ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
03.04.2020Справа № 910/1213/20 Суддя Господарського суду міста Києва Підченко Ю.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом доТовариства з обмеженою відповідальністю "Альфара" Товариства з обмеженою відповідальністю "Універсальна транспортна компанія в Україні" про стягнення 549 090,00 грн. Суддя Підченко Ю.О. Без повідомлення (виклику) учасників справи ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Альфара" (надалі - позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Універсальна транспортна компанія в Україні" (надалі - відповідач) про стягнення заборгованості за договором транспортно-експедиторського обслуговування №1008/1 від 01.12.2018 в частині оплати наданих позивачем послуг в сумі 549 090,00 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.02.2020 відкрито провадження у справі № 910/1213/20 та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Згідно ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Оскільки відповідач не скористався своїми правами на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами у відповідності до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Заперечень щодо розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження від Сторін до суду не надходило та про розгляд справи судом Сторони були повідомлені належним чином.
Поряд із тим, розглядаючи дану справу, суд, з урахуванням ч. 2 ст. 11 ГПК України та ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" застосовує припис ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якою закріплене право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
ВСТАНОВИВ:
01.12.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Альфара" (за договором -Експедитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Універсальна транспортна компанія в Україні" (за договором - Клієнт) було укладено договір транспортно-експедиторського обслуговування №1008/1 (надалі - Договір).
За умовами п. п. 2.1, 2.2 Договору Клієнт доручає, а Експедитор приймає на себе обов`язки від свого імені та за рахунок Клієнта виконати доручення щодо здійснення транспортно-експедиційного обслуговування внутрішніх, експортно-імпортних та транзитних вантажів Клієнта залізничним, а також іншими видами транспорту (автомобільним, морським, авіа) по території України, країн СНД та інших держав (далі за текстом договору - послуги). Клієнт зобов`язується прийняти та оплачувати виконання доручення в сумі, узгодженій сторонами в заявці на перевезення (далі за текстом договору - заявка). В суму доручення включено витрати Експедитора на виконання доручення Клієнта, а також його винагороду.
При цьому зі змісту п. п. 3.1.1 та п. п. 3.2.6 Договору випливає, що на підставі заявки на перевезення вантажу, направленого Клієнтом факсимільним зв`язком або електронною поштою, Експедитор має узгодити з Клієнтом маршрут, умови перевезення вантажу та розмір плати за виконання доручення, а Клієнт зобов`язується своєчасно здійснювати оплату згідно умов договору, а також відшкодовувати додаткові витрати, понесені експедитором у зв`язку з виконанням даного договору: платежі та збори, невраховані при узгодженні вартості перевезення, пов`язаних із транспортно-експедиційним обслуговуванням та необхідність яких виникла на шляху проходження вантажу; додаткові витрати, які виникли в результаті оголошення цінності вантажу; витрати, пов`язані з перевіркою вантажів митними та іншими контролюючими органами, нараховані залізницею.
Відповідно до п. п. 3.3.26 Договору, протягом 10 робочих днів з дати отримання від Експедитора акту надання послуг та звіту до нього Клієнт зобов`язується їх розглянути, підписати та один примірник підписаного акту надання послуг та звіту до нього разом з оригіналом заявки повернути Експедитору. У разі наявності зауважень, підписати відповідний акт надання послуг та звіт до нього із зауваженнями і повернути їх Експедитору у вказаний строк разом з оригіналом заявки. У разі відсутності письмових зауважень Клієнта до акту надання послуг та/або звіту до нього після закінчення 10 робочих днів з дати отримання ним відповідного акту надання послуг та звіту до нього акт надання послуг та/або звіт до нього вважаються прийнятими Клієнтом, а послуги обумовлені в них наданими Експедитором в повному обсязі, належним чином відповідно до вимог клієнта та підлягають сплаті клієнтом Експедитору. Якщо Клієнт відмовляється підписати акт надання послуг та/або звіту до нього, не надаючи при цьому Експедитору мотивованих зауважень в письмовому вигляді, акт надання послуг та звіт до нього, підписані експедитором в односторонньому порядку є підставою для сплати Клієнтом наданих йому послуг у повному обсязі, а також підтвердженням того, що обумовлені у акті надання послуг та звіті до нього послуги надані експедитором клієнту належним чином відповідно до його вимог.
Згідно п. 4.1. Договору, Клієнт здійснює 100% попередню оплату в розмірі заявленого обсягу перевезення вантажів шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Експедитора на підставі виставлених рахунків протягом 5 календарних днів, але не пізніше дати оформлення перевізного документу (залізничної накладної) на навантажений рейс/дати оформлення перевізного документу (залізничної накладної) на підсил вагону (за наявності підсилу). Сторони домовилися вважати, що рахунок визнається належним чином пред`явленим до оплати з моменту його відправлення експедитором клієнту по електронній пошті або засобами факсимільного зв`язку. Після фактичного надання послуг, Клієнт не має права посилатися на неотримання рахунку від Експедитора, як на підставу для відмови від погашення виниклої заборгованості.
Загальна сума договору визначається як загальна вартість послуг, наданих Клієнту, згідно актів виконаних робіт (п. 4.4 Договору).
Пункт 11.1 Договору визначає, що строк дії договору встановлюється з моменту його підписання до 31.12.2018. За відсутності до спливу строку дії цього договору пропозицій сторін щодо розірвання цього договору, він вважається автоматично продовженим на кожний наступний календарний рік (12 місяців). Кожна із сторін має право розірвати цей договір в односторонньому порядку шляхом направлення іншій стороні повідомлення про розірвання за 30 календарних днів із зазначенням причин розірвання. Цей договір може бути припинений/розірваний тільки по завершенні всіх взаєморозрахунків, пов`язаних із його виконанням.
За своїм змістом та правовою природою укладений між сторонами правочин є договором транспортного експедирування, який підпадає під правове регулювання норм глави 65 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України), ст. 316 Господарського кодексу України (надалі - ГК України) та приписи Закону України "Про транспортно-експедиторську діяльність".
З огляду на встановлений статтею 204 ЦК України принцип правомірності правочину, договір транспортно-експедиторського обслуговування № 1008/1 від 01.12.2018 вважається укладеним та є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов`язань, а саме майново-господарських зобов`язань згідно ст. ст.173, 174, 175 ГК України, ст. ст. 11, 202, 509 ЦК України, і згідно ст. 629 ЦК України і є обов`язковим для виконання сторонами.
При цьому суд приймає до уваги, що згідно зі ст.1 Закону України "Про транспортно-експедиторську діяльність" транспортно-експедиторська діяльність - це підприємницька діяльність із надання транспортно-експедиторських послуг з організації та забезпечення перевезень експортних, імпортних, транзитних або інших вантажів. Транспортно-експедиторська послуга - це робота, що безпосередньо пов`язана з організацією та забезпеченням перевезень експортного, імпортного, транзитного або іншого вантажу за договором транспортного експедирування.
За договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов`язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов`язаних з перевезенням вантажу (ч.1 ст.929 ЦК України). Аналогічні положення містяться в ст. 316 ГК України.
Розмір плати експедиторові встановлюється договором транспортного експедирування, якщо інше не встановлено законом. Якщо розмір плати не встановлений, клієнт повинен виплатити експедитору розумну плату (ст. 931 ЦК України).
Як вбачається з наявних в матеріалах справи актів виконаних робіт (наданих послуг) № 234 від 30.06.2019 на суму 286 418,10 грн, №264 від 31.07.2019 на суму 14 000, 00 грн, № 304 від 31.08.2019 на суму 12 000, 00 грн та № 364 від 30.09.2019 на суму 77 295, 00 грн, які підписані та належним чином завірені представниками Сторін та копії яких містяться в матеріалах справи, позивач надав відповідачеві послуги відповідно до умов Договору та при цьому зі змісту даних актів вбачається, що вартість наданих послуг була сплачена відповідачем в повному обсязі.
Поряд із тим, в матеріалах справи міститься копія акту виконаних робіт (наданих послуг) № 394 від 31.10.2019 на суму 549 090,00 грн, який з боку відповідача не підписаний та разом із додатком до даного акту, а також претензією № 105 від 01.11.2019 з вимогою про сплату заборгованості по даному акту в сумі 549 090,00 грн, був надісланий на адресу відповідача засобами поштового зв`язку 18.11.2019 та зазначені документи були отримані останнім 20.11.2019 згідно поштового відправлення за № 0306600033800, що підтверджується відповідним описом вкладення (ф. 107) та поштовою накладною від 18.11.2019, а також повідомленням про вручення поштового відправлення (ф. 119), копії яких також містяться в матеріалах справи.
При цьому, матеріали справи не містять, а відповідач не надав суду доказів надання мотивованої відмови від підписання вказаного акту на адресу позивача, а отже, відповідно до п. п. 3.3.26 Договору, послуги вважаються такими, що надані позивачем належним чином та прийняті відповідачем, у зв`язку з чим підлягають оплаті.
Отже відповідач, всупереч умовам укладеного між сторонами договору, за надані позивачем послуги у строк, визначений договором не оплатив, у зв`язку з чим заборгованість відповідача перед позивачем складає 549 090,00 грн.
Статтями 525 та 526 ЦК України, що кореспондуються за змістом з положеннями ст. 193 ГК України, передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Доказів сплати вартості наданих послуг на суму 549 090,00 грн наданих позивачем відповідачеві відповідно до умов Договору, суду не надано, а відтак відповідачем порушено права позивача, за захистом яких останній звернувся до суду із даним позовом.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що у вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 549 090,00 грн є обґрунтованими, у зв`язку із чим позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до положень статті 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 73, 74, 76, 77, 86, 129, 165, 178, 202, 232, 233, 237, п. 2. ч. 5. ст. 238, 240, 241, 247, ч. 1. ст. 256, ст. 288 Господарського процесуального кодексу України, -
ВИРІШИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Альфара" задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Універсальна транспортна компанія в Україні" (01033, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 69; ідентифікаційний код ЄДРПОУ: 41148559) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Альфара" (03066, м. Київ, вул. М. Максимовича, буд. 26, пов. 1, прим. 220, ідентифікаційний код ЄДРПОУ: 41688606) заборгованість в сумі 549 090, 00 грн та судовий збір в сумі 8 236, 35 грн. Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Дата складання та підписання повного тексту рішення: 07.04.2020 року.
Суддя Ю.О. Підченко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 03.04.2020 |
Оприлюднено | 08.04.2020 |
Номер документу | 88611181 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Підченко Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні