Рішення
від 15.01.2020 по справі 183/2503/19
НОВОМОСКОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 183/2503/19

№ 2/183/748/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 січня 2020 року м. Новомосковськ

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді Городецького Д. І.,

секретаря судового засідання Пономаренко О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Перший по вулиці АДРЕСА_2 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинку,

в с т а н о в и в:

17 квітня 2019 року Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Перший по вулиці АДРЕСА_2 звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинку за період з січня 2016 року по березень 2019 року включно в розмірі 11 397,53 грн., яка складається з: основного боргу в розмірі 9 834,04 грн. та індексу інфляції в розмірі 1 563,49 грн. Зазначену суму, а також судові витрати в розмірі 1921,00 грн. та витрати на правничу допомогу в розмірі 1 500,00 грн. позивач просить стягнути з відповідача на його користь.

В обґрунтування вимог Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Перший по вулиці АДРЕСА_2 зазначило, що 18 жовтня 2015 року було зареєстровано Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, створене співвласниками багатоквартирного будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивач здійснює управління та утримання багатоквартирного житлового будинку за вказаною адресою шляхом самозабезпечення. Відповідно до Статуту позивача метою створення об`єднання є забезпечення і захист співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та Статутом.

Відповідач ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 , загальною площею 150 кв.м.

ОСОБА_1 даним приміщенням користується на постійній основі, але не сплачує внески на утримання будинку і прилеглої території у повному розмірі, у зв`язку з чим станом на 01 квітня 2019 року утворилась заборгованість з утримання будинку і прилеглої території в розмірі 9 834,04 грн.

Відповідачу було направлено письмову вимогу про сплату заборгованості, однак ОСОБА_1 уникає її отримання, а тому, основна сума боргу в розмірі 9 834,04 грн. на час звернення до суду з позовом, не сплачена.

Кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.

Ухвалою суду від 18 квітня 2019 року позовну заяву залишено без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків заяви.

08 травня 2019 року Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Перший по вулиці АДРЕСА_2 усунуло недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 16 травня 2019 року постановлено про прийняття позовної заяви до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

У судове засідання представник позивача, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Перший по вулиці АДРЕСА_2 , не з`явився, згідно наданої до суду заяви, просив розглядати справу без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, згідно наданої до суду заяви просила справу розглядати за її відсутності, позовні вимоги визнала повністю, але просила розстрочити виконання судового рішення на 12 місяців у зв`язку з її складним фінансовим становищем, посилалася на те, що сума заборгованості є значною.

У зв`язку з неявкою осіб, які приймають участь у справі, суд розглядає справу у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Суд, дослідивши матеріали справи та надані учасниками справи письмові докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

У відповідності до ст. 1 Закону України ст. 7 Закону України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку співвласники багатоквартирного будинку - це власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 є співвласником багатоквартирного будинку, оскільки є власником квартири в„– 2 та квартири в„– 9, загальною площею 150 кв.м., що знаходиться в будинку АДРЕСА_2 .

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 4 Закону України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку від 29 листопада 2001 року № 2866-ІІІ, об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Встановлено, що зареєстровано Статут Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Перший по АДРЕСА_1 , створене співвласниками багатоквартирного будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , статут об`єднання складається відповідно до типового статуту, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства.

18 жовтня 2015 року установчими зборами власників та співвласників багатоквартирного будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 було створено Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Перший по АДРЕСА_1 (протокол № 1 від 18.10.2015 року) та затверджено Статут Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Перший по АДРЕСА_1 .

Згідно п. 1.1 розділу 1 вказаного Статуту, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Перший по АДРЕСА_1 створено власниками та співвласниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 відповідно до Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку .

Відповідно до п. 2.1 розділу 2 даного Статуту метою створення Об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та Статутом.

Пунктом 2.2 розділу 2 Статуту визначено, що предметом діяльності Об`єднання є: здійснення функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном власників; належне утримання будинку та прибудинкової території; сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних послуг та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю Об`єднання.

Положеннями ч. 9 ст. 10 Закону України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку передбачено, що до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема: затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників. Частиною 20 вказаної статті визначено, що до компетенції правління відноситься, серед іншого, здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно з законодавством; укладення договорів про виконання робіт, надання послуг та здійснення контролю за їх виконанням.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання: встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів.

Протоколом (рішенням) загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Перший по АДРЕСА_4 від 20 березня 2016 року було, серед іншого, встановлено розмір внесків на утримання багатоквартирного будинку - 1,80 грн. за кв.м., а якщо термін заборгованості складає більше трьох місяців - боржник сплачує по 2,00 грн. за кв.м.

Протоколом загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Перший по АДРЕСА_5 від 12 серпня 2017 року було, серед іншого, встановлено розмір внесків на утримання багатоквартирного будинку - 1,70 грн. за кв.м., а з боржників - 1,90 грн. за кв.м.

Протоколом загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Перший по АДРЕСА_6 від 28 травня 2018 року було, серед іншого, встановлено розмір внесків на утримання багатоквартирного будинку - 3,70 грн. за кв.м., а з боржників - 3,90 грн. за кв.м.

Згідно п. 6.3 розділу 6 Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Перший по АДРЕСА_1 співвласник, серед іншого, зобов`язаний виконувати обов`язки, передбачені Статутом; виконувати рішення статутних органів, прийняті в межах їхніх повноважень; не допускати порушення законних прав та інтересів інших співвласників; дотримуватися вимог правил утримання житлового будинку і прибудинкової території тощо; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі; виконувати передбачені статутними документами зобов`язання перед Об`єднанням.

Відповідно до статті 7 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку від 14 травня 2015 року № 417-VIII співвласники зобов`язані: виконувати рішення зборів співвласників; своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги. Кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.

Згідно ч. 1 ст. 15 Закону України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі; виконувати передбачені статутними документами обов`язки перед об`єднанням.

Статтею 13 Закону України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку передбачено, що у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.

З аналізу наведених норм законодавства вбачається, що оскільки відповідач є власником квартири АДРЕСА_2 та відповідно співвласником вказаного багатоквартирного будинку, вона зобов`язана здійснювати витрати на управління багатоквартирним будинком, сплачувати кошти на утримання будинку та прибудинкової території у розмірах, визначених загальними зборами Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Перший по АДРЕСА_1 .

Слід також зазначити, що відповідач, як співвласник багатоквартирного будинку зобов`язана виконувати обов`язки, передбачені статутом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Перший по АДРЕСА_1 , виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі, та здійснювати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Статтею 360 ЦК України передбачено, що співвласник, відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.

Згідно ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України Про житлово-комунальні послуги , споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами (тарифами), встановленими відповідно до законодавства.

Згідно до ч. 1 ст. 9 цього Закону, споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строк не визначені відповідним договором.

Судом встановлено, що за період з січня 2016 року по березень 2019 року включно відповідач має заборгованість по оплаті за утримання багатоквартирного будинку в розмірі 9 834,04 грн., що підтверджується розрахунком заборгованості.

Крім того, Позивач у своїй заяві навів розрахунок індексу інфляції на суму заборгованості станом на 01.04.2019, тому, враховуючи, що визначення предмету та підстав позову є виключним правом позивача, суд вважає за можливе прийняти до уваги розрахунок належного до стягнення індексу інфляції саме до цієї дати та у такому розмірі, тому індекс інфляції становить 1 563,49 грн.

У відповідності до ч. 1, 2, 3 ст. 137 ЦПК України1. витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.2. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.3. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Відповідно до ч.1 ст.79 ЦПК 2004 року судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно з п.2 ч.3 ст.79 ЦПК 2004 року до витрат, пов`язаних з розглядом судової справи, належать витрати на правову допомогу.

Відповідно до ст.1 закону № 4191-VI розмір компенсації витрат на правову допомогу в цивільних справах, в яких така компенсація виплачується стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, іншою стороною, а в адміністративних справах - суб`єктом владних повноважень, не може перевищувати 40% встановленої законом мінімальної заробітної плати у місячному розмірі за годину участі особи, яка надавала правову допомогу, в судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням та під час ознайомлення з матеріалами справи в суді, що визначається у відповідному судовому рішенні.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд має з`ясувати склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження).

При стягненні витрат на правову допомогу необхідно враховувати, що особа, яка таку допомогу надавала, має бути адвокатом (ст.6 закону Про адвокатуру та адвокатську діяльність ) або іншим фахівцем у галузі права незалежно від того, чи така особа брала участь у справі на підставі довіреності чи відповідного договору (стст.12, 46, 56 ЦПК 2004 року).

Розмір витрат на оплату правової допомоги визначається за домовленістю між стороною та особою, яка надає правову допомогу. Граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу встановлений законом №4191-VI.

Витрати на правову допомогу, граничний розмір якої визначено відповідним законом, стягуються не лише за участь у судовому засіданні при розгляді справи, а й у разі вчинення інших дій поза судовим засіданням, безпосередньо пов`язаних із наданням правової допомоги у конкретній справі (наприклад, складання позовної заяви, надання консультацій, переклад, копіювання документів).

Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені.

Дана позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 17.10.2018 року по справі №301/1894/17.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем документально підтверджено розмір витрат, пов`язаних з правничою допомогою адвоката в сумі 1 500,00 грн., що підтверджується договором про надання послуг правової допомоги № 110 від 05.04.2019 року та платіжним дорученням № 152 від 15.04.2019 року.

Отже, з огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, та з відповідача на користь позивача належить стягнути заборгованість по оплаті послуг з утримання будинку в розмірі 9 834,04 грн., індекс інфляції в розмірі 1 563,49 грн., витрати на правничу допомогу в розмірі 1 500,00 грн.

Судом також було розглянуто заяву відповідача ОСОБА_1 , згідно якої остання просила суд при ухваленні рішення розстрочити виконання рішення на 12 місяців у зв`язку зі складним її фінансовим становищем, проти якої в своїй заяві й не заперечував представник позивача.

В той же час, суд з даного питання приходить до нижченаведеного.

Розділ VI ЦПК України визначає ряд процесуальних питань, пов`язаних з виконанням судових рішень у цивільних справах та рішень інших органів (посадових осіб).

Так, приписами статті 435 ЦПК України передбачено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Отже, питання щодо відстрочення і розстрочення виконання рішення може бути розглянуто судом лише на стадії виконання судового рішення за заявою сторони, а не на час його ухвалення, в зв`язку з чим, зазначене питання відповідачем поставлене передчасно.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Тому з відповідача на користь позивача належить стягнути судовий збір у розмірі 1 921,00 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 76-78, 81, 89, 141, 259, 263-265, 279 ЦПК України, суд, -

у х в а л и в :

Позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Перший по АДРЕСА_1 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинку - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Перший по вулиці АДРЕСА_2 заборгованість по оплаті послуг з утримання будинку в розмірі 9 834,04 грн., індекс інфляції в розмірі 1 563,49 грн., витрати на правничу допомогу в розмірі 1 500,00 грн., а також судові витрати в розмірі 1 921,00 грн., а всього 14 818,53 грн. (чотирнадцять тисяч вісімсот вісімнадцять грн. 53 коп.).

Учасники справи:

- позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Перший по вулиці АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ 40174127, місцезнаходження юридичної особи: 51200, Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Сучкова, буд. 19;

- відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_7 .

Апеляційна скарга на рішення суду може бути поданою до Дніпровського апеляційного суду через Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне рішення суду складено 15 січня 2020 року.

Суддя Д. І. Городецький

СудНовомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення15.01.2020
Оприлюднено16.04.2020
Номер документу88786719
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —183/2503/19

Рішення від 15.01.2020

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Городецький Д. І.

Ухвала від 16.05.2019

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Городецький Д. І.

Ухвала від 18.04.2019

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Городецький Д. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні