Справа № 636 / 1289 / 20
2 / 636 / 1091 / 2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 квітня 2020 року Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Ковригіна О.С.
при секретарі - Фатєєвій С.М.
розглянувши у судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду із позовною заявою в якій просила суд визнати за нею, право власності на земельну часту (пай) площею 5,45 умовних кадастрових гектарів, яка належала ОСОБА_3 на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ХР №0234492, виданого згідно книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по КСП 40 років Жовтня , під №293 від 11.05.2000 року, яка складається із земельних ділянок виділених в натурі (на місцевості) площею 4,2358 га, кадастровий №6325486500:01:000:2046, та площею 1,0246 га, кадастровий №6325486500:02:000:0380, що розташовані за межами населеного пункту на території Старогнилицької сільської ради Чугуївського району Харківської області, призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та перебувають на праві оренди в ТОВ Агрофірма Надія в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 . Після смерті ОСОБА_3 залишилася спадщина, яка складається із яка складається із земельної частки (пай) площею 5,45 умовних кадастрових гектарів, що належала їй на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ХР №0234492 зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по КСП 40 років Жовтня під №293 від 11.05.2000 року.
На момент смерті ОСОБА_3 , ОСОБА_1 фактично проживала разом з нею за адресою: АДРЕСА_1 .
Через те, що Позивач мала маленьку заробітну плату та перебувала у скрутному матеріальному становищі, з січня 2000 року двоюрідна бабуся ОСОБА_3 дбала про неї, забезпечувала харчами, ліками, одягом, тобто утримувала повністю до самої її смерті.
Після смерті ОСОБА_3 . Позивач прийняла спадщину шляхом вступу у володіння спадковим майном, а саме після смерті ОСОБА_3 . Позивач продовжила користуватися речами, які залишились після смерті спадкодавиці, в тому числі особистими побутовими речами померлої та продовжила проживати в будинку, в якому вона проживала разом з померлою до 2005 року, а тому вважає себе таю, що прийняла спадщину.
Позивач в судове засідання не з`явилася, через канцелярію суду надала заяву про слухання справи без її участі, позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з`явилася, належним чином була повідомлена про час і місце розгляду справи, через канцелярію суду надала заяву про слухання справи без її участі проти задоволення позову не заперечувала.
Якщо всі учасники справи заявили клопотання про розгляд справи у їх відсутність, суд вважає можливим здійснити судовий розгляд на підставі наявних у суду матеріалів, що відповідає вимогам ч. 3ст. 211 ЦПК України, та враховуючи визнання позову відповідачами ухвалити рішення по справі, що передбачено ч. 3 ст. 200 ЦПК України.
Дослідивши та перевіривши письмові докази по справі, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується довідкою виконавчого комітету Малинівської селищної ради Чугуївського району Харківської області №02-01-18/66 від 03.03.2020 року.
Після смерті ОСОБА_3 залишилася спадщина, яка складається із земельної частки (пай) площею 5,45 умовних кадастрових гектарів, що належала їй на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ХР №0234492 зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по КСП 40 років Жовтня під №293 від 11.05.2000 року.
Згідно Розпорядження Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області №667 від 07.11.2014 року затверджено технічну документацію щодо встановлення меж земельної ділянки №203 (невитребуваний пай) в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель реформованого КСП 40 років Жовтня на території Старогнилицької сільської ради Чугуївського району Харківської області за межами населеного пункту для подальшого надання в оренду.
Згідно Розпорядження Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області №793 від 02.12.2014 року затверджено технічну документацію щодо встановлення меж земельної ділянки №203.1 (невитребуваний пай) в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель реформованого КСП 40 років Жовтня на території Старогнилицької сільської ради Чугуївського району Харківської області за межами населеного пункту для подальшого надання в оренду.
Таким чином із належного ОСОБА_3 права на земельну частку (пай) площею 5,45 умовних кадастрових гектарів було виділено в натурі (на місцевості) та передано в орендну ТОВ Агрофірма Надія :
- земельна ділянка, площею 4,2358 га, кадастровий №6325486500:01:000:2046, яка розташована за межами населеного пункту території Старогнилицької сільської ради Чугуївського району Харківської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
- земельна ділянка, площею 1,0246 га, кадастровий №6325486500:02:000:0380, яка розташована за межами населеного пункту території Старогнилицької сільської ради Чугуївського району Харківської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Відповідно до п.1 Постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 №7, відносини спадкування регулюються правилами Цивільного кодексу, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.
Відповідно до статті 531 ЦК Української РСР до числа спадкоємців за законом належать непрацездатні особи, що перебували на утриманні померлого не менше одного року до його смерті. При наявності інших спадкоємців вони успадковують нарівні з спадкоємцями тієї черги, яка закликається до спадкоємства.
Після смерті ОСОБА_3 спадкоємців першої та другої черг немає.
На момент смерті ОСОБА_3 , ОСОБА_1 фактично проживала разом з нею за адресою: АДРЕСА_1 .
Фактично з січня 2000 року по час смерті ОСОБА_3 . Позивач знаходилася на її утриманні та постійно проживала разом з нею.
Згідно зі статтями 549, 554 ЦК УРСР спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Вищевказані дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. В разі неприйняття спадщини спадкоємцем за законом або за заповітом або позбавлення спадкоємця права спадкування (статті 528 та 534 цього Кодексу) його частка переходить до спадкоємців за законом і розподіляється між ними в рівних частках.
Під фактичним вступом у володіння або управління спадковим майном, що підтверджує факт прийняття спадщини, маються на увазі різні дії спадкоємця по управлінню, розпорядженню і користуванню цим майном, підтриманню його в належному стані або сплату податків та інших платежів тощо.
Фактичний вступ у володіння частиною спадкового майна розглядається як прийняття всієї спадщини, з чого б вона не складалася і де б вона не знаходилась.
Вищевикладене узгоджується із постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду по справі № 305/235/17.
Згідно із ст. 550 ЦК УРСР (1963 року), якщо спадкоємець в установлений ст. 549 цього Кодексу строк вступив в управління або володіння спадковим майном чи його частиною, суд з цих підстав вирішує питання не про продовження пропущеного строку, а про визнання права на спадкове майно, відповідно до п.4 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 від 24.06.1983.
Таким чином після смерті ОСОБА_3 . Позивач прийняла спадщину шляхом вступу у володіння спадковим майном, а саме після смерті ОСОБА_3 . Позивач продовжила користуватися речами, які залишились після смерті спадкодавиці, в тому числі особистими побутовими речами померлої та продовжила проживати в будинку, в якому він проживала разом з померлою до 2005 року.
Отже, ОСОБА_1 , є такою що прийняла спадщину, яка залишилась після смерті ОСОБА_3 , так як вступила у фактичне володіння спадковим майном.
Згідно статей 525, 548 ЦК Української РСР часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця; прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Позивач є єдиною спадкоємицею за законом, що прийняла спадщину шляхом фактичного вступу в володіння спадковим майном.
Відповідно до п. 8 постанови Пленум Верховного Суду України від 31.03.1995 №5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" для встановлення факту перебування на утриманні з метою оформлення права на спадщину необхідно, щоб утриманець був непрацездатним на день смерті спадкодавця і перебував на утриманні останнього незалежно від родинних чи шлюбних відносин з ним (ст. 531 Цивільного кодексу України (ЦК)) не менше одного року. Утриманці - це особи, які перебувають на повному утриманні іншої особи або одержують від неї допомогу, що є постійним і основним джерелом засобів їхнього існування.
Відповідно до п. 114 Інструкції Мінюсту від 14.06.1994, № 18/5 "Про затвердження Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України" (інструкція на даний час втратила чинність), яка діяла на час відкриття спадщини, факт перебування на утриманні підтверджується рішенням суду, що набрало законної сили, про встановлення факту перебування непрацездатної чи неповнолітньої особи на утриманні.
Згідно Глави 10 п.4.3 "Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України" факт перебування на утриманні підтверджується рішенням суду, що набрало законної сили, про встановлення факту перебування непрацездатної чи неповнолітньої особи на утриманні.
У відповідності до ч. 2 ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Враховуючи те, що визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, та оскільки судом встановлено, що ОСОБА_1 , прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 , проте не може у встановленому законом порядку оформити свої спадкові права, суд вважає можливим визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну часту (пай) площею 5,45 умовних кадастрових гектарів, яка належала ОСОБА_3 на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ХР №0234492, виданого згідно книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по КСП 40 років Жовтня , під №293 від 11.05.2000 року.
Керуючись: ст. ст. 10, 11, 200, 211, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженкою села Стара Гнилиця Чугуївського району Харківської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , право власності на земельну часту (пай) площею 5,45 умовних кадастрових гектарів, яка належала ОСОБА_3 на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ХР №0234492, виданого згідно книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по КСП 40 років Жовтня , під №293 від 11.05.2000 року, яка складається із земельних ділянок виділених в натурі (на місцевості) площею 4,2358 га, кадастровий №6325486500:01:000:2046, та площею 1,0246 га, кадастровий №6325486500:02:000:0380, що розташовані за межами населеного пункту на території Старогнилицької сільської ради Чугуївського району Харківської області, призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та перебувають на праві оренди в ТОВ Агрофірма Надія в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до або через Чугуївський міський суд Харківської області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя -
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 21.04.2020 |
Оприлюднено | 22.04.2020 |
Номер документу | 88852703 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Ковригін О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні