Рішення
від 13.04.2020 по справі 904/483/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.04.2020м. ДніпроСправа № 904/483/20

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Загинайко Т.В. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження справу

за позовом Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради (49101, м. Дніпро, вул. Троїцька, 21 А; ідентифікаційний код 03341305)

до Приватного акціонерного товариства "Компанія "Приват Інтертрейдінг" (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 42 Б; ідентифікаційний код 20006660)

про стягнення 55 833 грн. 18 коп.

Без повідомлення (виклику) представників сторін.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач - Комунальне підприємство "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою (вх.№459/20 від 28.01.2020), в якій просить стягнути з відповідача - Приватного акціонерного товариства "Компанія "Приват Інтертрейдінг" 55 833 грн. 18 коп. - заборгованості за перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин, відповідно до договору від 18.11.2013 № 0911 на надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення .

Позовну заяву було подано без додержання вимог, встановлених статтею 162 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку з чим ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 03.02.2020р. позовну заяву залишено без руху, встановлено позивачу строк для усунення недоліків - 7 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

У подальшому, позивачем подано клопотання (вх.№6578/20 від 10.02.2020р.), відповідно до якого було усунуто недоліки позовної заяви, визначені ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 03.02.2020р.

Як вбачається з рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 03.02.2020р. позивач отримав 04.02.2020р.

Позивач усунув недоліки позовної заяви, визначені ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 03.02.2020р., у строк, встановлений даною ухвалою.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 13.02.2020р. було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач своїм правом на подання до суду відзиву на позовну заяву не скористався, про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі був повідомлений належним чином відповідно до вимог статті 242 Господарського процесуального кодексу України.

Суд вважає за необхідне зазначити, що ухвала суду була надіслана учасникам процесу завчасно на їх юридичні адреси, з урахуванням Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.11.2013р. №958, що підтверджується штемпелем суду про відправлення вихідної кореспонденції на звороті відповідного судового процесуального документу, а також рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення підтверджується отримання ухвали суду про відкриття провадження у справі: позивачем - 13.02.2020, відповідачем - 20.02.2020. За таких обставин у суду маються достатні підстави вважати, що ним вжито належних заходів до повідомлення сторін про відкриття провадження у справі та про необхідність подання витребуваних судом документів.

При цьому, стаття 43 Господарського процесуального кодексу України зобов`язує учасників судового процесу та їх представників добросовісно користуватись процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.

Пункт 4 частини 3 статті 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконання обов`язків щодо доказів.

Таким чином, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів і заперечень.

Частиною 1 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Тому суд розглядає справу без призначення судового засідання та виклику сторін за наявними у ній матеріалами і документами, визнаними судом достатніми, в порядку статті 178 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши наявні в матеріалах справи докази, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи 18.11.2013 між позивачем - Комунальним підприємством «Дніпроводоканал» , як водоканалом, та відповідачем - Приватним акціонерним товариством ""Компанія "Приват Інтертрейдінг", як абонентом, було укладено договір №0911 на надання послуг з централізованого постачання питного водопостачання та водовідведення (надалі - Договір, а.с.7-22), відповідно до пункту 1.1 якого водоканал зобов`язується надавати абоненту послуги з централізованого питного водопостачання та водовідведення (надалі - послуги), а абонент зобов`язується оплачувати послуги в порядку і умовах, визначених Договором та діючим законодавством.

Пунктом 2.2 Договору встановлено, що місцем надання послуг водоканалом абоненту є Точка розподілу, визначена сторонами в Акті визначення Точки розподілу та розмежування балансової приналежності водопровідних та каналізаційних мереж (додаток №1 до Договору).

Об`єкти абонента, на які надаються послуги за Договором, та їхні адреси визначені в додатку №2до Договору (пункт 2.3 Договору).

Допустимі концентрації шкідливих речовин у стічних водах - встановлений рівень концентрації шкідливих речовин у стічних водах, вище якого вода вважається непридатною для очищення на міських очисних спорудах (пункт 1.1 Договору).

Відповідно до пунктів 3.15, 3.16 Договору абонент, на балансі якого знаходяться мережі водовідведення, несе відповідальність за порушення норм щодо кількості та концентрації шкідливих речовин в стічних водах, які скидають до вказаних мереж субабоненти, орендарі, суборендарі; допустимі концентрації шкідливих речовин у стічних водах встановлені рішенням виконкому Дніпропетровської міської ради №1895 від 25.12.2012 "Про затвердження Правил приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська" та наводяться у додатку №4 до Договору; нарахування проводяться по нормативу плати за очищення 1 куб.м стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп ), обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Vпз) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.

Абонент зобов`язаний подавати водоканалу звіт про якісний склад стічних вод, що він скидає до каналізації, за формою, наведеною в додатку №5 Договору, не пізніше одного місяця після закінчення кварталу року, в якому надавалися послуги за Договором (пункт 3.17 Договору).

Для визначення вмісту забруднень у стічних водах використовуються як дані лабораторії водоканалу, так і результати вибіркового контролю, виконаного лабораторіями місцевих органів Держсанепіднагляду, охорони навколишнього природного середовища або іншими лабораторіями, акредитованими у даній галузі (пункт 3.18 Договору).

Плата за скид понаднормативних забруднень стягується за весь об`єм стічних вод, скинутих абонентом протягом календарного місяця, коли було зафіксоване перевищення допустимої концентрації (пункт 3.19 Договору).

Відповідно до пункту 9.1 Договору договір набирає чинності з моменту підписання сторонами та скріплення печатками і в частині надання послуг діє до 18.11.2016року, а в частині їх оплати - до повного виконання.

Відповідно до пункту 4.10 Договору величина плати за скид стічних вод у систему водовідведення водоканалу з понаднормативними забрудненнями розраховується згідно Інструкції №37; така оплата здійснюється абонентом не пізніше 10 днів з дати отримання листа-повідомлення та рахунку.

Згідно пункту 7.2.8 Договору абонент зобов`язаний не перевищувати рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах та нести відповідальність за якісний склад стічних вод.

В додатку №1 до Договору (акт визначення точки розподілу надання послуг та розмежування балансової приналежності водопровідних та каналізаційних мереж) по об`єкту, який розташований за адресою: вул. Набережна Перемоги, буд.42-Б сторони погодили межі водопровідних та каналізаційних мереж, в тому числі контрольні колодязі для відбору проб стічних вод (а.с.15)/

В додатку №4 до Договору сторонами погоджено допустимі концентрації шкідливих речовин у стічних водах (а.с.18).

06.10.17р. співробітниками водоканалу: інженерами з якості в присутності представника підприємства (завгоспа) проведено відбір разових проб стічних вод підприємства з метою контролю їх складу та якості за адресою вул. Набережної Перемоги, 42-б, про що було складено акт від 06.10.17. Будь-яких зауважень з боку представника абонента (завгоспа) акт від 06.10.17р. не містить.

За результатами вимірювання показників складу та властивостей стічних вод, проведених лабораторією по контролю якості стічних вод підприємств, виявилось перевищення допустимих концентрацій по таким показникам: завислим речовинам, сухому залишку, хлоридам, азоту амонійному, БСК 5 , ортофосфатам, залізу та жирам, тому що останні не відповідають гранично допустимим концентраціям шкідливих речовин, наведеним в Правилах приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств в систему каналізації м. Дніпропетровська , затверджених рішенням виконкому Дніпропетровської міської ради від 19.02.15р. №129, що зафіксовано в протоколі вимірювань показників складу та властивостей стічних вод (а.с.24-25).

На підставі лабораторних вимірювань водоканалом здійснений розрахунок величини плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням за жовтень 2017р. та нараховано до сплати 15 750 грн. 24 коп. (а.с.27).

Також 14.02.18р. співробітниками водоканалу: начальником інспекції та інженером з якості в присутності представника підприємства (енергетика) проведено відбір разових проб стічних вод підприємства з метою контролю їх складу та якості за адресою вул. Набережної Перемоги, 42-б, про що було складено акт від 14.02.18. Будь-яких зауважень з боку представника абонента (енергетика) акт від 14.02.18р. не містить.

За результатами вимірювання показників складу та властивостей стічних вод, проведених лабораторією по контролю якості стічних вод підприємств, виявилось перевищення допустимих концентрацій по таким показникам: завислим речовинам, азоту амонійному, БСК 5 , ортофосфатам, та залізу, тому що останні не відповідають гранично допустимим концентраціям шкідливих речовин, наведеним в Правилах приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств в систему каналізації м. Дніпропетровська , затверджених рішенням виконкому Дніпропетровської міської ради від 19.02.15р. №129, що зафіксовано в протоколі вимірювань показників складу та властивостей стічних вод. (а.с.30-31)

На підставі лабораторних вимірювань водоканалом здійснений розрахунок величини плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням за грудень, січень 2017, лютий 2018р. та нараховано до сплати 40 082 грн. 94 коп. (а.с.33).

Статтею 44 Водного кодексу України визначені обов`язки водокористувачів, які зобов`язані, зокрема, дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та лімітів скидання забруднюючих речовин. Згідно із статтею 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у водні об`єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

У статті 33 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища вказано, що екологічні нормативи встановлюють гранично допустимі розміри викидів та скидів у навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допустимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних факторів.

Рішенням Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради № 129 від 19.02.2015 були затверджені Правила приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська (далі - Правила № 129).

Право водоканалу здійснювати позаплановий (в будь-яку годину доби), непогоджений з підприємством заздалегідь, відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються, міститься в пункті 2.1.6 Правил № 129. При цьому, присутність представника підприємства при відборі проб обов`язкова.

Відповідно до пунктів 6.9 Правил № 129 приймання стічних вод при виявленні перевищень якісних показників стічних вод, водоканал зобов`язаний нарахувати додаткову плату за водовідведення, обчислену за підвищеним коефіцієнтом кратності, а відповідач зобов`язаний її сплатити. Аналогічна вимога передбачена пунктом 3.15 договору, відповідно до якого абонент, на балансі якого знаходяться мережі водовідведення, несе відповідальність за порушення норм щодо кількості та концентрації шкідливих речовин в стічних водах, які скидають до вказаних мереж субабонента, орендарі, суборендарі.

Скидання стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій (ДК) оплачується з відповідним коефіцієнтом кратності (пункти 6.9, 8.1 Правил № 129).

Відповідно до пункту 7.11.3 Правил № 129 з метою контролю якості стічних вод підприємств водоканал здійснює відбір разових (контрольних) проб. Ці проби характеризують склад та властивості стічних вод і відповідність фактичних концентрацій забруднювальних речовин допустимим. Виявленні в цих пробах перевищення ДК допустимих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормових забруднень.

Відбір разових проб стічних вод підприємств виконується повноважними представниками водоканалу, що фіксується у актах, які підписують як представник водоканалу, так і представник підприємства. В акт відбору проб обов`язково заносяться дані про попередню обробку проби (консервування). Такий акт має юридичну силу і є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень (у разі виявлення перевищення ДК).

Як вже зазначалося, в матеріалах справи містяться акти від 06.10.2017р. та від 14.02.2018 відбору проб стічних вод з метою контролю їх складу та якості, складені працівниками КП Дніпроводоканал в присутності уповноважених представників відповідача (завгоспа та енергетика).

Вказані акти підписані представниками відповідача без будь-яких зауважень.

Як вбачається позивачем відповідачу було спрямовано лист від 07.12.2018 №13569/2614 "Про рахунки та акти звіряння" разом з рахунками від 30.11.2017 №102062 на суму 15 750 грн. 24 коп. та від 31.03.2018 №28489 на суму 40 082 грн. 94 коп., про що свідчить фіскальний чек "Укрпошта" від 17.12.2018 та опис від 17.12.2018 вкладення до листа з оголошеною цінністю.

Здійснені позивачем лабораторні дослідження, зафіксували перевищення допустимих концентрацій, а отже нарахування плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у загальному розмірі - 55 833 грн. 18 коп. згідно виставлених для оплати рахунків від 30.11.17р. №102062 на суму 15 750 грн. 24 коп. та від 31.03.2018 №28489 на суму 40 082 грн. 94 коп. є правомірним (аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд у своїй постанові від 02.05.18 р. у справі №904/8186/16 ); а тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Внаслідок невиконання відповідачем своїх зобов`язань з внесення додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у загальному розмірі 55 833 грн. 18 коп., позивач звернувся з позовом до суду та вимагає стягнення відповідної суми в судовому порядку.

Отже, заборгованість відповідача перед позивачем становить 55 833 грн. 18 коп.

Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

На момент розгляду справи доказів погашення заборгованості відповідачем перед позивачем не надано.

Згідно статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до вимог договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Частинами 1 та 2 статті 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору; не допускається одностороння відмова від виконання зобов`язань; кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу; порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Згідно статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до статті 13Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності; учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом; кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

За приписами частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Частиною 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до частини 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування (частина 1 статті 79 Господарського процесуального кодексу України).

Частинами 1 та 2 статті 86 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів; жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили; суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

З огляду на викладене позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, судові витрати у розмірі 2 102 грн. 00 коп. слід покласти на відповідача.

Керуючись пунктом 19.1 Розділу ХІ Перехідних положень, статтями 129, 232, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради (49101, м. Дніпро, вул. Троїцька, 21 А; ідентифікаційний код 03341305) до Приватного акціонерного товариства "Компанія "Приват Інтертрейдінг" (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 42 Б; ідентифікаційний код 20006660) про стягнення 55 833 грн. 18 коп. - задовольнити.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Компанія "Приват Інтертрейдінг" (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 42 Б; ідентифікаційний код 20006660) на користь Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради (49101, м. Дніпро, вул. Троїцька, 21 А; ідентифікаційний код 03341305) 55 833 (п`ятьдесят п`ять тисяч вісімсот тридцять три) грн. 18 коп. - заборгованості за перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин та 2 102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп. - витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляцій

Суддя Т.В. Загинайко

Дата підписання рішення,

оформленого відповідно до статті 238 ГПК України,

17.04.2020.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення13.04.2020
Оприлюднено21.04.2020
Номер документу88836060
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/483/20

Судовий наказ від 06.08.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

Рішення від 13.04.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

Ухвала від 13.02.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

Ухвала від 03.02.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні