Рішення
від 17.03.2020 по справі 607/2453/20
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17.03.2020 Справа №607/2453/20

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

в складі головуючого судді Грицай К.М.

за участю секретаря судового засідання Стус К.І.

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Миролюбівської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Миролюбівської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно. В обгрунтування своїх вимог вказує на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина на майно - житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, який знаходиться в АДРЕСА_1 . Спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_2 були його дочка ОСОБА_1 та син ОСОБА_3 , які вступили в управління та володіння спадковим майном у рівних частках по 1/2 частині. ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 та позивачка як спадкоємець другої черги законом прийняла спадщину. Постановою приватного нотаріуса Тернопільського районного нотаріального округу Чопик І.Я. про відмову у вчиненні нотаріальної дії №13/02-31 від 16.01.2020 року позивачу було відмовлено у видані свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 у зв`язку із відсутністю правовстановлюючого документа на житловий будинок та не доведено факт родинних стосунків ОСОБА_1 із ОСОБА_3 . З врахуванням наведеного, просить суд позовні вимоги задовольнити.

Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Гриців О.Я. у судове засідання не з`явилась, однак подала суду заяву про розгляд справи у відсутності позивача, позовні вимоги підтримують та просять їх задовольнити.

Представник відповідача Миролюбівської сільської ради в судове засідання не з`явився, однак подав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги визнав повністю.

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав:

ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_2 , про що Тернопільським міським відділом державної РАЦС Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області 08 жовтня 2019 року видане повторне свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 .

Також, ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ОСОБА_3 , про що Миролюбівською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області 01 жовтня 1996 року видане свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 .

Постановою приватного нотаріуса Тернопільського районного нотаріального округу Чопик І.Я. №13/02-31 від 16.01.2020 року, де була заведена спадкова справа за №188/2019 після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку із відсутністю правовстановлюючого документу на житловий будинок та не доведено факт родинних стосунків ОСОБА_1 із ОСОБА_3 .

Згідно довідки № 104 від 07.02.2020 року, виданої виконкомом Миролюбівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, по АДРЕСА_1 станом на 01.07.1990 рік числиться робітничий двір за ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

За матеріалами бюро станом на 01.01.2013 року, житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами по АДРЕСА_1 , зареєстровано за головою колгоспного двору ОСОБА_2 на підставі свідоцтва на право особистої на житловий будинок, виданого Тернопільською районною радою 30.07.1990 року та записано в реєстрову № 1 за реєстровим № 22 (довідка № 1439 від 30.10.2019 року Тернопільського районного госпрозрахункового БТІ).

Згідно Інформаційної довідки про технічний стан нерухомого майна №1447 від 01.11.2019 року виданої Тернопільським районним госпрозрахунковим бюро технічної інвентаризації, по обліку бюро будинковолодіння АДРЕСА_1 рахується за ОСОБА_2 .

З технічного паспорта на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , виданого 23.10.2019 року, вбачається, що житловий будинок споруджений 1962 року, підвал споруджений 1962 року, прибудова споруджена 1963 року, хлів споруджений 1965 року, підвал споруджений 1965 року, літня кухня споруджена 1972 року, підвал споруджений 1972 року, тамбур споруджений 1978 року, вбиральня споруджена 1978 року, господарська будівля споруджена 1991 року.

Згідно довідки № 90 від 04.02.2020 року, виданої Виконкомом Миролюбівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, по АДРЕСА_1 на час смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у вищевказаному житловому будинку разом з померлим були зареєстровані та проживали: ОСОБА_1 - дочка, ОСОБА_4 - зять (помер), ОСОБА_5 - онука, ОСОБА_3 - син.

Крім того, згідно довідки № 91 від 04.02.2020 року, виданої Виконкомом Миролюбівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на час смерті був зареєстрований та проживав по АДРЕСА_1 , разом з померлим були зареєстровані та проживали: ОСОБА_1 - сестра, ОСОБА_4 - чоловік сестри, ОСОБА_5 - племінниця.

Судом встановлено, що померлий ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , що підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_6 серії НОМЕР_3 , яке видане повторно Тернопільським міськрайонним відділом реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, 08.10.2019 року, свідоцтвом про укладення шлюбу між ОСОБА_4 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , серії НОМЕР_4 , яке видане Нараївською сільською радою Бережанського району Тернопільської області, 14.02.1987 року та Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 СК України № 00025457920 про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Із досліджених письмових доказів встановлено, що розбіжності в написанні прізвища та по батькові брата позивача ОСОБА_7 та ОСОБА_7 і ОСОБА_8 та ОСОБА_9 у Витязі з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України і свідоцтві про смерть ОСОБА_3 , носять лише формальний характер, враховуючи збіг інших даних, що стосуються даної особи.

Відповідно до прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України 2003 року (пункти 4, 5), Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності. Правила книги шостої Цивільного кодексу України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.

Зважаючи на те, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , правовідносини щодо спадкування після їх смерті регулюються нормами ЦК УРСР 1963 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 524ЦК УРСР 1963 року, спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.

За нормами ст. 529 ЦК УРСР 1963 року, при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.

Згідно із ст.ст. 548-549 ЦК УРСР 1963 року, для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 553 ЦК УРСР 1963 року, спадкоємець за законом або за заповітом вправі відмовитись від спадщини протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. При цьому він може заявити, що відмовляється від спадщини на користь кого-небудь з інших спадкоємців, закликаних до спадкоємства за законом або за заповітом, а також на користь держави або окремих державних, кооперативних або інших громадських організацій. Наступне скасування спадкоємцем такої заяви не допускається. Вважається, що відмовився від спадщини також той спадкоємець, який не вчинив жодної з дій, що свідчать про прийняття спадщини (стаття 549 цього Кодексу).

Враховуючи те, що ОСОБА_2 заповіту щодо належного йому майна - житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 не складав, спадщину після його смерті прийняли діти - ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , оскільки були спадкоємцями першої черги за законом, дружина померлого ОСОБА_10 померла ІНФОРМАЦІЯ_8 , а тому діти успадкували по 1/2 частки житлового будинку.

Крім того, після смерті ОСОБА_3 на дане майно спадщину прийняла сестра - ОСОБА_1 як спадкоємець другої черги за законом, оскільки спадкоємці першої черги відсутні.

Частина перша ст. 529 ЦК УРСР передбачала, що при відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті ними спадщини, а також в разі, коли всі спадкоємці першої черги не закликаються до спадкування , успадковують у рівних частках: брати і сестри померлого, а також дід та бабка померлого як з боку батька, так і з боку матері (друга черга).

Відповідно до вимог ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановлені обставини справи, визнання позову відповідачем, а також те, що через відсутність державної реєстрації права власності та правовстановлюючих документів на житловий будинок, позивач не може реалізувати своїх спадкових прав, а тому її право підлягає судовому захисту, а позов до задоволення шляхом визнання за ОСОБА_1 права власності в порядку спадкування за законом на житловий будинку з надвірних будівель і споруд по АДРЕСА_1 , після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 та після смерті брата ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Керуючись ст.ст. ст. ст. 10, 12, 13, 81, 82, 200, 259, 263, 265 ЦПК України, ст.ст. 529, 548, 549, 553 ЦК України 1963 року, ст. 16, 392, 1216-1219, 1223, 1268, 1270 ЦК України 2003 року, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Миролюбівської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, який знаходиться в АДРЕСА_1 , загальною площею 96,8 кв. м та житловою площею 45,6 кв. м в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 та після смерті брата ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , місце проживання: АДРЕСА_2 реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_5 .

Відповідач: Миролюбівська сільська рада, місцезнаходження: вул. Шевченка, 1, с. Миролюбівка, Тернопільський район, Тернопільська область, ЄДРПОУ 04396456.

Головуючий суддяК. М. Грицай

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення17.03.2020
Оприлюднено06.04.2020
Номер документу88587422
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —607/2453/20

Рішення від 17.03.2020

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Грицай К. М.

Ухвала від 14.02.2020

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Грицай К. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні