Справа № 675/50/20
Провадження № 2/675/306/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"02" квітня 2020 р. м.Ізяслав
Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі: головуючого судді Трасковського С.Л., за участю секретаря - Ящука О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Ізяслав в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Поліської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом,-
В С Т А Н О В И В:
11.01.2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Поліської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом. В обґрунтування позову зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 . На території Поліської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області залишилось спадкове майно - земельна частка (пай) площею 1,87 в умовних кадастрових гектарах, яка належала ОСОБА_2 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_4. Після смерті ОСОБА_2 спадщину прийняла його дружина ОСОБА_3 , але не оформила своїх прав на вказане спадкове майно та ІНФОРМАЦІЯ_2 померла. Позивач є спадкоємцем за заповітом, яка прийняла спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_3 , проте позбавлена можливості належно оформити свої спадкові права на вказану земельну частку (пай), у зв`язку з тим, що сертифікат на земельну частку (пай), який був виданий ОСОБА_2 , після його смерті втрачено.
Ухвалою суду від 15.01.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання по справі.
Під час підготовчого провадження ухвалою від 14.02.2020 року за клопотанням позивача, з метою встановлення всіх обставин, які мають значення для справи, судом витребувана інформація в Ізяславській державній нотаріальній конторі та Поліській сільській раді Ізяславського району Хмельницької області.
В подальшому, після надання можливості сторонам по справі надати суду заяв по суті справи, ухвалою суду від 05.03.2020 року закрито підготовче провадження по справі за вказаним позовом та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивач в судове засідання не з`явилася, хоча про місце, день та час слухання справи повідомлена належним чином. В поданій до суду письмовій заяві просила справу розглядати за її відсутності, зазначивши, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовільнити.
Представник Поліської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Подав заяву про розгляд справи без участі представника Поліської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області.
В зв`язку із неявкою сторін в судове засідання, на підставі ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу суд не здійснює.
З`ясувавши повно, всебічно та об`єктивно усі обставини справи, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням надані сторонами докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності і взаємозв`язку, суд приходить до висновку про необхідність задоволення заявлених позовних вимог.
Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 13.07.1976 року її батьком є ОСОБА_2 , а матір`ю - ОСОБА_3 .
Крім того, з копії свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 від 07.08.2001 року вбачається, що ОСОБА_1 уклала шлюб з ОСОБА_5 та змінила прізвище з ОСОБА_1 на ОСОБА_1 .
Отже, матеріалами справи підтверджено, що позивач є рідною дочкою ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 16.03.1998 року встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис за №3.
Відповідно до довідки відділу в Ізяславському районі Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області від 21.10.2019 року №97-22-0.25-1085/161-19, в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) КСП Поділля Поліської сільської ради є записи щодо видачі сертифікату ОСОБА_2 ( НОМЕР_4 , р.номер №263, площа 1,87 умовних кадастрових га, 23.05.1996 року, виданий 20.02.1997 року).
Згідно довідок Поліської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області від 28.02.2020 року №69, №70 на день смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , він проживав і був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , склад сім`ї був наступний: дружина - ОСОБА_3 , дочка - ОСОБА_1 . Після смерті чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , фактично в управління спадковим майном вступила його дружина ОСОБА_3 , яка взяла спадкове майно під свою охорону, але не оформила спадкових прав.
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 від 24.11.2014 року встановлено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис за №6.
За життя 06.11.2014 року ОСОБА_3 склала заповіт, посвідчений секретарем виконкому Поліської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області Прокопивнюк Л.Г. за №24, за яким все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що їй буде належати на день смерті і на що вона за законом матиме право заповіла ОСОБА_1 , що підтверджується копією заповіту від 06.11.2014 року, який містись в матеріалах справи.
Крім того, згідно довідок Поліської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області від 28.02.2020 року №71, №72, на день смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , вона проживала і була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 одна. Після смерті ОСОБА_3 фактично в управління спадковим майном вступила її дочка ОСОБА_1 .
Згідно копії матеріалів спадкової справи №473/2019р., заведеної Ізяславською державною нотаріальною конторою після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадкоємцем за заповітом є дочка померлої ОСОБА_1 , якою 15.11.2019 року до Ізяславської держнотконтори було подано заяву про прийняття спадщини. Інші заяви в матеріалах спадкової справи відсутні. ОСОБА_1 видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом від 06.12.2019 року на земельну частку (пай) у землі, розміром 1,87 в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі, яка перебуває в колективній власності КСП Поділля с.Поліське Ізяславського району Хмельницької області.
В даних матеріалах спадкової справи міститься копія архівної довідки Хмельницького обласного державного нотаріального архіву від 21.10.2019 року №3075/01-18, згідно якої спадкова справа до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 . ОСОБА_2 в 1998 - 2004 роках не заводилась. Також наявна довідка Поліської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області від 24.06.2019 року №213, що після смерті чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , фактично в управління спадковим майном вступила його дружина ОСОБА_3 , яка взяла спадкове майно під свою охорону, але не оформила своїх спадкових прав.
Таким чином, позивач є спадкоємцем за заповітом, спадщину прийняла в установленому законом порядку.
Водночас, в газеті Партнер від 19.12.2019 року №51(1180) розміщено оголошення, що загублений сертифікат серії НОМЕР_4 від 20.02.1997 року, виданий на ім`я ОСОБА_2 КСП Поділля , вважати недійсним.
Згідно повідомлення Ізяславської державної нотаріальної контори від 23.12.2019 року №2394/02/14, у зв`язку відсутністю правовстановлюючого документу на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_4 від 20.02.1997 року, що належало ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкоємцем якого була його дружина ОСОБА_3 , яка прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових прав, Ізяславська державна нотаріальна контора не може видати свідоцтво про право на спадщину на вищевказане майно ОСОБА_1 та рекомендовано їй вирішити дане питання в судовому порядку.
Таким чином, позивач позбавлена можливості оформити своє право на спадщину на земельну частку (пай) в зв`язку із втратою вказаного сертифікату.
Згідно ст.1 Закону України Про порядок виділення в натурі /на місцевості/ земельних ділянок власникам земельних часток /паїв/ право на земельну частку (пай) мають: колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до ст.2 Закону Про порядок виділення в натурі /на місцевості/ земельних ділянок власникам земельних часток /паїв/ основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
В п.17 розділу Х Перехідні положення ЗК України передбачено, що сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.
Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Згідно ч.3 ст.152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав.
Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008р. №7 Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Статтею 16 Цивільного кодексу України визначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно з ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Частиною 5 вказаної статті визначено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини, тобто з дня смерті спадкодавця (ч.2 ст.1220 ЦК України).
Відповідно до ст.392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), тобто права та обов`язки власника (спадкодавця) переходять до позивача (спадкоємця).
За таких обставин, з урахуванням того, що позивач є спадкоємцем за заповітом після смерті спадкодавця ОСОБА_3 (яка прийняла спадщину відповідно до закону після смерті ОСОБА_2 ), прийняла спадщину в установленому законом порядку, проте позбавлена можливості оформити спадкові права через втрату правовстановлюючого документу, суд вважає, що позов слід задовольнити, визнавши за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , право на земельну частку (пай) розміром 1,87 в умовних кадастрових гектарах, що перебувало в колективній власності КСП Поділля , с.Поліське Ізяславського району Хмельницької області, яке належало ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_4, та після його смерті було успадковане ОСОБА_3 .
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.263-265 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_6 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , право на земельну частку (пай) розміром 1,87 в умовних кадастрових гектарах, що перебувало в колективній власності КСП Поділля , с.Поліське Ізяславського району Хмельницької області, яке належало ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_4, та після його смерті було успадковане ОСОБА_3 .
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Ізяславський районний суд Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_6 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач - Поліська сільська рада Ізяславського району Хмельницької області, місце знаходження: Хмельницька область, Ізяславський район, с.Поліське , вул.Наголюка, 1а, код ЄДРПОУ 04406638.
Повний текст рішення складено 02.04.2020 року.
Суддя С.Л. Трасковський
Суд | Ізяславський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 02.04.2020 |
Оприлюднено | 06.04.2020 |
Номер документу | 88589088 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ізяславський районний суд Хмельницької області
Трасковський С. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні