Рішення
від 07.04.2020 по справі 910/19107/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

07.04.2020Справа № 910/19107/19

Суддя Господарського суду міста Києва Чинчин О.В. , розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Шпіль (01054, м.Київ, ВУЛИЦЯ ЯРОСЛАВІВ ВАЛ, будинок 13/2, ЛІТЕРА Б, Ідентифікаційний код юридичної особи 33642813) до проТовариства з обмеженою відповідальністю ІНТЕР-ЄВРО ПАК (04073, м.Київ, ВУЛИЦЯ МАРКА ВОВЧКА, будинок 12/14, Ідентифікаційний код юридичної особи 41255856) стягнення 70676,48 грн. Представники: без повідомлення представників сторін

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Шпіль (далі-Позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю ІНТЕР-ЄВРО ПАК (далі-відповідач) про стягнення 70 676 грн. 48 коп., з яких 20492,48 грн. боргу по орендній платі, 19584,00 грн. пені, 10200,00 грн. штрафу, 20400,00 грн. неустойки.

В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на неналежне виконання Відповідачем зобов`язання за Договором оренди нерухомого майна № 8/19 від 24.06.2019.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 08.01.2020 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Шпіль прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №910/19107/19, вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

З метою повідомлення Сторін про розгляд справи Судом на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України ухвалу суду про відкриття провадження у справі від 08.01.2020 направлено на адреси Сторін рекомендованим листом з повідомленням про вручення, що підтверджується поверненням на адресу суду рекомендованого повідомлення про вручення 11.01.2020 уповноваженій особі Позивача ухвали суду від 08.01.2020 та повернення до суду поштового конверту за відсутністю адресата, надісланого на адресу Відповідача.

Згідно з ч. 4 ст. 89 Цивільного кодексу України відомості про місцезнаходження юридичної особи вносяться до Єдиного державного реєстру.

За приписами частини 1 статті 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Відповідно до інформації розміщеної на веб-сайті Міністерства юстиції України, місцезнаходженням Товариства з обмеженою відповідальністю ІНТЕР-ЄВРО ПАК є 04073, м.Київ, ВУЛИЦЯ МАРКА ВОВЧКА, будинок 12/14.

Суд зазначає, що Ухвала Господарського суду міста Києва у справі №910/19107/19 була направлена рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю ІНТЕР-ЄВРО ПАК , зазначену на веб-сайті Міністерства юстиції України.

Відповідно до статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є:

1) день вручення судового рішення під розписку;

2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи;

3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення;

4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду;

5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Крім того, за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").

Враховуючи вищевикладене, Суд зазначає, що Відповідач має доступ до судових рішень та мав можливість ознайомитись з ухвалою суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень ( www.reyestr.court.gov.ua ).

Відповідно до статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Приймаючи до уваги, що Відповідач у строк, встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, враховуючи, що матеріали справи містять достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, Суд вважає, що справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 165 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

24.06.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю Шпіль (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю ІНТЕР-ЄВРО ПАК (Орендар) укладений Договір оренди № 8/19 нерухомого майна (далі - Договір оренди від 24.06.2019), відповідно до якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в тимчасове платне користування на умовах оренди офісне приміщення кабинет №405 (відповідно тех. паспорта №91), площею 67,9 кв.м., четвертого поверху нежитлової будівлі (надалі - Майно, Приміщення ), що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Курортна, 11, яке належить ТОВ ШПІЛЬ на праві приватної власності. Майно передається Орендарю з метою розміщення офісу. Вартість орендованого Майна із врахуванням індексації на дату підписання Договору Сторонни визначили у розмірі 150 000, 00 грн. (сто п`ятдесят тисяч гривень 00 копійок). (а.с. 11-15)

За умовами п. 2.1 Договору оренди від 24.06.2019 Орендар вступає у строкове платне користування Майном у термін, вказаний у Договорі, але не раніше дати підписання Сторонами цього Договору та Акту приймання-передачі Майна (додаток №1 до цього Договору).

У п. 2.3. Договору оренди від 24.06.2019 сторони погодили, що у разі припинення/закінчення або дострокового розірвання цього Договору, Майно повертається Орендарем Орендодавцю. Орендар повертає Майно Орендодавцю аналогічно порядку, встановленому при передачі М.айна Орендарю цим Договором. Майно вважається поверненим Орендодавцю з моменту підписання Сторонами Акта приймання (повернення) - передачі Майна.

Пунктом 2.4. Договору оренди від 24.06.2019 сторони встановили, що у разі припинення/закінчення або дострокового розірвання Договору Орендар зобов`язаний здійснити усі виплати та провести розрахунки, передбачені даним Договором і сплатити заборгованість, якщо така є, перед Орендодавцем. При цьому, орендна плата та витрати по комунальному утриманню орендованого Майна сплачуються Орендарем по день фактичної передачі Майна Орендодавцеві за Актом приймання(повернення) - передачі Майна.

Згідно з п. 3.1. Договору оренди від 24.06.2019 Орендар, за користування орендованим Майном, сплачує Орендодавцю орендну плату у сумі 10 200,00 (десять тисяч двісті грн. 00 коп.) грн., у тому числі ПДВ 20% - 1700,00 грн. за місяць оренди. Орендна плата за кожний наступний місяць оренди визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції (у разі дефляції застосовувати коефіцієнт рівний 1) за поточний місяць.

Відповідно до п. 3.4. Договору оренди від 24.06.2019 Орендар щомісяця, окремо від орендної плати, оплачує Орендодавцю витрати по комунальному утриманню орендованого Майна (електроенергія, водопостачання та водовідведення, опалення, газопостачання, вивіз сміття, телефонний зв`язок тощо) на підставі виставлених Орендодавцем рахунків-фактур.

Умовами п.п. 3.5, 3.6 Договору оренди від 24.06.2019 Сторони встановили, що Орендар здійснює перерахування орендної плати до 20 числа місяця, який передує розрахунковому, (у разі неможливості, своєчасного отримання рахунку-фактури, Орендар сплачу орендну плату у розмірі не меншому ніж за попередній місяць) шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Орендодавця, шо вказаний в цьому Договорі, або, в разі зміни рахунку - на інший рахунок, який своєчасно та належним чином повідомлений Орендодавцем.

Орендар відшкодовує Орендодавцю витрати по комунальному утриманню орендованого Майна протягом 3 (трьох) банківських днів з дня отримання відповідного рахунку-фактури, але не пізніше 15 числа поточного місяця.

Згідно з п. 3.7 Договору оренди від 24.06.2019 зобов`язання Орендаря зі сплати орендної плати та витрат по комунальному утриманню орендованого Майна, забезпечуються у вигляді гарантійного платежу у розмірі 10 200,00 грн., який вноситься Орендарем на поточний рахунок Орендодавця протягом 3 (трьох) банківських днів з дати підписання цього Договору (без , окремо виставленого рахунку-фактури).

У випадку прострочення сплати Орендарем будь-яких платежів за цим Договором, Орендодавець має право використовувати суму гарантійного платежу для покриття заборгованості Орендаря за цим Договором. Орендар зобов`язаний протягом З (трьох) днів з дати отримання повідомлення Орендодавця про використання суму гарантійного платежу (його частини) поповнювати розмір гарантійного платежу до встановленої у п.3.7. Договору суми.

У разі закінчення строку дії даного Договору або його дострокового розірвання гарантійний платіж використовується для покриття штрафних санкцій, заборгованості з орендної плати, витрат по комунальному утриманню орендованого Майна, відшкодування збитків (шкоди), заподіяних орендованому Майну, неустойка. Кошти, що залишаються після покриття перерахованих витрат, повертаються Орендарю у погоджені Сторонами строки.

Відповідно до п. 4.1.7. Договору оренди від 24.06.2019 у разі припинення або дострокового розірвання Договору упродовж З (трьох) робочих днів Орендар зобов`язаний повернути Орендодавцю орендоване Майно в належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду, з врахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати Орендодавцю збитки у разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого Майна з вини Орендаря.

Пунктом 4.1.1. Договору оренди від 24.06.2019 сторони встановили, що разі закінчення строку дії /дострокового розірвання Договору, Орнедар зобов`язаний сплатити у разі наявності заборгованість з орендної плати, витрат по комунальному утриманню орендованого Майна, пені та інших штрафних санкцій за весь період оренди по день фактичної передачі майна Орендодавцю на підставі Акта приймання (передавання)- передачі Майна.

У пункті п. 5.4 Договору оренди від 24.06.2019 сторони погодили, що за несплату або несвоєчасну сплату орендної плати та витрат по комунальному утриманню орендованого майна, відповідно до розділу 3 цього Договору, Орендодавець має право стягнути з Орендаря пеню у розмірі 2% від суми щомісячної орендної плати, зазначеної в п. 3.1. Договору, за кожний день прострочення.

За умовами п. 5.5. Договору оренди від 24.06.2019 у випадку прострочення строків сплати орендної плати, вказаної в п. 3.5 цього Договору, більш ніж на 30 календарних днів, Орендодавець має право, окрім пені, передбаченої п. 5.4. Договору, стягнути штраф в розмірі 100% від суми орендної плати, визначеної в п. 3.1. Договору. Зазначений штраф нараховуюється та стягується Орендодавцем за кожний наступний місяць до повного погашення заборгованості Орендаря.

Згідно з п. 5.6. Договору оренди від 24.06.2019 у разі односторонньої відмови Орендаря від Договору до закінчення строку дії Договору, шляхом залишення орендованого Майна без належного попередження Орендодавця, сплачений Орендарем гарантійний платіж не повертається та залишається у власності Орендодавця.

Вразі порушення Орендарем строку повернення орендованого Майна Орендодавець має право вимагати сплати Орендарем неустойки у розмірі подвійної плати за оренду Майна за весь час прострочення орендованого майна за Актом приймання (повернення)-передачі Орендодавцю. (п. 5.7. Договору оренди від 24.06.2019)

Відповідно до п. 6.1. Договору оренди від 24.06.2019 договір набуває чинності з моменту його підписання Сторонами, скріплення печатками та підписання Сторонами Акту приймання-передачі Майна та діє протягом 12 місяців з моменту /підписання цього Договору, а в разі передачі Майна у інший час - з моменту підписання Акту приймання-передачі Майна.

У п. 6.3. Договору оренди від 24.06.2019 сторони погодили, що даний Договір може бути достроково розірваний за ініціативою будь-якої із Сторін, за умови письмового попередження іншої Сторони про дострокове розірвання Договору, не пізніше, ніж за один місяць до запланованої дати розірвання Договору.

Згідно з п. 6.7. Договору оренди від 24.06.2019 усі зміни та доповнення до цього Договору оформлюються в письмовій формі додатковою угодою і вступають в силу після їх підписання Сторонами.

01.07.2019 між Позивачем та Відповідачем підписаний Акт приймання-передачі в оренду нерухомого майна, за яким Позивач передав, а Відповідач прийняв в строкове платне користування нерухоме майно - офісне приміщення кабинет №405 (відповідно тех. паспорта №91), площею 67,9 кв.м., четвертого поверху нежитлової будівлі, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Курортна, 11, яке належить ТОВ ШПІЛЬ на праві приватної власності. (а.с. 16)

З метою оплати орендної плати Позивачем виставлені відповідачу Рахунки на оплату № 243 від 24.06.2019 на суму 10200,00 грн. (гарантійний платіж), № 262 від 04.07.2019 на суму 10200,00 грн. (оренда приміщення за липень 2019 р.), № 297 від 31.07.2019 на суму 2552,44 грн. (відшкодування комунальних та експлуатаційних витрат за Липень 2019 р.), № 408 від 20.07.2019 на суму 10200,00 грн. (оренда приміщення за серпень 2019 р.), №331 від 15.08.2019 на суму 230,84 грн. (відшкодування вартості електроенергії за липень 2019 - донараховано згідно з тарифом енергопостачальної організації), № 320 від 19.08.2019 на суму 10200,00 грн. (оренда приміщення за вересень 2019 р.), № 348 від 31.08.2019 на суму 3118,93 грн. (відшкодування комунальних та експлуатаційних витрат за серпень 2019 р.), № 386 від 30.09.2019 на суму 2812,48 грн. (відшкодування комунальних та експлуатаційних витрат за вересень 2019 р.), № 372 від 16.09.2019 на суму 10200,00 грн. (оренда приміщення за жовтень 2019 р.), № 465 від 22.11.2019 на суму 748,00 грн. (оренда нежитлового приміщення за листопад 2019 р. (22 к.д)), всього на загальну суму 67194,69 грн. (а.с. 21, 24, 28, 33, 37, 42, 44, 49, 54, 58)

Між позивачем та Відповідачем підписані Акти надання послуг № 272 від 31.07.2019 на суму 10200.00 грн. (оренда приміщення за липень 2019 р.), № 251 від 31.07.2019 на суму 2552,44 грн. (відшкодування комунальних та експлуатаційних витрат за липень 2019 р.), № 286 від 15.08.2019 на суму 230,84 грн. (відшкодування вартості електроенергії за липень 2019 - донараховано згідно з тарифом енергопостачальної організації). (а.с. 25, 29, 38)

Крім того, на підтвердження зобов`язання Відповідача з оплати орендної плати, а також відшкодування експлуатаційних та комунальних витрат Позивачем надано суду Податкові накладні та відповідні Квитанції про їх реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 22-23, 26-27, 30-32, 35-36, 39-41, 46-48, 51-53, 56-57, 60-62)

На виконання умов Договору оренди від 24.06.2019 Відповідачем сплачено Позивачу 36502,21 грн., та з врахуванням умов договору, позивачем зараховано в рахунок оплати орендної плати за вересень 2019 року гарантійний платіж у розмірі 10200,00 грн., що підтверджується оборотно-сальдовими відомостями, наданими Позивачем. (а.с. 17-20)

14.10.2019 Відповідачем направлений Позивачу лист № 09/19 від 20.09.2019, з проханням розірвання з 30.09.2019 Договору оренди від 24.06.2019, який отриманий позивачем 22.10.2019, що підтверджується відміткою на аркуші та відбитком штампу поштового відділення на конверті. (а.с. 73 -74)

14.11.2019 Позивач направив Відповідачу Лист № 03/36 від 13.11.2019 в якому повідомив про наявність заборгованості розмір якої станом на 31.10.2019 становив 29114,69 грн., з яких 20400,00 грн. борг по орендній платі за серпень та жовтень 2019 року, 8714,69 грн. - борг по відшкодуванню витрат по комунальному утриманню орендованого майна за липень, серпень та вересень 2019 року. Крім того, зазначив про нарахування орендної плати за листопад 2019 року, оскільки майно не було повернуто Позивачеві за актом приймання (поверненні) - передачі Майна. Також, звернув увагу, що 22.10.2019 Позивачу стало відомо про намір Відповідача достроково розірвати Договір оренди від 24.06.2019, отже 22.11.2019 Орендар зобов`язаний передати Орендодавцю майно та підписати Акт приймання (повернення) - передачі майна. На підтвердження направлення вказаного листа Позивачем надано суду копії опису вкладення у цінний лист від 14.11.2019, конверту, повернутого на адресу позивача за закінченням встановленого терміну зберігання (а.с. 75-76)

26.11.2019 Позивачем направлено Відповідачу лист № 03/37 від 25.11.2019 , з вимогою сплатити заборгованість за Договором оренди від 24.06.2019 у розмірі 20 492,48 грн., з яких орендна плата за жовтень 2019 р. - 10200,00 грн., орендна плата за 22 календарних дні листопада 2019 року - 7480грн., відшкодування витрат по комунальному утриманню орендованого майна - 2812,48 грн., та підписати Акт приймання (повернення) - передачі Майна, що підтверджується копією опису вкладення у цінний лист від 26.11.2019 та конверту, повернутого на адресу позивача. (а.с. 77-78)

Разом з тим, Відповідач відповіді на вказані листи не надав, заборгованість по орендній платі та комунальним витратам не оплатив, предмет Оренди Позивачу за Актом приймання (повернення) - передачі Майна не повернув.

Як зазначає Позивач, в результаті неналежного виконання Відповідачем зобов`язань за Договором оренди від 24.06.2019 з оплати орендної плати за жовтень 2019 року та 22 календарних дні листопада 2019 року, а також відшкодування комунальних витрат, у останнього виникла заборгованість у розмірі 20492,48 грн. Крім того, Позивачем заявлено вимоги про стягнення з Відповідача пені відповідно до п. 5.4. Договору у розмірі 19584,00 грн., штрафу відповідно до п. 5.5. Договору у розмірі 10200,00 грн., неустойки відповідно до п. 5.7. Договору у розмірі 20400,00 грн.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, Суд вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Шпіль підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно з ч.ч. 1, 2 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини;

Відповідно до ч.ч. 1, 2 статті 202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Правочини можуть бути односторонніми та дво- чи багатосторонніми (договори).

За своєю правовою природою вчинений Позивачем та Відповідачем правочин є Договором найму.

Правовідносини найму врегульовано § 1 Глави 58 Найм (оренда) Цивільного кодексу України та § 5 Оренда майна та лізинг Господарського кодексу України.

Як встановлено ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Згідно з ч. 6 ст. 283 Господарського кодексу України до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язаний передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Частиною 5 ст. 762 Цивільного кодексу України визначено, що плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

За користування майном з наймодавця справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму (ч.1 ст. 762 Цивільного кодексу України).

Статтею 286 Господарського кодексу України встановлено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Загальна сума орендної плати в місяць складає 10200,00 грн., яка сплачується до 20 числа місяця, який передує розрахунковому, за весь період оренди по день фактичної передачі майна за Актом приймання (повернення) - передачі Майна. (п.п. 3.1., 3.5., 4.1.11. Договору оренди від 24.06.2019.

Позивачем подані суду Рахунки на оплату № 243 від 24.06.2019 на суму 10200,00 грн. (гарантійний платіж), № 262 від 04.07.2019 на суму 10200,00 грн. (оренда приміщення за липень 2019 р.), № 297 від 31.07.2019 на суму 2552,44 грн. (відшкодування комунальних та експлуатаційних витрат за Липень 2019 р.), № 408 від 20.07.2019 на суму 10200,00 грн. (оренда приміщення за серпень 2019 р.), №331 від 15.08.2019 на суму 230,84 грн. (відшкодування вартості електроенергії за липень 2019 - донараховано згідно з тарифом енергопостачальної організації), № 320 від 19.08.2019 на суму 10200,00 грн. (оренда приміщення за вересень 2019 р.), № 348 від 31.08.2019 на суму 3118,93 грн. (відшкодування комунальних та експлуатаційних витрат за серпень 2019 р.), № 386 від 30.09.2019 на суму 2812,48 грн. (відшкодування комунальних та експлуатаційних витрат за вересень 2019 р.), № 372 від 16.09.2019 на суму 10200,00 грн. (оренда приміщення за жовтень 2019 р.), № 465 від 22.11.2019 на суму 748,00 грн. (оренда нежитлового приміщення за листопад 2019 р. (22 к.д)), всього на загальну суму 67194,69 грн. (а.с. 21, 24, 28, 33, 37, 42, 44, 49, 54, 58)

Умовами п.п. 3.5, 3.6 Договору оренди від 24.06.2019 Сторони встановили, що Орендар здійснює перерахування орендної плати до 20 числа місяця, який передує розрахунковому, (у разі неможливості, своєчасного отримання рахунку-фактури, Орендар сплачу орендну плату у розмірі не меншому ніж за попередній місяць) шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Орендодавця, шо вказаний в цьому Договорі, або, в разі зміни рахунку - на інший рахунок, який своєчасно та належним чином повідомлений Орендодавцем.

Орендар відшкодовує Орендодавцю витрати по комунальному утриманню орендованого Майна протягом 3 (трьох) банківських днів з дня отримання відповідного рахунку-фактури, але не пізніше 15 числа поточного місяця.

Суд зазначає, що доказів виставлення вказаних рахунків Позивачем суду не надано.

Разом з тим, Суд вважає за доцільне окремо зазначити, що оскільки в Договорі оренди від 24.06.2019 Сторони погодили розмір та строки орендної плати, а також реквізити для оплати, Відповідач був обізнаний про розмір орендної плати, що підлягав оплаті Позивачеві, та строки її оплати.

У п. 6.3. Договору оренди від 24.06.2019 сторони погодили, що даний Договір може бути достроково розірваний за ініціативою будь-якої із Сторін, за умови письмового попередження іншої Сторони про дострокове розірвання Договору, не пізніше, ніж за один місяць до запланованої дати розірвання Договору.

14.10.2019 Відповідачем направлений Позивачу лист № 09/19 від 20.09.2019, з проханням розірвання з 30.09.2019 Договору оренди від 24.06.2019, який отриманий позивачем 22.10.2019, що підтверджується відміткою на аркуші та відбитком штампу поштового відділення на конверті. (а.с. 73 -74)

Отже, враховуючи погоджені сторонами умови договору, Суд вважає, що Договір оренди від 24.06.2019 припинено внаслідок його розірвання з 22.11.2019.

Пунктом 4.1.1. Договору оренди від 24.06.2019 сторони встановили, що разі закінчення строку дії /дострокового розірвання Договору, Орнедар зобов`язаний сплатити у разі наявності заборгованість з орендної плати, витрат по комунальному утриманню орендованого Майна, пені та інших штрафних санкцій за весь період оренди по день фактичної передачі майна Орендодавцю на підставі Акта приймання (передавання)- передачі Майна.

Таким чином, умовами укладеного Договору оренди від 24.06.2019 встановлений обов`язок Орендаря сплачувати орендну плату до дня фактичного повернення предмету Оренди, яке оформлюється Актом приймання (передавання)- передачі Майна.

Проте, матеріали справи не містять, Акта приймання (передавання)- передачі Майна за Договором оренди від 24.06.2019.

Згідно з п. 3.7 Договору оренди від 24.06.2019 зобов`язання Орендаря зі сплати орендної плати та витрат по комунальному утриманню орендованого Майна, забезпечуються у вигляді гарантійного платежу у розмірі 10 200,00 грн., який вноситься Орендарем на поточний рахунок Орендодавця протягом 3 (трьох) банківських днів з дати підписання цього Договору (без , окремо виставленого рахунку-фактури).

У випадку прострочення сплати Орендарем будь-яких платежів за цим Договором, Орендодавець має право використовувати суму гарантійного платежу для покриття заборгованості Орендаря за цим Договором. Орендар зобов`язаний протягом З (трьох) днів з дати отримання повідомлення Орендодавця про використання суму гарантійного платежу (його частини) поповнювати розмір гарантійного платежу до встановленої у п.3.7. Договору суми.

У разі закінчення строку дії даного Договору або його дострокового розірвання гарантійний платіж використовується для покриття штрафних санкцій, заборгованості з орендної плати, витрат по комунальному утриманню орендованого Майна, відшкодування збитків (шкоди), заподіяних орендованому Майну, неустойка. Кошти, що залишаються після покриття перерахованих витрат, повертаються Орендарю у погоджені Сторонами строки.

Як підтверджується матеріалами справи, враховуючи умови п. 3.7. Договору оренди від 24.06.2019, Позивачем зараховано сплачений Відповідачем гарантійний платіж в розмірі 10200,00 грн. в рахунок погашення заборгованості по орендній платі та комунальним витратам за вересень 2019 року.

Втім, матеріали справи не містять належних доказів на підтвердження здійснення Відповідачем оплати орендної плати та комунальних витрат за період жовтень 2019 року та 22 календарних дні листопада 2019 року у строки, встановлені Договором оренди від 24.06.2019.

Відповідно до ст. 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Судом встановлено, що станом на момент прийняття рішення заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю ІНТЕР-ЄВРО ПАК перед Позивачем за Договором оренди від 24.06.2019 за період з жовтень 2019 року та 22 календарних дні листопада 2019 року, становить 20492,48 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.

Вказані обставини не були спростовані Відповідачем під час вирішення спору.

Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).

Згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Частиною першою статті 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином (частина 7 статті 193 Господарського кодексу України).

Згідно зі статтями 73, 74 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.

Однак, Суд звертає увагу на те, що до матеріалів справи не було додано належних та допустимих доказів відповідно до статей 76 - 79 Господарського процесуального кодексу України на підтвердження сплати Відповідачем заборгованості за Договором оренди від 24.06.2019 перед Товариством з обмеженою відповідальністю Шпіль по орендній платі та комунальним витратам за період жовтень 2019 року та 22 календарних дні листопада 2019 року у розмірі 20492,48 грн.

Отже, Суд зазначає, що Відповідач, в порушення вищезазначених норм Цивільного кодексу України та умов Договору, не здійснив оплату орендної плати та комунальних витрат за період жовтень 2019 року та 22 календарних дні листопада 2019 року, тобто не виконав свої зобов`язання належним чином, а тому позовні вимоги щодо стягнення 20492,48 грн.. заборгованості, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

При зверненні до суду Позивачем заявлені вимоги про стягнення пені в розмірі 19584,00 грн. на підставі п. 5.4. Договору оренди від 24.06.2019.

Згідно з приписами ст. ст. 216 - 218 Господарського кодексу України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій. Господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. Господарські санкції застосовуються в установленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин. Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Статтями 1, 3 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань від 22.11.96 р. № 543-96-ВР (з змінами), платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочення платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Відповідно до частини 6 статті 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

При цьому, щодо пені за порушення грошових зобов`язань застосовується припис частини шостої статті 232 ГК України. Даним приписом передбачено не позовну давність, а період часу, за який нараховується пеня і який не повинен перевищувати шести місяців від дня, коли відповідне зобов`язання мало бути виконане; законом або укладеним сторонами договором може бути передбачено більшу або меншу тривалість цього періоду. Його перебіг починається з дня, наступного за останнім днем, у який зобов`язання мало бути виконане, і початок такого перебігу не може бути змінений за згодою сторін. (п.2.5 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов`язань №14 від 17.12.2013 року)

У пункті п. 5.4 Договору оренди від 24.06.2019 сторони погодили, що за несплату або несвоєчасну сплату орендної плати та витрат по комунальному утриманню орендованого майна, відповідно до розділу 3 цього Договору, Орендодавець має право стягнути з Орендаря пеню у розмірі 2% від суми щомісячної орендної плати. зазначеної в п. 3.1. Договору, за кожний день прострочення.

Як вбачається з наданого Позивачем розрахунку ціни позову, пеня нарахована у розмірі 2% від суми орендної плати 204 грн. на день за 96 календарних дні прострочення. Однак, у наданому розрахунку Позивачем не вказано період нарахування пені з вказівкою на конкретну дату початку та закінчення періоду нарахування.

З огляду на вимоги частини 5 статті 236, стаття 237 і статті 86 Господарського процесуального кодексу України господарський суд має з`ясовувати обставини, пов`язані з правильністю здійснення позивачем розрахунку, та здійснити оцінку доказів, на яких цей розрахунок ґрунтується. У разі якщо відповідний розрахунок позивачем здійснено неправильно, то господарський суд, з урахуванням конкретних обставин справи, самостійно визначає суми нарахувань, які підлягають стягненню, не виходячи при цьому за межі визначеного позивачем періоду часу, протягом якого, на думку позивача, мало місце невиконання такого зобов`язання, та зазначеного позивачем максимального розміру стягуваних сум нарахувань.

Наведеної правової позиції дотримується Верховний Суд в постанові від 05.03.2019 у справі № 910/1389/18.

Враховуючи, що Позивачем у розрахунку ціни позову зазначено тільки кількість днів нарахування, проте не вказано дати початку та закінчення періоду нарахування, Суд позбавлений можливості перевірити вірність розрахунків Позивача, з огляду на положення Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань , тому суд відмовляє у позові в частині стягнення пені у розмірі 19584,00 грн. на підставі п. 5.4. Договору оренди від 24.06.2019.

Також, Позивач у позовній заяві просить стягнути з Відповідача штраф у розмір 10200,00 грн. на підставі п. 5.5. Договору оренди від 24.06.2019.

Відповідно до п. 4 ст. 231 Господарського кодексу України, у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

За умовами п. 5.5. Договору оренди від 24.06.2019 у випадку прострочення строків сплати орендної плати, вказаної в п. 3.5 цього Договору, більш ніж на 30 календарних днів, Орендодавець має право, окрім пені, передбаченої п. 5.4. Договору, стягнути штраф в розмірі 100% від суми орендної плати, визначеної в п. 3.1. Договору. Зазначений штраф нараховуюється та стягується Орендодавцем за кожний наступний місяць до повного погашення заборгованості Орендаря.

Суд, перевіривши розрахунок штрафу на підставі п.5.5 оренди від 24.06.2019, прийшов до висновку, що вказані позовні вимоги Позивача підлягають задоволенню у повному обсязі та до стягнення з Відповідача на користь Позивача підлягає штрафу у розмірі 10200 грн. 00 коп., що становить 100% розміру орендної плати в місяць.

Крім того, Позивач просить стягнути 20400,00 грн. неустойки відповідно до п. 5.7. Договору оренди від 24.06.2019.

Вразі порушення Орендарем строку повернення орендованого Майна Орендодавець має право вимагати сплати Орендарем неустойки у розмірі подвійної плати за оренду Майна за весь час прострочення орендованого майна за Актом приймання (повернення)-передачі Орендодавцю. (п. 5.7. Договору оренди від 24.06.2019)

Згідно зі ст. 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Якщо наймач не виконує обов`язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.

Відповідно до статей 6, 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Таким чином, свобода договору означає право громадян або юридичних осіб, та інших суб`єктів цивільного права вступати чи утримуватися від вступу у будь-які договірні відносини. Свобода договору проявляється також у можливості сторін на власний розсуд визначати умови договору, які і становлять його зміст. Винятком є умови, які конкретно передбачені законом щодо того чи іншого виду договорів.

У п. 6.3. Договору оренди від 24.06.2019 сторони погодили, що даний Договір може бути достроково розірваний за ініціативою будь-якої із Сторін, за умови письмового попередження іншої Сторони про дострокове розірвання Договору, не пізніше, ніж за один місяць до запланованої дати розірвання Договору.

При цьому, у п. 4.1.7. Договору оренди від 24.06.2019 визначено, що у разі припинення або дострокового розірвання Договору Орендар зобов`язаний повернути Орендодавцю орендоване Майно упродовж 3 (трьох) робочих днів.

14.10.2019 Відповідачем направлений Позивачу лист № 09/19 від 20.09.2019, з проханням розірвання з 30.09.2019 Договору оренди від 24.06.2019, який отриманий позивачем 22.10.2019, що підтверджується відміткою на аркуші та відбитком штампу поштового відділення на конверті. (а.с. 73 -74)

Отже, враховуючи погоджені сторонами умови договору, Суд вважає, що Договір оренди від 24.06.2019 припинено внаслідок його розірвання з 22.11.2019, та Відповідач мав повернути орендоване майно Позивачу за Актом передачі протягом 3 робочих днів, тобто до 27.11.2019.

Разом з тим, матеріали справи не містять належних та допустимих доказів відповідно до статей 76 - 79 Господарського процесуального кодексу України на підтвердження передачі предмету оренди за Договором оренди від 24.06.2019 Товариством з обмеженою відповідальністю ІНТЕР-ЄВРО ПАК Позивачу за Актом приймання (передавання)- передачі Майна.

Отже, Суд зазначає, що Відповідач, в порушення вищезазначених норм Цивільного кодексу України та умов Договору, не повернув Позивачу предмет оренди протягом 3 робочих днів з дні припинення Договору оренди від 24.06.2019, тобто не виконав свої зобов`язання належним чином, розрахунок неустойки є арифметично вірним, тому позовні вимоги про стягнення 20400,00 грн.. неустойки, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Таким чином, з Товариства з обмеженою відповідальністю ІНТЕР-ЄВРО ПАК на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Шпіль підлягає стягненню 20492,48 грн. боргу, 10200,00 грн. штрафу та 20400,00 грн. неустойки.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись статтями 74, 76-80, 129, 236 - 242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

УХВАЛИВ :

1. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Шпіль до Товариства з обмеженою відповідальністю ІНТЕР-ЄВРО ПАК - задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ІНТЕР-ЄВРО ПАК (04073, м.Київ, ВУЛИЦЯ МАРКА ВОВЧКА, будинок 12/14, Ідентифікаційний код юридичної особи 41255856) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Шпіль (01054, м.Київ, ВУЛИЦЯ ЯРОСЛАВІВ ВАЛ, будинок 13/2, ЛІТЕРА Б, Ідентифікаційний код юридичної особи 33642813) борг у розмірі 20492,48 грн. (двадцять тисяч чотириста дев`яносто дві грн. 48 коп.) , штраф у розмірі 10200,00 грн. (десять тисяч двісті грн.. 00 коп.), неустойку у розмірі 20400,00 грн. (двадцять тисяч чотириста грн. 00 коп.), судовий збір у розмірі 1388,69 грн. (одна тисяча триста вісімдесят вісім грн. 69 коп.).

3. В іншій частині позову - відмовити.

4. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

5. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північного апеляційного господарського суду через Господарський суд міста Києва до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

6. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата складання та підписання повного тексту рішення: 07 квітня 2020 року.

Суддя О.В. Чинчин

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення07.04.2020
Оприлюднено10.04.2020
Номер документу88653478
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/19107/19

Рішення від 07.04.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чинчин О.В.

Ухвала від 08.01.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чинчин О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні