Справа № 709/312/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 квітня 2020 року смт.Чорнобай
Чорнобаївський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді - Левченка В.В.,
за участі секретаря судового засідання - Нікітенко В.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Чорнобаївського районного суду Черкаської області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Придніпровської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області про визнання спадщини відумерлою, -
в с т а н о в и в:
Заступник керівника Золотоніської місцевої прокуратури (далі - заявник) звернувся до Чорнобаївського районного суду Черкаської області з даним позовом в інтересах держави в особі Придніпровської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області про визнання спадщини відумерлою.
В обґрунтування заяви зазначалося, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_1 . Після смерті ОСОБА_1 відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 2,34 га, розташована на території Придніпровської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області. На момент смерті ОСОБА_1 проживала одиноко. За інформацією сільської ради після смерті ОСОБА_1 з приводу прийняття спадщини ніхто не звертався, таким чином протягом 14 років спадщина залишається не прийнятою. За таких обставин вказана нерухомість має бути визнана відумерлою спадщиною, у зв`язку з чим заявник, посилаючись на норми ЦК України, звернувся до суду.
Ухвалою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 25 лютого 2020 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду в порядку окремого провадження.
У судове засідання сторони не з`явилися. Від прокурора Ковдій І.С. надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, заяву підтримала, просила заяву задовольнити. Придніпровська сільська рада Чорнобаївського району Черкаської області надіслала лист, в якому вимоги, викладені в заяві підтримала повністю та просила розглянути справу за відсутності її представника.
Виходячи з приписів ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України у зв`язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Судом встановлені наступні обставини справи та визначені відповідно до них правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_1 , що підтверджується копією актового запису про смерть від 26 грудня 2006 року № 29 (а.с. 7).
Згідно з копією довідки Придніпровської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області від 14 лютого 2020 року № 104, ОСОБА_1 проживала одиноко за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 13).
Після смерті ОСОБА_1 відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,34 га, розташована на території Придніпровської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області, що належала ОСОБА_1 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ЧР № 19-23-00-0711 від 21 березня 2001 року (а.с. 8-9).
Згідно з листом Чорнобаївської державної нотаріальної контори від 14 березня
2020 року вих. № 60/01-16 (а.с. 25), що надійшов у відповідь на запит суду, після смерті ОСОБА_1 заяви в нотаріальну контору не поступали, свідоцтва про право на спадщину не видавалися.
Відповідно до ст.ст. 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до іншої особи (спадкоємця). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно зі ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Частиною 2 ст. 1220 ЦК України передбачено, що часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Таким чином часом відкриття спадщини після смерті ОСОБА_1 є день її смерті, тобто ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.
Статтями 334, 335, 338 ЦПК України передбачено, що заява про визнання спадщини відумерлою у випадках, встановлених ЦК України, подається до суду за місцем відкриття спадщини або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини. У заяві про визнання спадщини відумерлою мають бути зазначені відомості про час і місце відкриття спадщини, про майно, що становить спадщину, а також докази, які свідчать про належність цього майна спадкодавцю, про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права на спадкування, або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття. Суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Згідно зі ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням. Територіальна громада, яка стала власником відумерлого майна, зобов`язана задовольнити вимоги кредиторів спадкодавця, що заявлені відповідно до ст. 1231 цього Кодексу. Якщо власниками відумерлого майна стали декілька територіальних громад, вимоги кредиторів спадкодавця задовольняються територіальними громадами пропорційно до вартості відумерлого майна, набутого у власність кожною з них.
Враховуючи, що після смерті ОСОБА_1 відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,34 га, розташована на території Придніпровської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області, з часу її відкриття минуло більше десяти років, беручи до уваги, що вказана спадщина ніким не прийнята, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для визнання її відумерлою та передачі у власність територіальної громади
с. Придніпровське Чорнобаївського району Черкаської області, а тому заява підлягає до задоволення.
Частиною 1 ст. 133 ЦПК України встановлено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно з п. 15-1 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, зокрема органи місцевого самоврядування - за подання заяви про визнання спадщини відумерлою.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином судовий збір необхідно віднести за рахунок держави.
На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст. 259, 263-265, 293, 334-338 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в:
Заяву заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Придніпровської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області про визнання спадщини відумерлою - задовольнити.
Визнати відумерлою спадщину у вигляді земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,34 га, розташовану на території Придніпровської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області, що належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ЧР № 19-23-00-0711 від 21 березня 2001 року, та передати її у власність територіальної громади с. Придніпровське Чорнобаївського району Черкаської області в особі Придніпровської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області.
Судовий збір віднести на рахунок держави.
Повні найменування сторін та інших учасників справи:
Золотоніська місцева прокуратура - місцезнаходження: вул. Шевченка, 153,
м. Золотоноша, Черкаська область, 19701, код ЄДРПОУ 02911119.
Придніпровська сільська рада Чорнобаївського району Черкаської області місцезнаходження: вул. Покровська, 21, с. Придніпровське, Чорнобаївський район, Черкаська область, 19952; код ЄДРПОУ 34177371.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Черкаського апеляційного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасником справи до або через відповідний суд.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 49, 83, 84, 170, 178, 179, 180, 181, 185, 210, 222, 253, 275, 284, 325, 354, 357, 360, 371, 390, 393, 395, 398, 407, 424 ЦПК України, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, подання заяви про перегляд заочного рішення, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, заяви про скасування судового наказу, розгляду справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Суддя В.В. Левченко
Суд | Чорнобаївський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 14.04.2020 |
Оприлюднено | 15.04.2020 |
Номер документу | 88756359 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чорнобаївський районний суд Черкаської області
Левченко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні