Рішення
від 08.04.2020 по справі 131/308/19
ІЛЛІНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 131/308/19

Провадження № 2-др/131/2/20

2020 р.

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.04.2020м. Іллінці

Іллінецький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Олексієнка О.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні без фіксації процесуальної дії технічними засобами в м. Іллінці заяву ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Слободищенської сільської ради Іллінецького району Вінницької області про визнання права власності на майно в порядку спадкування,-

В С Т А Н О В И В:

Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою в якій вказала, що 21 листопада 2019 року Іллінецьким районним судом Вінницької області ухвалено рішення у справі № 131/308/19, позов задоволено, визнано за ОСОБА_1 право на земельну ділянку площею 0,49 га призначену для ведення особистого селянського господарства яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом.

Під час заміру земельної ділянки та ознайомлення з документацією, яка знаходиться у Слободищенській сільській раді Іллінецького району ОСОБА_2 надав експлікації земельних ділянок згідно яких земельна ділянка площею 0,49 га складається з 2 земельних ділянок, а саме земельна ділянка площею 0,2500 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд і земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства площею 0,2480 га, тому ОСОБА_1 звернулася до суду з цією заявою та просить ухвалити додаткове рішення в цій частині її вимог.

В судове засідання сторони не з`явилися, однак їх присутність при ухваленні судового рішення згідно ч. 4 ст. 270 ЦПК України не є обов`язковою.

Суд, розглянувши заяву ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення, дослідивши матеріали цивільної справи 131/308/19 дійшов слідуючого висновку.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 270 ЦПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо стосовно певної позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення.

Судом встановлено, що в провадженні Іллінецького районного суду перебувала цивільна справа № 131/308/19 за позовом ОСОБА_1 до Слободищенської сільської ради Іллінецького району Вінницької області про визнання права власності на майно в порядку спадкування, рішенням від 21 листопада 2019 року в якій позовні вимоги позивача ОСОБА_1 задоволено.

При цьому, згідно витягу з рішення Слободищенської сільської ради Про внесення змін та уточнень до рішення 17 сесії 21 скликання від 21.04.1994 року Про приватизацію земельних ділянок громадянам с. Слободище та 13 сесії 22 скликання від 18.11.1997 року Про приватизацію земельних ділянок громадянам с. Слободище та його додатку, земельна ділянка площею 0,49 га складається з 2 земельних ділянок, а саме земельна ділянка площею 0,2500 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд і земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства площею 0.2480 га.

Згідно із статтею 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування зі збереженням її цільового призначення.

За статті 152 Земельного кодексу України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.

Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статті 125 Земельного кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку. Не підлягають задоволенню позовні вимоги спадкоємців про визнання права власності на земельну ділянку, щодо якої спадкодавцем розпочато, але не завершено процедуру приватизації (Лист спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013, № 24-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування").

На підставі абз. 2 п. 1 розділу X "Перехідні положення" ЗК України рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року "Про приватизацію земельних ділянок", є підставою для реєстрації права власності на земельні ділянки цих громадян або їх спадкоємців відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Державна реєстрація таких земельних ділянок здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Аналіз наведеної норми свідчить, що у разі, якщо видача державного акта про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету КМУ від 26 грудня 1992 року "Про приватизацію земельних ділянок", до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку, а якщо приватизація земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України не завершена й право на її завершення.

Верховний Суд в Постанові від 21 березня 2018 року по справі № 623/633/17, провадження № 61-6243 св. 18 зазначив, що:

Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статтею 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

На підставі абзацу 2 пункту 1 розділу X Перехідні положення ЗК України рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року Про приватизацію земельних ділянок (втратив чинність на підставі Закону України від 14 вересня 2006 року № 139- V) є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів на право власності на земельну ділянку за технічною документацією щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку (пункт 1 розділу X доповнено абзац 2 згідно із Законом від 16 вересня 2008 року № 509-V1). Якщо видача державного акта про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року Про приватизацію земельних ділянок , до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку.

Зазначений порядок встановлений законодавством у разі набуття права власності на земельні ділянки шляхом їх приватизації громадянами (частина третя статті 116 Земельного Кодексу України).

Згідно п.7 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи, що одержали у власність, у тимчасове користування, в тому числі на умовах оренди, земельні ділянки у розмірах, що були передбачені раніше діючим законодавством, зберігають права на ці ділянки.

Таким чином, розглянувши заяву позивача та додані до неї документи, суд приходить висновку про необхідність її задоволення і ухвалення додаткового рішення у справі.

На підставі викладеного, керуючись ст. 270 ЦПК України,

ВИРІШИВ:

Заяву задоволити.

Ухвалити додаткове рішення у справі № 131/308/19 за позовом ОСОБА_1 до Слободищенської сільської ради Іллінецького району Вінницької області про визнання права власності на майно в порядку спадкування, яким визнати за ОСОБА_1 права на завершення приватизації земельної ділянки площею 0,2500 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,2480 га за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом

Додаткове рішення суду є невід`ємною частиною рішення суду від 21 листопада 2019 року у справі №131/308/19.

Додаткове рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення через Іллінецький районний суд.

Суддя:

СудІллінецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення08.04.2020
Оприлюднено10.04.2020
Номер документу88688562
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —131/308/19

Рішення від 08.04.2020

Цивільне

Іллінецький районний суд Вінницької області

Олексієнко О. Ю.

Ухвала від 13.02.2020

Цивільне

Іллінецький районний суд Вінницької області

Олексієнко О. Ю.

Рішення від 21.11.2019

Цивільне

Іллінецький районний суд Вінницької області

Олексієнко О. Ю.

Ухвала від 07.03.2019

Цивільне

Іллінецький районний суд Вінницької області

Олексієнко О. Ю.

Ухвала від 07.03.2019

Цивільне

Іллінецький районний суд Вінницької області

Олексієнко О. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні