15.04.2020 Справа № 696/954/18
2/696/49/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2020 року м. Кам`янка
Кам`янський районний суд Черкаської області у складі
головуючого судді Шкреби В.В.,
при секретарі Зачепі Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кам`янка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (проживає по АДРЕСА_1 ) до Кам`янської міської ради Черкаської області (знах. по вул. Героїв Майдану, б. 37, в м. Кам`янка Черкаської області), Кам`янської районної державної адміністрації Черкаської області (знах. по вул. Героїв Майдану, б. 37, в м. Кам`янка Черкаської області) про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування, суд-
встановив:
ОСОБА_1 через свого представника звернулась у суд з позовом до Кам`янської міської ради Черкаської області, Кам`янської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання права власності на земельну частку(пай) в порядку спадкування.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина на його майно , яке успадкувала позивач по справі, а саме житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, земельні ділянки та грошовий вклад в Ощадному банку. Серед іншого, до спадкової маси, як вважає позивач входить і право на земельну частку (пай) із земель КСП Жовтень м.Кам`янка Черкаської області, на який спадкодавець при житті набув права, оскільки перебував у трудових відносинах в даному господарстві в період з листопада 1963 по серпень 1972 року та був членом даного господарства.
Саме заначені обставини стали підставою звернення до суду з вказаним позовом.
Ухвалою Кам`янського районного суду Черкаської області від 19.12.2019 року позовна заява залишена без руху та наданий строк для усунення недоліків.
Ухвалою Кам`янського районного суду Черкаської області від 21.01.2020 року відкрите провадження по даній справі.
Ухвалою Кам`янського районного суду Черкаської області від 25.02.2020 року закрите підготовче судове засідання та справа призначена до судового розгляду, також витребувано докази по справі.
Сторона позивача в судове засідання не з`явились. Позивач та її представник попередньо подала до суду клопотання в яких просили розгляд справи провести без їхньої участі за наявними у справі доказами.
Представники відповідачів в судове засідання не з`явились, про дату час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причину неявки не повідомляли. Та оскільки у встановлений ухвалою Кам`янського районного суду від 04.12.2019 року строк на подання відповідачами відзиву на позов та зустрічний позов відповідачами не подано, суд вважає за можливе вирішити даний спір за наявними матеріалами справи. В силу ч.3 ст.211 ЦПК України, суд вважає за можливе розгляд справи провести за відсутності осіб, які беруть участь у справі на підставі письмових документів.
Оскільки в судове засідання сторони не з"явилися, суд вважає за можливе провести судове засідання без здійснення фіксації звукозаписувальним технічним засобом, що відповідає вимогам ч.2 ст.247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи та наявні в ній докази, суд приходить до висновку, що обставини справи та наявні у ній докази не дають підстав для задоволення позову.
Згідно з ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.Частиною першою статті 15 та частиною першою статті 16 ЦК України передбачено- кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права інтересу.
Відповідно до ст.ст.12,13,81 ЦПК України суд розглядає справу не інакше як за заявою осіб, в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів, тобто кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ч.1 ч.2 ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права , бути законним і обгрутнованим.Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Згідно зі ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд, вирішує такі питання: чи мали місце обставини(факти), якими обгрунтовувалися вимоги та зперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.
Врахувавши вищевикладене судом встановлено-
що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , дане підтверджено копією свідоцтвом про смерть, серія НОМЕР_1 , виданого 02.01.2004 року відділом реєстрації актів громадянського стану Кам`янського районного управління юстиції Черкаської області(а.с.56).
Позивач є спадкоємцем першої черги. Свої родинні стосунки як батька та дочки з ОСОБА_2 підтверджує посвідкою про своє народження НОМЕР_2 , де її батьком зазначений ОСОБА_2 , дошлюбне прізвище ОСОБА_1 (а.с.57) . Зміна прізвища позивача внаслідок укладення шлюбу з ОСОБА_1 на ОСОБА_1 підтверджена довідкою № 8 від 2004 року, виданою Кам`янським райвідділом РАГС та яка знаходиться у спадковій справі № 11 за 2004 рік.
Як вбачається із спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , наданої нотаріусом на запит суду, що після його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 спадкоємцем його майна, є його дочка ОСОБА_1 , яка отримала свідоцтва про право на спадщину як по заповіту так і по закону на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, грошовий вклад в Ощадному банку та земельні ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку та особистого підсобного господарства.
Позивач вважає, що порушене її право на спадкування земельної частки(пай) в колективному сільськогосподарському підприємстві Жовтень м.Кам`янка Черкаської області , на яку набув права її батько ОСОБА_2 , оскільки перебував у трудових відносинах у даному господарстві в період з листопада 1963 по серпень 1972 року та був членом даного господарства.
Трудова діяльність спадкодавця підтверджена трудовою книжкою серії НОМЕР_3, дата заповнення 26.05.2003 року (а.с.54) та архівними довідками №№ 30, 31 від 24.02.2020 року та 25.02.2020 року , виданими виконавчим комітетом Кам`янської міської ради (а.с.49 та 59).
Однак суд вважає недоведеною ту обставину, що померлий ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 набув права на земельну частку(пай), яку мала на меті в порядку спадкування успадкувати позивач по справі ОСОБА_1 ..
Вирішуючи питання про те, чи мав померлий право на отримання земельної частки (паю) в колективному сільськогосподарському підприємстві(далі КСП) Жовтень м.Кам`янка Черкаської області, а позивач, в свою чергу, право на спадкування земельної частки (паю), суд виходить з наступного:
- відповідно до ст. 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) право на земельну частку (пай) мають:
- колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств,сільськогосподарських кооперативів,сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку;
- громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай),посвідченого сертифікатом;
- громадяни та юридичні особи України, які відповідно до законодавства України набули право на земельну частку (пай);
- громадяни України, евакуйовані із зони відчуження, відселені із зони безумовного (обов`язкового) або зони гарантованого добровільного відселення, а також громадяни України, що самостійно переселилися з територій, які зазнали радіоактивного забруднення, і які на момент евакуації, відселення або самостійного переселення були членами колективних або інших сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які проживають у сільській місцевості.
Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.
Відповідно до ст. 2 вищевказаного Закону основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є : свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Згідно п. 2 Указу Президента України від 08.08.1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям право на земельну частку (пай) мають члени коллективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Вирішуючи питання про право певної особи на земельну частку (пай) суд повинен зясувати чи була ця особа членом КСП на час передання Державного акта про право колективної власності на землю та чи була вона внесена до списку осіб, що додається до цього Державного акта.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 16.04.2004 року Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ член колективного сільськогосподарського підприємства включений до списку що додається до Державного акта на право колективної власності на землю набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі не може позбавити її права на земельну частку.
Право власності на земельну частку (пай) виникає не з часу внесення членів КСП до списків, доданих до Державного акта на право колективної власності на землю, перевірки, уточнення і затвердження цих списків, а з моменту передачі Державного акта про право колективної власності на землю конкретному КСП, членом якого є певна особа.
До вручення зазначеного акту власником землі була держава, а після передачі його у КСП земля стала належати на праві спільної часткової власності тим особам, які працювали на ній і були членами цього КСП. Всі працівники колишніх господарств, у тому числі й пенсіонери, які залишалися членами нових підприємств та були живими на дату отримання Державного акта про передачу землі у колективну власність КСП, починаючи із зазначеної дати стали її власниками у рівних частках.
Таким чином виходячи з вищезазначених норм закону, суду для ухвалення законного рішення необхідно з`ясувати чи була ця особа членом КСП на час передання Державного акта про право колективної власності на землю та чи була вона внесена до списку осіб, що додається до цього Державного акта.
На час розгляду справи по суті суд позбавлений можливості встановити дані обставини, оскільки жодного доказу щодо перебування у трудових відносинах, а також щодо членства в КСП Жовтень м.Кам`янка Черкаської області стороною позивача надано не було, а з долучених доказів виконавчим комітетом Кам`янської міської ради, а саме доповнення до історичної довідки № 04-02/27 від 20.02.2019 р.(архівний відділ) та витягу з Єдиного державного реєстру юрридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що 06 грудня 2004 року відповідно до наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Черкаській області від 19.07.2004 року № 49-ксп Про перетворення ДСП у колективне сільськогосподарське підприємство проведено державну реєстрацію юридичної особи- КСП Жовтень - 06.12.2004 року, ідентифікаційний код юридичної особи 00856936 (а.с.37-47).
Відтак, в судовому засіданні встановлено, що передача землі з державної у колективну власність КСП Жовтень м.Кам`янка Черкаської області була передана після смерті ОСОБА_2 , а саме ІНФОРМАЦІЯ_3 , в той час як ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Таким чином, у випадку коли до одержання Державного акта на право колективної власності на землю і складення в установленому порядку списку членів КСП, що мають право на пай, член КСП помер, то частка землі на таких осіб не виділяється і спадкування в таких випадках виключається.
Відповідно до ч. 4 ст. 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті, при цьому правоздатність це передбачена нормами правоздатність (можливість)індивіда мати суб`єктивні юридичні права і виконувати суб`єктивні юридичні обов`язки, яка виникає з моменту народження і припиняється зі смертю особи.
Саттею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини(день смерті або день оголошення померли).
Відповідно до інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України від 16.05.2013 №24-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" "що умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок, земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування.
За викладених вище обставин суд вважає вимоги сторони позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.1218 ЦК України в редакції 2004 року, п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" № 7 від 16.04.2004 року,, п.5 Указу Президента від 08.08.1995, № 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" ст.ст. 4, 12, 13, 78, 89, 210, 211, 247, 259, 263, 265 ЦПК України, суд -
ухвалив:
В задоволені позову ОСОБА_1 (проживає по АДРЕСА_1 ) до Кам`янської міської ради Черкаської області (знах. по вул. Героїв Майдану, б. 37, в м. Кам`янка Черкаської області), Кам`янської районної державної адміністрації Черкаської області (знах. по вул. Героїв Майдану, б. 37, в м. Кам`янка Черкаської області) про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування-відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів (ст.ст.354,355,ЦПК України). Особи , які брали участь у справі , але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення , можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення .
До дня початку функцінування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справи витребовуються та надсилаютьсясудами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу (п.15.5 Розділу XII "Перехідні положення " ЦПК України.
Під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на запобігання поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 49, 83, 84,170,178,179,180,181,185, 210, 222, 253, 275, 284, 325, 354, 357, 360, 371, 390,393, 395, 398, 407, 424 цього Кодексу а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також щодо строків звернення до суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, подання зави про перегляд заочного рішення, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, заяви про скасування судового наказу, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, продовжуються на строк дії такого карантину.
Суддя : В.В.Шкреба
Суд | Кам'янський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 15.04.2020 |
Оприлюднено | 16.04.2020 |
Номер документу | 88771001 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кам'янський районний суд Черкаської області
Шкреба В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні