Рішення
від 01.04.2020 по справі 742/389/20
ПРИЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/742/459/20

Єдиний унікальний № 742/389/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2020 року Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі: головуючого - судді Ільченка О.І., секретаря Голушко Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Прилуки цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади с.Удайці в особі Удайцівської сільської ради про визнання права власності на земельнучастку (пай) в порядку спадкування за заповітом, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просять визнати за нею право на земельну частку (пай) в колективній власності КСП Удайцівський село Удайці Прилуцького району Чернігівської області площею 4,43га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), в порядку спадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , і якому належало право на земельну частку (пай) на підставі сертифікату серії ЧН №0254178, виданого за рішенням Прилуцької районної державної адміністрації від 15 серпня 1996 року №334 і зареєстрованого 17 вересня 1996 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №210.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що після смерті її батька - ОСОБА_2 , який постійно проживав та був зареєстрований на день смерті за адресою: АДРЕСА_1 відкрилась спадщина на належне йому майно - право на земельну частку (пай) в колективній власності КСП Удайцівський с.Удайці Прилуцького району Чернігівської області розміром 4,43га в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості) на підставі сертифікату серії ЧН №0254178. Проте, в січні 2020 року позивач звернулась до приватного нотаріуса для оформлення спадщини та отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом на право на земельну частку (пай), однак їй нотаріусом було відмовлено у вчиненні вказаної нотаріальної дії з підстав відсутності правовстановлюючого документа сертифіката на право на земельну частку (пай). Тому ОСОБА_1 й звернулася до суду з відповідним позовом.

У судове засідання позивач не з`явилася, проте її представник подав заяву про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання також не з"явився, проте надіслав заяву, згідно якої просить суд розглянути справу без його участі та згідно чинного законодавства.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. .

Дослідивши наявні у справі докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно дублікату заповіту, виданого позивачу 21 травня 2019 року, посвідченого секретарем Удайцівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області 27 травня 2004 року, вбачається, що все своє майно де б воно не заходилось і з чого б воно не складалось ОСОБА_2 заповів - ОСОБА_1 (а.с.8).

Рішенням Прилуцького міськрайонного суду від 18.09.2019 ОСОБА_1 визначено додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 /свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 /, терміном на 2 /два/ місяці з дня набрання рішенням законної сили (а.с. 9-10).

Відповідно до заяви від 04.11.2019 до приватного нотаріуса Прилуцького районного нотаріального округу Шрайбера В.В. вбачається, що ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 (а.с.11). Дані відомості також підтверджуються і відповідною довідкою від 20.02.2020 від приватного нотаріуса Прилуцького районного нотаріального округу Шрайбера В.В. та інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (а.с.23-24).

З листа приватного нотаріуса Прилуцького районного нотаріального округу Шрайбера В.В. від 31.01.2020 за №21/01-16 вбачається, що у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 позивачці було відмовлено, з підстав відсутності правовстановлюючого документа сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ЧН №0254178, виданого Спадкодавцю за рішенням Прилуцької державної адміністрації від 15 серпня 1996 року №334 та зареєстрованого 17 вересня 1996 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №210, та з цих підстав рекомендовано звернутись до суду для визнання права на земельну частку (пай) а.с.12.

Відповідно до повідомлення Удайцівської сільської ради №03-15/70/1 від 05 березня 2019 року в книзі сертифікатів під №210 рахується земельний пай на ім`я ОСОБА_2 (а.с.13).

Згідно відповіді Міськрайонного управління у Прилуцькому районі та м.Прилуках Головного управління Держгеокадастру Чернігівської області від 11 березня 2019 року вбачається, що у відповідності до Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) громадянину ОСОБА_2 належить право на земельну частку (пай) в колективній власності КСП Удайцівський село Удайці Прилуцького району Чернігівської області розміром 4,4га, без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) на підставі сертифікату серії ЧН №0254178 виданого за рішенням Прилуцької державної адміністрації від 15 серпня 1996 року №334, сертифікат зареєстровано 17 вересня 1996 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №210 (а.с.14).

Згідно ч.1 ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Відповідно до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст.1217 ЦК України).

Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно п.17 Перехідних положень ЗК України сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам таких часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Відповідно до роз`яснень викладених у Постанові Пленуму Верховного Суду України Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ №7 від 16 квітня 2004 року, визначено, що член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

Згідно роз`яснень, викладених в п.3.5. Листа Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних судам при вирішенні справ №24-753/0/4-13 від 16 травня 2013 року у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) аналогічного порядку видачі нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено. Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування. Оскільки спір про визнання права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення є спором про спадкування, належним відповідачем у зазначених спорах є спадкоємці, які прийняли спадщину, а у випадку їх відсутності - відповідна територіальна громада в особі сільської, селищної ради.

А тому, сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЧН №0254178 виданий Спадкодавцю за рішенням Прилуцької державної адміністрації від 15 серпня 1996 року №334, зареєстрований 17 вересня 1996 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №210 - є правовстановлюючим документом, який підтверджував право спадкодавця на реалізацію ним права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості), яке не було реалізоване ним за життя, а тому таке право вимоги переходить до спадкоємців і спадкується на загальних підставах.

Оскільки з наведених вище підстав, позивач не має можливості оформити спадкове майно в поза судовому порядку і порушується її право на спадкування, то за таких обставин, виходячи з приписів ст.16 ЦК України, це право підлягає захисту в судовому порядку шляхом визнання права.

Таким чином, з огляду на вищевикладене, оцінюючи в сукупності добуті в судовому засіданні докази, суд знаходить достовірно встановленим, що позивач прийняли спадщину, але не має можливості оформити спадщину та отримати свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай), оскільки відсутній сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЧН №0254178, а тому суд вважає, що заявлені вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та ст.ст. 182, 392, 1217-1222 ЦК України, керуючись ст.ст.12, 81, 247, 259, 263-265 ЦПК України -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_3 ) до територіальної громади с.Удайці в особі Удайцівської сільської ради (17585, Прилуцький р-н, с.Удайці, вул.Кооперативна, буд.36, ЄДРПОУ 04415884) про визнання права власності на земельнучастку (пай) в порядку спадкування за заповітом - задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) в колективній власності КСП Удайцівський село Удайці Прилуцького району Чернігівської області площею 4,43га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), в порядку спадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , і якому належало право на земельну частку (пай) на підставі сертифікату серії ЧН №0254178, виданого за рішенням Прилуцької районної державної адміністрації від 15 серпня 1996 року №334 і зареєстрованого 17 вересня 1996 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №210.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду через Прилуцький міськрайонний суд.

Суддя: О.Ільченко

СудПрилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення01.04.2020
Оприлюднено08.04.2020
Номер документу88623638
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —742/389/20

Рішення від 01.04.2020

Цивільне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Ільченко О. І.

Ухвала від 06.03.2020

Цивільне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Ільченко О. І.

Ухвала від 18.02.2020

Цивільне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Ільченко О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні