Рішення
від 10.04.2020 по справі 706/1606/19
ХРИСТИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 706/1606/19

2-о/706/5/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 квітня 2020 року м.Христинівка Христинівський районний суд Черкаської області

в складі: головуючого - судді Орендарчук М.П.

секретаря Карбівська Я.Є.

присяжних: Дорошенко В.В., Валюк В.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Христинівка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , Заінтересована особа: Орган опіки та піклування Верхняцької селищної ради Христинівського району Черкаської області про встановлення опіки над недієздатним громадянином і призначення опікуна, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд із заявою про призначення опікуном над недієздатною особою.

В поданій заяві зазначає, що вона, ОСОБА_1 являється матір`ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Із народження ОСОБА_3 набув стійкого вродженого психічного хронічного захворювання синдром Дауна, з яким перебуває на обліку у лікаря психіатра Христинівської Центральної районної лікарні.

Її сина згідно Довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №466545, визнано інвалідом ІІ групи та такого, що потребує спостереження у психіатра, проведення постійного підтримуючого психофармакологічного лікування, психотерапія і психокорекція. Працепристосування в спеціально створених умовах. Інвалідність встановлено безтерміново.

У зв`язку із психічним захворюванням, син не здатен усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними (отримання кредитів, оформлення відповідного соціального статусу тощо).

Відтак, виникла необхідність у визнанні ОСОБА_3 недієздатним, встановлення над ним опіки та призначення її його опікуном.

Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не зявилась, проте від її представника ОСОБА_4 надійшла заява, в яікій він вказав, що заявлені вимоги підтримує та просить справу розглядати без його участі та участі заявника.

Представник заінтересованої особи орган опіки і піклування Верхняцької селищної ради ради Христинівського району Черкаської області в судове засідання не з`явилася, на адресу суду подала заяву, у якій просить суд справу слухати у її відсутність, проти задоволення заяви не заперечує.

Суд, перевіривши матеріали справи, прийшов до висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відповідності до ч. 1ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Згідно Рішення виконавчого комітету Верхняцької селищної ради від 01.10.2019 року вбачається, що ОСОБА_2 , потребує допомогу щодо забезпечення його прав та інтересів.

Згідно подання виконавчого комітету Верхняцької селищної ради вбачається, що у разі визнання ОСОБА_2 недієздатним, просять призначити опікуном над сином ОСОБА_5 .

Відповідно до довідки № НОМЕР_1 серії 12 НОМЕР_2 вианої Обласною МСЕК №2 в м. Черкаси, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є Інвалідом ІІ( друга) група, безтерміново.

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 батьками ОСОБА_2 є ОСОБА_6 та ОСОБА_1 .

Згідност.63ЦК України опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.

Частиною 3 ст. 296 ЦПК України заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.

Згідно ч. 3 ст. 297 ЦПК України у заяві про визнання фізичної особи недієздатною мають бути викладені обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Виходячи зі змісту вказаної статті, обов`язковими умовами для визнання фізичної особи недієздатною, крім наявності в неї хронічного, стійкого психічного розладу, є нездатність такої особи усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Недієздатність це втрата здатності здійснювати особою цивільні права та обов`язки внаслідок тяжкого порушення психічного стану. Критерії недієздатності психічно хворих визначені в ЦК України .

Згідно ст. 39 ч. 1 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Відповідно до ст. 40 ч. 1 ЦК України фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.

За змістом статті 55 ЦК України опіка встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.

Відповідно до ст. 58 ЦК України опіка встановлюється над особами, визнаними недієздатними.

У відповідності до ч. 1 ст. 60 ЦК України , суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає їй опікуна за поданням органу опіки та піклування.

За змістом частин 2, 3, 4 статті 63 Цивільного кодексу України , опікуном може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю.

Фізична особа може бути призначена опікуном лише за її письмовою заявою.

Опікун призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна.

В силу ч. 1 ст. 300 ЦПК України , суд ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй опікуна.

Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для визнання недієздатною ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлення над ним опіки та призначення опікуна ОСОБА_1 .

Керуючись ст.ст. 293-300 ЦПК України , ст. 30 , 39 , 60 , 61 , 63 , 64 ЦК України , суд, -

вирішив:

Заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 ) Заінтересована особа: Орган опіки та піклування Верхняцької селищної ради Христинівського району Черкаської області ( Черкаська область, Христинівський район, смт.Верхнячка, вулиця Соборна, 2, ЄДРПОУ: 33319244) про встановлення опіки над недієздатним громадянином і призначення опікуна задовольнити.

Визнати ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця смт Верхнячка Христинівського району Черкаської області, жителя смт Верхнячка Христинівського району Черкаської області недієздатним,

Встановити над ОСОБА_2 опіку і за поданням органу опіки та піклування призначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 (паспорт громадянина України серії НОМЕР_5 виданий 21.12.2001 Христинівським РВ УМВС України в Черкаській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків: НОМЕР_4 ) його опікуном.

Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначити у два роки з наступного дня після дня набрання рішенням суду законної сили.

Роз`яснити заявнику ОСОБА_1 положення ст. 300 ЦПК України , відповідно до якого, скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім`ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.

Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.

Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів.

У разі неподання апеляційної скарги рішення суду набирає законної сили після спливу 30 днів з моменту його проголошення.

Суддя Хрситинівського районного суду

Черкаської області: М.П Орендарчук

Присяжні: В.В. Дорошенко

В.Г. Валюк

СудХристинівський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення10.04.2020
Оприлюднено13.04.2020
Номер документу88705177
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —706/1606/19

Рішення від 10.04.2020

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Орендарчук М. П.

Ухвала від 11.01.2020

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Орендарчук М. П.

Ухвала від 29.10.2019

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Орендарчук М. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні