Рішення
від 08.04.2020 по справі 381/413/20
ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua


2/381/427/20

381/413/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2020 року Фастівський міськрайонний суд Київської області

в складі:

головуючого судді: Осаулової Н.А.,

за участю секретаря: Слюсар Я.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Фастів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Борівської селищної ради Фастівського району Київської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2020 року позивач звернулася до суду з даним позовом.

Позов мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , який ще за життя, а саме 01 травня 1997 року склав заповіт на своїх дітей: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Спадковим майно є житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 . Позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її мати ОСОБА_4 , спадщину після якої, а саме Ѕ частину вищевказаного житлового будинку вона отримала на підставі рішення Фастівського міськрайонного суду Київської області від 21 липня 2017 року. Її рідний дядько ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Позивач зазначає, що її дядько ОСОБА_3 сім`ї не мав, жив самотньо, на протязі останнього року життя дядька, вона за ним доглядала та поховання здійснила власним коштом. Після смерті дядька залишилася спадщина на Ѕ частину житлового будинку АДРЕСА_2 , яку він отримав за заповітом після смерті свого батька ОСОБА_2 та прийняв оскільки проживав з ним за вищевказаною адресою, проте за життя не встиг її належним чином оформити. Після смерті дядька вона звернулася до Фастівської районної державної нотаріальної контори за отриманням спадщини, однак отримала відмову, оскільки у визначені законом шість місяців із заявою про прийняття спадщини вона не звернулася, нотаріусом також їй було рекомендовано звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Позивач посилається на те, що вона з 1981 року має проблеми зі здоров`ям, її хронічні хвороби, перебування під постійним наглядом лікарів та потреба у сторонньому догляді призвело до пропущення строків для подання заяви про прийняття спадщин. Вважає, що все перераховане, в сукупності є поважною причиною щодо пропущення строків для подання заяви про прийняття спадщини, тому змушена звернутися до суду з даним позовом, в якому просити суд визначити їй додатковий строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті її дядька ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 18 лютого 2020 року у справі відкрито загальне позовне провадження та призначено справу до підготовчого судового засідання.

Протокольною ухвалою суду від 12 березня 2020 року у даній справі закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судове засідання позивач не з`явилася, повідомлялася судом вчасно та належним чином. Через канцелярію суду подала письмову заяву, в якій просила суд розглянути справу без її участі, зазначила що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача - Борівської селищної ради Фастівського району Київської області в судове засідання не з`явився, повідомлявся судом вчасно та належним чином. Через канцелярію суду подав лист, в якому просив суд, у зв`язку з неможливістю прийняття участі у судовому засіданні як відповідача, провести розгляд справи без їхньої участі.

Суд, вивчивши матеріали справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи приходить до наступного.

Так, з Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статтей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України за № 00025433732 від 31 січня 2020 року, вбачається, що ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , його батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_7 (а.с. 20).

Із Свідоцтва про народження Серія НОМЕР_1 виданого 10 квітня 1957 року народження, вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_5 народилася ОСОБА_4 , її батьками записані ОСОБА_2 та ОСОБА_7 . В подальшому ОСОБА_4 , після реєстрації шлюбу 25 грудня 1976 року з ОСОБА_5 , змінила прізвище на ОСОБА_4 , що підтверджено Свідоцтвом про шлюб Серія НОМЕР_2 виданим 12 квітня 2013 року (а.с.15, 16).

ІНФОРМАЦІЯ_6 народилася ОСОБА_1 , батьками якої у Свідоцтві про народження Серія НОМЕР_3 , записані ОСОБА_6 та ОСОБА_4 . Згодом, у зв`язку із укладенням шлюбу 25 липня 2007 року із ОСОБА_8 , ОСОБА_1 змінила прізвище на ОСОБА_1 , що підтверджено Свідоцтвом про укладення шлюбу Серія НОМЕР_4 виданим Відділом реєстрації актів цивільного стану Фастівського міськрайонного управління юстиції Київської області 25 липня 2007 року (а.с.18, 19).

21 травня 1997 року, ОСОБА_2 , склав Заповіт, яким заповів все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі все те, що йому буде належати на день смерті і на що він за законом матиме право, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с.12).

Між тим, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , а ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджено Свідоцтвами про смерть Серія НОМЕР_5 виданим Борівською селищної радою Фастівського району Київської області 04 квітня 2001 року, Серія І НОМЕР_6 виданим повторно Виконавчим комітетом Червономотовилівської сільської ради Фастівського району Київської області 28 березня 2017 року, Серія І НОМЕР_7 виданим Виконавчим комітетом Борівської селищної ради Фастівського району Київської області 24 жовтня 2018 року (а.с. 11, 17, 21).

Як вбачається з матеріалів справи, а саме Договору купівлі-продажу від 5 листопада 1970 року, посвідченого нотаріусом Фастівської державної нотаріальної контори Пераківською Л.А. за зареєстрованого в реєстрі за № 4515, ОСОБА_2 на праві приватної власності належав житловий будинок АДРЕСА_1 .

Рішенням Фастівського міськрайонного суду Київської області від 21 липня 2017 року, за ОСОБА_1 визнано право власності на Ѕ частину житлового будинку АДРЕСА_1 , як спадщину за заповітом після смерті матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вказане рішення суду набрало законної сили 31 липня 2017 року.

Позивач з метою оформлення спадщини після смерті дядька ОСОБА_3 звернулася до Фастівської районної державної нотаріальної контори однак, нотаріусом їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на частку житлового будинку з відповідними надвірними будівлями, що розташований на території АДРЕСА_1 , після смерті її дядька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , оскільки нею було пропущено шестимісячний строк для прийняття спадщини, встановлений ст. 1270 ЦК України.

Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Наслідки пропущення строку для прийняття спадщини передбачені ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Таким чином, для визначення додаткового строку на прийняття спадщини, позивач повинна довести поважність причини пропуску строку.

Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування" особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК. При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст.ст. 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Положення ч. 3 ст. 1272 ЦК України можуть бути застосовані у випадку доведеності наявності перешкод для подання відповідної заяви та наявності підстав для визнання судом цих обставин поважними.

Позивач звертаючись до суду з даним позовом посилається на те, що з 1981 року вона має проблеми зі здоров`ям, хронічні хвороби та перебування під постійним наглядом лікарів, а також те, що вона потребує стороннього догляду - призвело до пропущення строків для подання заяви про прийняття спадщин.

Як вбачається з наданих позивачем до матеріалів справи Витягу з медичної картки амбулаторного хворого № 153 від 07 лютого 2020 року та Довідки до Акту огляду МСЕК Серія КИО-1 № 329124 від 27 липня 2011 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , хворіє з 1981 року, має інвалідність першої групи довічно та потребує стороннього догляду.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст. 81 ЦПК України докази в їх сукупності, судом дійсно встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач пропустила встановлений строк для прийняття спадщини з поважних причин, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення їй додаткового строку для прийняття спадщини.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне визнати поважними причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем ОСОБА_1 , а тому позов слід задовольнити та визначити позивачу достатній та передбачений Законом додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини, у чотири місяці.

Відповідно до Прикінцевих положень ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначеністаттею 354 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.

Керуючись ст. ст. 10, 11, 81, 258-259, 265, 268, 273, 354 ЦПК України, ст. ст. 1220, 1222, 1270, 1272 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування", суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги - задовольнити

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк у чотири місяці для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини після смерті дядька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , починаючи з часу набрання рішенням законної сили.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Реквізити сторін:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ідентифікаційний номер НОМЕР_8 , паспорт серія НОМЕР_9 виданий Фастівським МВ ГУ МВС України в Київській області 29 серпня 2009 року, адреса проживання: АДРЕСА_1 .

Борівська селищна рада Фастівського району Київської області, код ЄДРПОУ 04359896, адреса місця розташування: вул. Миру, буд. 16, смт. Борова, Фастівський район, Київська область.

Суддя Осаулова Н.А.

Рішення виготовлено 08.04.2020 р.

СудФастівський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення08.04.2020
Оприлюднено15.04.2020
Номер документу88752360
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —381/413/20

Рішення від 08.04.2020

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Осаулова Н. А.

Ухвала від 18.02.2020

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Осаулова Н. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні