Рішення
від 20.01.2020 по справі 336/6846/19
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЗАПОРІЖЖЯ

Справа № 336/6846/19

Пр. № 2/336/658/2020

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2020 року Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі:

головуючого - судді Щасливої О.В.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю Два-Холдінг про визнання права власності в порядку спадкування за законом,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з позовом про визнання права власності в порядку спадкування за законом на нерухоме майно.

В заяві зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 сталася смерть її чоловіка ОСОБА_2 , якому належало право власності на 1/50 частину нерухомого майна, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Інші частки в праві власності на означену нерухомість належать відповідачу. У зв`язку із смертю спадкодавця позивач у встановлений законом строк звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Звернення позивача до нотаріальної контори увінчалось винесенням постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії через відсутність правовстановлюючого документа на спадкове майно. Наведена підстава для відмови у вчиненні нотаріальної дії зумовлена тим, що відповідач на межі 2010-2011 років самостійно, без погодження з власником 1/50 частини нерухомості ОСОБА_2 , відокремив об`єкт, належний чоловіку позивача, від решти нежитлових приміщень шляхом демонтажу внутрішніх дверних отворів та закладання їх цеглою, внаслідок чого площа об`єкту зменшилася з 113,9 квадратних метрів до 112,3 квадратних метрів. Окреме приміщення у відповідності до частки спадкоємця в праві спільної часткової власності на нерухоме майно за даними технічної документації набуло нової назви приміщення № 13 допоміжного промислового приміщення дільниці товарів широкого вжитку літ. Л, інв. № 3, 4. Право власності на перетворену частку в праві спільної власності чоловік позивача у встановленому порядку не зареєстрував.

У зв`язку з викладеним просить визнати за нею право власності на означену нерухомість у порядку спадкування за законом після смерті її власника.

Ухвалою судді від 29.10.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в справі за правилами загального позовного провадження.

Заходи забезпечення позову судом не застосовувалися.

Судом витребувано матеріали спадкової справи після смерті ОСОБА_2 у приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Масловець Л.С.

Позивач до суду не з`явилася, надавши письмове звернення, яке містить прохання про задоволення позову, вирішення справи у її відсутність, згоду на ухвалення рішення при заочному розгляді.

З аналогічною заявою, яка містить повне визнання позову, звернувся представник відповідача.

За згаданих обставин суд у відповідності до ст. ст. 211, 233 ЦПК України знаходить за можливе розглядати справу у відсутність її учасників.

З письмового відзиву відповідача випливає, що відповідач визнає вимоги ОСОБА_1 у повному обсязі, зауважуючи на тому, що на межі 2010-2011 років товариство Два-Холдінг без погодження з іншим учасником права спільної часткової власності - ОСОБА_2 - відокремило належну ОСОБА_2 частку в праві на нерухомість від решти нежитлових приміщень шляхом демонтажу внутрішніх дверних отворів та закладання їх цеглою, що потягло зменшення площі частки ОСОБА_2 в праві спільної власності з 113,9 квадратних метрів до 112,3 квадратних метрів.

З`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, з наступних міркувань.

Судом встановлено, що позивач є дружиною і спадкоємцем першої черги за законом ОСОБА_2 , чия смерть сталася ІНФОРМАЦІЯ_1 (а. с. 42). ОСОБА_2 за життя набув право власності на 1/50 частину нерухомого майна, зазначеного в технічній документації як інв. № 3, 4, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 11). Як випливає з матеріалів спадкової справи, після смерті ОСОБА_2 9 листопада 2018 року до нотаріальної контори звернулася позивач із заявою про прийняття спадщини (а. с. 41). Звернення позивача до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини потягло отримання нею трьох свідоцтв про право на спадщину: на Ѕ частину квартири АДРЕСА_2 , на автомобіль KIA CEED 16 D, реєстраційний номер НОМЕР_2 , на неотриману пенсію в сумі 3073 грн. 06 коп., а також винесення постанови нотаріуса від 01.08.2019 року про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину на частку в праві власності на нежилу нерухомість за адресою: АДРЕСА_1 , через відсутність правовстановлюючого документа на реконструйоване приміщення (а. с. 19).

За змістом ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до наведеного положення цивільного законодавства позивач є спадкоємцем першої черги за законом померлого ОСОБА_2 .

Право на спадкування здійснюється шляхом прийняття спадщини.

Згідно із ст. ст. 1269, 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини протягом шестимісячного строку, який починається з часу відкриття спадщини.

Фізична особа, яка в силу ст. 12 ЦК України є вільною у здійсненні своїх прав, вправі прийняти спадщину або не прийняти її (ч. 1 ст. 1268 ЦК України).

Позивач здійснила право на прийняття спадщини, вчасно звернувшись до нотаріуса з відповідною заявою.

Склад спадщини утворюють всі права та обов`язки, які належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини та не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).

Як встановлено судом, спадкодавець ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 24.11.2005 року набув право власності на 1/50 частину нерухомого майна, зазначеного в технічній документації як інв. № 3, 4, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 11), яка була виділена в натурі шляхом реконструкції нерухомості та набула в технічній документації нове найменування, а саме: приміщення № 13 .

Право власності на перетворене нерухоме майно спадкоємець не зареєстрував

За роз`ясненнями п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 року свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.

У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Звернення позивача до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті спадкоємця увінчалося винесенням постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії (а. с. 19).

Разом з тим відсутність правовстановлюючого документа на спадкове майно не повинна звужувати право учасника цивільних правовідносин, оскільки за правилами законодавства до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину, за змістом ст.1296 ЦК України.

Діючи розумно і добросовісно, позивач здійснила дії, спрямовані на реалізацію права на спадкування, а неможливість отримання свідоцтва про право на спадщину з незалежних від його волі причин, не може бути підставою для відмови в отриманні судового захисту.

Відмова нотаріуса не припиняє права спадкоємця на отримання спадщини, а його право в такому випадку підлягає судовому захисту.

Встановлені судом обставини справи і відповідні їм правовідносини підтверджуються сукупністю вивчених судом фактичних даних, що дає суду всі підстави для ухвалення рішення на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 1217, 1218, 1268-1270, 1273 ЦК України, ст. ст. 2, 4, 5, 10, 12, 13, 77-81, 263-265, 352, 354 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 , яка зареєстрована і проживає за адресою: АДРЕСА_2 , персональний номер картки платника податків НОМЕР_3 , до товариства з обмеженою відповідальністю Два-Холдінг , ЄДРПОУ 33610493, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 63, кімната 207, задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на приміщення № 13 допоміжного промислового приміщення дільниці товарів широкого вжитку літ. Л інв. № 3, 4 за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка сталася ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення.

Суддя О.В. Щаслива

СудШевченківський районний суд м. Запоріжжя
Дата ухвалення рішення20.01.2020
Оприлюднено06.04.2020
Номер документу88582797
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —336/6846/19

Рішення від 20.01.2020

Цивільне

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Щаслива О. В.

Ухвала від 29.10.2019

Цивільне

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Щаслива О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні