБА_2 вважається таким, що прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 , яка складається, в тому числі, і із земельної ділянки, площею 4,15 га, розташованої на території Гулянської сільської ради Окнянського району Одеської області, відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_1 ,виданого на ім`я ОСОБА_3 , як спадкоємець першої черги, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та протягом 6 місяців з дня відкриття спадщини не заявив про відмову від неї, однак своїх спадкових прав за життя не оформив.

Тобто зазначена земельна ділянку входить до спадкової маси, яка залишилась після смерті ОСОБА_2 .

Позивач після реєстрації шлюбу з ОСОБА_10 , змінила прізвище з ОСОБА_5 на ОСОБА_11 .Після розірвання шлюбу зареєструвала шлюб з ОСОБА_12 та змінила прізвище з ОСОБА_11 на ОСОБА_13 ,є донькою ОСОБА_2 а.с.9-13/ та відповідно до ст.1261 ЦК України, є спадкоємцем першої черги.

Відповідно до довідки від 29 жовтня 2019 року, виданої Гулянським старостинським округом Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , постійно проживав та був зареєстрований до дня своєї смерті у будинку без номера по вулиці без назви в с.Гулянка Окнянського району Одеської області. У житловому будинку, що розташований за вищевказаною адресою, на день його смерті , окрім ОСОБА_2 ,ніхто не був зареєстрований та не проживав /а.с. 28/.

Як вбачається з наданої Великомихайлівською районною державною нотаріальною конторою Одеської області копії спадкової справи №512/2019, відкритої 26.11.2019 року до майна померлого ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_9 , із заявою про прийняття спадщини після смерті останнього зверталася лише позивач ОСОБА_1 , однак їй повідомили про неможливість видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з пропуском встановленого законом шестимісячного строку для прийняття спадщини та було роз`яснено, що за рішенням суду їй може бути визначено додатковий строк для прийняття спадщини/а.с. 42-53/.

Інші спадкоємці ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_14 , які є дітьми спадкодавця та спадкоємцями першої черги, подали заяви до нотаріальної контори, в яких повідомили нотаріуса, що спадщину після смерті їх батька ОСОБА_2 не приймали, не претендують на неї, в судові органи звертатися не будуть та що їм відомо, що спадщину, яка залишилася після смерті їх батька, одержить ОСОБА_1 , дочка спадкодавця /а.с. 48-50/.

Відомості про наявність заповіту, інших спадкоємців ,та спадкоємців, які відповідно до ст.1241 ЦК України мають право на обов`язкову частку, в зазначеній спадковій справі відсутні.

Згідно із ст.1270 ЦК України строк для звернення із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 скінчився 05 ІНФОРМАЦІЯ_10 2019 ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Таким чином, враховуючи, що позивач є спадкоємцем першої черги за законом, яка пропустила строк для прийняття спадщини, оскільки у зв`язку із юридичною необізнаністю помилково вважала, що із заявою про прийняття спадщини потрібно звернутися після спливу шести місяців після смерті спадкодавця, а не протягом шести місяців, як передбачено законодавством, та враховуючи те, що представник відповідача не заперечує проти задоволення позову, а також беручи до уваги відсутність інших осіб, які б претендували на спадкове майно, суд вважає за можливе позов задовольнити та відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України визначити позивачу додатковий строк, достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , який вона пропустила з поважних причин.

Керуючись ст.ст.10, 13, 76-81, 200, 206, 259, 263-265 ЦПК України, ст.1272 ЦК України,

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 (зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Окнянської селищної ради Окнянського району Одеської області (адреса місцезнаходження: 67900, Одеська область Окнянський район смт Окни, вул. Першотравнева, 6, код ЄДРПОУ 04379924) про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю у два місяці, починаючи з моменту вступу рішення в законну силу.

Відповідно до п.п.15.5) п.1 Перехідних положень ЦПК України, на рішення може бути подана апеляційна скарга до Одеського апеляційного суду через Красноокнянський районний суд або безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 02 квітня 2020 року.

СуддяО. Л. Чеботаренко

СудКрасноокнянський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення31.03.2020
Оприлюднено06.04.2020
Номер документу88576043
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —506/35/20

Рішення від 31.03.2020

Цивільне

Красноокнянський районний суд Одеської області

Чеботаренко О. Л.

Ухвала від 28.02.2020

Цивільне

Красноокнянський районний суд Одеської області

Чеботаренко О. Л.

Ухвала від 31.01.2020

Цивільне

Красноокнянський районний суд Одеської області

Чеботаренко О. Л.

Ухвала від 22.01.2020

Цивільне

Красноокнянський районний суд Одеської області

Чеботаренко О. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні