Справа № 728/375/20
2/728/233/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2020 року Бахмацький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючої судді - Лободи Н.В.
за участі секретаря судового засідання - Кулик Л.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Бахмачі в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Гайворонської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до Гайворонської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті свого батька ОСОБА_2 , мотивуючи позовні вимоги тим, що будучи спадкоємцем за заповітом, він не має можливості належним чином оформити свої спадкові права, у зв`язку з пропущенням встановленого законом строку для прийняття спадщини: перебуванням на лікуванні у Рубанській амбулаторії в період з 10.05.2006 по 25.05.2006, тому за захистом своїх прав він звернувся до суду та просить визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини після смерті батька у два місяці.
Ухвалою Бахмацького районного суду Чернігівської області від 05.03.2020 вказану позовну заяву було прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 24.03.2020.
24.03.2020 підготовче провадження у справі було закрито і справу призначено до судового розгляду по суті на 16.04.2020.
Учасники справи в судове засідання не з`явилися; позивач та представник відповідача надали суду заяви про розгляд справи без їх участі; позивач заявлені вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити; представник відповідача позов визнає у повному обсязі, відзиву на позов у встановлені судом строки не подав.
Судом на підставі ч.2 ст.247 ЦПК України, у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, розглядаючи позов у межах заявлених вимог, Суд приходить до наступного висновку.
Так, у судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_2 , який був зареєстрований та проживав один в АДРЕСА_1 (а.с.5, 6, 10).
Згідно з довідкою, виданою виконавчим комітетом Гайворонської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області 04.02.2020 за №03-21/34 ОСОБА_2 , згідно зі списком співвласників сертифікатів, мав земельну частку (пай № НОМЕР_1 ) загальною площею 4.7100 (а.с.5,6) із земель колишнього СТОВ Перемога с.Гайворон Бахмацького району Чернігівської області (а.с.6).
За життя ОСОБА_2 склав заповіт, посвідчений 26.09.2005 секретарем виконавчого комітету Гайворонської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, згідно з яким все своє майно заповів синові - ОСОБА_1 (а.с.7).
Згідно з повідомленням Бахмацької районної державної нотаріальної контори №146/02-14 від 22.02.2020, ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки ним пропущений шестимісячний строк, визначений законодавством для прийняття спадщини (а.с.9).
Також, відповідно до повідомлення Бахмацької районної державної нотаріальної контори №269/01-16 від 08.04.2020 спадкова справа щодо майна померлого ОСОБА_2 не відкривалася, оскільки ніхто із спадкоємців не звертався із заявою про прийняття спадщини чи про відмову у її прийнятті (а.с.28).
Згідно з довідкою, виданою Рубанською амбулаторією загальної практики сімейної медицини 05.02.2020 за №5, ОСОБА_1 з 10.05.2006 по 25.05.2006 перебував на лікуванні у Рубанській амбулаторії загальної практики сімейної медицини, знаходився у важкому стані, не міг самостійно пересуватися та потребував суворого ліжкового режиму (а.с.8).
Згідно зі ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлено строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з положеннями ст.1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Нормами ст.1269 ЦК України визначено, що спадкоємець, який бажає реалізувати своє право на прийняття спадщини, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, подає нотаріусу заяву про прийняття спадщини у строк, встановлений законом.
Отже, судом встановлено, що позивач є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 (а.с.7).
Однак, як вбачається з матеріалів справи, позивач у визначений законом строк не прийняв спадщину.
Згідно з ч.3 ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви.
У відповідності до роз`яснень викладених в абз.6 п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 Про судову практику у справах про спадкування , вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Суд звертає увагу, що не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім`єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.
Як на поважну обставину пропуску строку подачі заяви нотаріусу для прийняття спадщини, позивач посилається на перебуванні на лікуванні у Рубанській амбулаторії загальної практики сімейної медицини з 10.05.2006 по 25.05.2006, що підтверджено документально.
Дана обставина, на думку Суду, заслуговує на увагу, оскільки право на подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини спадкоємець має у будь-який день встановленого законом строку, а перебування позивача на лікуванні перешкодило йому скористатись даним правом в останні дні вищевказаного строку і підтверджується наявними в справі доказами, тому Суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 .
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 5, 10-13, 18, 81-83, 258, 259, 263-265 ЦПК України, Суд,-
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до Гайворонської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 у два місяці, який починається з дня набрання рішенням законної сили.
Позивач - ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_2 .
Відповідач - Гайворонська сільська рада Бахмацького району Чернігівської області, 16563, с.Гайворон Бахмацького району Чернігівської області, вул.Хітєєва, 4, код ЄДРПОУ - 04414508.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Бахмацький районний суд Чернігівської області.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) строк апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Суддя Бахмацького районного суду Н.В.Лобода
Суд | Бахмацький районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2020 |
Оприлюднено | 17.04.2020 |
Номер документу | 88803536 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бахмацький районний суд Чернігівської області
Лобода Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні