Рішення
від 15.04.2020 по справі 731/582/19
ВАРВИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №731/582/19

Провадження №2/731/23/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 квітня 2020 року смт Варва

Варвинський районний суд Чернігівської області в складі:

судді Савенка А.І.,

за участю секретаря Трохименко Т.І.,

позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Варва цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Журавської сільської ради Варвинського району Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_2 , про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В:

26 грудня 2019 року до Варвинського районного суду Чернігівської області надійшла вказана позовна заява, в якій ОСОБА_1 просить визначити йому додатковий строк протягом трьох місяців після набрання рішенням законної сили для подання до нотаріуса заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 .

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_3 . Після смерті матері залишилося спадкове майно, зокрема земельна ділянка, розташована на землях Журавської сільської ради Варвинського району Чернігівської області. Звернувшись до нотаріальної контори, він отримав відмову у відкритті спадкової справи у зв`язку з пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини. Зазначений строк ОСОБА_1 пропустив через хронічну хворобу - радикуліт, на який захворів у зв`язку з тим, що все життя пропрацював трактористом. Хвороба часто проходить із загостреннями, під час яких він не може рухатися. Оскільки позивач тривалий час лікувався, то об`єктивно не мав змоги подати заяву про прийняття спадщини.

Ухвалою суду від 28 грудня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та призначено відкрите підготовче судове засідання у справі на 20 січня 2020 року. У зв`язку з необхідністю залученням до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, та витребуванням додаткових доказів підготовче судове засідання відкладалося на 10 лютого 2020 року та оголошувалася перерва до 26 лютого 2020 року.

Ухвалою від 26 лютого 2020 року залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_2 (а.с. 69).

Ухвалою від 23 березня 2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с. 100).

Позивач ОСОБА_4 у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Подав заяву про розгляд справи без його участі, у якій позов підтримав з наведених у позовній заяві підстав та просив задовольнити.

Від представника відповідача - голови Журавської сільської ради Варвинського району Чернігівської області Теслицької О.В., надійшла заява про розгляд справи без їх участі, відповідно до якої не заперечують проти задоволенню позову (а.с. 104).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_2 в у судове засідання не з`явилась, надіслала клопотання про розгляд справи без її участі, у якому зазначила, що заперечує проти задоволення позову ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері, оскільки він не спілкувався зі своєю матір`ю протягом тридцяти остатніх років її життя. Повідомила, що саме вона займалася похованням ОСОБА_3 , а про існування заповіту на своє ім`я не знала. Має намір звернутися до суду з аналогічним позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 . Щодо обґрунтування позову ОСОБА_1 та наведених у ньому причин пропуску строку для прийняття спадщини заперечень не висловила.

На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити з таких підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Журавка Варвинського району Чернігівської області померла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка доводилась позивачеві ОСОБА_1 рідною матір`ю (а.с. 8, 9). На момент смерті ОСОБА_3 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Після смерті ОСОБА_3 залишилося спадкове майно, зокрема земельна ділянка площею 2,2430 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на території Журавської сільської ради Варвинського району Чернігівської області, що підтверджується копією державного акта на право власності на земельну ділянку (а.с. 10).

Відповідно до Інформаційних довідок зі Спадкового реєстру, наданих на запит суду, спадкова справа до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 не заведена, проте секретарем Журавської сільської ради 14 березня 1997 року посвідчено заповіт ОСОБА_3 , дата і місце народження якої невідомі, номер у Спадковому реєстрі - 37719496, номер у реєстрі нотаріальних дій - 26 (а.с. 29, 30-33).

З наданої Журавською сільською радою копії заповіту від 14 березня 1997 року вбачається, що ОСОБА_3 , яка мешкає у селі Журавка Варвинського району Чернігівської області, заповідала все своє майно ОСОБА_2 та ОСОБА_5 (а. с. 41).

Відповідно до актового запису про смерть від 25 листопада 2013 року №47 ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 60).

ОСОБА_2 станом на 10 січня 2020 року не зверталася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, що підтверджується Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (а.с. 29).

Позивач ОСОБА_1 також не прийняв спадщину після смерті своєї матері у встановлений законом строк. Після закінчення цього строку, 18 грудня 2019 року, він звернувся до нотаріуса із заявою про відкриття спадкової справи після смерті ОСОБА_3 , на що отримав відмову через пропуск передбаченого ст. 1270 ЦК України шестимісячного строку для прийняття спадщини (а.с. 11).

Згідно зі ст. 1272 ЦК України спадкоємцеві, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до абзаців 6-7 пункту 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , вирішуючи питання про визначення додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини.

У пункті 2 Листа Вищого спеціалізовано суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16 травня 2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування роз`яснено, що поважною причиною пропуску строку для подачі заяви про прийняття спадщини визнається, зокрема, тривала хвороба.

Встановлено, що граничний строк подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_4 . Позивач звернувся з відповідною заявою 18 грудня 2019 року.

Причиною пропуску позивачем строку для прийняття спадщини стала його тривала хвороба, що підтверджується довідкою КНП Варвинська ЦРЛ від 19 грудня 2019 року та випискою з медичної карти амбулаторного хворого (а.с. 13, 14). З наведених доказів вбачається, що позивач ОСОБА_1 у вересні-жовтні 2010 року, травні 2013 року та вересні 2015 року хворів та отримував лікування, після якого спостерігалось тимчасове покращення. При цьому суд звертає увагу на те, що перебування позивача на лікуванні у вересні-жовтні 2010 року співпадає з закінченням терміну подання заяви про прийняття спадщини, що свідчить про об`єктивну неможливість подання ним відповідної заяви.

Суд визнає цю причину пропуску встановленого законом строку для прийняття спадщини поважною.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_2 просить відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 на тій підставі, що вона має намір звернутися до суду з позовом про визначення їй додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом. При цьому заперечень щодо поважності причин пропуску позивачем строку для прийняття спадщини не навела.

Дійсно, за змістом ст. 1245 ЦК України спадкоємцями за законом спадкується та частина спадщини, що не охоплена заповітом.

На час смерті спадкодавця ОСОБА_3 позивачеві ОСОБА_1 виповнилося 64 роки, внаслідок чого він вважався непрацездатним. При цьому за відсутності підстав для усунення від права на спадкування, передбачених ст. 1224 ЦК України, позивач після задоволення позову про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини матиме право на подання заяви про прийняття спадщини.

Крім того, суд зважає на те, що ОСОБА_2 також пропустила строк для прийняття спадщини і на день ухвалення рішення у справі їй не визначено додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.

Отже, наявність спадкоємця за заповітом не виключає можливості спадкування для спадкоємця за законом та визначення такому спадкоємцеві додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, а тому суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги.

Керуючись ст.ст. 263, 265, 273, 354 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ) до Журавської сільської ради Варвинського району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 04414997, юридична адреса: 17620, Чернігівська область, Варвинський район, с. Журавка, Майдан Центральний, 4), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору , - ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІПН НОМЕР_2 , зареєстрована та мешкає за адресою : АДРЕСА_3 ), про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , додатковий строк протягом трьох місяців після набрання рішенням законної сили для подання до нотаріуса заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті його матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду через Варвинський районний суд Чернігівської області.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п. 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень ЦПК України строк апеляційного оскарження продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби.

Суддя А.І.Савенко

СудВарвинський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення15.04.2020
Оприлюднено16.04.2020
Номер документу88784787
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —731/582/19

Рішення від 15.04.2020

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Савенко А. І.

Ухвала від 23.03.2020

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Савенко А. І.

Ухвала від 26.02.2020

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Савенко А. І.

Ухвала від 10.02.2020

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Савенко А. І.

Ухвала від 28.12.2019

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Савенко А. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні