Рішення
від 17.03.2020 по справі 683/2993/19
СТАРОКОСТЯНТИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 683/2993/19

2/683/335/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2020 року м. Старокостянтинів

Старокостянтинівський районний суд

Хмельницької області в складі:

головуючого - судді Цішковського В.А.

з участю секретаря Крупської В.В.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в місті Старокостянтинові цивільну справу № 683/2993/19 за позовом ОСОБА_1 до Сковородківської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області про визнання права власності на домоволодіння в порядку спадкування за законом,

в с т а н о в и в:

У листопаді 2019 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Сковородківської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області і просить визнати за нею в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований по АДРЕСА_1 .

В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина, до складу якої увійшов житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований по АДРЕСА_1 . Вказує, що вона є єдиною спадкоємицею після смерті ОСОБА_2 і у встановленому законом порядку прийняла спадщину, однак, оформити свої спадкові права на спірне будинковолодіння вона не в змозі, так як за життя ОСОБА_2 не встигла отримати правовстановлюючі документи.

В судове засідання позивачка подала письмову заяву про розгляд справи у її відсутності, просить позов задоволити.

Представник відповідача Сковородківської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області також подав до суду заяву про розгляд справи у їх відсутності, позов визнали.

У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Позов підлягає задоволенню в порядку, визначеному ч. 4 ст. 206 ЦПК України, оскільки визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи та інтереси інших осіб.

Дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Частиною 1 статті 1261 ЦК України передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно чинного на час відкриття спадщини законодавства, спадкоємцем, що прийняв спадщину, вважається особа, яка постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, ця особа не заявила про відмову від спадщини, а також спадкоємцем, що прийняв спадщину, є особа, яка на час відкриття спадщини не проживала постійно із спадкодавцем, однак у шестимісячний строк з часу відкриття спадщини подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.3 ст.1268, ч.1 ст.1269 ЦК України).

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка для позивачки ОСОБА_1 була матір`ю. На день своєї смерті ОСОБА_2 була зареєстрована в АДРЕСА_1 та проживала одна.

17 травня 2019 року за заявою ОСОБА_1 . Старокостянтинівською державною нотаріальною конторою заведено спадкову справу №262/2019 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Вказані обставини підтверджуються: паспортними даними ОСОБА_1 ; свідоцтвом про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 від 10.01.2019 року; свідоцтвом про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_2 , виданого повторно 14.05.2019 року, згідно якого в графі мати записано ОСОБА_2 ; витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища від 14.09.2017 року за № 00018685793; довідкою виконавчого комітету Сковородківської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області від 04.11.2019 року за № 746, згідно якої особовий рахунок № НОМЕР_3 на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 був відкритий на ОСОБА_2 , 1927 року народження, та належав їй згідно погосподарської книги № 8 за 1958-1960 роки та був побудований 1959 році; довідкою виконавчого комітету Сковородківської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області від 04.11.2019 року за № 747; довідкою Старокостянтинівського БТІ ОР від 01.11.2019 року за № 1284 про вартість житлового будинку; довідкою Старокостянтинівського БТІ ОР від 16.08.2019 року за № 936, згідно якої домоволодіння, що знаходиться АДРЕСА_1 , право власності не зареєстровано; технічним паспортом на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами від 09.08.2019 року; матеріалами спадкової справи №262/2019, до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Отже, ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем першої черги за законом після смерті матері ОСОБА_2 .

До складу спадкового майна після смерті ОСОБА_2 увійшов житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований в АДРЕСА_1 . Згідно даних погосподарської книги Сковородківської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області вищезазначений житловий будинок було побудовано у 1959 році та рахується за ОСОБА_2 .

Відповідно до п.6 Інструкції про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затвердженої заступником Міністра комунального господарства Української РСР від 31 січня 1966 року, не підлягають реєстрації будинки та домоволодіння, які розташовані на територіях, що вилучені з відання місцевих Рад депутатів трудящих постановами Уряду (на землях промислових підприємств, транспорту, Міністерства оборони СРСР та ін.). Не підлягають також реєстрації будинки і домоволодіння, що розташовані в сільських населених пунктах, які адміністративно підпорядковані містам або селищам міського типу, але до них не приєднані.

Оскільки будинковолодіння в АДРЕСА_1 було побудовано 1959 році в сільській місцевості, відомості про нього внесено у погосподарські книги Сковородківської сільської ради, згідно яких воно належить ОСОБА_2 , тому цей будинок є її власністю та увійшов до складу спадщини після її смерті. Під час проведення паспортизації житлових будинків ОСОБА_2 свідоцтва про право власності не оформляла та вказаний будинок в органах БТІ не реєструвала, тому правовстановлюючі документи відсутні.

Відповідно до роз`ясень, даних в п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування №7 від 30 травня 2008 року, за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

30 жовтня 2019 року державний нотаріус Старокостянтинівської державної нотаріальної контори Заворотна Т.В. відмовила позивачці у оформленні спадщини на спірне будинковолодіння через відсутність правовстановлюючого документа на будинковолодіння.

Однак, враховуючи, що будинковолодіння, розташоване в АДРЕСА_1 , було побудовано у 1959 році з дотриманням встановленого на той час порядку, відомості про нього внесено у погосподарську книгу Сковородківської сільської ради, згідно записів якої воно належало померлій ОСОБА_2 , наявність технічного паспорту на даний будинок, суд вважає за можливе визнати за ОСОБА_1 , яка є єдиним спадкоємцем майна ОСОБА_2 , право власності на вищезазначений житловий будинок в порядку спадкування за законом після смерті останньої.

Керуючись ст.ст.12, 13, 263-265 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 задоволити.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований по АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивачка: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .

Відповідач: Сковородківська сільська рада Старокостянтинівського району Хмельницької області, місце знаходження: с. Сковорідки Старокостянтинівського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 04405449.

Суддя

СудСтарокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення17.03.2020
Оприлюднено13.04.2020
Номер документу88703376
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —683/2993/19

Рішення від 17.03.2020

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Цішковський В. А.

Ухвала від 07.11.2019

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Цішковський В. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні