21.04.2020 Справа № 363/128/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2020 року Вишгородський районний суд Київської області у складі:
головуючого - судді Котлярової І.Ю.,
при секретарі - Палій Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Вишгород цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Катюжанської сільської ради Вишгородського району Київської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Катюжанської сільської ради Вишгородського району Київської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом. В обґрунтування заявлених вимог вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько - ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилася спадщина на спадкове майно - житлову кімнату АДРЕСА_1 . Зазначила, що вона є єдиною спадкоємицею після смерті батька, оскільки у неї не має ні рідних братів, ні сестер, а матір померла, ще за довго до смерті батька. З кінця 2013 року постійно проживала зі своїм батьком до дня його смерті за адресою: АДРЕСА_2 . Посилаючись на вимоги ст. 1268 ЦК України, зазначила що успадкувала зазначену кімнату в гуртожитку, так як фактично вступила в управління та володіння спадковим майном. В грудні 2019 року позивач звернулася до приватного нотаріуса Вишгородського районного нотаріального округу Київської області Голуб Л.А. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на майно, що залишилося після смерті її батька. Однак, постановою приватного нотаріуса Вишгородського районного нотаріального округу Київської області Голуб Л.А. було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, оскільки пропущений шестимісячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини. З метою захисту своїх прав позивач звернулася до суду та просила визнати за нею в порядку спадкування за законом, після ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на житлову кімнату АДРЕСА_1 .
Ухвалою Вишгородського районного суду Київської області від 15.01.2020 року відкрито провадження у справі та призначено до підготовчого судового засідання.
Ухвалою Вишгородського районного суду Київської області від 04.03.2020 рокузакрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
У судове засідання позивач та її представник не з`явилися, від представника до суду надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримують та просять їх задовольнити із викладених у позові підстав.
Представник відповідача у судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву про розгляд справи за відсутності їх представника, проти задоволення позову не заперечує.
Вивчивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше, як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках. У ст.12 ЦПК України, говориться, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 8).
Після його смерті відкрилася спадщина на належне йому на праві власності майно.
Як вбачається с копії спадкової справи № 28/2019, заведеної приватним нотаріусом Вишгородського районного нотаріального округу Київської області Голуб Л.А., до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно звернулася ОСОБА_1 . З даної заяви вбачається, що крім неї, інших спадкоємців, передбачених законом, зокрема малолітніх, неповнолітніх, недієздатних осіб, а також осіб, цивільна дієздатність яких обмежена законом не має. Померлий на день смерті в зареєстрованому шлюбі не перебував (а.с. 42).
Зі свідоцтва про народження вбачається, що ОСОБА_1 є донькою померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (а.с. 46).
Відповідно до довідки виданої Виконавчим комітетом Катюжанської сільської ради від 12.11.2019 року № 1420, ОСОБА_1 , дійсно проживала разом зі своїм батьком ОСОБА_2 , до дня його смерті в АДРЕСА_3 без реєстрації та похоронила його за власний рахунок (а.с. 11).
З витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності вбачається, що ОСОБА_2 , на праві власності належить кімната АДРЕСА_1 (а.с. 14).
05 грудня 2019 року позивач звернулася до приватного нотаріуса Вишгородського районного нотаріального округу Київської області Голуб Л.А. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на майно, що залишилося після смерті її батька. Однак, постановою приватного нотаріуса Вишгородського районного нотаріального округу Київської області Голуб Л.А. було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, оскільки пропущений шестимісячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини та відсутні докази про постійне проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини за однією адресою (а.с. 7).
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкування є перехід прав і обов`язків від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті.
Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за законом або заповітом.
Відповідно до ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, із якого вона оголошується померлою.
Відповідно до ч. 1 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно до п.п. 3, 5 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем під час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до вимог ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, тобто зміна власника майна, що підлягає державній реєстрації, неможлива без перереєстрації права власності. Тому свідоцтво про право на спадщину є обов`язковим, коли об`єктом спадкування є нерухоме майно, що підлягає обов`язковій державній реєстрації.
Відповідно до роз`яснень даних у п. 23 постанови Пленуму ВСУ Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 р., свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до п. 211 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України , затвердженої наказом Міністра Юстиції України №20/5 від 03 березня 2004 року - доказом постійного проживання разом зі спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом зі спадкодавцем; копія рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.
За позивачем слід визнати право власності на кімнату АДРЕСА_1 , яка належала за життя ОСОБА_2 , а після його смерті успадкована його донькою, але не оформлена нею у встановленому законом порядку, за відсутності умов для видачі нотаріусом свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно, а саме на кімнату АДРЕСА_1 .
Вирішуючи цю справу, суд виходить з того, що в порядку спадкування за законом позивач набула право власності на вказане спадкове майно, яке належало її батьку, яка на момент його смерті проживала з ним в кімнаті АДРЕСА_1 , що підтверджується матеріалами справи.
Питання визначення належності цього майна має вирішуватись у судовому порядку, оскільки рішення суду буде правовстановлюючим документом для оформлення права на це майно.
Судом встановлено, що позивач проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а відтак її прийняла.
Отже, за позивачем, після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 слід визнати право власності на кімнату АДРЕСА_1 , за законом.
Таким чином, заявлені позивачем права, підлягають визнанню, а пред`явлений позов - задоволенню.
Керуючись ст. ст. 15, 16, 328, 392, 1216-1220, 1223, 1261, 1268, 1297 ЦК України, ст. ст. 4, 12, 13, 77, 263-265,354 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Катюжанської сільської ради Вишгородського району Київської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на кімнату АДРЕСА_1 .
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення через Вишгородський районний суд Київської області.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , паспорт серії НОМЕР_3 виданий Деснянським РВ ГУ ДМС України в м. Києві, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 ).
Відповідач: Катюжанська сільська рада Вишгородського району Київської області (код ЄДРПОУ 04359560, місцезнаходження: Київська область, Вишгородський район, с. Катюжанка, вул. Біла, буд. 40).
Суддя І.Ю. Котлярова
Суд | Вишгородський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 21.04.2020 |
Оприлюднено | 23.04.2020 |
Номер документу | 88863508 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вишгородський районний суд Київської області
Котлярова І. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні