Рішення
від 14.04.2020 по справі 826/7692/17
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 квітня 2020 року м. Київ № 826/7692/17

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П. , при секретарі судового засідання Основі О.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомМіністерства економічного розвитку і торгівлі України до третя особа LUNICIA TRADING LTD Державна фіскальна службу України пропродовження дії спеціальної санкції,

за участю:

представника позивача: Суховій О.В. (довіреність від 29.04.2016 № 2432-03/3990)

представника відповідача: не прибув,

представника третьої особи: не прибув,

В С Т А Н О В И В:

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до LUNICIA TRADING LTD про продовження дії спеціальної санкції.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.01.2018 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Державну фіскальну службу України.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем не були усунуті порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", за які Міністерство економіки України на підставі подання Державної фіскальної служби України від 14.07.2016 № 12036/5/99-99-14-06-16, наказом від 29.09.2016 № 1651 застосувало до відповідача спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідачем заперечень/відзиву на адміністративний позов суду надано не було.

Третьою особою надано суду пояснення по справі в яких зазначено про те, що подання від 14.07.2016 №12036/5/99-99-14-06-16 було сформовано у зв`язку з наявністю простроченої заборгованості у сумі 29 343,7 тис. грн. за експортними договорами від 24.05.2015 № 24/05-2015 та від 08.06.2015 № 08/06/2015 (уточненна сума 20 994,79 тис. грн.), укладеними з ТОВ „Версаль Інвест" (код 39628532), на підставі повідомлення ПАТ КБ „Фінансова ініціатива" від 09.11.2015 № 7540 про порушення товариством вимог валютного законодавства України. Також третя особа зазначила про те, що до відповідача було застосовано спеціальну санкцію за прострочену заборгованість за експортними операціями з ТОВ „Агро 201" у сумі 1 751,4 тис. грн.. (уточнена сума 8786,33 тис. грн.). При цьому третя особа вказала на те, що у неї відсутні дані щодо погашення відповідачем простроченої заборгованості.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Державна фіскальна служба України звернулася до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України з поданням про застосування спеціальних санкцій від 14.07.2016 № 12036/5/99-99-14-06-16, в якому серед інших суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності просило застосувати спеціальні санкції до суб`єкта господарської діяльності LUNICIA TRADING LTD.

На підставі подання Державної фіскальної служби України від 14.07.2016 № 12036/5/99-99-14-06-16, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України було видано наказ №1651 від 29.09.2016 „Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземних суб`єктів господарської діяльності". Згідно із Переліком іноземних суб`єктів господарської діяльності, до яких застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України, який є додатком до зазначеного наказу, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності було застосовано до суб`єкта господарської діяльності LUNICIA TRADING LTD .за порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".

Міністерством економічного розвитку і торгівлі України направлено до Державної фіскальної служби України лист від 26.12.2016 № 4102-11/41770-03 щодо доцільності продовження чи скасування дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

У відповідь на зазначений лист Державна фіскальна України листом про надання пропозицій від 02.02.2017 № 1472/5/99-99-14-06 повідомила Міністерству економічного розвитку і торгівлі України про те, що те, що суб`єктом господарської діяльності LUNICIA TRADING LTD заборгованість за зовнішньоекономічними контрактами не погашена та надала рекомендації щодо продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до суб`єкта господарської діяльності LUNICIA TRADING LTD наказом від 29.09.2016 № 1654

15.06.2017 Міністерство економічного розвитку і торгівлі України звернулось до суду з позовом щодо продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземного суб`єкта господарської діяльності, яка застосована наказом Мінекономрозвитку від 29.09.2016 № 1651 до LUNICIA TRADING LTD на термін до усунення LUNICIA TRADING LTD порушення.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Спірні правовідносини виникли в 2016 - 2017 роках, а отже до них мають застосуватись норми права чинній на момент їх виникнення.

Статтею 35 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" встановлено, що суб`єкти зовнішньоекономічної діяльності несуть відповідальність у видах та формах, передбачених статтями 33 і 37 цього Закону, іншими законами України та/або зовнішньоекономічними договорами (контрактами).

Відповідно до частини першої статті 36 вказаного Закону порядок притягнення до відповідальності, здійснення відповідальності та звільнення від відповідальності визначається процесуальними законами України.

Згідно із положеннями частини першої статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" за порушення цього або пов`язаних з ним законів України до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб`єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції:

- накладення штрафів у випадках несвоєчасного виконання або невиконання суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб`єктами господарської діяльності своїх обов`язків згідно з цим або пов`язаних з ним законів України. Розмір таких штрафів визначається відповідними положеннями законів України та/або рішеннями судових органів України;

- застосування до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб`єктів господарської діяльності індивідуального режиму ліцензування у випадках порушення такими суб`єктами цього Закону та/або пов`язаних з ним законів України, що встановлюють певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій;

- тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов`язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

Частиною другою статті 37 вказаного Закону передбачено, що санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів та контрольно-ревізійної служб, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб`єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.

Відповідно до частини третьої статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" подання щодо застосування санкцій повинно містити такі дані: найменування та реквізити суб`єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб`єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження), відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України, вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати, найменування та реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким порушено законодавство, іншу доцільну інформацію.

Згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 459, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (Мінекономрозвитку) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Мінекономрозвитку є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує: формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, державну промислову політику, державну інвестиційну політику, державну зовнішньоекономічну політику, державну політику у сфері технічного регулювання, стандартизації, метрології та метрологічної діяльності, управління об`єктами державної власності, розвитку підприємництва, державно-приватного партнерства, інтелектуальної власності, туризму та курортів (крім здійснення державного нагляду (контролю) у сфері туризму та курортів), державних та публічних закупівель, а також державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів; формування та реалізацію державної політики у сфері державної статистики, державного матеріального резерву, експортного контролю; формування державної політики у сфері захисту прав споживачів, державної політики з контролю за цінами, державної регуляторної політики та державної політики з питань ліцензування, дозвільної системи, нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності; реалізацію державної політики у сфері організації та контролю за виготовленням цінних паперів, документів суворої звітності.

Наказом Міністерства економіки України №52 від 17.04.2000 затверджено Положення про порядок застосування до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб`єктів господарської діяльності спеціальних санкцій зареєстроване в Міністерстві юстиції України 05.05.200 за №260/4481, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 травня 2000 року за №260/4481 (далі - Положення №52), відповідно до пунктів 1.1-1.3 якого спеціальні санкції - індивідуальний режим ліцензування або тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності - застосовуються Міністерством економічного розвитку і торгівлі України до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції застосовуються Мінекономрозвитку України до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності, що порушили Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та пов`язані з ним закони України, зокрема в разі порушення суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності валютного, митного, податкового, іншого законодавства, що встановлює певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій, та в разі проведення ними дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки. Санкції можуть бути застосовані до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.

На підставі подання Державної фіскальної служби України від 14.07.2016 № 12036/5/99-99-14-06-16, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України було видано наказ №1651 від 29.09.2016 „Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземних суб`єктів господарської діяльності", яким застосовано до LUNICIA TRADING LTD спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності до LUNICIA TRADING LTD за порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".

Частиною шостою статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" визначено, що тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов`язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб`єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб`єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.

Отже, термін дії застосованої позивачем санкції у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності сплинув 29.12.2016.

При цьому, у відповідності до частин сьомої та восьмої статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" продовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду. Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.

Пунктом 4.9 Положення про порядок застосування до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб`єктів господарської діяльності спеціальних санкцій затвердженого наказом Міністерства економіки України №52 від 17.04.2000 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.05.200 за №260/4481 встановлено, що при застосуванні тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності відділ контролю у сфері зовнішньоекономічної діяльності за 40 днів до закінчення терміну його дії надсилає до ініціатора подання застосування такої санкції запит щодо доцільності подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності. На підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто й виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) відділ контролю у сфері зовнішньоекономічної діяльності разом із відділом правового забезпечення зовнішньоекономічної діяльності та/або відділом позовної роботи готують відповідну позовну заяву до суду. З метою забезпечення позову Міністерство економічного розвитку і торгівлі України може робити клопотання щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на період розгляду справи. У разі, якщо судом дане клопотання буде незадоволено, а також якщо інформація на запит Міністерства економічного розвитку і торгівлі України щодо доцільності подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності від ініціатора подання застосування санкції не надійде в термін за 10 днів до закінчення його дії або надійде з пропозицією щодо недоцільності подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України видається наказ про зміну виду спеціальних санкцій, яким скасовується дія тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності та одночасно застосовується індивідуальний режим ліцензування. При цьому термін дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності не повинен перевищувати трьох місяців з дати винесення Міністерством економічного розвитку і торгівлі України відповідного рішення про його застосування.

Позивач звернувся до Державної фіскальної служби України щодо доцільності продовження чи скасування дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до відповідача листом від 26.12.2016 № 4102-11/41770-03.

Відповідь на зазначений лист позивачем було отримано з пропозицією щодо доцільності продовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності від ініціатора подання застосування санкції від Державної фіскальної служби України листом від 02.02.2017 № 1472/5/99-99-14-06.

Вказане свідчить про порушення позивачем 40 денного терміну надсилання до ініціатора подання застосування спеціальної санкції - Державної фіскальної служби України запиту щодо доцільності подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності та надання ініціатором подання застосування спеціальної санкції протягом 10 денного терміну листа щодо доцільності подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

Адміністративний позов до суду поданий 15.06.2017 тобто через 4-ри місяці після отримання від Державної фіскальної служби України листа від 02.02.2017 № 1472/5/99-99-14-06

Приймаючи до уваги наведене суд приходить до висновку, що всупереч положення статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та Пункту 4.9 Положення про порядок застосування до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб`єктів господарської діяльності спеціальних санкцій затвердженого наказом Міністерства економіки України №52 від 17.04.2000 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.05.200 за №260/4481 позивач звернуся з позовною заявою до суду для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності з після спливу терміну дії санкції у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності відповідача, яку він просить суд продовжити. При цьому суд звертає увагу на те, що положеннями чинного законодавства не передбачено, що строк дії спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності не є неперервним та автоматично не продовжується після спливу трьох місяців.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 19.09.2018 у справі №808/1749/17, від 28.08.2019 у справі №805/5040/15-а.

Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на зазначене, керуючись статтями 241, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2, код ЄДРПОУ 37508596) до LUNICIA TRADING LTD (Сейшелли, suite 213, 2 ND floor, Premier Building, p.o. box 850, Victoria (Мане), третя особа Державна фіскальна служба України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197) про продовження дії спеціальної санкції - відмовити повністю .

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.П. Огурцов

СудОкружний адміністративний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення14.04.2020
Оприлюднено15.04.2020
Номер документу88743305
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —826/7692/17

Рішення від 14.04.2020

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Огурцов О.П.

Ухвала від 18.01.2018

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Огурцов О.П.

Ухвала від 16.06.2017

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Огурцов О.П.

Ухвала від 16.06.2017

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Огурцов О.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні