Рішення
від 21.04.2020 по справі 910/17596/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

21.04.2020Справа № 910/17596/19

Господарський суд міста Києва у складі судді Шкурдової Л.М., розглянувши матеріали справи №910/17596/19

За позовом: публічного акціонерного товариства Комерційний банк Хрещатик в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства Комерційний банк Хрещатик

до: Приватного акціонерного товариства "Інтровест"

про: стягнення 12 188,85 грн

Без виклику представників сторін

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Господарським судом міста Києва розглядається справа за позовом публічного акціонерного товариства Комерційний банк Хрещатик в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства Комерційний банк Хрещатик до Приватного акціонерного товариства "Інтровест" про стягнення 12 188,85 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за Договором оренди №П-36 від 29.03.2019 щодо оплати заборгованості по орендній платі та відшкодування витрат на утримання нежитлового приміщення, в зв`язку з чим у відповідача перед позивачем виникла заборгованість в розмірі 12 188,85 грн, яка складається із суми заборгованості по орендній платі в розмірі 8 116,85 грн, 704,33 грн - пені, яка нарахована на суму заборгованості по орендній платі, 3 293,13 грн - суми заборгованості по відшкодуванню витрат на утримання нежитлового приміщення, 74,54 грн - пені, яка нарахована на суму заборгованості по відшкодуванню витрат на утримання нежитлового приміщення.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.12.2019 року у справі №910/17596/19 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами. Сторони у справі були належним чином повідомлені про розгляд даної справи судом, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення. Сторони правом для подання до суду заяви із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та для подання клопотання про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін, у встановлений судом строк, не скористались. Відповідач своїм правом на надання відзиву не скористався, відзив на позов не надав.

Відповідно до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Оскільки клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило, у відповідності до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, справа розглядається за наявними у справі матеріалами.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

29 березня 2019 року між Публічним акціонерним товариством КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК ХРЕЩАТИК (Орендодавець) та Приватним акціонерним товариством ІНТРОВЕСТ (Орендар) укладено Договір оренди № П-36 від 29.03.2019 (далі - Договір).

За умовами Договору оренди позивач передав відповідачу в строкове платне користування частину нежитлового приміщення загальною площею 23,90 кв.м (надалі - Приміщення), яке розташоване на третьому поверсі в будинку за адресою: м. Київ, вул. Прорізна, буд. 8.

Відповідно до пункту 2.2.1 Договору загальна сума орендної плати за орендоване приміщення на місяць становить 6 552,66 грн. у т.ч. ПДВ 1 092,11 грн. Орендна плата сплачується з урахуванням щомісячного індексу інфляції згідно формули, що передбачена в п. 2.2.2 Договору.

Згідно п.2.2.2. Договору орендна плата сплачується щомісячно, шляхом перерахування Орендарем на розрахунковий рахунок орендодавця суми, визначеної відповідно до умов п.2.2.1 Договору.

Відповідно до п.2.2.3 Договору орендна плата нараховується з дати передачі приміщення орендарю за Актом приймання-передачі та сплачується орендарем не пізніше 25 числа поточного місяця на підставі оригіналів або рахунків Орендодавця направлених на адресу Орендаря.

Приміщення передається Орендодавцем та приймається Орендарем за Актом приймання - передачі, який оформляється у двох примірниках та підписується уповноваженими представниками сторін, і з дати його підписання вважається додатком до цього Договору та є його невід`ємною частиною (п.1.6. Договору).

Відповідно до п.2.2.4 Договору крім орендної плати, Орендар щомісячно відшкодовує (окрім випадку самостійної оплати Орендарем комунальних платежів) Орендодавцю вартість спожитої електроенергії, послуг водопостачання, водовідведення, підігріву води і централізованого опалення, утримання будинку і прибудинкової території, охорони (в разі наявності), послуг зв`язку (в разі наявності), інші комунальні та експлуатаційні послуги не пізніше 5 (п`ятого) числа наступного місяця, від місяця в якому виписано Орендодавцем відповідні рахунки та Акти виконання договору оренди на відшкодування комунальних послуг, направлених на адресу Орендаря рекомендованим листом, пропорційно до орендованої площі або показників лічильників. Сторони повинні надавати підтверджуючі документи щодо оплати зазначених послуг.

Відповідно до п. 3.1.1 Договору орендар сплачує орендодавцю: а) орендну плату; б) відшкодовує вартість спожитих електроенергії, теплової енергії, водопостачання та водовідведення (каналізації), підігріву води і централізованого опалення, послуг з утримання будинку і прибудинкової території, охорони (в разі наявності), послуг зв`язку (в разі наявності) інших комунальних та експлуатаційних послуг; г) пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла в період невиконання грошових зобов`язань, за кожний день прострочення від суми порушеного зобов`язання по будь-якому з вищезазначених платежів.

Відповідно до п.2.1.1. Договору обчислення строку оренди починається з дня передачі приміщення за Актом приймання-передачі. Орендодавець зобов`язаний передати, а орендар зобов`язаний прийняти приміщення не пізніше 29.03.2019 року.

Згідно з п.2.1.2. Договору строк оренди закінчується 30.06.2019 року включно, але в будь-якому разі не може перевищувати граничного строку ліквідації неплатоспроможного банку Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.

Згідно з п.3.5.1. Договору повернення орендарем приміщення відповідно оформлюється двостороннім актом приймання-передачі, який підписується уповноваженими представниками сторін та вважається повернутим орендодавцю з моменту підписання сторонами двостороннього акту прийому-передачі.

Згідно з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта об`єкт оренди належить позивачу на праві приватної власності.

Фактичне передання приміщення в користування відповідачу підтверджується Актом приймання - передачі від 29.03.2019, який підписано сторонами Договору.

Звертаючись з позовом до суду позивач зазначає, що відповідач в порушення умов Договору не здійснив сплату орендної плати та відшкодування витрат на утримання нежитлового приміщення за період з липня 2019 по жовтень 2019, в зв`язку з чим заборгованості по орендній платі склала 8 116,85 грн та 3 293,13 грн - сума заборгованості по відшкодуванню витрат на утримання нежитлового приміщення.

Підставою виникнення відносин оренди, які є цивільними відносинами, є такий юридичний факт як договір, з якого виникають права та обов`язки учасників цих правовідносин.

Договір оренди державного або комунального майна є одним з видів зобов`язального майнового найму, правовідносини за яким, поряд з Законом, регламентуються загальними нормами зобов`язального права та майнового найму.

Однією з особливостей договору оренди державного або комунального майна є строковість. Термін оренди є однією з істотних умов відповідних договорів (ст. 10 Закону).

Закінчення строку, на який було укладено договір, має наслідком його припинення, якщо договір не було продовжено сторонами.

Матеріали справи не містять доказів того, що строк дії вказаного Договору було продовжено сторонами суду не надано, в зв`язку з чим суд приходить до висновку, що строк дії Договору оренди закінчився 30.06.2019.

Відповідно до частин першої, другої статті 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу або у стані, який було обумовлено в договорі. Якщо наймач не виконує обов`язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.

За змістом п.3.5.1. Договору повернення орендарем приміщення відповідно оформлюється двостороннім актом приймання-передачі, який підписується уповноваженими представниками сторін та вважається повернутим орендодавцю з моменту підписання сторонами двостороннього акту прийому-передачі.

Відповідно ст.526 ЦК України та ч.1 ст.193 ГК України зобов`язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог законодавства, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділової ч обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторона ти.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч.1 статті 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (терміні його виконання то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Частиною 1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою (ч.2 ст.74 ГПК України).

Матеріали справи не містять доказів повернення відповідачем позивачу орендованого майна у порядку, визначеному договором, доказів сплати орендної плати суду не надано, в зв`язку з чим суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги в частині стягнення з відповідача суми боргу за фактичне користування орендованим приміщенням у розмірі 8 116,85 грн, заявленому позивачем.

У зв`язку з порушенням відповідачем грошового зобов`язання позивач нарахував та просить суд стягнути з відповідача 704,33 грн - пеню, яка нарахована на суму заборгованості по орендній платі за період з 26.08.2019 по 02.12.2019, з 26.09.2019 по 02.12.2019.

Пунктом 5.2.2. Договору сторонами передбачено, шо у випадку прострочення сплати по будь-якому з платежів відповідно до умов Договору, Орендар сплачує Орендодавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла в період невиконання грошових зобов`язань, за кожний день прострочення від суми невиконаного зобов`язання.

Відповідно до ч. 1 ст. 604 ЦК України, зобов`язання припиняється за домовленістю сторін.

Згідно ч. 1, 4 ст. 631 ЦК України, строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов`язки відповідно до договору.

Пунктом 2.1.2. Договору сторони погодили, що строк оренди закінчується 30.06.2019 року включно.

Частиною 1 ст.759 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Тобто, строк дії договору є істотною умовою договору найму (оренди). Користування річчю, внесення плати і обов`язок нести відповідальність за несплату орендних платежів здійснюється тільки на підставі і в рамках діючого договору оренди.

Орендна плата може нараховуватися орендодавцем, сплачуватися орендарем чи стягуватися з нього в судовому порядку виключно за період дії договору оренди аж до моменту його припинення, тобто в межах дії договору оренди.

Частиною 2 статті 785 Цивільного кодексу України встановлений особливий вид неустойки за невиконання обов`язку з повернення орендованого майна у розмірі подвійної плати за користування ним за час прострочення.

Орендою є строкове, платне користування майном на підставі договору. З закінчення строку дії договору оренди припиняються і правовідносини сторін з приводу оренди майна. За таких обставин недіючі умови договору не можуть бути підставою для задоволення позову в частині стягнення пені на підставі п.5.2.2. Договору в період, коли договір закінчив свою дію.

Таким чином у задоволенні пені, нарахованої після закінчення строку дії договору у сумі 704,33 грн, слід відмовити.

З аналогічних підстав вимоги про стягнення з відповідача 3 293,13 грн суми заборгованості по відшкодуванню витрат на утримання нежитлового приміщення, сплата яких передбачена п.2.2.4., 3.1.1. Договору, задоволенню не підлягає, оскільки такі витрати нараховані за період після закінчення строку дії Договору оренди на підставі недіючих пунктів Договору. Одночасно з цим, позивачем не долучено доказів понесення витрат на комунальні послуги, зокрема, розрахунків енергопостачальних організацій щодо вартості та обсягів спожитих комунальних послуг, не надано суду доказів виставлення відповідачу рахунків та актів на відшкодування комунальних послуг, відтак не доведено факт та розмір заявлених до стягнення з відповідача 3 293,13 грн по відшкодуванню витрат на утримання нежитлового приміщення.

З огляду на те, що позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 3 293,13 грн суми заборгованості по відшкодуванню витрат на утримання нежитлового приміщення задоволенню не підлягають, нарахована та заявлена позивачем до стягнення з відповідача пеня на вказану суму заборгованості за період з 06.11.2019 по 02.12.2019 в розмірі 74,54 грн задоволенню також не підлягає.

Відповідно до ч.1 ст.129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст.74, 76-80, 129, 236-240 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Інтровест" (01601, м.Київ, вул.Прорізна 8, код ЄДРПОУ 39934599) на користь публічного акціонерного товариства Комерційний банк Хрещатик в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства Комерційний банк Хрещатик (01001, м.Київ, вул.Хрещатик, 8-А, код ЄДРПОУ 19364259) 8 116 (вісім тисяч сто шістнадцять) грн 85 коп - заборгованість по орендній платі та 1279 (тисячу двісті сімдесят дев`ять) грн 24 коп - витрати по оплаті судового збору.

3. В задоволенні іншої частини позову - відмовити.

4. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили через 20 днів з моменту виготовлення повного тексту рішення в разі не оскарження його в установленому порядку. Рішення може бути оскаржене в 20-денний строк до Північного апеляційного господарського суду.

Суддя Шкурдова Л.М.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення21.04.2020
Оприлюднено22.04.2020
Номер документу88841204
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/17596/19

Рішення від 21.04.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Шкурдова Л.М.

Ухвала від 14.01.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Шкурдова Л.М.

Ухвала від 19.12.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Шкурдова Л.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні