Справа № 617/1880/19
Провадження № 2/617/203/20
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 березня 2020 року Вовчанський районний суд Харківської області в складі:
головуючого - судді Глоби М.М.,
за участю секретаря судового засідання - Борщ Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Вовчанську цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Старицької сільської ради Вовчанського району Харківської області про встановлення юридичних фактів та визнання права на земельну частку (пай) у порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом. В обґрунтування позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його дядько по материнській лінії ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина на право на земельну частку (пай), яка розташована на території Старицької сільської ради Вовчанського району Харківської області розміром 7,49 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Спадкоємцем за законом після померлого ОСОБА_2 є він його племінник. Отримати свідоцтво про право на спадщину не має можливості, оскільки пропущений строк для подачі заяви про прийняття спадщини, є розбіжності у написанні прізвища спадкодавця, у сертифікаті - ОСОБА_2 у свідоцтві про смерть ОСОБА_2 та неможливо підтвердити родинні зв`язки. Просив встановити факт родинних відносин, факт належності правовстановлюючого документу, визнати за ним право на земельну частку (пай).
Позивач та представник позивача в судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи сповіщалися судом завчасно та належним чином. Позивач надав суду заяву про підтримання позовних вимог у повному обсязі, просив їх задовольнити, справу розглядати за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи сповіщався судом завчасно та належним чином. Надав суду заяву про визнання позову у повному обсязі, просив його задовольнити, справу розглядати у його відсутності.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин на підставі ч. 4 ст. 223 ЦПК України, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних та доказів (постановляє заочне рішення).
Суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Перевіривши матеріали справи, дослідивши надані письмові докази, суд приходить до наступного.
Згідно ст. ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду по захист своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів цивільної справи у сім`ї ОСОБА_5 та ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася дочка ОСОБА_7 , відповідно до копії свідоцтва про народження (а.с. 20). ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_8 народила сина ОСОБА_2 (а.с.19).
При видачі ОСОБА_2 сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР № 0053423 зареєстрованого 10 липня 1996 року за № 386, було помилково зазначено його прізвище як - ОСОБА_2 (а.с.25-26).
Відповідно до ст. ст. 293, 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Як роз`яснено у п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.
Іншим шляхом встановити факти неможливо, для заявника це має юридичне значення, оскільки надає можливість реалізувати право на оформлення спадщини.
В судовому засіданні проведений аналіз документів заявника по справі, які є в наявності, вищевказані докази в сукупності підтверджують факти, що ОСОБА_7 була рідною сестрою померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 та те, що сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ХР № 0053423 зареєстрований 10 липня 1996 року за № 386 на ім`я ОСОБА_2 належить померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на право на земельну частку (пай), яка розташована на території Старицької сільської ради Вовчанського району Харківської області розміром 7,49 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.26).
Відповідно до ст. ст. 1216, 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1266 ЦК України племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини. При спадкуванні по прямій низхідній лінії право представлення діє без обмеження ступеня споріднення.
Спадкоємцями за законом після померлого ОСОБА_2 є його племінник - позивач ОСОБА_1 , так як його мати - рідна сестра померлого ОСОБА_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідно до копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 виданого 02 серпня 2010 року (а.с.22).
Постановою державного нотаріуса Вовчанської державної нотаріальної контори № 1039/02-31 від 16 квітня 2019 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки пропущений строк для подачі заяви про прийняття спадщини, є розбіжності у написанні прізвища спадкодавця, у сертифікаті - ОСОБА_2 у свідоцтві про смерть ОСОБА_2 та неможливо підтвердити родинні зв`язки. Крім того зазначено, що спадкова справа до майна померлого ОСОБА_2 не відкривалася (а.с.10).
Визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
В зв`язку з чим, суд приходить до висновку, що позивач має право на право на земельну частку (пай), після померлого дядька ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1223, 1266 ЦК України, ст. ст. 4, 7, 12, 89, 247, 280-284 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Старицької сільської ради Вовчанського району Харківської області про встановлення юридичних фактів та визнання права на земельну частку (пай) у порядку спадкування за законом - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_7 була рідною сестрою померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Встановити факт, що сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ХР № 0053423 зареєстрований 10 липня 1996 року за № 386 на ім`я ОСОБА_2 належить померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 право на земельну частку (пай), яка розташована на території Старицької сільської ради Вовчанського району Харківської області розміром 7,49 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ХР № 0053423 зареєстрованого 10 липня 1996 року за № 386).
Заочне рішення може бути переглянуто Вовчанським районним судом Харківської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення суду може бути оскаржене позивачем до апеляційного суду Харківської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти діб з дня проголошення рішення суду.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Вовчанський районний суд Харківської області.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
Представник позивача - Ворона Сергій Володимирович, адвокат (свідоцтво про право заняття адвокатською діяльністю № 1954, видане КДКА Полтавської області 09 січня 2018 року), місце знаходження: Харківська область м. Вовчанськ вул. Шевченка, буд. 4.
Відповідач - Старицька сільська рада Вовчанського району Харківської області - місцезнаходження: Харківська область, Вовчанський район, с. Стариця, вул. Спартака, буд. 440, код 04399051.
Суддя -
Суд | Вовчанський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 26.03.2020 |
Оприлюднено | 07.04.2020 |
Номер документу | 88597803 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вовчанський районний суд Харківської області
Глоба М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні