Рішення
від 21.04.2020 по справі 743/398/20
РІПКИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 743/398/20

Провадження № 2/743/212/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2020 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого - судді СТАШКІВА В.Б.,

за участю секретаря судових засідань НЕРУС Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ріпки в залі суду, без фіксування технічними засобами, справу,

за позовом ОСОБА_1

до Губицької сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області

про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,

треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору:

- Ріпкинська районна державна адміністрація Чернігівської області,

- Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області,

В С Т А Н О В И В:

Стислий виклад позиції позивача та відповідача, їх заяви (клопотання), інші процесуальні дії у справі.

ОСОБА_2 звернулася з позовом до Губицької сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області, в якому просила визнати за нею право на земельну частку (пай) у землі, яка перебувала у колективній власності КСП Спільна праця с. Губичі Ріпкинського району, розміром 6,87 га в умовних кадастрових гектарах, без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) /серії ЧН № 0072729/, в порядку спадкування за законом після ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позову вказує, що:

- на ім`я ОСОБА_3 був виданий сертифікат на право на земельну частку (пай) по Спільна праця с. Губичі Ріпкинського району /серії ЧН № 0072729/, розміром 6,87 в умовних кадастрових гектарах,без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості);

- ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- спадкоємцем за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 являється вона;

- в Ріпкинській районній газеті ЖИТТЯ ПОЛІССЯ за 06.03.2020 року наявне повідомлення проте, що вважається недійсним втрачений вказаний сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0072729;

- у зв`язку з не наданням правовстановлюючого документу на право на земельну частку (пай) у землі, яка перебувала у колективній власності КСП Спільна праця с. Губичі Ріпкинського району, в нотаріальному порядку, було відмовлено їй у видачі на її ім`я свідоцтва про право на спадщину за законом на вказане право на земельну частку (пай) у землі, яка перебувала у колективній власності КСП Спільна праця с. Губичі Ріпкинського району.

В судове засідання позивач ОСОБА_2 , її представник, представник Губицької сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області, представники третіх осіб не з`явились, просили розглядати справу у їх відсутність.

В поданих заявах з процесуальних питань позивач та її представник позов підтримали, представник відповідача позов визнав, а представники третіх осіб поклались, при вирішенні справи, на розсуд суду.

Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.

Судом встановлено, що:

- вартість даної земельної частки (паю) згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) виданого на ім`я ОСОБА_3 серії ЧН в„–0072729 по КСП Спільна праця с. Губичі Ріпкинського району розміром 6,87 га становить 51760, 50 грн, що стверджується довідкою Міжрайонного управління у Ріпкинському та Чернігівському районах Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області № 29-25-0.211-931/178-20 від 18.02.2020;

- ОСОБА_5 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що стверджується свідоцтвом про її смерть ( НОМЕР_2 );

- в Ріпкинській районній газеті ЖИТТЯ ПОЛІССЯ за 06.03.2020 року наявне повідомлення проте, що вважається недійсним втрачений сертифікат на право на земельну частку (пай) по КСП Спільна праця с. Губичі серії за №20 серії ЧН № 0072729, виданий на ім`я на ім`я ОСОБА_3 ;

- у зв`язку з не наданням правовстановлюючого документу на право на земельну частку (пай) у землі, яка перебувала у колективній власності КСП Спільна праця с. Губичі Ріпкинського району, в нотаріальному порядку, було відмовлено ОСОБА_1 у видачі на її ім`я свідоцтва про право на спадщину за законом на вказане право на земельну частку (пай) у землі, що відображено в постанові про відмову у вчиненні нотаріальної дії державного нотаріуса Першої чернігівської державної нотаріальної контори ПІДГАЙОЇ О.І. від 18.03.2020 року №249/02-31.

Джерела права застосовані (не застосовані) судом.

Відповідно до ч. 1 ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном , якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Статтею 25 Закону України Про сільськогосподарську кооперацію та статтею 3 Указу Президента України Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва передбачено, що право на земельну частку (пай) та право на земельну ділянку, яка виділена в натурі (на місцевості), можуть бути об`єктом спадкування.

Відповідно до ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), районною державною адміністрацією. Такими документами, також є:

- свідоцтво про право на спадщину;

- рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

За змістом ч. 2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Положеннями ст. ст. 55, 124 Конституції України та ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних, передбачено, що кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом, зокрема таким, що відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням.

Вказане узгоджується з правовою позицією Європейського суду з прав людини в п. 45 рішення від 10 квітня 2008 року в справі Вассерман проти Росії (N 2), згідно якої засіб юридичного захисту, якого вимагає стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, має бути "ефективним" як з практичної, так і з правової точки зору, тобто таким, що або запобігає стверджуваному порушенню чи його повторенню в подальшому, або забезпечує адекватне відшкодування за те чи інше порушення, яке вже відбулося.

Виходячи з наведеного, суд знаходить, що ефективним засобом юридичного захисту та належним способом захисту цивільних прав, в разі втрати оригіналу сертифікату на право на земельну частку (пай), виданого на ім`я померлої особи та неможливості отримання спадкоємцем дублікату сертифікату на право на земельну частку (пай), є визнання права на земельну частку (пай), в порядку спадкування.

Оцінка суду.

Враховуючи наведене, те, що підставою звернення ОСОБА_2 до суду з даним позовом є неможливість оформити спадкові права після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 у державного нотаріуса Першої чернігівської державної нотаріальної контори, з причин не надання оригіналу сертифікату на право на земельну частку (пай), суд вважає за необхідне захистити права ОСОБА_2 шляхом визнання за нею права на земельну частку (пай) у землі, яка перебувала у колективній власності КСП Спільна праця с. Губичі Ріпкинського району, розміром 6,87 га в умовних кадастрових гектарах, без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) /серії ЧН № 0072729/, в порядку спадкування за законом після ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Керуючись ст.ст. 5, 10, 12, 13, 76, 258, 259, 263-265, 354-355 ЦПК України, ст. ст. 15, 16 ЦК України, ст.ст. 529, 549 ЦК УРСР, ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , суд

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до Губицької сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області про визнання права на земельну частку (пай), в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_6 право на земельну частку (пай) у землі, у землі, яка перебувала у колективній власності КСП Спільна праця с. Губичі Ріпкинського району, розміром 6,87 га в умовних кадастрових гектарах, без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) /серії ЧН № 0072729/, виданого на підставі розпорядження Ріпкинської районної державної адміністрації від 29.05.1996 №191 в порядку спадкування за законом після ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Чернігівського апеляційного суду через Ріпкинський районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 49, 83, 84, 170, 178, 179, 180, 181, 185, 210, 222, 253, 275, 284, 325, 354, 357, 360, 371, 390, 393, 395, 398, 407, 424 ЦПК України, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, подання заяви про перегляд заочного рішення, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, заяви про скасування судового наказу, розгляду справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину".

ПОЗИВАЧ: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,

РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання:

АДРЕСА_1 .

ВІДПОВІДАЧ: Губицька сільська рада Ріпкинського району Чернігівської

області, вул. Любецька, 12 с. Губичі Ріпкинського району Чернігівської області, код ЄДРПОУ 04416097.

ТРЕТЯ ОСОБА: Ріпкинська районна державна адміністрація Чернігівської області,

смт.Ріпки Чернігівської області, вул. Святомиколаївська, буд. 85, код

ЄДРПОУ 04061671.

ТРЕТЯ ОСОБА: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області,

м.Чернігів, пр.Миру, буд. 14, код ЄДРПОУ 39764881.

Головуючий В.Б.Сташків

Текст рішення виготовлено та

підписано 21 квітня 2020 року.

СудРіпкинський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення21.04.2020
Оприлюднено23.04.2020
Номер документу88874242
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —743/398/20

Рішення від 21.04.2020

Цивільне

Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Сташків В. Б.

Ухвала від 21.04.2020

Цивільне

Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Сташків В. Б.

Ухвала від 20.03.2020

Цивільне

Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Сташків В. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні