Ухвала
від 09.04.2020 по справі 692/152/18
ДРАБІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 692/152/18

Провадження № 6/692/37/20

09.04.2020

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2020 року смт Драбів

Драбівський районний суд Черкаської області у складі: головуючого судді - Чепурного О.П., при секретарі судового засідання - Бубир В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у смт Драбів подання головного державного виконавця Драбівського РВ ДВС ЦМУ МЮ (м. Київ) Михлик О.В. про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України боржника ОСОБА_1 , -

В С Т А Н О В И В:

До Драбівського районного суду Черкаської області надійшло подання про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України боржника ОСОБА_1 .

Подання обґрунтоване тим, що на виконанні Драбівського РВ ДВС ЦМУ МЮ (м. Київ) перебуває виконавче провадження № 59544287 з виконання виконавчого листа №692/152/18, що виданий Драбівським районним судом Черкаської області 29.05.2019 року про стягнення з ОСОБА_1 на користь АТ КБ Приватбанк боргу в сумі 13375,01 грн. 12.07.2019 року державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, якою розпочате примусове виконання рішення суду та зобов`язано боржника подати декларацію про доходи та майно та попереджено боржника про відповідальність за неподання такої декларації. Копію постанови про відкриття виконавчого провадження надіслано боржнику за адресою, що вказана у виконавчому документі. Заяву про зміну свого місця проживання чи перебування боржником державному виконавцю не надано. Під час виконання рішення суду на підставі відповідей з державних органів, наданих на запити державного виконавця, останнім встановлено, що боржник не має відкритих рахунків в установах банку, не значиться як отримувач пенсії в Пенсійному фонді України, не значиться як безробітній в Державній службі зайнятості України. З моменту винесення постанови кошти на виконання вказаної постанови на рахунок державної виконавчої служби не надходили. Виконавчий документ боржником не виконано. На адресу, що вказана у виконавчому документі, боржнику також надіслано виклик з вимогою з`явитися до державного виконавця для надання пояснень щодо причин невиконання рішення суду. Однак, боржник на виклики державного виконавця не з`явився, про причини неявки не повідомив, декларації про доходи та майно не подав, пояснень щодо факту невиконання рішення суду та вимог державного виконавця не надав. Зазначені вище обставити свідчать про ухилення боржника від виконання покладених на нього рішенням суду обов`язків у виконавчому провадженні.

В силу вимог ч.4 ст. 441 ЦК України подання розглядається без повідомлення сторін по справі.

За таких обставин, суд розглядає справу за відсутності осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали подання, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що постановою головного державного виконавця Драбівського РВ ДВС ГТУЮ у Черкаській області Михлик О.В. ВП № 59544287 від 12.07.2019 р. відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа Драбівського районного суду Черкаської області № 692/152/18 виданого 29.05.2019 р. про стягнення з ОСОБА_1 на користь ПАТ КБ Приватбанк боргу в сумі 13375,01 грн.

Копія постанови про відкриття виконавчого провадження направлена боржнику ОСОБА_1 за місцем реєстрації місця проживання, що підтверджується квитанцією на відправлення рекомендованої кореспонденції. Згідно витягу з інтернет сайту Укрпошти відправлення вручено за довіреністю 21.08.2019 року.

Рішення на сьогоднішній день боржником не виконано, декларацію не надано, будь яких дій спрямованих на його виконання не здійснено. На підтвердження наведених фактів державний виконавець долучив до подання копію виконавчого листа в справі про стягнення заборгованості №692/152/18, копію постанови про відкриття виконавчого провадження від 12.07.2019 року, копію виклику державного виконавця, акт державного виконавця, відомості щодо рухомого та нерухомого майна боржника.

Відповідно до п. 19 ч. 3 ст. 18 Закону України Про виконавче провадження у разі ухилення боржника від виконання зобов`язань, покладених на нього рішенням, виконавець має право звернутися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника - фізичної особи чи керівника боржника - юридичної особи за межі України до виконання зобов`язань за рішенням або погашення заборгованості за рішенням про стягнення періодичних платежів.

Згідно ст. 6 Закону України Про порядок виїзду з України та вїзду в Україну громадян України , громадянинові України може бути тимчасово відмовлено у виїзді за кордон, зокрема у випадках, якщо він ухиляється від виконання зобов`язань, покладених на нього судовим рішенням, - до виконання зобов`язань.

Згідно ст. 441 ЦПК України , тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України може бути застосоване судом як захід забезпечення виконання судового рішення. Тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України застосовується в порядку, визначеному цим Кодексом для забезпечення позову, із особливостями, визначеними цією статтею. Суд може постановити ухвалу про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України фізичної особи, яка є боржником за невиконаним нею судовим рішенням, на строк до повного виконання такого судового рішення. Ухвала про тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України може бути постановлена за поданням державного або приватного виконавця, яким відкрито відповідне виконавче провадження. Суд негайно розглядає таке подання без повідомлення сторін та інших заінтересованих осіб за участю державного (приватного) виконавця.

Відповідно до розділу XIII Обмеження у праві виїзду за межі України та заборона вїзду в Україну, Інструкції з організації примусового виконання рішень затвердженої Наказом від 02.04.2012 року №512/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 2 квітня 2012 р. за № 489/20802, подання для встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду боржника має обов`язково містити обґрунтування фактів ухилення боржника від виконання своїх зобов`язань.

З матеріалів справи вбачається, що державний виконавець звернувся до суду із поданням про тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України, посилаючись на те, що проведені заходи із боржником не дають позитивного результату щодо виконання рішення суду.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що боржнику ОСОБА_1 належить на праві приватної власності земельна ділянка площею 6,4346 га, кадастровий номер 7120655100:02:002:0824, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована в межах Драбівської селищної ради Драбівського району Черкаської області, яка перебуває в оренді СТОВ Придніпровський край , строк дії договору оренди земельної ділянки до 31.12.2029 року.

З копії постанови про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію, та інші доходи боржника від 14.07.2019 ВП №59544287 вбачається, що головним державним виконавцем Драбівського РВДВС ГТУЮ у Черкаській області Михлик О.В. при виконанні виконавчого листа №692/152/18 виданого 29.05.2019 Драбівським районним судом Черкаської області, звернено стягнення на доходи боржника ОСОБА_1 , що отримує дохід у СТОВ Придніпровський край у розмірі 20% від доходу до виплати загальної суми боргу 13375,01 грн. Доказів отримання постанови СТОВ Придніпровський край державний виконавець не надав.

06.08.2019 року державним виконавцем Драбівського РВ ДВС ЦМУ МЮ (м. Київ) Михлик О.В. винесено постанову про арешт майна боржника, накладено арешт на земельну ділянку кадастровий номер 7120655100:02:002:0824, розташована в межах Драбівської селищної ради Драбівського району Черкаської області, що підтверджується копією постанови.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 ЗУ Про виконавче провадження виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Згідно ч. 3 ст. 18 ЗУ Про виконавче провадження виконавець зобов`язаний накладати арешт на майно боржника, опечатувати, вилучати, передавати таке майно на зберігання та реалізовувати його в установленому законодавством порядку; здійснювати реєстрацію обтяжень майна в процесі та у зв`язку з виконавчим провадженням. У разі якщо боржник без поважних причин не з`явився за викликом виконавця, виконавець має право звернутися до суду щодо застосування до нього приводу; залучати в установленому порядку понятих, працівників поліції, інших осіб, а також експертів, спеціалістів, а для проведення оцінки майна - суб`єктів оціночної діяльності - суб`єктів господарювання; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом; застосовувати під час примусового виконання рішень фото- і кінозйомку, відеозапис.

Розглядаючи подання та вирішуючи питання чи дійсно боржник ухилявся від виконання рішення суду, суд виходить із положень ч.5 ст.19 Закону України Про виконавче провадження , де зазначені обов`язки боржника, зокрема, утримання від вчинення дій, які унеможливлюють чи ускладнюють виконання рішення; надання у строк, встановлений державним виконавцем, достовірних відомостей про свої доходи та майно, у тому числі про майно, яким він володіє спільно з іншими особами, про рахунки у банках чи інших фінансових установах; своєчасна явка за викликом державного виконавця; надавати пояснення за фактами невиконання рішень або законних вимог виконавця чи іншого порушення вимог законодавства про виконавче провадження.

В листі Верховного Суду України від 01.02.2013 року Судова практика щодо вирішення питання про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України викладено правову позицію стосовно того, що на момент звернення до суду з таким поданням факт ухилення боржника від виконання зобов`язань, покладених на нього рішенням, повинен вже відбутися і бути об`єктивно наявним та вбачатися з матеріалів виконавчого провадження; а поняття ухилення від виконання зобов`язань варто розуміти як будь-які свідомі діяння, дії чи бездіяльність боржника, спрямовані на невиконання відповідного обов`язку у виконавчому провадженні, коли виконати цей обов`язок повністю або частково у нього є реальні можливості і цьому не заважають будь-які незалежні від нього об`єктивні обставини.

Таким чином, законодавством не передбачене обов`язкове обмеження в праві виїзду за межі України за наявності невиконаних зобов`язань, а встановлена лише така можливість при наявності відповідних підстав. Задоволення такого подання можливе лише за умови доведення факту ухилення боржника від виконання зобов`язання.

Саме невиконання боржником самостійно зобов`язань протягом строку, про що вказує державний виконавець в постанові про відкриття виконавчого провадження, не може свідчити про ухилення боржника від виконання покладених на нього рішенням обов`язків.

На момент звернення до суду з поданням факт ухилення боржника від виконання зобов`язань, покладених на нього рішенням, повинен вже відбутися і бути об`єктивно наявним та вбачатися з матеріалів виконавчого провадження.

Також, у матеріалах подання відсутня довідка розрахунку заборгованості, яка б підтверджувала наявність боргу та його розмір. Крім цього відсутні дані про направлення та отримання постанови про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші види доходу боржника від 14.07.2019 ВП № 59544287 до СТОВ Придніпровський край . В матеріалах подання відсутня інформація про те чи проводиться відрахування із доходів боржника та розміри відрахування за вищевказаною постановою, у випадку не виконання постанови не встановлені причини не виконання цієї постанови.

Відповідно до ст.69 ЗУ Про виконавче провадження підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи - підприємці здійснюють відрахування із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника і перераховують кошти на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, рахунок приватного виконавця у строк, встановлений для здійснення зазначених виплат боржнику, а в разі якщо такий строк не встановлено, - до десятого числа місяця, наступного за місяцем, за який здійснюється стягнення. Такі підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи - підприємці щомісяця надсилають виконавцю звіт про здійснені відрахування та виплати за формою, встановленою Міністерством юстиції України. У разі припинення перерахування коштів стягувачу підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи - підприємці не пізніш як у триденний строк повідомляють виконавцю про причину припинення виплат та зазначають нове місце роботи, проживання чи навчання боржника, якщо воно відоме.

Відповідно до ч.1 ст. 76 ЗУ Про виконавче провадження за невиконання законних вимог виконавця, порушення вимог цього Закону, у тому числі за несвоєчасне подання або неподання звітів про відрахування із заробітної плати та інших доходів боржника, неподання або подання неправдивих відомостей про доходи і майновий стан боржника, ненадання боржником на вимогу виконавця декларації чи зазначення у декларації неправдивих відомостей або неповідомлення про зміну таких відомостей, неповідомлення боржником про зміну місця проживання (перебування) чи місцезнаходження або місця роботи (отримання доходів), а також за неявку без поважних причин за викликом виконавця, винні особи несуть відповідальність відповідно до закону.

Разом з тим, державним виконавцем не надано доказів на підтвердження умисного ухилення боржника від виконання судового рішення, не вказано, які перешкоди вчинені з його боку для проведення виконавчих дій державному виконавцеві, обґрунтування ухилення боржника від повного виконання зобов`язання тощо. За наявності постанови про стягнення з боржника 20% його доходу, державним виконавцем не вжиті заходи щодо виявлення причин її невиконання та притягнення у разі необхідності винних осіб до відповідальності.

Отже, поданням про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України державного виконавця суд вважає необґрунтованим та не доведеним достатніми доказами, тому підстави для його задоволення відсутні.

На підставі наведеного та керуючись ст. 6 Закону України Про порядок виїзду з України та виїзд в Україну громадян України , ст.19 Закону України Про виконавче провадження , ст. ст. 247 , 353 , 441 ЦПК України , суд,-

У Х В А Л И В:

В задоволенні подання головного державного виконавця Драбівського РВ ДВС ЦМУ МЮ (м. Київ) Михлик О.В. про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України боржника ОСОБА_1 - відмовити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя

СудДрабівський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення09.04.2020
Оприлюднено13.04.2020
Номер документу88699988
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —692/152/18

Ухвала від 09.04.2020

Цивільне

Драбівський районний суд Черкаської області

Чепурний О. П.

Рішення від 05.04.2019

Цивільне

Драбівський районний суд Черкаської області

Чепурний О. П.

Ухвала від 18.12.2018

Цивільне

Драбівський районний суд Черкаської області

Чепурний О. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні