Рішення
від 13.01.2020 по справі 574/1192/19
БУРИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 574/1192/19 Провадження №2/574/48/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2020 року Буринський районний суд Сумської області

в складі: головуючого судді Куцан В.М.

з участю секретаря судового засідання Кошелєвої Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Буринського районного суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області, про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на земельну ділянку,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 , який діє через свого представника адвоката Ломака Ю.М., звернувся до суду з позовом, уточнивши який вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його двоюрідна бабуся ОСОБА_2 , у зв`язку з чим відкрилася спадщина, до якої ввійшло право власності на земельну ділянку площею 2,6057 га з кадастровим номером 5920984600:08:002:0381, розташовану на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області, яке було посвідчено державним актом на право приватної власності на землю серії СМ №001979 від 29.03.2020 року. Він спадщину прийняв, так як був зареєстрований і проживав зі спадкодавцем. Коли звернувся до нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину постало питання доведення родинних відносин із спадкодавцем, оскільки документи про народження його рідної бабусі ОСОБА_3 та її рідної сестри ОСОБА_2 не збереглися. Крім цього, оригінал державного акта на землю був втрачений. Просив встановити факт, що ОСОБА_1 є двоюрідним онуком померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , а також визнати за ним право власності на вказану земельну ділянку в порядку спадкування.

Представник позивача адвокат Ломака Ю.М. в судовому засіданні 12.12.2019 року заявлені вимоги підтримав, доповнивши, що ОСОБА_1 не спроможний отримати свідоцтво про право на спадщину на успадковану земельну ділянку через втрату оригіналу державного акту не неї та відсутності документів, які підтверджують родинні відносини із спадкодавцем.

Свідок ОСОБА_4 в судовому засіданні 12.12.2019 року пояснив, що він проживає разом із ОСОБА_1 в одному селі. ОСОБА_2 являється його двоюрідною бабою.

Представник відповідача Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області в задоволенні позову не заперечував, просив справу розглянути без його участі, про що повідомив до суду письмовим листом. З письмового відзиву на позовну заяву видно, що Михайлівська сільська рада позовні вимоги ОСОБА_1 визнала повністю.

13.01.2020 року від представника позивача адвоката Ломака Ю.М. надійшла заява про неможливість його явки в судове засідання та розгляд справи по суті без його участі. Заявлені вимоги підтримав.

Враховуючи, що особи, які беруть участь у справі в дане судове засідання не явилися, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України.

Дослідивши обставини справи, представлені докази та давши їм оцінку, суд приходить до наступних висновків.

Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка проживала в селі Ново-Олександрівка Буринського району Сумської області, у зв`язку з чим відкрилася спадщина на усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.8).

До складу спадщини увійшла земельна ділянка площею 2,6057 га з кадастровим номером 5920984600:08:002:0381, розташована на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області, право власності на яку було посвідчено державним актом на право приватної власності на землю серії СМ №001979 виданого 29.03.2002 року та зареєстрованого вКнизі записів державних актів на право приватної власності на землю за №464 (а.с.9).

Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

З витягів із Спадкового реєстру вбачається, що ОСОБА_2 , 1930 року народження, яка мешкала в селі Ново-Олександрівка Буринського району Сумської області заповіт не посвідчувала і спадкова справа після її смерті не заводилася (а.с.18,19).

Про своє право на спадкування за законом заявив ОСОБА_1 , який являється спадкоємцем п`ятої черги за законом, оскільки померла ОСОБА_2 була його двоюрідною бабою, що узгоджується з положеннями ст.1265 ЦК України.

Останній спадщину прийняв в силу ч.3 ст.1268 ЦК України, так як постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, і протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не заявив про відмову від неї, що підтверджується довідкою Михайлівської сільської ради та копією паспорта позивача (а.с.7,10).

З метою оформлення спадщини ОСОБА_1 у липні 2019 року звернувся до приватного нотаріуса Буринського нотаріального округу Головенської Л.В., яка встановила відсутність в останнього документів, що підтверджують його родинні відносини із спадкодавцем (а.с.20).

Між тим, їхні родинні відносини знайшли своє підтвердження в судовому засіданні.

Зокрема, із свідоцтва про народження позивача видно, що його батьком є ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Ново-Олександрівка Буринського району Сумської області (а.с.11,12).

З повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження ОСОБА_5 вбачається, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , його матір`ю є ОСОБА_3 , яка мешкала в с. Ново-Олександрівка Буринського району Сумської області (а.с.13,14).

Остання народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в селі Ново-Олександрівка Буринського району Сумської області, а померла ІНФОРМАЦІЯ_5 в м. Охтирка Сумської області, що підтверджується повним витягом Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть (а.с.45,46)

Згідно повідомлень Державного архіву Сумської області та Буринського РВ ДРАЦС відомості про народження ОСОБА_3 та ОСОБА_2 відсутні, а книги реєстрації актів громадського стану про народження по с. Нова Олександрівка Буринського району Сумської області за 1929-1931 року на зберігання до архіву не надходили (а.с.15-17).

Разом з тим, той факт, що вказані особи були рідними сестрами у суду сумнівів не викликає, оскільки вони народилися в одному селі, мають однакові імена по батькові та не велику різницю у віці.

Цей факт також був визнаний представником сільської ради у відзиві на позовну заяву і підтверджується довідкою сільської ради, з якої видно, що з ОСОБА_2 проживав і був зареєстрований її онук ОСОБА_1 (а.с.10).

Зазначені обставини доводяться також показами свідка ОСОБА_4 , свідчення якого суд визнає достовірними, оскільки він тривалий час знав цих осіб, проживаючи з ними в одному населеному пункті.

Відповідно до ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

В пункті 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення №5 від 31.03.1995 року, Суд вказав, що відповідно до п.1 ст. 273 ЦПК України суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію у зв`язку із втратою годувальника. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.

Аналіз наведених доказів в їх сукупності, з врахуванням того, що встановлення даного факту має для позивача юридичне значення, дозволяє суду прийти до висновку про те, щоОСОБА_1 дійсно є двоюрідним онуком спадкодавця ОСОБА_2 ..

Розбіжності в написанні населеного пункту село Нова Олександрівка Буринського району Сумської області в деяких документах, що видавалися раніше, в яких воно вказано як село Ново-Олександрівка Буринського району Сумської області, не впливає на висновки суду оскільки ці розбіжності виникли через відхилення від орфографічних норм при міжмовному перетворенні.

Також, відповідно до ст.126 ЗК України ( в редакції, яка діяла на день смерті спадкодавця) право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 не спроможний отримати в органах нотаріату свідоцтво про право власності на земельну ділянку площею 2,6057 га з кадастровим номером 5920984600:08:002:0381, яка розташована на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської областіспадщину через відсутність оригіналу правовстановлюючого документу на неї, а саме державного акту на право приватної власності на землю серії СМ №001979, який був отриманий спадкодавцем.

Між тим, право власності останньої достовірно підтверджується копією цього державного акту, довідкою відділу у Буринському районі ГУ Держгеокадастру у Сумській області № 438/116-19 від 25.07.2019 року та витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (а.с.21,22)

Частиною 1 статті 1225 ЦК України встановлено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

За змістом ст.ст.1296 та 1297 цього Кодексу відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину. Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.

Таким чином, з огляду на зміст зазначених норм матеріального права та їх аналізу, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог ОСОБА_1 і наявність підстав для задоволення його позову в цілому.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 7, 10, 12, 13 ,23, 258, 259, 265, 268, 354 ЦПК України, суд -

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області, про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на земельну ділянку, задовольнити повністю.

Встановити факт про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання АДРЕСА_1 ) є двоюрідним онуком ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 в м. Охтирка Сумської області.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання АДРЕСА_1 ), в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_2 , право власності на земельну ділянку площею 2,6057 га з кадастровим номером 5920984600:08:002:0381, розташовану на території Михайлівської сільської ради Буринського району Сумської області, яка належала ОСОБА_2 на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії СМ №001979 виданого 29.03.2002 року Михайлівською сільською радою та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №464.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду Сумської області через Буринський районний суд (а з початком функціонування Єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи безпосередньо до Сумського апеляційного суду) шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий:

Повний текст рішення виготовлений 23.01.2020 року.

СудБуринський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення13.01.2020
Оприлюднено17.04.2020
Номер документу88801912
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —574/1192/19

Ухвала від 02.03.2020

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Куцан В. М.

Рішення від 13.01.2020

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Куцан В. М.

Рішення від 13.01.2020

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Куцан В. М.

Ухвала від 01.11.2019

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Куцан В. М.

Ухвала від 23.09.2019

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Куцан В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні