Справа № 523/2614/20
Номер провадження 3/523/1899/20
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" квітня 2020 р.
Суддя Суворовського районного суду м. Одеси Кисельов В.К., за участю:
особи, щодо якої складено протокол - ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України,
проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,-
за вчинення правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-
В С Т А Н О В И В:
До Суворовського районного суду міста Одеси надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до протоколу №27 від 14.02.2020 року, старшим оперуповноваженим в ОВС 6 відділу (протидії корупції) Управління стратегічних розслідувань Національної поліції України підполковником поліції Вербицьким Д.Д. складено протокол відносно ОСОБА_1 відповідно до якого ОСОБА_1 , як особа яка припинила у 2018 році діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 Закону України Про запобігання корупції (далі - Закон) на посаді головного лікаря Комунальної установи Дитяча міська поліклініка № 1 , будучи керівником закладу охорони здоров`я міського рівня міста обласного значення, посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та суб`єктом декларування і суб`єктом відповідно до п.п. а п. 2 ч. 1 ст. З Закону і примітки до ст. 172-6 КУпАП, як особа, яка з 14.11.2018 року припинила діяльність, зазначену у підпункті а пункту 2 частини першої статті 3 Закону, відповідно до п. 1 ст.40 КЗпП України, в порушення абзацу другого ч. 2 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин, подала 13.09.2019 року об 10 год. 37 хвил. декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, типу - після звільнення за 2018-й рік. Відповідно до абзацу 3 п. 2 Прикінцевих положень Закону, вказані дії містять ознаки адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У відповідності до пункту 15 статті 1 Закону, суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Зібраними доказами встановлено: відповідно до Розпорядження міського голови м. Одеси № 244 К від 07.03.2017р., гр. ОСОБА_1 було призначено на посаду головного лікаря Комунальної установи Дитяча міська поліклініка № 1 з 10.03.2017року, із робочим місцем в м. Одесі, по вул. Краснослобідська, 46.
З 14.11.2018 року, відповідно до Розпорядження міського голови м. Одеси № 1496 К від 02.11.2018р., гр. ОСОБА_1 було звільнено з посади головного лікаря Комунальної установи Дитяча міська поліклініка № 1 , відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП України.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12. Закону Права Національного агентства , Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти. Пунктом 5 ч. З ст. 12 Закону встановлено, що нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Абзац третій вказаної частини статті 12 Закону встановлює, що нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.
Згідно п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону Повноваження Національного агентства , до повноважень Національного агентства належить надання роз`яснень, методичної та консультаційної допомоги з питань застосування актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб.
Відповідно до Роз`яснення НАЗК, (затвердженого Рішенням НАЗК від 11 серпня 2016 року № 3, із змінами та доповненнями внесеними рішеннями НАЗК від 06.09.2016№ 18, від 30.09.2016№ 57, від 03.11.2016№ 106, від 13.01.2017№ 24, від 22.02.2017№ 59, від 16.03.2017№ 85, від 29.06.2017№ 250, від 13.10.2017№ 902, від 02.02.2018 № 118, від 21.12.2018 № 3126, від 29.12.2018 № 3222, від 29.12.2018 № 3225, від 08.02.2019 № 368), по питанню № 3 щодо визначення суб`єктів декларування, передбачених підпунктом а пункту 2 частини першої статті З Закону щодо посадових осіб юридичних осіб публічного права, згідно статті 81 Цивільного кодексу України, юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до статей 167 та 169 Цивільного кодексу України, держава та територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, комунальні підприємства тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом. Таким чином, державні га комунальні підприємства та інші юридичні особи, які створені розпорядчим актом Президента України, органу державної влади або органу місцевого самоврядування, є юридичними особами публічного права.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, організаційно-правова форма Комунальної установи Дитяча міська поліклініка № 1 (далі - КУ ДМП № 1) (код 02774668, юридична адреса: м. Одеса, вул. Краснослобідська, 46.) - комунальна організація (установа, заклад), та згідно вказаного реєстру і п. 1.2. Статуту КУ ДМП№1, її засновником є орган місцевого самоврядування - Одеська міська рада.
Таким чином, за вище вказаними ознаками, Комунальна установа Дитяча міська поліклініка № 1 - є юридичною особою публічного права.
Посадові особи таких підприємств (інших юридичних осіб) є суб`єктами декларування, на яких поширюються дія розділу VII ( Фінансовий контроль ) Закону з урахуванням особливостей, визначених частиною 5 статті 45 Закону. Згідно із пунктом 3 Роз`яснення щодо застосування окремих положень Закону України Про запобігання корупції стосовно заходів фінансового контролю , у цілях визначення суб`єктів, на яких поширюється дія Закону, під посадовими особами юридичних осіб публічного права (відповідно до підпункту а пункту 2 частини першої статті 3 Закону) слід розуміти працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції. Визначальним при цьому є обсяг функцій (обов`язків) відповідного працівника.
Згідно Роз`яснення НАЗК щодо застосування окремих положень Закону України Про запобігання корупції стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 11 серпня 2016 р. № 3 (із змінами, внесеними рішеннями Національного агентства від 06.09.2016 року № 18 та від 30.09.2016року № 57, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 р. за № 959/29089), по питанню № З, адміністративно-господарські функції (обов`язки) - це обов`язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово- господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.
Організаційно-розпорядчі функції (обов`язки) - це обов`язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).
Водночас при визначенні посадових осіб державних чи комунальних підприємств слід враховувати також положення Господарського кодексу України. Відповідно до частини третьої статті 65 Господарського кодексу, керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту є посадовими особами цього підприємства. Статутом підприємства посадовими особами можуть бути визнані й інші особи.
Так, суб`єктами декларування у державному чи комунальному підприємстві є керівник цього підприємства, його головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), члени виконавчого та інших органів управління підприємства, передбачені його статутом. Перелік посадових осіб, визначений кодексом, не може бути змінений статутом чи рішенням підприємства. Крім того, статутом підприємства його посадовими особами можуть бути додатково визнані й інші особи, які, відповідно, будуть виступати суб`єктами декларування відповідно до Закону.
Виходячи із змісту ст. 65 Управління підприємством Господарського кодексу, можна зробити висновок, що визначення переліку посадових осіб підприємства (керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства), в контексті вказаної статті відноситься до визначення посадових осіб які беруть участь саме в управлінні підприємством , та не є вичерпаним переліком посадових осіб на підприємстві.
Враховуючи вищевикладене, суб`єктами декларування у державному чи комунальному підприємстві є керівник цього підприємства, його головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), члени виконавчого та інших органів управління підприємства, інші посадові особи передбачені його статутом, а також працівники, які наділені повноваженнями здійснювати організаційно- розпорядчі чи адміністративно-господарські функції.
Відповідно до п. 1.1. Статуту КУ ДМП № 1, КУ ДМП № 1 є установою охорони здоров`я, заснованою на комунальній власності територіальної громади м. Одеси. Згідно п. 6.2 Статуту КУ ДМП № 1, керівництво установою здійснює її керівник - головний лікар.
Виходячи із обсягів функцій гр. ОСОБА_2 , як головного лікаря КУ ДМП .V 1, відповідно до Статуту, гр. ОСОБА_2 наділена адміністративно- господарськими функціями (обов`язками) щодо управління комунальним майном -
КУ ДМП № 1, що належить на праві комунальної власності територіальній громаді м. Одеси. Ознакою наявності у головного лікаря КУ ДМП № 1 гр. ОСОБА_2 організаційно-розпорядчих функцій (обов`язків), є її обов`язки щодо здійснення керівництва трудовим колективом - штатними працівниками КУ ДМП № 1 в кількості понад 70 працівників.
Враховуючи вищевказане, головний лікар КУ ДМП № 1 гр. ОСОБА_2 є посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відповідно до підпункту а п. 2 ч. 1 ст. З Закону України Про запобігання корупції , та на неї поширюється дія цього Закону, і вона є суб`єктом декларування та відповідальності за вчинення правопорушення пов`язаного з корупцією і зобов`язана виконувати вимоги ч. 2 ст. 45 вказаного Закону.
Відповідно до абзацу другого ч. 2 ст. 45 Закону, особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік. Згідно частини першої ст. 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (затвердженого Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції 10.06.2016 № 3 (у редакції наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від
12.12.2019 року № 168/19), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 р. за № 959/29089), суб`єкти декларування подають декларації відповідно до статті 45 Закону з додержанням таких вимог: 3) декларація після звільнення - декларація, яка подається відповідно до абзацу другого частини другої статті 45 Закону до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах а , в пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Інформація про місце роботи (проходження служби) та займану посаду суб`єкта декларування у такій декларації зазначається відповідно до місця роботи (проходження служби) та займаної посади, перебування (проходження) на яких зумовили обов`язок подання такої декларації.
Частина перша статті 241-1 КЗпП України Обчислення строків, передбачених цим Кодексом визначає, що строки виникнення і припинення трудових прав та обов`язків обчислюються роками, місяцями, тижнями і днями.
Частина п`ята вказаної статті встановлює, що коли строки визначаються днями, то їх обчислюють з дня, наступного після того дня, з якого починається строк.
Таким чином, строком перебування особи в часі як такої що припиняє діяльність , зазначеного в абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону, є останній день перебування працівника в трудових правах та обов`язках визначених у розпорядженні про звільнення, а з наступного дня особа вважається звільненою, тобто такою що припинила трудові відносини, в розумінні абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону.
Враховуючи вказане, останнім днем роботи гр. ОСОБА_1 , такою що в часі припиняє діяльність , є 14.11.2018 року, та вона є звільненою, такою що в часі припинила діяльність , є 15.11.2018 року.
Таким чином гр. ОСОБА_1 , як посадова особа юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зазначена у підпункті "а", пункту 2, частини першої статті 3 Закону, яка припинила діяльність у 2018 році, була зобов`язана подати декларацію типу - після звільнення , до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2019р.
Проте, гр. ОСОБА_1 , будучі обізнаною щодо обов`язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення абзацу другого частини другої статті 45 Закону, після припинення діяльності як посадової особи юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, подала відповідну декларацію типу - після звільнення , лише 13.09.2019р. об 10 годині 37 хвилини, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до якого встановлено дату і час подачі декларації гр. ОСОБА_1 типу - після звільнення , та скрін-шотом і рапортом з сайту НАЗК щодо фактичної дати і часу подачі декларації з офіційної сторінки Реєстру.
Згідно відповіді на запит за підписом Голови Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_3 (вихідний № 93-05/4886/17 від 02.03.2017 року), зазначено, що дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування співпадає з фактичною датою подання суб`єктом декларування документів до Реєстру.
У своїх поясненнях гр. ОСОБА_1 підтвердила факт несвоєчасної подачі декларації особи яка припинила діяльність типу після звільнення , та відсутність в неї поважних причин, та визнала вину повністю.
Факт обізнаності гр. ОСОБА_1 щодо обов`язку і способу подачі декларації особою яка припинила діяльність посадової особи юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та терміни її подачі, підтверджується своєчасними раніше поданими деклараціями (подано 2 декларації), поясненням гр. ОСОБА_1 .
Згідно листа за підписом Голови Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_4 (вихідний № 44-01/8418/19 від 06.02.2019 року). Закон не передбачає затвердження Національним агентством обґрунтованого висновку або повідомленні із встановленим фактом порушення вимог фінансового контролю у разі виявлення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, за частинами першою, другою статті 172-6 КУпАП.
Згідно із ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Факт несвоєчасності подачі відповідної декларації встановлений. Поважні причини несвоєчасної подачі відповідної декларації гр. ОСОБА_1 - не встановлені.
Таким чином, своїми діями гр. ОСОБА_1 , займаючи у минулому посаду посадової особи юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, а саме припинила діяльність посадової особи юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування на посаді головного лікаря КУ ДМП №1, вчинила дії, які містять ознаки і склад адміністративного
правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасно, без поважних причин подала відповідну декларацію типу після звільнення .
Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, а отже не можуть бути визнані як малозначимі. Тому, незалежно від виду суб`єкту та його службової діяльності, та інших характеристик його обов`язком є діяти лише в рамках закону.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 26.05.2015 5-рп/2015 з питань офіційного тлумачення положень ч. 1 ст. 276 КУпАП місцем чинення правопорушення є адміністративно-територіальна одиниця, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом гозглядати справу про адміністративне правопорушення.
Громадянка ОСОБА_1 не виконала вимоги абзацу другого ч. 2 ст. 45 Закону, які виникли у неї як у посадової особи юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування на посаді головного лікаря КУ ДМП № 1, яке розташовано у м. Одеса, вул. Краснослобідська, 36.
Датою і часом вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією ОСОБА_1 , є фактичний час і дата несвоєчасної подачі вказаної декларації особи яка припинила діяльність, тобто 13.09.2019р. об 10 годині 37 хвилини.
Датою виявлення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією є дата завершення збору доказів, встановлення особою, уповноваженою та складання протоколу про адміністративне правопорушення, фактичних даних для висновку про наявність в діях особи вини у вчиненні правопорушення, встановлення складу адміністративного правопорушення та складання і оголошення протоколу за участю особи - громадянина ОСОБА_1 , а саме - 14 .02.2020 року.
ОСОБА_1 в судове засідання з`явилась, свою вину визнала, просила застосувати відносно неї адміністративне стягнення у вигляді мінімального штрафу.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч.1ст.172-6 КУпАП .
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушенн, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами.
На підставі викладеного ОСОБА_1 слід визнати винною у порушенні встановлених Законом України Прозапобігання корупції обов`язків щодо подання декларації про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за минулий рік за формою, що додається до Закону, та обов`язку щодо подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при припинені ним діяльності пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, відповідно у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, відсутність обтяжуючих обставин, тому суд вважає, що на неї слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.172-6, ст.ст.40-1,283,284 КпАП України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП , та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 50-ти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 420,40 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Суворовський районний суд м. Одеси, протягом 10-ти днів з дня винесення постанови.
Суддя:
Суд | Суворовський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 10.04.2020 |
Оприлюднено | 15.04.2020 |
Номер документу | 88766231 |
Судочинство | Адмінправопорушення |
Адмінправопорушення
Суворовський районний суд м.Одеси
Кисельов В. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні