Рішення
від 23.03.2020 по справі 175/246/20
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 175/246/20

Провадження № 2/175/67/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 березня 2020 року Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючої судді Озерянської Ж.М.

з участю секретаря Іщенко Д.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у смт. Слобожанське цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Чумаківської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, третя особа: Приватний нотаріус Дніпровського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Юрченко Лариса Леонідівна про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування за законом , -

В С Т А Н О В И В:

В січні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування за законом, в якому просила встановити факт постійного проживання її, ОСОБА_1 зі спадкоємцем ОСОБА_2 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини; визнати за нею, ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку кадастровий номер 1221488000:02:001:0244, площею 2,71 га, з цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Чумаківської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Адвокат позивачки за ордером про надання правової допомоги ОСОБА_3 позовні вимоги підтримала та просила задовольнити, посилаючись на обставини, зазначені в позові.

Представник відповідача Чумаківської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області надав суду лист про розгляд справи без участі представника сільради (а.с.79).

Третя особа Приватний нотаріус Дніпровського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Юрченко Л.Л. надала суду лист про розгляд справи без її участі та прийняти рішення на свій розсуд (а.с.47).

Вислухавши адвоката позивача, свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , повно та всебічно вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла матір позивачки ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданим Чумаківською сільською радою Дніпровського району Дніпропетровської області 23 квітня 2013 року (а.с.5). Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на земельну ділянку кадастровий номер 1221488000:02:001:0244, площею 2,71 га, з цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Чумаківської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області. За часи свого життя ОСОБА_2 склала заповіт, за яким належну на праві власності квартиру АДРЕСА_1 заповідала ОСОБА_1 (а.с.8).

Відповідно до ч. 2 ст. 1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

ОСОБА_1 є єдиною спадкоємицею першої черги після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , але у встановлений чинним законодавством строк до нотаріальної контори позивачка не зверталася, але фактично прийняла спадщину, оскільки на момент смерті матері проживала разом з нею, доглядала за матір`ю та займалася її лікуванням, займалась похованням матері і надалі продовжує проживати у її спадковій квартирі, а тому вважала, що фактично прийняла спадщину, що також підтвердили допитані судом в судовому засіданні свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття, тобто з дня смерті спадкодавця.

Відповідно до ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину може отримати свідоцтво про право на спадщину.

Згідно з положеннями ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

ОСОБА_1 є єдиною спадкоємицею після смерті матері ОСОБА_2 , інші спадкоємці відсутні, однак звернувшись до приватного нотаріуса Дніпровського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Юрченко Л.Л. (а.с.6) з заявою про отримання свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 отримала відмову у зв`язку з тим, що не надано документів, на підтвердження факту прийняття спадщини та відсутні оригінали правовстановлюючих документів на земельну ділянку, що підтверджується Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 13 листопада 2019 року (а.с.24).

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 підтвердили факт постійного проживання ОСОБА_1 разом з матір`ю ОСОБА_2 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 , до дня смерті останньої.

Із п. п. 4.10 п. 4 гл. 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України постає, що видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, жодним строком не обмежена. Тобто спадкоємець, який прийняв спадщину, може звернутися за видачею свідоцтва протягом будь-якого часу після закінчення строку, встановленого для прийняття спадщини. Особливе значення при цьому має факт постійного проживання спадкоємця на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем, який підтверджує фактичне прийняття спадщини і має бути доведений спадкоємцем.

Статтею 81 ЦПК України, передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч. 1 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Згідно правової позиції Верховного Суду у постанові від 10 січня 2019 року у справі №484/747/17, за змістом норми ст. 1268 ЦК України порядок прийняття спадщини встановлюється залежно від того чи проживав постійно спадкоємець разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Тому відсутність реєстрації місця проживання позивача за місцем проживання спадкодавця не може бути доказом того, що він не проживав зі спадкодавцем.

Таким чином суд вважає доведеним той факт, що ОСОБА_1 на час смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 проживала разом з нею, за адресою: АДРЕСА_1 , станом на час відкриття спадщини. Встановлення цього факту має для позивачки юридичне значення.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово (ст. 1258 ЦК України).

Положеннями ст. 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок її смерті.

Статтею 1261 ЦК України визначено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Встановлено, що на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 , який зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі 01.06.2004 року за №010412000323, ОСОБА_2 дійсно належить земельна ділянка кадастровий номер 1221488000:02:001:0244, площею 2,71 га, з цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Чумаківської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області (а.с.49). Так, згідно Технічної документації із землеустрою зі складання державних актів на право власності на земельні частки (паї) громадянам на території Чумаківської сільської ради за рахунок земель ВАТ Чумаки Дніпропетровського району Дніпропетровської області (а.с.50-73), розробленої ДП Дніпропетровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою 20 квітня 2004 року, ОСОБА_2 була видана земельна ділянка на рахунок земель ВАТ Чумаки Дніпропетровського району Дніпропетровської області на підставі Розпорядження голови районної державної адміністрації №131-Р від 27 лютого 2004 року (а.с.62).

Згідно витягу з Державного земельного кадастру, спадковій земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 1221488000:02:001:0244 (а.с.74-78).

Відповідно до статті 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів; право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно із ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом, свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом, захисту цивільних прав та інтересів зокрема є визнання права.

Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Стаття 321 ЦК України визначає, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення; до спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, до спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, яка необхідна для їх обслуговування, якщо інший її розмір не визначений заповітом.

Відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 №24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є способом захисту, що має застосовуватись, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Відповідно до п. 23 постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.

Крім того, у відповідності до п. 5 ч. 1 ст. 19 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державна реєстрація прав проводиться на підставі, зокрема, рішень судів, що набрали законної сили.

Відповідно до ст. 47 Закону України Про нотаріат , та відповідно з пунктами 4.14, 4.15 глави 10 розділу 11 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (№ 296/5 від 22.02.2012 року), нотаріус перевіряє склад спадкового майна та видає на нього свідоцтво про право на спадщину. Для вчинення нотаріальних дій не приймаються документи, які не відповідають вимогам ст. 47 Закону України Про нотаріат .

Судом встановлено, що ОСОБА_2 належить спадкове майно на підставі правовстановлюючих документів (а.с.49), спадщина не перейшла до держави, не визнана відумерлою, ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом першої черги після смерті матері, право власності спадкодавця не припинено відповідно до ст. 346 ЦК України, а згідно із ст. 16 ЦК України способом захисту свого права є визнання права. Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати віднести за рахунок позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 16, 328, 392, 1216-1218, 1225, 1258, 1296 ЦК України, Законом України Про нотаріат , Постановою Пленуму ВСУ № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , ст.ст. 12, 13, 76, 130, 141, 263-266 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Чумаківської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, третя особа: Приватний нотаріус Дніпровського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Юрченко Лариса Леонідівна про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , зі спадкоємцем ОСОБА_2 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , право власності на земельну ділянку кадастровий номер 1221488000:02:001:0244, площею 2,71 га, з цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Чумаківської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 ,померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Судові витрати віднести за рахунок позивача.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Озерянська Ж.М.

СудДніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення23.03.2020
Оприлюднено09.04.2020
Номер документу88657135
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —175/246/20

Рішення від 23.03.2020

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Озерянська Ж. М.

Рішення від 23.03.2020

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Озерянська Ж. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні