Рішення
від 08.04.2020 по справі 295/18838/19
БОГУНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЖИТОМИРА

Справа №295/18838/19

Категорія 64

2/295/122/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.04.2020 року м. Житомир

Богунський районний суд м. Житомира в складі:

Головуючого судді Зосименко О.М.,

за участю секретаря судового засідання Ковальчук О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Житомирі цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Надія, 13 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, -

встановити:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_2 , заборгованість в сумі 12418, 50 грн., з яких житлово-комунальні послуги (членські внески) - 9182,09 грн. 3%річних - 298,87 грн. інфляційні витрати - 2937,54 грн. та стягнути з відповідача понесені позивачем судові витрати.

В обґрунтування вимог вказано, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 , балансоутримувачем будинку АДРЕСА_2 є Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Надія,13 . Договір про надання послуг з утримання будинку, споруд та прибудинкової території між ОСББ Надія, 13 та відповідачем не укладався, але послуги утримання будинку, споруд, прибудинкової території відповідачу надавалась, тобто між сторонами наявні фактичні договірні відносини. Щомісяця позивач нараховував відповідачу плату за надані послуги з утримання будинку та прибудинкової території (внески), однак остання кошти за вказані послуги не сплачувала, внаслідок чого виникла заборгованість за надані послуги, яка станом на 31 жовтня 2019 року становить 9 182, 09 грн. Відповідач ухилялась від підписання договору про надання послуг з утримання будинку, споруд та прибудинкової території та не виконувала обов`язки споживача у повному обсязі оплачувати послуги з утримання вказаного будинку та прибудинкової території. Жодних претензій щодо якості та повноти наданих комунальних послуг відповідач не заявляла. Позивач направляв на адресу відповідача письмову претензію, проте, ОСОБА_2 , відповідь не надала. Таким чином, з відповідача слід стягнути суму заборгованості.

В судове засідання сторони не з`явилися. Від представника позивача - адвоката Могильницького В.Ю. надійшла заява про проведення розгляду справи без його участі, позовні вимоги підтримав та проти заочного розгляду справи не заперечував. Відповідач в судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, не подав відзив, позивач не заперечує проти заочного вирішення справи, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Враховуючи, що в матеріалах справи зібрано достатньо доказів про взаємовідносини сторін, на підставі ст.ст. 211, 280 ЦПК України суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Встановлено, що ОСОБА_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 (а.с. 37).

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Надія, 35 є балансоутримувачем будинку АДРЕСА_2 .

Протоколом № 2 Загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Надія, 13 від 10.04.2018 року, а саме пунктом 5 порядку денного Зборів було затверджено кошторис 01.04.2018 року з внеском на утримання будинку та прибудинкової території в сумі 4, 03 грн за 1 кв.м. 1 поверхи і 4, 50 грн за 1 кв.м. 2-9 поверхи та внеском до ремонтного та резервною фондів в сумі 0, 07 грн. за 1 кв.м. (а.с. 11-16).

Протоколом № 3 Загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Надія, 13 від 10.01.2019 року, було затверджено кошторис на 2019 рік із внеском на утримання будинку та прибудинкової території в сумі 4,81 грн за 1 кв.м. 1 поверхи і 5, 05 грн. за 1 кв.м. 2-9 поверхи (а.с. 17-21).

Згідно Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

За приписами частин 1, 5 ст. 10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

Зі змісту ст. 10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку також вбачається, що для керівництва поточною діяльністю об`єднання обирається правління. Правління має право приймати рішення з питань діяльності об`єднання, визначених статутом. До компетенції правління відноситься, зокрема, здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно з законодавством.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку в разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.

Відповідно до ст. 16 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.

Згідно частин 1-3 ст. 23 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку утримання і ремонт приміщень, які перебувають у власності, здійснюються відповідно до законодавства України.

Власник квартири та/або нежитлового приміщення зобов`язаний відповідно до законодавства забезпечити використання, утримання, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт приміщень або їх частин без завдання шкоди майну і порушення прав та інтересів інших співвласників.

Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.

Відповідно до п. 12 ст. 1 Закону України Про житлово-комунальні послуги послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб`єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України Про житлово-комунальні послуги до житлово-комунальних послуг належить житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньо будинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньо будинкових систем (крім обслуговування внутрішньо будинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.

Згідно статті 162 Житлового кодексу України власники (споживачі) повинні щомісячно здійснювати оплату за отримані комунальні послуги у строки встановлені договором або законом. Плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін.

Згідно ст. 525 ЦК України одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 526 ЦК України, має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Згідно з частиною другою статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ст. 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

30.09.2019 року головою правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Надія, 13 направлено попередження ОСОБА_2 про необхідність сплатити заборгованість в розмірі 8354,89 грн. (а.с. 21)

Проте, заборгованість відповідачем сплачено не було.

Відповідно до Акта звіряння взаємних розрахунків за період з 01.01.2018 року по 31.10.2019 року, станом на 31.10.2019 року заборгованість зі сплати членських внесків на витрати за управління багатоквартирних будинків становить 9182,09 грн.(а.с. 7).

Слід зауважити, що зі змісту зазначеного акта вбачається, що ОСОБА_2 протягом всього періоду заборгованості періодично сплачувались кошти за надані послуги.

Згідно розрахунку заборгованості по членському внеску на утримання будинку та прибудинкової території та штрафних санкціях за період з липня 2017 року по жовтень 2019 року заборгованість ОСОБА_2 , становить 12418, 50 грн., з яких житлово-комунальні послуги (членські внески) - 9182,09 грн, 3%річних - 298,87 грн, інфляційні витрати - 2937,54 грн (а.с. 6).

Щодо тієї обставини, що між сторонами відсутній письмово укладений договір про надання послуг то суд зазначає, що з фактичних стосунків, що склалися між сторонами, вбачається, що такі договірні відносини між ними існують, оскільки підприємством у встановленому законом порядку послуги споживачам надаються, відповідачем вчинялись дії на погашення заборгованості, а тому остання повинена нести зобов`язання по їх сплаті.

Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду № 285/4671/15-ц від 14.01.2019 року.

З урахуванням викладеного, оскільки позивачем доведено наявність заборгованості відповідача за надання житлово-комунальних послуг, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню судовий збір в сумі 1921,00 грн.

Крім того, позивачем в попередньому орієнтовному розрахунку судових витрат вказано і про витрати на правничу (правову допомогу).

Відповідно до ст. 133 ЦПК України до судових витрат відносяться витрати, пов`язані з розглядом справи, до яких належать зокрема і витрати на професійну правничу допомогу адвоката .

Частинами 2, 3 ст. 137 ЦПК України передбачено, що за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

При цьому, склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі, що свідчить про те, що витрати на правову допомогу повинні бути обґрунтовані належними та допустимими доказами.

Встановлено, що між Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку Надія, 13 та Адвокатським бюро Могильницький та партнери укладено договір про надання правової допомоги від 01.08.2019 року (а.с. 26-29).

Згідно акта наданих послуг від 20.12.2019 року, адвокатом Могильницьким В.Ю. було надано послугу позивачу у виді підготовки проекту позовної заяви про стягнення з ОСОБА_2 , заборгованості. Вартість послуги визначено 1000,00 грн. та згідно рахунку на оплату №27/12 від 20.12.2019 року позивачем оплачено (а.с. 31-32).

За таких обставин, суд вважає за можливе стягнути належним чином підтверджені понесені позивачем судові витрати на професійну правничу допомогу адвоката в розмірі 1000,00 грн.

Керуючись ст.ст. 12,77, 81, 141, 280, 259, 263-268, 354 ЦПК України, -

ухвалив:

Позов - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Надія, 13 заборгованість за період з 01.07.2017 року по 31.10.2019 року в розмірі 12418,50 грн., з яких житлово-комунальні послуги (членські внески) - 9182,09 грн., 3%річних - 298,87 грн., інфляційні витрати - 2937,54 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Надія, 13 судові витрати в розмірі 2921,00 грн.

Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Богунський районний суд м. Житомира протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Надія, 13 , місцезнаходження: м. Житомир, вул. Бульвар Польський, 13; ідентифікаційний код юридичної особи: 40751053.

Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_1 .

Суддя О.М. Зосименко

СудБогунський районний суд м. Житомира
Дата ухвалення рішення08.04.2020
Оприлюднено15.04.2020
Номер документу88750271
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —295/18838/19

Рішення від 08.04.2020

Цивільне

Богунський районний суд м. Житомира

Зосименко О. М.

Ухвала від 17.01.2020

Цивільне

Богунський районний суд м. Житомира

Зосименко О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні