ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 квітня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/395/20 Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Білозерська виправна колонія № 105" про стягнення одноразової грошової допомоги при звільненні,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Державної установи "Білозерська виправна колонія № 105" (далі - відповідач), в якій просить стягнути з відповідача одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 24233,93 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що наказом Державної установи "Білозерська виправна колонія № 105" від 19.05.2017 р. № 27 о/с його звільнено з посади молодшого інспектора відділу охорони установи за п.7 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" (за власним бажанням). Однак в порушення п.10 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 р. № 393 відповідачем при звільненні не виплачено одноразову грошову допомогу в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Згідно розрахунку позивача розмір вказаної допомоги становить 24233,93 грн.
Ухвалою від 17.02.2020 р. позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
У встановлений суддею строк позивач усунув недоліки позовної заяви і ухвалою від 28.02.2020 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 20.03.2020 р. о 09:00 год.
Ухвалою від 20.03.2020 р. відкладено розгляд справи на 13.04.2020 р. на 09:00 год.
13.04.2020 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує на те, що згідно даних бухгалтерського обліку, сума вихідної допомоги позивача становить 18169,18 грн., яка обчислена відповідно до п.18.2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженої наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 07.10.2009 р. № 222.
18.03.2020 р. від представника позивача, а 13.04.2020 р. від представника відповідача надійшли заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Приписами ч.3 ст.194 КАС України передбачено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
За таких обставин суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що наказом Державної установи "Білозерська виправна колонія № 105" від 19.05.2017 р. № 27 о/с ОСОБА_1 звільнено з Державної кримінально-виконавчої служби України за п.7 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" (за власним бажанням) з посади з посади молодшого інспектора відділу охорони установи.
Вислуга років на день звільнення 19.05.2017 р. складає: у календарному обчисленні - 19 років 04 місяці 10 днів; у пільговому обчисленні - 25 років 03 місяці 29 днів.
15.01.2020 р. позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій зазначив, що під час звільнення повинна була бути нарахована одноразова грошова допомога, однак її не отримав. Просив роз`яснити причини відмови або нарахувати кошти.
На дану заяву отримав довідку від 27.01.2020 р. за № 29/3-2/20/Ц-2 про те, що ОСОБА_1 у 2017 році не отримував одноразову грошову допомогу при звільненні.
27.01.2020 р. за № 5 адвокатом позивача було направлено начальнику Державної установи "Білозерська виправна колонія № 105" запит, в якому просила повідомити по якій причині ОСОБА_1 після звільнення 19.05.2017 р. не була виплачена одноразова грошова допомога.
Листом від 03.02.2020 р. за № 29/3-95/Ц-2 відповідач повідомив про те, що розрахунок при звільненні було здійснено вчасно та в повному обсязі.
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду з позовною заявою про стягнення з відповідача одноразової допомоги при звільненні у розмірі 24233,93 грн.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом преамбули Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до ч.2 ст.9 Закону № 2262-ХІІ особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, при звільненні зі служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Аналогічне положення закріплено в абз.4 п.10 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 р. № 393 (далі - Порядок № 393), за змістом якого військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної інспекції техногенної безпеки, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби які звільняються із служби за власним бажанням, через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, та мають вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Наведені положення п.10 Порядку № 393 не пов`язують виплату одноразової грошової допомоги з набуттям особою права на пенсію.
Отже, системний аналіз наведених положень Закону № 2262-ХІІ дає підстави для висновку, що ч.2 ст.9 цього Закону встановлює дві підстави для виплати одноразової грошової допомоги зазначеним у ній особам, зокрема, це особи, які мають право на пенсію та звільнені зі служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини за наявності вислуги років 10 років і більше.
Водночас, згідно абз.4 п.10 № 393 особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які звільняються із служби за власним бажанням, через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, та мають вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Із аналізу зазначеної норми слідує, що право на отримання одноразової грошової допомоги, яка має разовий характер, зокрема, особами рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, у розмірі 25 % місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби пов`язане з наявністю 10 річної вислуги та звільненням з передбачених підстав, зважаючи на що не набуття права на пенсію цих осіб не може нівелювати їх право на отримання зазначеної допомоги за умови наявності 10 і більше років вислуги.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11.10.2018 р. у справі № 826/27472/15.
Позивач звільнений із Державної кримінально-виконавчої служби України із званням старшого прапорщика внутрішньої служби на підставі п.7 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" (за власним бажанням), календарна вислуга років позивача при звільненні складає 19 років 04 місяці 10 днів. Посада, яку займав позивач, відноситься до категорії посад, служба на яких дає право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ.
Отже, за наведених обставин суд приходить до висновків, що позивач набув право на виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
При цьому, спірним питанням у межах розгляду даної справи є розмір вказаної одноразової грошової допомоги, яка, за позицією відповідача повинна складати 18169,18 грн., а не 24233,93 грн., як стверджує позивач.
Надаючи правову оцінку вказаним доводам сторін, суд зазначає наступне.
На момент звільнення позивача порядок та умови виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України були врегульовані Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженою наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 07.10.2009 р. № 222.
Пунктом п.1.2 Інструкції № 222 визначено, що вона розроблена відповідно до Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України", постанов Кабінету Міністрів України від 14 вересня 1991 року № 197 "Про порядок компенсації особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за службу понад установлений законодавством робочий час, а також у дні щотижневого відпочинку та святкові дні", від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", від 15 червня 1994 року № 414 "Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці", від 11 серпня 1995 року № 648 "Про умови оплати праці осіб, які працюють в гірських районах", від 7 лютого 2001 року № 104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій", від 4 квітня 2001 року № 325 "Про встановлення надбавок до посадових окладів державних експертів з питань таємниць" та від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу".
Відповідно до п.1.4 Інструкції № 222 грошове забезпечення складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно п.18.2 Інструкції № 222 одноразова грошова допомога особам рядового і начальницького складу, звільненим зі служби, нараховується з окладів за останніми штатними посадами, займаними перед звільненням, окладів за спеціальними званнями, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру (надбавок, доплат) та премій (обчислених як середньомісячна сума за попередні повні дванадцять календарних місяців), крім одноразових додаткових видів грошового забезпечення, що були їм нараховані в останньому повному календарному місяці служби перед звільненням.
З викладеного слідує, що розмір грошового забезпечення для обчислення одноразової грошової допомоги при звільненні розраховується за наступною формулою: (оклад + звання + надбавка + середній розмір премії за останні дванадцять місяців) х (вислугу років) х (процент вихідної допомоги).
ОСОБА_1 звільнено зі служби у Державній кримінально-виконавчій службі України наказом від 19.05.2017 р. № 27 о/с, а тому останнім повним відпрацьованим місяцем перед звільненням є квітень 2017 року.
Відповідно до наданої відповідачем довідки про грошове забезпечення старшого прапорщика внутрішньої служби ОСОБА_1 , складові нарахованого позивачу грошового забезпечення за квітень 2017 року становлять: посадовий оклад 1080 грн., звання 65 грн., вислуга 343,50 грн., надбавка 744,25 грн. (а.с.10).
Середній розмір премії, нарахованої позивачу за попередні повні дванадцять календарних місяців роботи становить 1592,34 грн. ((712,73 грн. + 1090,05 грн. + 1090,05 грн. + 1090,05 грн. + 1257,75 грн. + 754,65 грн. + 754,65 грн. + 1760,85 грн. + 1760,85 грн. + 2180,10 грн. + 2473,58 грн. + 4182,75 грн.) / 12 місяців).
Таким чином, сума грошового забезпечення для обчислення одноразової грошової допомоги при звільненні позивача становить 3825,09 грн. (посадовий оклад 1080 грн. + звання 65 грн. + вислуга 343,50 грн. + надбавка 744,25 грн. + середній розмір премії за останні повні дванадцять місяців 1592,34 грн.)
Розмір одноразової грошової допомоги, яка підлягає виплаті позивачу при звільненні за 19 повних відпрацьованих календарних років становить 18169,18 грн. (розмір грошового забезпечення 3825,09 грн. х 25 % х 19 років).
При цьому, суд вважає помилковим розрахунок, зроблений позивачем, як такий, що не відповідає п.18.2 Інструкції № 222.
Аналогічна позиція щодо здійснення розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні викладена в постанові П`ятого апеляційного адміністративного суду від 10.02.2020 р. у справі № 540/760/19.
Таким чином, суд дійшов висновку щодо часткового задоволення позовних вимог, а саме про стягнення з відповідача на користь ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 18169,18 грн.
Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн.
За результатами розгляду справи позовні вимоги ОСОБА_1 про стягнення одноразової грошової допомоги при звільненні в сумі 24233,93 грн. задоволено частково на суму 18169,18 грн., що становить 74,97 % від заявленої суми.
Таким чином з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 630,35 грн. (840,80 грн. х 74,97 %).
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Державної установи "Білозерська виправна колонія № 105" (75032, Херсонська область, Білозерський район, с.Дар`ївка, код ЄДРПОУ 08564713) про стягнення одноразової грошової допомоги при звільненні задовольнити частково.
Стягнути з Державної установи "Білозерська виправна колонія № 105" (75032, Херсонська область, Білозерський район, с.Дар`ївка, код ЄДРПОУ 08564713) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) одноразову грошову допомогу при звільненні в розмірі 18169 (вісімнадцять тисяч сто шістдесят дев`ять) грн. 18 коп.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державної установи "Білозерська виправна колонія № 105" (75032, Херсонська область, Білозерський район, с.Дар`ївка, код ЄДРПОУ 08564713) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 630 (шістсот тридцять) грн. 35 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко
кат. 106030000
Суд | Херсонський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.04.2020 |
Оприлюднено | 15.04.2020 |
Номер документу | 88743351 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Херсонський окружний адміністративний суд
Бездрабко О.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні