Рішення
від 31.03.2020 по справі 555/404/20
БЕРЕЗНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 555/404/20

Номер провадження 2/555/176/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 березня 2020 року

Березнівський районний суд Рівненської області в складі :

головуючого судді - Старовецької Ю.В.

при секретарі - Григорієвій В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Березне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вітковицької сільської ради Березнівського району Рівненської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

В С Т А Н О В И В :

Стислий виклад позиції позивача

ОСОБА_1 звернулась із позовом до Вітковицької сільської ради Березнівського району Рівненської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Позивач в обґрунтування заявлених вимог вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Вітковичі Березнівського району Рівненської області помер її батько ОСОБА_2 , який був зареєстрований та постійно проживав по АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина за заповітом, у вигляді житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами в с.Вітковичі Березнівського району Рівненської області та права на земельну частку (пай), який розташований в с.Вітковичі Березнівського району Рівненської області. За життя батько житловий будинок продав. ОСОБА_1 , як спадкоємець за заповітом, вважає що фактично прийняла спадщину, оскільки від прийняття спадщини не відмовилась.

Позивач покликається на те, що про обставину, що до складу спадкового майна входить право на земельну частку (пай) вона не знала, так як оригінал заповіту у речах покійного був відсутній, і лише у 2020 році вона прибираючи будинок знайшла оригінал заповіту.

У зв`язку із тяжким матеріальним становищем та умовами праці, пропустила визначений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини, а тому просить визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , так як він був пропущений нею з поважних причин.

Клопотання, процесуальні дії у справі.

06.03.2020 року було відкрито провадження у вказаній цивільній справі.

Будь-які заяви чи клопотання щодо проведення процесуальних дій, в тому числі забезпечення позову, забезпечення доказів, зупинення і поновлення провадження у справі, учасниками справи не заявлялися.

Позивач ОСОБА_1 в підготовче судове засідання не з`явилась, подала письмову заяву про проведення розгляду справи у її відсутності, та підтримання позовних вимог.

Представник відповідача - Вітковицької сільської ради Березнівського району Рівненської області в підготовче судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, у якій позовні вимоги визнає, а також просить розглядати справу у її відсутності.

Встановлені судом фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, норми права, які застосовував суд, мотиви суду.

Із свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 від 21.04.2008 року встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно свідоцтва про народження позивача серія НОМЕР_2 , батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 вказано ОСОБА_2 та ОСОБА_4 .

Відповідно до свідоцтва про одруження серія НОМЕР_3 , ОСОБА_5 та ОСОБА_1 уклали шлюб 27.01.1963 року. Після реєстрації шлюбу подружжю присвоєно прізвище ОСОБА_2 .

Згідно заповіту, посвідченого 13.05.2003 року секретарем Тишицької сільської ради Березнівського району Рівненської області, ОСОБА_2 заповів належне йому майно: житловий будинок та земельну частку (пай), державний акт на право приватної власності на землю серія ІІ - РВ №034756 виданий 20.08.2002 року своїй дочці ОСОБА_1 , 1940 року народження.

Згідно державного акту на право приватної власності на землю серія ІІ - РВ №034756 виданого 20.08.2002 року, ОСОБА_2 передано у приватну власність земельна ділянка 1,73 Га на території Вітковицької сільської ради Березнівського району Рівненської області.

Відповідно до довідки Городищенської сільської ради Березнівського району Рівненської області за №381 від 06.02.2020 року, про те, що дійсно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 до дня смерті (помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ) був зареєстрований і постійно проживав в АДРЕСА_1 . Крім нього за вищевказаною адресою станом на ІНФОРМАЦІЯ_1 були зареєстровані такі особи: внук померлого - ОСОБА_7 - 1959 р.н., внука померлого - ОСОБА_8 - 1959 р.н., правнука померлого-, ОСОБА_9 - 1983 р.н.

Відповідно до Інформаційної довідки (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), наданої приватним нотаріусом Березнівського районного нотаріального округу Рівненської області Черкасовою І.В. №59870908, сформованої 19.03.2020 року, спадкова справа на майно, що залишилось після смерті ОСОБА_2 , не заводилась.

Таким чином, судом встановлено, що будь-який інший спадкоємець спадщину у встановленому законом порядку не прийняв.

Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Частиною 1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлений строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

При цьому, вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.

Принцип пропорційності тісно пов`язаний із принципом верховенства права: принцип верховенства права є фундаментом, на якому базується принцип пропорційності , натомість принцип пропорційності є умовою реалізації принципу верховенства права і водночас його необхідним наслідком. Судова практика Європейського суду з прав людини розглядає принцип пропорційності як невід`ємну складову та інструмент верховенства права, зокрема й у питаннях захисту права власності

Дотримання принципу пропорційності передбачає, що втручання в право власності, навіть якщо воно здійснюється згідно з національним законодавством і в інтересах суспільства, все одно буде розглядатися як порушення статті 1 Першого протоколу, якщо не було дотримано розумної пропорційності між втручанням у право особи та інтересами суспільства. Ужиті державою заходи мають бути ефективними з точки зору розв`язання проблеми суспільства, і водночас пропорційними щодо прав приватних осіб. Оцінюючи пропорційність, слід визначити, чи можливо досягти легітимної мети за допомогою заходів, які були б менш обтяжливими для прав і свобод заштересованої особи, оскільки обмеження не повинні бути надмірними або такими, що є більшими, ніж необхідно для реалізації поставленої мети.

Відповідно до положень ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

У разі визнання відповідачем позову суд за наявності до того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову (ч.4 ст.206 ЦПК України).

Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 дійсно з поважної причини пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , в зв`язку з чим позовна заява, яка є законною і обґрунтованою, підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст.1233, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 263-265 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до Вітковицької сільської ради Березнівського району Рівненської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк - 3 (три) календарні місяці після набрання законної сили рішенням суду для подання заяви про прийняття спадщини в нотаріальну контору після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Сторони та інші учасники справи:

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження: с.Вітковичі Березнівського району Рівненської області, жителька с.Тишиця Березнівського району Рівненської області, РНКОПП - НОМЕР_4 .

Відповідач Вітковицька сільська рада Березнівського району Рівненської області місцезнаходження: 34622 с.Вітковичі вул.Ковальська,3 Березнівського району Рівненської області, ЄРПОУ - 04387912.

Рішення може бути оскаржене до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Березнівський районний суд Рівненської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: Старовецька Ю. В.

СудБерезнівський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення31.03.2020
Оприлюднено07.04.2020
Номер документу88597284
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —555/404/20

Рішення від 31.03.2020

Цивільне

Березнівський районний суд Рівненської області

Старовецька Ю. В.

Ухвала від 06.03.2020

Цивільне

Березнівський районний суд Рівненської області

Старовецька Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні