ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
У Х В А Л А
06 квітня 2020 року Справа № 923/296/20
Господарський суд Херсонської області у складі судді Нікітенка С.В. дослідивши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАЯНА-С " про зміну підстав позову, у справі
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАЯНА-С", м. Херсон, код ЄДРПОУ 40469699,
до: Управління освіти Каховської міської ради Херсонської області, м. Херсон, код ЄДРПОУ 02146707,
про стягнення 126361,43 грн.
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ДАЯНА-С" звернулось до Господарського суду Херсонської області із заявою про видачу судового наказу за вимогою про стягнення з Управління освіти Каховської міської ради Херсонської області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАЯНА-С" заборгованості у розмірі 126361,43 грн.
Ухвалою від 30 березня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі. Розгляд справи № 923/296/20 визначено здійснювати за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи.
01 квітня 2020 року на електрону адресу Господарського суду Херсонської області надійшла заява від позивача у справі - ТОВ "ДАЯНА-С" про зміну підстав позову.
Щодо заяви позивача про зміну предмету позову, то суд зазначає наступне.
Згідно з частиною 3 статті 46 ГПК України до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше ніж за п`ять днів до початку першого судового засідання у справі
Тобто, позивач може подати або заяву про зміну предмету позову або про зміну підстав позову, кодексом не передбачено право позивача на одночасну зміну предмета і підстав позову.
Позовом у процесуальному сенсі є звернення до суду з вимогою про захист своїх прав та інтересів, який складається з двох елементів: предмету і підстави позову.
Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення.
Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.
Відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача. Одночасна зміна і предмета, і підстав позову не допускається.
Статтею 4 ГПК України визначено, що право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена судом.
Згідно з частиною 5 статті 13 Господарського процесуального кодексу України суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Водночас визначені наведеними нормами 46 ГПК України права, що належать тільки позивачу, певним чином визначають диспозитивність господарського процесу. Принцип диспозитивності у господарському процесі означає, що процесуальні правовідносини виникають, змінюються і припиняються за ініціативи безпосередніх учасників спірних матеріальних правовідносин, які мають можливість за допомогою господарського суду розпоряджатися процесуальними правами і спірним матеріальним правом. (Суд звертається до правової позиції, висловленої в постанові Верховного Суду від 08.05.2018 у справі 922/1249/17 та в пункті 7.9 постанови Верховного Суду від 23.04.2019 у справі 911/1602/18).
Згідно зі статтею 14 ГПК України ("Диспозитивність господарського судочинства") суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Отже, попри обов`язок суду вирішити наявний між сторонами спір з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів відповідних осіб, предмет та підстави позову визначаються та можуть в установленому порядку змінюватися тільки позивачем, тоді як суд позбавлений права на відповідну процесуальну ініціативу.
Позивачем заявлено вимоги про стягнення з Управління освіти Каховської міської ради Херсонської області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАЯНА-С" заборгованості у розмірі 126361,43 грн. Як на підставу для звернення з вказаним позовом позивачем зазначено порушення відповідачем умов договору поставки, що був укладений між учасниками провадження у спрощений спосіб в частині проведення розрахунків за поставлений товар, на підтвердження зазначеного до матеріалів позовної заяви додано копії видаткових накладних.
Згідно заяви від 31.03.2020 щодо зміни підстав позову, позивач вказує, що між ТОВ "ДАЯНА-С" і Управлінням освіти Каховської міської ради Херсонської області були укладені договори постачання продуктів харчування № 22 від 24.02.2020 та №23 від 24.03.2020. Порушення відповідачем умов вказаних договорів в частині проведення розрахунків, стало підставою для звернення з відповідним позовом.
Розглянувши заяву позивача про зміну підстав позову, яка подана, у строк, визначений у ч. 3 ст. 46 ГПК України, перевіривши повноваження особи, якою підписана вказана заява, враховуючи, що до заяви надано докази надсилання її відповідачу, що передбачено ч. 5 ст. 46 ГПК України, з огляду на те, що зміна підстав позову є процесуальним правом позивача, а тому суд приймає вказану заяву позивача до розгляду, у зв`язку з чим подальший розгляд справи здійснюється з урахуванням заяви позивача про зміну підстав позову.
Керуючись ст.ст. 4, 13, 14, 46, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
п о с т а н о в и в :
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАЯНА-С" про зміну підстав позову прийняти до розгляду. (вх. №725/20 від 01.04.2020).
2. Запропонувати відповідачу, відповідно до ст. ст. 251, 252 ГПК України, протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали надати суду відзив на позовну заяву з урахуванням заяви заяви позивача про зміну підстав позову, з документальним обґрунтуванням викладених в ньому обставин та заперечення на відзив (в разі надходження відповіді на відзив).
Докази надіслання позивачу копії відзиву, заперечень та доданих до них документів надати суду.
3. Копію ухвали направити сторонам у справи.
Ухвала набирає законної сили відповідно до приписів ст. 235 ГПК України та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, відповідно до ст.ст. 254, 255 Господарського процесуального кодексу України.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі "Судова влада України" за наступною адресою: http://ks.arbitr.gov.ua.
Ухвалу підписано 06.04.2020р.
Суддя С.В. Нікітенко
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 06.04.2020 |
Оприлюднено | 08.04.2020 |
Номер документу | 88600912 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Нікітенко С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні