14.04.2020 Провадження №2/389/727/19
ЄУН 389/3038/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 квітня 2020 Знам`янський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді Ябчик Н.М.,
за участю секретаря судового засідання Данильчук Л.В. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду міста Знам`янка Кіровоградської області в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Богданівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з даним позовом, в якому просить визнати за нею право на земельну частку (пай), відповідно до сертифіката про право на земельну частку (пай) № НОМЕР_1 по КСП Батьківщина" Богданівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, в порядку спадкування за законом, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 . Протягом останніх років життя, у зв`язку з незадовільним станом здоров`я, вона проживала в місті Знам`янка Кіровоградської області разом з дочкою ОСОБА_1 . Після смерті матері, ОСОБА_1 займалася її похованням, отримала свідоцтво про смерть та забрала всі належні покійній документи. Окрім того, після смерті матері позивач деякий час доглядала за її будинком в селі Кучерівка Знам`янського району, обробляла город. З метою недопущення розкрадання, перевезла до свого помешкання належне померлій майно, зокрема: меблі, предмети побуту, посуд. Зазначеними діями позивач здійснила вступ в управління майном матері та відповідно прийняла її спадщину. Заповіт ОСОБА_2 не складала. До складу спадщини ОСОБА_2 ввійшла земельна частка (пай) по КСП Батьківщина Богданівської сільської ради Знам`янського району Кіровогращдської області, що належала їй на підставі сертифіката № НОМЕР_1 . З метою оформлення спадкових прав позивач у вересні 2019 року звернулася до державного нотаріуса Знам`янської державної нотаріальної контори Гаврилюка П.П., однак на її заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину, нотаріусом було видано роз`яснення щодо неможливості вчинити нотаріальну дію та видати свідоцтво про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на спадкове майно та відсутністю письмових доказів на підтвердження вступу в управління майном. Таким чином ОСОБА_1 може реалізувати своє право на спадщину лише в судовому порядку. Належність земельної частки (пай) ОСОБА_2 на підставі сертифіката підтверджується розпорядженням голови Знам`янської РДА №224-р від 20 червня 2000 року.
Ухвалою суду від 18 жовтня 2019 року у справі відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання на 01 листопада 2019 року.
Ухвалою від 01 листопада 2019 року підготовче провадження відкладено до 27 листопада 2019 року.
Ухвалою від 28 листопада 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
Позивач як і її представник - адвокат Березовська І.А. у судове засідання не з`явилися, представником позивач подано до суду заяву, в якій вона позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила розглядати справу за відсутності сторін.
При цьому у судовом у засідання, яке відбулося за часом раніше позивач свої позовні вимогри підтримала у повному обсязі, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві. Додала, що спадщину матері прийняла шляхом фактичного вступу в управління її майном. Але оскільки на нерухоме спадкове майно - належний спадкодавцю будинок, що в селі Кучерівка Знам`янського району Кіровоградської області відсутні правовстановлюючі документи, вона не зверталася до нотаріуса з питань оформлення своїх прав на спадкове майно. Однак дізнавшись восени 2019 року про наявність у спадкодавця сертифіката на земельну частку (пай) № НОМЕР_1 відразу ж звернулася до нотаріуса.
Представник позивача у судовому засідання, просила суд задовольнити позивні вимоги.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, але надіслав відзив в якому просив розглядати справу за його відсутності та вказав, що позовна заява не підлягає задоволенню, оскільки позивач не ставить в ній вимогу щодо визначення їй додаткового строку для звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини та відстуні відомості щодо неможливості оформлення спадщини через нотаріальну контору.
Заслухавши пояснення позивача, її представника, свідків, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 02 грудня 1996 року, в селі Кучерівка Знам`янського району Кіровоградської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ОСОБА_2 (а.с. 14).
Позивач ОСОБА_1 доводиться ОСОБА_2 рідною дочкою, що підтверджується свідоцтвами про народження та шлюб останньої (а.с. 12,13).
З листа Знам`янської районної державної нотаріальної контори та Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), вбачається, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 не заводилася (а.с.33,34). Разом з цим, роз`ясненням державного нотаріуса Знам`янської районної державної нотаріальної контори Кіровоградської області від 26 вересня 2019 року позивачу повідомлено, що вона вважається спадкоємцем, який не прийняв спадщину, оскільки заяви про прийняття спадщини, у встановлений ст.549 Цивільного кодексу Української РСР строк до нотаріуса вона не подала, на час відкриття спадщини доказів фактичного вступу в управління або володіння спадковим майном не надала, зокрема, разом зі спадкодавцем постійно не проживала, в наявності на руках ніяких документів, в тому числі документів, що посвідчують право власності на майно, які б належали спадкодавцю, немає. Запропоновано звернутися до суду для вирішення питання стосовно продовження строку для прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно ОСОБА_2 (а.с. 15).
У листі Знам`янської районної державної адміністрації від 07 квітня 2020 року зазначено, що за інформацією, яку надав відділ у Знам`янському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, згідно з додатком до Державного акта на право колективної власності на землю серії КР-3 №000012 від 06 жовтня 1995 року, ОСОБА_2 включена в списки членів КСП Батьківщина Богданівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області. Відповідно до Книги реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай) по КСП Батьківщина Богданівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області є записи про сертифікат на ім`я ОСОБА_2 від 11 листопада 1996 року, серія НОМЕР_3 , виданий на підставі розпорядження голови Знам`янської районної державної адміністрації від 03 жовтня 1996 року №426-р, розмір земельної частки (паю) 4,97 умовних кадастрових га. Підпис про отримання відсутній. Згідно книг записів реєстрації державних актів на право власності на земелю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, станом до 01 січня 2013 року державний акт на право власності на землю на ОСОБА_2 не реєструвався і не видавався (а.с.123).
З Розпорядження голови Знам`янської районної державної адміністрації від 20 червня 2000 року №229-р вбачається, що Богданівській сільській раді на підставі клопотання від 29 травня 2000 року, було надано право на тимчасове, до моменту звернення власників , розпорядження не витребуваними сертифікатами на земельні частки (паї) із земель колективної власності колишнього КСП Батьківщина , зокрема сертифікатом №0069298, виданим на ім`я ОСОБА_2 (а.с.9,10).
На запит суду Богданівська сільська рада надала довідку від 02 березня 2020 року за вих.№176/02-16, в якій зазначила, що у сільській раді відсутні книги реєстрації та видачі сертифікатів, внаслідок чого сільська рада не взмозі надати відомості про те, чи отримувала на руки ОСОБА_2 сертифікат №0069298 про право на земельну частку (пай) за рахунок земель колективної власності КСП Батьківщина . Сільською радою тимчасові договори оренди зхемлі не укладалися, контроль за використанням землі здійснюється відповідно до положень чинного законодавства Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області. У період 2001 - 2005троки Богданівською сільською радою уточнювалися списки громадян, які мали право на земельну частку (пай) у тому числі проводилася роз`яснювальна робота щодо необхідності оформлення правовстановлюючих документів (а.с. 111).
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 , пояснила, що проживала по сусідству з ОСОБА_2 до дня її смерті. Коли остання хворіла то дочка ОСОБА_1 забирала її до себе, доглядала її. А коли ОСОБА_2 померла, то ОСОБА_1 здійснила її поховання, забрала якісь речі з будинку.
Свідок ОСОБА_4 , суду пояснив, що померла доводилася йому бабусею, а позивач -тіткою. ОСОБА_2 на день смерті проживала одна, коли її поховали то ОСОБА_1 розпорядилася її майном, вони нічого не забирали.
Свідок ОСОБА_5 суду пояснила, що були з ОСОБА_2 односельцями. Остання проживала одна, хворіла. Позивач приїжджала до матері, доглядала за нею, деякий час мати проживала у неї в місті. Коли ОСОБА_2 поховали, то ОСОБА_1 користувалася її будинком, городом, розпоряджалася майном.
Свідок ОСОБА_6 надала пояснення, аналогічні поясненням ОСОБА_5 .
Відповідно до ст.548 ЦК УРСР 1963 року, яка діяла на момент відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 , прийнята спадщина визнається належною спадкоємцю з моменту її відкриття, у спадкоємця, який прийняв спадщину, право на спадкове майно виникає з моменту відкриття спадщини, а не з дня одержання свідоцтва про право на неї. Відповідно до ст.549 вказаного кодексу визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном, або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Згідно зі ст. 524 ЦК УРСР 1963 року спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За загальними правилами спадкування до складу спадщини входять усі права та обов`язки, а також майно, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Законом України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) зокрема ст.1, визначено, що право на земельну частку (пай) мають: громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом.
Статтею 2 цього Закону передбачено, що документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину, рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Як роз`яснено в листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ в порядку спадкування від 16 травня 2013 року (п.3.5), у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) аналогічного порядку видачі нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено.
Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги за законом ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , інші спадкоємці не виявлені. Шляхом фактично вступив в управління спадковим майном, вона прийняли спадщину матері. Спадщина останньої складається зокрема з права на земельну частку (пай), що перебуває у колективній власності КСП Батьківщина Знам`янського району Кіровоградської області, розміром - 4,97 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), відповідно до сертифіката серії КР №0069298 від 11 листопада 1996 року, виданого на ім`я ОСОБА_2 на підставі розпорядження голови Знам`янської районної державної адміністрації від 03 жовтня 1996 року №426-р, однак вказаний сертифікат відсутній. Нотаріусом відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Таким чином, позивач, у порядку спадкування, після смерті матері має право на вказану вище земельну частку (пай) , але у зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документа, позбавлена можливості інакше ніж у судовому порядку оформити свої спадкові права. А тому, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Разом з цим суд відзначає, що посилання представника відповідача на те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки позивач не ставить питання про визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини та не надано відомостей щодо неможливості оформлення спадщини через нотаріальну контору, суд відзначає наступне.
При вирішенні спорів про спадкування, спадщина по яких відкрилась і була прийнята до 1 січня 2004 року, не допускається застосування судами норм ЦК 2003 року, а застосуванню підлягають норми законодавства, чинного на час відкриття спадщини, зокрема ЦК УРСР.
Нормами ЦК УРСР в редакції 1963 року не передбачалося визначення спадкоємцям додаткового строку для прийняття спадщини. Особи, які не здійснили дій, що свідчать про прийняття спадщини, могли звернутися з позовом про продовження строку для прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 550 ЦК УРСР, якщо спадкоємець в установлений ст. 549 цього Кодексу строк вступив в управління або володіння спадковим майном чи його частиною, суд з цих підстав вирішує питання не про продовження пропущеного строку, а про визнання права на спадкове майно.
Відсутність можливості оформлення позивачем спадщини в позасудовому порядку, доведена дослідженими судом доказами.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 76-78, 81, 137, 141, 263-265, 354 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимогиОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай), розміром 4,97 умовних кадастрових га, що розташована та території Богданівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської областіта належала спадкодавцю на підставі Сертифіката на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3 від 11 листопада 1996 року, виданого, на підставі розпорядження голови Знам`янської районної державної адміністрації від 03 жовтня 1996 року №426-р.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду в тридцятиденний строк з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п.3 Розділу XII Прикінцеві положення ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 49, 83 , 84 , 170 , 178 , 179 , 180 , 181 , 185 , 210 , 222 , 253 , 275 , 284 , 325 , 354 , 357 , 360 , 371 , 390 , 393 , 395 , 398 , 407 , 424 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, подання заяви про перегляд заочного рішення, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, заяви про скасування судового наказу, розгляду справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , місце реєстрації АДРЕСА_1 .
Відповідач: Богданівська сільська рада Знам`янського району Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 04365230, місце знаходження с.Богданівка Знам`янського району Кіровоградської області, вулиця Миру,10.
Суддя Знам`янського
міськрайонного суду
Кіровоградської області Н.М. Ябчик
Суд | Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 14.04.2020 |
Оприлюднено | 19.04.2020 |
Номер документу | 88827790 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Ябчик Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні