Рішення
від 17.04.2020 по справі 343/517/20
ДОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 343/517/20

Провадження №: 2/0343/326/20

Р І Ш Е Н Н Я

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 квітня 2020 року м. Долина

Долинський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді - Керніцького І.І.,

секретаря - Оленюк Т.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі Долинського районного суду Івано-Франківської області в м.Долина справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Шевченківської сільської ради про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом, суд -

В С Т А Н О В И В :

Позивачка, просить постановити рішення, яким визнати за нею, ОСОБА_1 , право власності на житловий будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами (домоволодіння), що знаходиться по АДРЕСА_1 , до якого входить: житловий будинок, стайня, стодола, сарай, сарай, вбиральня, ворота, ворота, огорожа, та яке належало її покійній матері, ОСОБА_2 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , вартість якого становить 224 718 (двісті двадцять чотири тисячі сімсот вісімнадцять) грн.

Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мама, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . На день смерті вона проживала за адресою: буд. АДРЕСА_1 . На випадок своєї смерті вона своїм майном не розпорядилась. 25 вересня 2019 року приватним нотаріусом Долинського районного нотаріального округу Депутат О.З. заведена спадкова справа №69/2019 до майна, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 . В першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавиці: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , які подали офіційні заяви про відмову від прийняття спадщини після смерті матері на її користь. Таким чином, вона являється єдиним спадкоємцем майна померлої матері. Вона проживає з 30.11.2002 року в АДРЕСА_1 в будинку матері, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . У березні 2020 року вона звернулась до приватного нотаріуса Долинського районного нотаріального округу Депутат О.З. з проханням видати їй свідоцтво про право на спадщину за законом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами буд. АДРЕСА_1 . Однак, 06.03.2020 року зазначеним вище нотаріусом їй було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку з відсутністю документів, які підтверджують право власності ОСОБА_2 на дане нерухоме майно. Враховуючи те, що за життя її мати, ОСОБА_2 , не оформила право власності на спадкове домоволодіння по АДРЕСА_1 , вона змушена була звернутися за виготовленням технічного паспорта до ОКП Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації . Оскільки, в позасудовому порядку вона не має можливості визнати право власності на

спадкове домоволодіння, тому змушена звернутись до суду з позовною заявою про

визнання на нього права власності.

Позивачка ОСОБА_1 в підготовче судове засідання не з`явилась, однак скерувала на адресу суду заяву, згідно якої позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить позов задоволити та розглядати справу за її відсутності.

Представник відповідача Шевченківської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області в підготовче судове засідання не з`явився, хоч про дату, час та місце слухання справи був повідомлений у встановленому законом порядку.

Згідно ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Суд, дослідивши здобуті та перевірені в підготовчому судовому засіданні докази в їх сукупності вважає, що в матеріалах справи є достатньо даних для її вирішення. Позов підставний і підлягає до задоволення, виходячи з наступного:

Згідно із ст. 1 Першого Протоколу від 20.03.1952 року до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 04.11.1950 року, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Відповідно до ч. 2 ст. 78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

У відповідності до вимог ст.392 ЦК України - власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також в разі втрати документа, який засвідчує його право власності.

У пункті 3.1 листа Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 Про судову практику з розгляду цивільних справ про спадкування визначено, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК).

Ст.1261 ЦК України, передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно ст. 1268 ЦК України - спадщина належить спадкоємцеві, незалежно від часу прийняття спадщини. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до ч.1ст.1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Дане зобов`язання встановлено законодавством у зв`язку з тим, що право власності на спадкове нерухоме майно виникає у спадкоємця тільки з моменту державної реєстрації цього майна.

Нормами ч.3. ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.

Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла спадкодавця, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , видане Виконавчим комітетом Шевченківської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області 19 серпня 2019 року, актовий запис №36 (а.с.13). На день смерті вона проживала за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивачка ОСОБА_1 , як дитина спадкодавця, у першу чергу має право на спадкування за законом.

Родинні відносини між померлою ОСОБА_2 , та позивачкою ОСОБА_1 , підтверджуються: копією свідоцтва про народження ОСОБА_1 , серії НОМЕР_2 від 30.05.57, де в графі батько записаний ОСОБА_6 , мати - ОСОБА_2 (а.с.11); копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 25.05.1980., згідно якого ОСОБА_1 , після укладення шлюбу з ОСОБА_8 присвоєно прізвище ОСОБА_1 (а.с.12).

Даними копії довідки №1486, виданої Шевченківською сільською радою Долинського району Івано-Франківської області від 25.09.2019 року, встановлено про те, що згідно запису в погосподарській книзі № 7, номер об`єкта погосподарського обліку 01-0494-5 за господарством ОСОБА_2 , 1933 р.н., яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , рахувався житловий будинок в селі Шевченково Долинського району Івано-Франківської області 1952 року побудови(а.с.14).

Згідно копії Акта від 4 вересня 2019 року, який складений комісією в складі депутата Шевченківської сільської ради Мураль А. Я. , жителів гр. ОСОБА_11 та ОСОБА_12 вбачається про те, що ОСОБА_1 , 1957 р.н., проживає з 30.11.2002 року по час складення акту в АДРЕСА_1 в будинку матері, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.20).

Таким чином судом визнано, що ОСОБА_1 , у відповідності до ч.3 ст.1268 ЦК України вважається такою, що прийняла спадщину, оскільки постійно проживала із спадкодавцем ОСОБА_2 , на час відкриття спадщини і протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, вона не заявляла про відмову від неї.

Даними копії Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі за №57681795, встановлено про те, що 25 вересня 2019 року приватним нотаріусом Долинського районного нотаріального округу Депутат О. 3. заведена спадкова справа №69/2019 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.19).

Як вбачається з матеріалів справи, спадкоємцями першої черги за законом померлої ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , являються її діти: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , які подали офіційні заяви про відмову від прийняття спадщини після її смерті матері на користь позивачки, ОСОБА_1 , що підтверджується відповідними заявами приватному нотаріусу Долинського районного нотаріального округу Депутат О.З. від 25.09.2019 року (а.с.15-17).

Таким чином, єдиним спадкоємцем майна ОСОБА_2 є, позивачка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , дочка померлої.

Як встановлено в судовому засіданні, позивачка ОСОБА_1 , звернулась до приватного нотаріуса Долинського районного нотаріального округу Депутат О.З. із заявою про прийняття спадщини.

Однак, у відповідності до копії Постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії за №29/02-31 від 06.03.2020 року зазначеним вище нотаріусом Кирничишин Л.І. було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку з відсутністю документів, які підтверджують право власності ОСОБА_2 на дане нерухоме майно, а також зазначено, що при пошуку, відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно підтверджено, що за ОСОБА_2 немає зареєстровано прав власності на дане нерухоме майно. Так як документи власності відсутні на майно за померлою, в такому випадку необхідно звернутися в суд для визнання за нею права власності на спадкове майно (а.с.18).

Зміст спірних правовідносин полягає у тому, що спірне будинковолодіння, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 після смерті ОСОБА_2 успадковане позивачкою ОСОБА_1 у порядку спадкування за законом. Однак, втрата документів, що засвідчують право власності померлої ОСОБА_2 , на нерухоме майно та відмова нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину позбавляють позивачку можливості оформити належне їй право на спадщину в нотаріальному порядку.

Відмова нотаріуса не припиняє права спадкоємця на отримання спадщини, а його право в такому випадку підлягає судовому захисту.

Встановлені судом обставини справи і відповідні їм правовідносини підтверджуються сукупністю вивчених судом фактичних даних, що дає суду всі підстави для ухвалення рішення на користь позивачки.

Згідно з листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , найпоширенішою причиною звернення особи до суду в справах про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування є неможливість спадкоємцями, які прийняли спадщину, оформити своє право на спадщину в нотаріальній конторі з причин відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно на ім`я спадкодавця та/або відсутності державної реєстрації нерухомого майна спадкодавцем. Такі випадки характерні для сільської місцевості, де право власності на житловий будинок за спадкодавцем підтверджується лише записом в погосподарській книзі сільської ради та тривалим фактом володіння цим майном особою, яка померла. Перші власники не оформляли документи на належне їм нерухоме майно та не реєстрували його в органах БТІ, а тому спадкоємець не може отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину і його право має бути визнано в судовому порядку.

Якщо документи, що засвідчують право власності на нерухоме майно, існували, проте були втрачені власником та не можуть бути відновлені в передбаченому законом порядку, застосуванню підлягає ст. 392 ЦК України, відповідно до якої позов про визнання права власності може бути пред`явлений, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати власником документа, який засвідчує його право власності.

Таким чином, на думку суду, право на отримання правовстановлюючого документу на нерухоме майно, має особа, яка є власником цього майна, дане право нерозривно пов`язане з особою спадкодавця, а тому після його смерті спадкоємець не має можливості отримати правовстановлюючий документ на спадкове майно в позасудовому порядку.

Враховуючи, що визнання права власності на спадкове майно є винятковим способом захисту, який має застосовуватися якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, суд вважає, що вимоги позивачки підлягають задоволенню, оскільки відсутність у спадкодавця правовстановлюючих документів на спадкове майно унеможливлює оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Судом встановлено, що визнання відповідачами позову не суперечить Закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

За таких обставин суд приходить до висновку, що за позивачкою слід визнати право власності на будинковолодіння, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .

Копія технічного паспорту на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами в АДРЕСА_1 (а.с.21-25) свідчить про те, що будинковолодіння складається з житлового будинку загальною площею 81,0 кв.м, житловою площею 59,1 кв.м(літ.А); стайні загальною площею 20,6 кв.м(літ.Б.); стодоли загальною площею 29,4 кв.м(літ.В); сараю загальною площею 14,6 кв.м(літ.Г); сараю загальною площею 7,6 кв.м(літ.Д); вбиральні загальною площею 1,7 кв.м (літ.Е); воріт загальною площею 5,6 кв.м(№1); воріт загальною площею 3,9 кв.м(№2) огорожі загальною площею 31,1.кв.м(№3).

Згідно копії довідки за №364 від 15.10.2019 реєстрація права власності на дане домоволодіння в ОКП Івано-Франківське ОБТІ не проводилось. Загальна інвентаризаційна вартість майна становить 224 718,00 грн. (а.с.26).

На підставі ст.ст. 392, 1261, 1268 ЦК України, керуючись статтями 200, 206, 258, 259, 263, 265, 268 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Шевченківської сільської ради про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , право власності на житловий будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами (домоволодіння), яке знаходиться в АДРЕСА_1 та складається з житлового будинку загальною площею 81,0 кв.м., житловою площею 59,1 кв.м.(літ.А); стайні загальною площею 20.6 кв.м.(літ.Б.); стодоли загальною площею 29.4 кв.м. (літ.В); сараю загальною площею 14.6 кв.м.(літ.Г); сараю загальною площею 7.6 кв.м. (літ.Д); вбиральні загальною площею 1.7 кв.м. (літ.Е); воріт загальною площею 5.6 кв.м. (№1); воріт загальною площею 3.9 кв.м.(№2) огорожі загальною площею 31.1.кв.м.(№3), що належало ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до Івано-Франківського апеляційного суду через Долинський районний суд Івано-Франківської області.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП НОМЕР_4 , жителька с. Шевченково, Долинського району Івано-Франківської області, 77556.

Відповідач: Шевченківська сільська рада Долинського району Івано-Франківської області, місце знаходження: вул. Шевченка,17, с.Шевченкове Долинського району Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ: 04356136.

Суддя Долинського районного суду І. І. Керніцький

СудДолинський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення17.04.2020
Оприлюднено22.04.2020
Номер документу88851200
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —343/517/20

Рішення від 17.04.2020

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Керніцький І. І.

Ухвала від 30.03.2020

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Керніцький І. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні