Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"06" квітня 2020 р. Справа № 596/459/20
Гусятинський районний суд Тернопільської області
в складі:
головуючого судді Цвинтарної Т.М.
при секретарі судового засідання Перцовій В.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в селищі Гусятин цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вікнянської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Гусятинського районного суду Тернопільської області з позовом до Вікнянської сільської ради Гусятинського району та просить визначити йому додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що вже досить тривалий час він не проживав разом з ОСОБА_2 .. Про наявність у її власності будь-якого майна він не знав. Лише у 2019 році від представників приватного фермерського господарства, яке обробляє взяті в оренду земельні паї, призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Вікнянської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області, він дізнався про те, що ОСОБА_2 успадкувала після смерті свого чоловіка ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , право на земельну частку (пай) розміром 1,80 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що перебуває у колективній власності КСП Саджівецька села Саджівки, Гусятинського району, Тернопільської області. Спадщину після смерті свого чоловіка ОСОБА_2 прийняла, проте, не оформила своїх спадкових прав. Відповідно до заповіту позивач є спадкоємцем вищевказаного майна покійної.
Проте, звернувшись до нотаріуса для оформлення спадщини йому було відмовлено в оформлені права власності на спадкове майно у зв`язку із пропущенням після смерті спадкодавця шестимісячного строку на прийняття спадщини.
Причину пропуску встановленого законодавством України строку обґрунтовує тим, що він не знав про наявність заповіту та про наявність у спадкодавця майна, а дізнався лише нещодавно. Тому, просить в судовому порядку визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Позивач в підготовче засідання не з`явився, однак, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача Вікнянської сільської ради Гусятинського району в підготовче засідання не з`явився, попередньо надіславши до суду письмову заяву про розгляд справи у відсутності їхнього представника, позовні вимоги визнають повністю і не заперечують проти задоволення позову.
Відповідно до ст. 200 ч. 4 ЦПК України при визнанні позову ухвалюється судове рішення в підготовчому судовому засіданні в порядку, встановленому ст. 206 ЦПК України, згідно якої у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, дослідивши зібрані по справі докази, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно копії Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 , виданого 27 липня 2010 року, право на земельну частку (пай) розміром 1,80 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) у землі, яка перебуває у колективній власності СС Саджівецька належить ОСОБА_3 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , повторно виданого 23 серпня 2019 року Тернопільським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, актовий запис № 01.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на все належне йому майно в тому числі і на земельну частку (пай) розміром 1,80 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) у землі, яка перебуває у колективній власності СС Саджівецька .
На день смерті ОСОБА_3 разом із ним проживала та була зареєстрована дружина ОСОБА_2 , що стверджується довідкою Вікнянської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області № 25 від 11.02.2020 року.
Таким чином, ОСОБА_2 прийняла спадщину в порядку ч. 3 ст. 1268 ЦК України, оскільки постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та не заявила про відмову від неї.
08 липня 1996 року ОСОБА_2 на випадок своєї смерті зробила заповідальне розпорядження, яким заповіла все своє майно - ОСОБА_1 , що стверджується копією заповіту, посвідченого секретарем виконкому Саджівецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області Мохнацькою М.В. та зареєстрованого в реєстрі за № 23, який на день смерті не змінений і не скасований.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого 28 вересня 2010 року Саджівецькою сільською радою Гусятинського району Тернопільської області, актовий запис № 7.
На день смерті ОСОБА_2 разом із нею ніхто не проживав та не був зареєстрований, що стверджується довідкою Вікнянської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області № 26 від 11.02.2020 року.
Як вбачається із довідки рекомендаційного характеру за № 29/01-16 від 10.03.2020 року приватного нотаріуса Гусятинського районного нотаріального округу Гречанівського А.Я., позивачу було відмовлено в оформленні спадщини у встановленому законом порядку, у зв`язку із пропуском шестимісячного строку на прийняття спадщини. Крім того зазначив, що в Спадковому реєстрі інформація про заведену спадкову справу до майна померлої ОСОБА_2 відсутня.
Причину пропуску вищезазначеного строку позивач обґрунтовує тим, що він не знав про наявність заповіту та про наявність у спадкодавця майна, а дізнався лише нещодавно.
Згідно ч.2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
У відповідності до ч. ч. 1, 3 ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Встановлені судом обставини повністю підтверджуються дослідженими в судовому засіданні доказами.
Таким чином, суд вважає, що встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини ОСОБА_1 пропущений з поважних причин, тому необхідно визначити додатковий строк тривалістю в три місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підставі викладеного та ст.ст. 1220, 1223, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, керуючись ст. ст. 4, 10, 12, 13, 76, 80, 258, 259, 263-265, 268, 273, 355 ЦПК України, -
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 , жителя АДРЕСА_1 ) до Вікнянської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області (адреса місцезнаходження: с. Вікно, Гусятинського району, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04392876) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 , жителю АДРЕСА_1 ) додатковий строк тривалістю в три місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Початком перебігу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори вважати дату набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду або через Гусятинський районний суд Тернопільської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне рішення складено 08 квітня 2020 року.
Суддя Гусятинського районного суду
Тернопільської області Т.М. Цвинтарна
Суд | Гусятинський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 06.04.2020 |
Оприлюднено | 09.04.2020 |
Номер документу | 88648799 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Гусятинський районний суд Тернопільської області
Цвинтарна Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні