Рішення
від 17.04.2020 по справі 560/4353/19
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 560/4353/19

РІШЕННЯ

іменем України

17 квітня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Севен Делівері" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області , Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Севен Делівері" звернулось до суду з позовом до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення комісії Головного управління ДПС у Хмельницькій області №1338668/43065532 від 27.11.2019 року про відмову в реєстрації податкової накладної. Також просить зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 05.08.2019 року.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що позивачем складено податкову накладну, яку направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Реєстрацію податкової накладної зупинено, платнику запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, конкретний перелік яких не визначався. На виконання вимог податкового органу позивачем направлене в електронному вигляді повідомлення про подачу пояснень та копій документів для підтвердження реальності здійснення операцій по відмовній податковій накладній.

Комісією Головного управління ДПС у Хмельницькій області прийняте оскаржене рішення від 27.11.2019 року про відмову в реєстрації податкової накладної, мотивоване тим, що договори оренди транспортних засобів, орендодавцем за якими є громадянин ОСОБА_1 , не посвідчені нотаріально відповідно до cт.799 ЦК України.

На думку позивача, ним були надані усі необхідні документи для реєстрації податкової накладної, які повністю підтверджують правомірність та реальний характер вчинених операцій з надання послуг по перевезенню вантажів, а рішення комісії є протиправним. Крім того, вважає, що позивача протиправно віднесено до переліку ризикових платників податків.

Не погоджуючись зі спірним рішенням, позивач оскаржив його у адміністративному порядку, однак скаргу залишено без задоволення.

Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.

У відзиві на адміністративний позов відповідач 1 позов не визнає, покликається на правомірність підстав для зупинення реєстрації податкової накладної та те, що платник не надав документи, які є достатніми для її реєстрації. Зокрема, позивачем надано декілька договорів оренди транспортних засобів, укладених між громадянином ОСОБА_1 та ТОВ "Севен Делівері", які не завірені нотаріально, відтак порушені вимоги ст.799 Цивільного кодексу України. Відповідач вважає, що оскаржене рішення прийняте відповідно до вимог закону, просить у задоволенні позову відмовити.

У відповіді на відзив позивач додатково посилається на те, що квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної не містила підстав для внесення платника до переліку ризикових через реєстрацію його платником ПДВ менше трьох місяців або через розміщення електронного цифрового підпису на незахищеному носії інформації. Вважає, що надані документи були достатніми для підтвердження реальності здійснення господарських операцій по відмовній податковій накладній.

Відповідач 2 відзив на позов до суду не надав.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Севен Делівері" перебуває на податковому обліку у Головному управлінні ДПС у Хмельницькій області та з 01 серпня 2019 року є платником ПДВ. Основним видом діяльності позивача є надання послуг по перевезенню вантажів вантажним автомобільним транспортом (код КВЕД 49.41)

01 серпня 2019 року між TOB СЕВЕН ДЕЛІВЕРІ та ТОВ ГРІНЕРА УКРАЇНА укладений договір про надання послуг з перевезення вантажів (а. с. 19)

Відповідно до п.2.1. договору приймання вантажу до перевезення оформляється товарно-транспортною накладною (накладною на вантаж) за встановленою формою. Додатковою угодою від 05.08.2019 року до вказаного договору сторони визначили, що акт приймання-передачі наданих транспортних послуг є підтвердженням факту надання таких послуг та складається на підставі товарно-транспортних накладних за відповідний період (за 1, 2, 3 календарні дні відповідно), враховуючи дату отримання підписаних товарно-транспортних накладних від замовника.

За цим договором позивачем як перевізником були надані транспортні послуги у вигляді перевезення вантажів по території України транспортним засобом марки МАН номер НОМЕР_1 , причіп НОМЕР_2 відповідно до товарно-транспортної накладної №050823 від 05.08.2019 року за маршрутом м. Львів, вул. Богданівська, 11 - Київська обл. м. Тетіїв, вул. Гуменюка - м. Львів, вул. Богданівська, 11., відстань 1320 км.

Перевезення підтверджується актом наданих послуг №1 від 05 серпня 2019 року та товарно-транспортною накладною №050823 від 05 серпня 2019 року (а. с. 25,26)

Стосовно цієї операції позивачем сформована та направлена для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкова накладна №1 від 05.08.2019 року на суму 19800 грн. у т.ч. ПДВ - 3300 грн. (а. с. 8)

Реєстрацію податкової накладної було зупинено, що підтверджується квитанцією, наявною в матеріалах справи (а. с. 9)

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначається, що остання відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним підпунктом 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податків. Причини зупинення реєстрації податкових накладних наступні:

- обсяг постачання товару/послуги перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання,

- особистий ключ електронного цифрового підпису ТОВ "Севен Делівері" на час реєстрації ПН був розміщений на незахищеному носії інформації,

- позивач зареєстрований платником ПДВ менше трьох місяців перед датою реєстрації спірної податкової накладної.

Платнику запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Позивачем у електронному вигляді направлене повідомлення про подання пояснень та копій документів для підтвердження реального характеру господарської операції з перевезення (а. с. 10-36)

До повідомлення №1 від 22.11.2019 року позивачем додані 18 додатків, серед яких:

- договір на перевезення вантажу з ТОВ ГРІНЕРА УКРАЇНА від 01.08.2019 р.,

- специфікація до договору на перевезення вантажу з ТОВ ГРІНЕРА УКРАЇНА від 01.08.2019 року,

- додаткова угода від 05.08.2019 року до договору перевезення вантажу від 01.08.2019 року,

- акт надання послуг №1 від 05.08.2019 року,

- товарно-транспортна накладна №050823 від 05.08.2019 р.,

- картка рахунку 361 Розрахунки з вітчизняними покупцями по контрагенту ТОВ ГРІНЕРА УКРАЇНА за серпень 2019 року,

- акт звірки взаємних розрахунків за серпень 2019 року між ТОВ СЕВЕН ДЕЛІВЕРІ і ТОВ ГРІНЕРА УКРАЇНА .

Додатково позивачем надані документи, що підтверджують наявність матеріально-технічної бази для здійснення господарської операції з перевезення вантажів, а саме:

- копії договорів оренди транспортного засобу марки - MAN - спеціалізований вантажний сідловий тягач-Е, державний реєстраційний номер: НОМЕР_1 (у тому числі завірений нотаріусом) та копія акту приймання-передачі транспортного засобу від 05.08.2019 року,

- копії договорів оренди транспортного засобу марки - KRONE, спеціалізований напівпричіп-самоскид-Е, державний реєстраційний номер: НОМЕР_2 (у тому числі завірений нотаріусом) та копія акту приймання-передачі транспортного засобу від 05.08.2019 року,

- копія договору поставки на пальне з ТОВ ВОГ КАРД від 26.07.2019 року,

- копія акту приймання-передачі №1 до договору поставки партіями з використанням карток №ПК16406/ВК від 26.07.2019 року,

- копія видаткової накладної на придбання пального у ТОВ ВОГ КАРД

- копія договору на надання стоянки для автомобілів, укладеного із ФОП ОСОБА_2 від 01.08.2019 року.

Комісією Головного управління ДПС у Хмельницькій області прийняте спірне рішення №1338668/43065532 від 27.11.2019 року про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою для прийняття рішення зазначено те, що позивач надав документи, які складені з порушенням законодавства, зокрема договори оренди транспортних засобів від 05.08.2019 року, 08.08.2019 року, орендодавцем за якими є громадянин ОСОБА_1 , відповідно до cт.799 ЦК України підлягають нотаріальному посвідченню.

У подальшому, не погоджуючись з рішенням комісії, позивач оскаржив його шляхом подачі скарги до комісії ДПС України, яка скаргу платника залишила без задоволення, а спірне рішення - без змін.

Оцінюючи правомірність оскарженого рішення, суд враховує наступне.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246.

Пунктами 201.1, 201.4 ст.201 Податкового кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (п.201.10 ст.201 ПК України). Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

На офіційному веб-порталі Верховної Ради України за посиланням (https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v2601201-19) опублікований лист Міністерства фінансів України від 06 серпня 2019 року №26010-06-5/20111, з якого вбачається, що Міністерство фінансів України погоджує (нові) Критерії ризиковості платника податку, Критерії ризиковості здійснення операцій та Перелік показників за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, від 05.08.2019 року №2063/4/99-99-29-01-01-13.

Зазначені критерії ризиковості платника податку та критерії ризиковості здійснення операцій зареєстровані в ДФС 07.08.2019 року за №1962/99-99-29-01-01, введені в дію з 08.08.2019 року (http://sfs.gov.ua/baneryi/zupinennya-reestratsii-pn/388196.html)

Отже, станом на 30.08.2019 року (день направлення податкової накладної для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних), а також станом на день прийняття оскарженого рішення вищезгадані чинні Критерії ризиковості не містили таких підстав для зупинення реєстрації податкових накладних, як: "платник податку зареєстрований платником ПДВ менше трьох місяців" та "розміщення особистого ключа електронного цифрового підпису на незахищеному носії інформації".

Зважаючи на це, позивач безпідставно був віднесений до категорії ризикових.

Однак, не зважаючи на це, товариством на виконання вимог податкового органу було направлене повідомлення про надання пояснень та копії документів для підтвердження реального характеру господарських операцій щодо перевезення вантажів.

Перелік документів, які є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, вказано в п. 14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 117 ( далі - Порядок № 117)

Такими документами є:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв`язку, визначеними ДФС.

Суд враховує вимоги ст.9 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні , згідно з якою підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій та повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.

Судом встановлено, що на виконання договору про надання послуг, укладеного з ТОВ ГРІНЕРА УКРАЇНА , позивачем були надані транспортні послуги з перевезення вантажів по території України, що підтверджується актом наданих послуг №1 від 05 серпня 2019 року, товарно-транспортною накладною №050823 від 05 серпня 2019 року.

Відповідач не ставить під сумнів факт перевезення, оплату за надані послуги перевезення, форму та зміст документів, які позивач надав податковому органу, у тому числі податкової накладної та ТТН. У податковій накладній позивачем зазначені достовірні та правильні відомості стосовно обсягів наданих послуг та їх загальної вартості, що підтверджується й іншими документами, які надавались платником та відповідачами не спростовуються.

Розрахунки між сторонами підтверджуються актом звірки взаємних розрахунків за серпень 2019 року, карткою рахунку №361 за серпень 2019 року (а. с. 35,36)

У той же час, посилання відповідача на недолік форми договорів оренди транспортних засобів, укладених між позивачем і фізичною особою ОСОБА_1 , які не були посвідчені нотаріально, внаслідок чого не мали юридичної сили, суд відхиляє.

Дійсно, відповідно до ст. 799 ЦКУ договір найму транспортного засобу укладається у письмовій формі, та якщо він укладений за участю фізичної особи - підлягає нотаріальному посвідченню.

У матеріалах справи є завірені нотаріально та зареєстровані в реєстрі за №№2472 та 2474 договори (копії) оренди транспортних засобів від 25.09.2019 року:

1) марки MAN спеціалізований вантажний сідловий тягач - Е, державний реєстраційний номер НОМЕР_1

2) марки KRONE спеціалізований напівпричіп-самоскид-Е, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 .

Судом встановлено, що транспортні засоби, вказані у цих договорах, є тими ж, які вказані у договорах від 05.08.2019 року, які відповідач поставив під сумнів, а також у актах приймання-передачі транспортних засобів, які були надані фіскальному органу.

Зазначені завірені нотаріально договори оренди т/з були наявними у позивача станом на дату подання ним податковому органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної ( 22.11.2019 року), що відповідачами не спростовано.

Крім того, на підставі ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України сторони договору можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.

Саме це і було зроблено сторонами договорів оренди транспортних засобів, які у нотаріально засвідчених договорах від 25.09.2019 року передбачили, що умови цих договорів застосовуються до відносин між сторонами, які виникли до його укладення, а саме з 05.08.2019 року.

Таким чином, підстава, на яку відповідач посилається у спірному рішенні, не спростовує господарські відносини між TOB СЕВЕН ДЕЛІВЕРІ та ТОВ ГРІНЕРА УКРАЇНА , надання позивачем послуг з перевезення на адресу ТОВ ГРІНЕРА УКРАЇНА , взаєморозрахунки між сторонами за надані послуги, оскільки останні належним чином підтверджуються іншими первинними документами, наявними у справі та представленими податковому органу. Відтак, надані позивачем документи були достатніми для реєстрації податкової накладної.

Зазначені обставини не були враховані Комісією вищого рівня під час розгляду скарги платника на рішення Комісії регіонального органу податкової служби.

Оскільки відповідачі не довели правомірність оскаржуваного рішення, а встановлені обставини справи та докази свідчать про його протиправність, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Окрім скасування неправомірного рішення суб`єкта влади, належним способом захисту права платника є зобов`язання відповідача 2 вирішити питання про реєстрацію заблокованої податкової накладної.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області №1338668/43065532 від 27.11.2019 року про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю "Севен Делівері" №1 від 05.08.2019 року.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "Севен Делівері" №1 від 05.08.2019 року.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Севен Делівері" судовий збір в розмірі 960 грн. 50 к. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Севен Делівері" судовий збір в розмірі 960 грн. 50 к. за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано (але не менше строку дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 17 квітня 2020 року

Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Севен Делівері" (вул. Кутузова, 113,Хмельницький,Хмельницька область,29026 , код ЄДРПОУ - 43065532) Відповідачі:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 43142957) Державна податкова служба України (Львівська площа, 8,Київ 1,04053 , код ЄДРПОУ - 43005393)

Головуючий суддя І.С. Козачок

СудХмельницький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення17.04.2020
Оприлюднено19.04.2020
Номер документу88824944
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —560/4353/19

Ухвала від 12.10.2020

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Іваненко Т.В.

Ухвала від 02.10.2020

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Іваненко Т.В.

Ухвала від 22.09.2020

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Іваненко Т.В.

Ухвала від 02.09.2020

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Іваненко Т.В.

Ухвала від 18.08.2020

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Іваненко Т.В.

Ухвала від 18.08.2020

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Іваненко Т.В.

Ухвала від 05.08.2020

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Іваненко Т.В.

Ухвала від 17.06.2020

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Матохнюк Д.Б.

Ухвала від 26.05.2020

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Матохнюк Д.Б.

Ухвала від 19.05.2020

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Матохнюк Д.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні