Рішення
від 13.04.2020 по справі 235/782/20
КРАСНОАРМІЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/235/680/20

Справа №235/782/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 квітня 2020 року м. Покровськ

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Хмельової С.М.

за участю секретаря судового засідання Григор`євої С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Гришинської сільської ради Покровського району Донецької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

До Красноармійського міськрайонного суду Донецької області звернулася ОСОБА_1 з позовом до Гришинської сільської ради Покровського району Донецької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла баба позивача - ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина, у вигляді недоотриманої пенсії. Позивач є єдиним спадкоємцем, так як її батько - ОСОБА_3 , який був єдиним сином померлої помер.

Позивач з 10.09.2014 року проживає в місті Києві через те, що була окупована частина Донецької та Луганської областей. Вона жодного разу не приїздила до бабусі після зміни нею місця проживання з міста Макіївка на село Гришине Покровського району Донецької області. Через перебування на значній віддаленості від місця проживання навіть не знала про смерть баби.

З метою прийняття спадщини позивач звернулась до нотаріуса, який відмовив в оформленні спадщини через пропуск строку прийняття спадщини.

Позивач вважає причини пропуску строку прийняття спадщини поважними, та у відповідності до ч.3 ст.1272 ЦК України просить визначити їй додатковий тримісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини після ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Ухвалою суду від 05 лютого 2020 року відкрито провадження у справі та визначено проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовче провадження. Ухвалою суду від 03 березня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 13 квітня 2020 року.

В судове засідання позивач не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, на задоволенні позовних наполягає та просить їх задовольнити.

Представник відповідача - Гришинської сільської ради Покровського району Донецької області до судового засідання не з`явився. До суду 19.02.2020 року надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника сільської ради, з позовними вимогами згодні.

Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для вирішення справи по суті, встановивши фактичні дані та відповідні їм правовідносини, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка міста Макіївка Донецької області померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.9).

Згідно свідоцтва про народження її дівоче прізвище ОСОБА_4 , яке було змінено після реєстрації одруження з громадянином, прізвище, ім`я та по батькові якого російською мовою зазначені як ОСОБА_4 , після реєстрації шлюбу прізвище ОСОБА_4 змінено на ОСОБА_4 (російською мовою) (а.с.13).

За даними паспорту НОМЕР_1 на 2 сторінці зазначені наступні відомості російською мовою: ОСОБА_2 , родилась ІНФОРМАЦІЯ_9 года в городе Макеевка Донецкой области , українською мовою прізвище вказано як ОСОБА_2 (а.с.10).

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 24 лютого 2017 року за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.14).

ОСОБА_8 (дані в свідоцтво про народження внесені російською мовою) народився ІНФОРМАЦІЯ_5 , батьками у свідоцтві про народження зазначені: мати - ОСОБА_9 , батько - ОСОБА_4 (а.с.18).

За даними паспорту НОМЕР_5 ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в місті Макіївка Донецької області (відомості внесені українською мовою) (а.с.15).

ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с.20).

Відповідно до свідоцтва про народження, відомості в якому внесені російською мовою ОСОБА_10 народилась ІНФОРМАЦІЯ_7 в місті Стаханов Луганської області, її батьками зазначені: батько ОСОБА_8 , мати ОСОБА_11 (а.с.8). Шлюб між батьками заявника розірвано (а.с.21).

В паспорті НОМЕР_3 прізвище ім`я та по батькові заявниці як українською так і російською мовою вказані - ОСОБА_1 , місце її проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_3 (а.с.4). Згідно довідки від 30.10.2014 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи її фактичне місце проживання/перебування за адресою: АДРЕСА_4 (а.с.7).

13 грудня 2019 року державним нотаріусом Сьомої київської державної нотаріальної контори Конончук Т.В. ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 та роз`яснено, що оскільки вона звернулась до нотаріальної контори після спливу шестимісячного терміну, тим самим, пропустивши строк для прийняття спадщини (а.с.23).

Згідно з інформацією, наданою Сьомою київською державної нотаріальною конторою від 14.02.2020 року, спадкова справа до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 станом на 13.02.2020 року не заведена, згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 59407975 від 13.02.2020 року (а.с.36,37).

Відповідно до статті 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

У статті 1218 ЦК України зазначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно положень статті 1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. В особливих випадках місце відкриття спадщини встановлюється законом.

Згідно статті 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

На підставі статті 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Частиною 3 статті 1272 ЦК України визначено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до пункту 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК.

При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у

вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину. Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленому статтею 1269 ЦК, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у Постанові від 17 жовтня 2018 року, справа № 681/203/17-ц, зазначив, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право на справедливий суд включає в себе принцип доступу до суду, ефективність якого обумовлюється тим, що особі має бути забезпечена можливість звернутися до суду за вирішенням певного питання, і що держава не повинна чинити правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.

При цьому, вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.

Принцип пропорційності тісно пов`язаний із принципом верховенства права: принцип верховенства права є фундаментом, на якому базується принцип пропорційності , натомість принцип пропорційності є умовою реалізації принципу верховенства права і водночас його необхідним наслідком. Прецедентна практика Європейського суду з прав людини розглядає принцип пропорційності як невід`ємну складову та інструмент верховенства права, зокрема й у питаннях захисту права власності.

Дотримання принципу пропорційності передбачає, що втручання в право власності, навіть якщо воно здійснюється згідно з національним законодавством і в інтересах суспільства, все одно буде розглядатися як порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якщо не було дотримано розумної пропорційності між втручанням у право особи та інтересами суспільства. Ужиті державою заходи мають бути ефективними з точки зору розв`язання проблеми суспільства, і водночас пропорційними щодо прав приватних осіб. Оцінюючи пропорційність, слід визначити, чи можливо досягти легітимної мети за допомогою заходів, які були б менш обтяжливими для прав і свобод заінтересованої особи, оскільки обмеження не повинні бути надмірними або такими, що є більшими, ніж необхідно для реалізації поставленої мети.

Вирішуючи питання про визначення позивачу додаткового строку, судом встановлено, що позивач з 10.09.2014 року проживає в місті Києві у зв`язку з проведенням на частині територій Донецької та Луганської областей антитерористичної операції та не мала можливості спілкуватися зі спадкодавцем оскільки остання проживала в місті Макіївка Донецької області, яке відноситься до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. В свою чергу спадкоємець ОСОБА_9 взята на облік як внутрішньо переміщена особа з 24 лютого 2017 року за адресою: АДРЕСА_2 . Тому причини пропуску строку для прийняття спадщини є поважними, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

У резолютивній частині рішення суд повинен вказати відповідно

певний період часу з моменту набрання судовим рішенням законної сили, протягом якого спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини, а не конкретну календарну дату, до якої спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини. Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати

шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 ЦК для прийняття спадщини.

Враховуючи викладене, наявність у позивача поважних причин пропуску строку для звернення до нотаріусу з заявою про прийняття спадщини, заявлені позовні вимоги позивача про надання йому додаткового строку для прийняття спадщини є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись 12, 13, 76, 78, 81, 89, 229, 235, 259, 263, 264, 265, 268, 353, 355, 356 ЦПК України, ст. ст. 1220 - 1223, 1272, 1297 ЦК України, п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року Про практику у справах про спадкування , суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Гришинської сільської ради Покровського району Донецької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подачі до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини за законом після смерті баби - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , терміном в три місяці, з моменту набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , фактичне місце проживання внутрішньо переміщеної особи за адресою: АДРЕСА_4 . РНОКПП НОМЕР_4 .

Відповідач: Гришинська сільська рада Покровського району Донецької області, адреса: Донецька область, Покровський район, с. Гришине, вул. Центральна, буд.116. Код ЄДРПОУ 04343085.

Повний текст рішення виготовлено 13.04.2020р.

Суддя

СудКрасноармійський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення13.04.2020
Оприлюднено15.04.2020
Номер документу88757545
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —235/782/20

Рішення від 13.04.2020

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Хмельова С. М.

Ухвала від 13.04.2020

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Хмельова С. М.

Ухвала від 03.03.2020

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Хмельова С. М.

Ухвала від 05.02.2020

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Хмельова С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні