Київський районний суд м. Полтави
Справа № 552/996/20
Р І Ш Е Н Н Я
іменем україни
14.04.2020 Київський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді Яковенко Н.Л.,
секретаря судового засідання Кондра Ю.Ю.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Полтава цивільну справу № 552/996/20 за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Юагріндженерейшн про визнання договору купівлі-продажу автомобіля дійсним, визнання права власності на автомобіль,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 28 лютого 2020 року звернувся в Київський районний суд м. Полтави з позовом до ТОВ Юагріндженерейшн про визнання договору купівлі-продажу автомобіля дійсним, визнання права власності на автомобіль.
Позовна заява обґрунтована тим, що 19 вересня 2013 року позивач придбав у Полтаваавтотранссервіс автомобіль вантажний самоскид марки КАМАЗ, модель 55102, номер кузова НОМЕР_1 , шасі НОМЕР_2 , № двигуна НОМЕР_3 , 1989 року випуску, попередній номерний знак НОМЕР_4 , колір оранжевий. На виконання умов договору ТОВ Полтаваавтотранссервіс надало рахунок на оплату, позивач вніс грошові кошти, після чого товариством було передано автомобіль позивачу, але позивач не зміг у визначений термін зареєструвати транспортний засіб.
В поданій до суду позовній заяві позивач просив визнати укладений між ним та ТОВ Полтаваавтотранссервіс , правонаступником якого є ТОВ Юагріндженерейшн , дійсним договір купівлі-продажу автомобіля. Просив визнати за ним право власності на автомобіль вантажний самоскид марки КАМАЗ, модель 55102, номер кузова НОМЕР_1 , шасі НОМЕР_2 , № двигуна НОМЕР_3 , 1989 року випуску, попередній номерний знак НОМЕР_4 , колір оранжевий.
Ухвалою Київського районного суду м. Полтави від 11 березня 2020 року відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідачем відзив на позовну заяву не подавався.
Суд, дослідивши зібрані в справі докази, приходить до таких висновків.
Судом встановлено, що станом на час вирішення справи судом за даними Єдиного державного реєстру МВС автомобіль КАМАЗ, модель 55102, VIN НОМЕР_1, шасі НОМЕР_2, № двигуна НОМЕР_3 належить ТОВ Полтаваавтотранссервіс , код ЄДРПОУ 32689913. Даний транспортний засіб 20.09.2013 знтий з обліку для реалізації (а.с. 45).
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Закрите акціонерне товариство "ПОЛТАВААВТОТРАНССЕРВІС" (ЗАТ "ПОЛТАВААВТОТРАНССЕРВІС") з кодом 32689913 та місцезнаходженням 36007, Полтавська обл., місто Полтава, вул. Ковпака, будинок 57А, є припиненим. Дата запису про припинення 01.04.2011; номер запису: 15881120010001928; дані про юридичних осіб-правонаступників: Товариство з обмеженою відповідальністю "ЮАГРІНДЖЕНЕРЕЙШН", код ЄДРПОУ 32689913, місцезнаходження: 36014, Полтавська обл., місто Полтава, Київський район, площа Павленківська, будинок 24.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.
Згідно зі ст. 334 ЦК України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено законом або договором.
Відповідно до ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до ст. 640 ЦК України договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії.
Ч. 3 ст. 34 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення. Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.
Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлюється Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. N 1388.
Пунктом 7. зазначеного Порядку передбачено, що власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини). Експлуатація транспортних засобів, що не зареєстровані (не перереєстровані) в уповноважених органах МВС та без номерних знаків, що відповідають державним стандартам, а також ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах або знищені чи підроблені, забороняється.
Пунктом 8. зазначеного Порядку передбачено, що державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України "Про дорожній рух").
Абзацом 2 п. 8. Порядку визначено перелік документів, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери.
Отже, законодавець визначив спеціальний порядок відчуження та набуття права власності на транспортні засоби.
Позивач ОСОБА_1 , звертаючись до суду з відповідним позовом, жодних документів, які визначені абзацом 2 п. 8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. N 1388, на підтвердження правомірності придбання транспортного засобу, до суду не надав.
Звертаючись до суду з вимогою про визнання договору купівлі-продажу автомобіля дійсним позивачем не враховано тієї обставини, що дійсним може бути визнано договір, який потребує нотаріального посвідчення, однак сторона ухиляється від такого посвідчення.
Встановивши дані обставини, суд приходить до висновку, що порядок набуття права власності на транспортні засоби пов`язаний з обов`язковою реєстрацією власником придбаного автомобіля у відповідних органах (ч. 3 ст. 34 Закону України "Про дорожній рух", пункти 7, 8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року N 1388), що не було дотримано позивачем.
Оскільки позивачем зазначені норми закону щодо набуття права власності на транспортний засіб не дотримані, позовні вимоги ОСОБА_1 до ТОВ Юагріндженерейшн про визнання договору купівлі-продажу автомобіля дійсним, визнання права власності на автомобіль є повністю безпідставними, в їх задоволенні слід відмовити.
У зв`язку з відмовою в задоволенні позовних вимог понесені позивачем судові витрати відповідно до норм ст. 141 ЦПК України не підлягають йому відшкодуванню.
Керуючись ст.ст. 264, 265 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Юагріндженерейшн про визнання договору купівлі-продажу автомобіля дійсним, визнання права власності на автомобіль відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 .
Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю "ЮАГРІНДЖЕНЕРЕЙШН", місцезнаходження 36014, Полтавська обл., місто Полтава, площа Павленківська, будинок 24, код 32689913.
Повне судове рішення складено 14 квітня 2020 року.
Головуючий суддя Н.Л.Яковенко
Суд | Київський районний суд м. Полтави |
Дата ухвалення рішення | 14.04.2020 |
Оприлюднено | 15.04.2020 |
Номер документу | 88752985 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Київський районний суд м. Полтави
Яковенко Н. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні