Гусятинський районний суд Тернопільської області
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 596/314/20
Провадження №2/596/250/2020
"03" квітня 2020 р.
Гусятинський районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого суду Митражик Е.М.
за участю: секретаря судового засідання Кузик М.Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Гусятині справу за правилами загального позовного провадження за позовною заявою ОСОБА_1 до Глібівської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Глібівської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області та просить визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, терміном 3 місяці, що відкрилась після смерті його рідного брата ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Посилається на те, що після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на спадкове майно. Він є спадкоємцем майно померлого за законом. Строк для подання заяви про прийняття спадщини пропустив, оскільки він не знав про наявність в померлого майна, оскільки всі документи були знищені під час пожежі 07.09.2007 року, під час якої загинув його брат. У 2019 році від представників приватного фермерського господарства, яке обробляє взяті в оренду земельні паї, призначені для товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Глібівської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області, він дізнався про те, що у власності ОСОБА_2 була земельна ділянка площею 2,30 га, яка розташована на території Глібівської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області. Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 798363 виданий 05.09.2005 року також згорів під час вищевказаної пожежі. При зверненні до нотаріуса йому було роз`яснено, що ним пропущено строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 та запропоновано звернутися до суду для вирішення витання про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, попередньо разом з позовом подав до суду заяву про розгляд справи без участі їх представника, позовні вимоги підтримує повністю, просить задовольнити позов.
Від Глібівської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області 18.03.2020 року надійшла до суду заява про розгляд справи без їхньої участі, щодо задоволення позову не заперечують.
Дослідивши та оцінивши здобуті в судовому засіданні докази, суд встановив обставини та визначив відповідно до них наступні правовідносини.
ОСОБА_2 - власник земельної ділянки площею 2,2962 га, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер: 6121680700:01:001:0343, яка розташована на території Глібівської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області, відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 798363 від 05.09.2005 року.
Даний факт стверджується копією Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-6112387642020 від 13.02.2020 року (а.с.10).
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що вбачається із копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 07.09.2007 року, виданого Глібівською сільською радою Гусятинського району Тернопільської області (а.с.6).
Згідно довідки виданої виконкомом Глібівської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області № 85 від 05.02.2020 року, спадкодавець ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно був зареєстрований і проживав до дня смерті в спадковому будинку в АДРЕСА_1 . У вказаному житловому будинку спадкодавець ОСОБА_2 на день смерті проживав постійно і був зареєстрований один (а.с.7).
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є сином ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , що вбачається із копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 14.05.2004 року (а.с.9).
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є сином ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , що вбачається із копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 виданого повторно 10.07.1955 року (а.с.8).
Отже, позивач ОСОБА_1 доводиться ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , рідним братом.
Приватний нотаріус Гусятинського районного нотаріального округу Гречанівський А.Я. 24.02.2020 року за № 23/01-16 надав ОСОБА_1 роз`яснення про те, що те, що ним пропущено строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та запропоновано звернутись до суду з заявою для вирішення питання визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини (а.с.11).
Після смерті ОСОБА_2 спадкова справа не заводилась, що вбачається із Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 59553588 від 24.02.2020 року (а.с.12).
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи (частина перша та друга статті 1220 ЦК України).
Статтею 1261 ЦК України встановлено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Частиною першою та другою статті 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Позивач зазначає поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини те, що він не знав про наявність в померлого майна, оскільки всі документи були знищені під час пожежі 07.09.2007 року, під час якої загинув його брат.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина перша статті 1270 ЦК України).
Наслідки пропущення строку для прийняття спадщини визначені статтею 1272 ЦК України.
Відповідно до частини першої статті 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Разом з тим, частиною третьою статті 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Із роз`яснень п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 №7 "Про судову практику у справах про спадкування" видно, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд повинен дослідити поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Згідно із ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Дослідивши письмові докази в справі, суд прийшов до висновку, що ОСОБА_1 пропустив шестимісячний строк для прийняття спадщини з поважної причини, а саме не знав про наявність в померлого майна, відповідач позовні вимоги визнає, тому позовні вимоги слід задоволити і визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , до трьох місяців.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 10, 12, 77, 81, 89, 95, 206, 265, 268, 354 ЦПК України, ст.ст. 15,16, 1270, 1272 ЦК України, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , паспорт серії НОМЕР_4 , РНОКПП НОМЕР_5 , жителя АДРЕСА_2 ) до Глібівської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області (адреса місцезнаходження: 48216, с. Глібів, Гусятинського району, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04392899) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задоволити.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , паспорт серії НОМЕР_4 , РНОКПП НОМЕР_5 , жителю АДРЕСА_2 ) визначити додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , до трьох місяців.
Судові витрати по справі покласти на позивача.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду через Гусятинський районний суд Тернопільської області, або безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Е.М. Митражик
Суд | Гусятинський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 03.04.2020 |
Оприлюднено | 06.04.2020 |
Номер документу | 88587237 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Гусятинський районний суд Тернопільської області
Митражик Е. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні