Справа № 673/2202/19
Провадження № 2/673/208/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2020 р. м. Деражня
Деражнянський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючої судді Ягодіної Т.В.,
за участю:
секретаря судового засідання Ясінської М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та Копачівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області про визнання права власності на майно в порядку спадкування,-
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2019 року ОСОБА_1 звернулася із означеним позовом до суду, вказавши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , після смерті якої залишилося спадкове майно, яким є право власності на 1/2 житлового будинку з належними до нього надвірними будівлями, що розташований по АДРЕСА_1 . Фактично в управління спадковим майном померлої ОСОБА_3 вступив спадкоємець за законом та чоловік позивачки ОСОБА_4 , проте він помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , не оформивши своїх спадкових прав. Позивач є спадкоємцем до майна померлого ОСОБА_4 за законом та у встановленому законом порядку прийняла спадщину, частково оформивши свої спадкові права, проте при зверненні її до нотаріальної контори з метою оформлення спадкових прав на означену частину житлового будинку їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з тим, що державна реєстрація права власності ОСОБА_3 на таке майно була здійснена після її смерті, тому позивач, навівши доводи щодо належності вказаного спадкового майна спадкодавцю, просила визнати за нею право власності на таке майно в порядку спадкування.
Ухвалою судді від 23.01.2020 року відкрито провадження у справі за даним позовом та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження, надано відповідачам строк для подання відзиву на позов, а позивачу - відповіді на відзив.
Відповідачі у встановлений судом строк без поважних причин відзиви на позов не надали, тому суд вирішив справу за наявними матеріалами у відповідності до ч.8 ст.178 ЦПК України.
В судове засідання позивач не з`явилася, подала заяву про розгляд справи у її відсутності. Позовні вимоги вона підтримала у повному обсязі та просить задоволити їх з підстав, наведених у позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_2 та представник відповідача Копачівської сільської ради в судове засідання не з`явилися, подавши заяви про розгляд справи у їх відсутність, в яких позовні вимоги визнали повністю.
Дослідивши матеріали справи та письмові клопотання учасників справи відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, згідно з якою у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, повно і всебічно оцінивши всі фактичні обставини справи та докази, які мають значення для розгляду справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню частково.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 30.03.1994 року, виданим Виконавчим комітетом Копачівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.
Як з`ясовано судом, спадкоємцем за законом до майна померлої ОСОБА_3 був її онук ОСОБА_4 , який фактично прийняв спадщину після її смерті, речі померлої ОСОБА_3 знаходились у його користуванні.
Вказане підтверджується довідкою виконкому Копачівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області №228 від 12.06.2019 року, яка наявна в матеріалах цивільної справи №673/1240/19 за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин, які в свою чергу оглянуті в судовому засіданні.
В силу архівної довідки №1854/01-18 від 18.06.2019 року, виданої Хмельницьким обласним державним нотаріальним архівом встановлено, що спадкова справа до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 у 1994-2004 роках не заводилась.
Згідно із ст. 549 ЦК Української РСР (в редакції Закону, який діяв на момент відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 ) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Наведене свідчить про те, що спадщину ОСОБА_3 прийняв ОСОБА_4 .
До складу спадкового майна ОСОБА_3 увійшла, зокрема, 1/2 частки у праві власності на житловий будинок з надвірними будівлями, який знаходиться в АДРЕСА_1 .
Так, згідно даних звіту про оцінку вищевказаного житлового будинку, такий введений в експлуатацію в 1958 році.
Відповідно, нормативно-правовим актом, згідно якого здійснювалась реєстрація таких житлових будинків була Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена Міністерством комунального господарства Української РСР від 31.01.1966 року.
Згідно п.1 вказаної Інструкції, реєстрацію будинків з обслуговуючими їх будівлями і спорудами та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР провадять бюро технічної інвентаризації виконкомів місцевих Рад депутатів трудящих.
На момент введення в експлуатацію вказаного житлового будинку та в період до 19.01.1996 року (втрата чинності Інструкції про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР) державна реєстрація нерухомого майна у сільській місцевості не проводилася.
Разом із цим, належність 1/2 частки у праві власності померлої ОСОБА_3 на вказаний житловий будинок підтверджується наявними у справі письмовими доказами.
Так, згідно копії виписки з рішення виконкому Копачівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області від 23.01.2003 року №4, за бувшими членами колгоспного двору ОСОБА_3 та ОСОБА_2 признано право власності на житловий будинок з господарськими будівлями, який знаходиться по АДРЕСА_1
Вищевказане підтверджується також копією технічного паспорту, на житловий будинок індивідуального житлового фонду по АДРЕСА_1 , виданого ГМП Інвентаризатор за реєстровим №65.
Також, згідно відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна чинного станом на 20.12.2019 року за ОСОБА_3 та ОСОБА_2 зареєстровано право приватної спільної часткової власності на житлового будинку з надвірними будівлями по АДРЕСА_1 із визначенням Ѕ частки за кожним із співвласників.
Таким чином, суд приходить до висновку про доведеність наведеної позивачем обставини щодо належності за життя ОСОБА_3 1/2 частки у праві власності на вищевказане домоволодіння.
Згідно з письмовим повідомленням приватного нотаріуса Деражнянського районного нотаріального округу Янцаловської В.О. №1284/02-14 від 16.12.2019 року, позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на 1/2 частки у праві власності на житловий будинок, що знаходиться по АДРЕСА_1 , яку прийняв після смерті ОСОБА_3 її онук ОСОБА_4 , не оформивши своїх спадкових прав, із тих підстав, що державна реєстрація права власності на таке нерухоме майно здійснена за померлою ОСОБА_3 після її смерті.
З огляду на наведене, суд вважає обґрунтованими твердження позивача про те, що вона позбавлена можливості у встановленому законом порядку оформити свої спадкові права на означене спадкове майно.
Відповідно до ч.1 ст.15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно із ч.ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Аналізуючи вищезазначене, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного вищевказаного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання за позивачем ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 право власності на 1/2 частину житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходиться по АДРЕСА_1 .
Разом з цим, вирішуючи обґрунтованість позовних вимог до відповідача ОСОБА_2 суд враховує наступні обставини.
Як було встановлено судом, після смерті ОСОБА_3 спадщину прийняв її онук та чоловік позивачки ОСОБА_4 .
Згідно даних наявної в матеріалах цивільної справи №673/1240/19 спадкової справи №153/2019, заведеної до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 на день його смерті ОСОБА_4 з ним була зареєстрована і проживала по АДРЕСА_1 його матір ОСОБА_2 .
19.06.2019 року ОСОБА_2 звернулася із заявою до нотаріуса, згідно якої відмовилася від прийняття спадщини, яка залишилася після смерті ОСОБА_4 . Діти спадкодавця ОСОБА_5 та ОСОБА_6 також відмовились від прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_4 , подавши відповідні заяви.
За таких обставин, суд вважає безпідставним залучення позивачем до участі у справі в якості відповідача ОСОБА_2 , в зв`язку з чим в частині вимог до вказаного відповідача слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 23, 81, 247, 258, 259, 263-268, 273 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Деражнянським РВ УМВС України в Хмельницькій області 17.03.1998 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 ) до ОСОБА_2 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 ), Копачівської сільської ради (місцезнаходження: Хмельницька область, Деражнянський район с.Копачівка вул.Миру, 132, код ЄДРПОУ - 04406168) про визнання права власності на майно в порядку спадкування задоволити частково.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , яким є 1/2 частки житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходиться по АДРЕСА_1 .
В решті вимог позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: Т. В. Ягодіна
Суд | Деражнянський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 03.04.2020 |
Оприлюднено | 14.04.2020 |
Номер документу | 88730221 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Деражнянський районний суд Хмельницької області
Ягодіна Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні