РІШЕННЯ
Іменем України
23 квітня 2020 року м. Чернігів справа № 927/207/20
Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка , розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами позовну заяву за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю СТРОЙ ЦЕНТР 16500, м. Бахмач Чернігівської області, вул. Роменська, 1 До Фермерського господарства ДОБРО 17552, с. Красляни Прилуцького району Чернігівської області, вул. Безубівська, 64 про стягнення 163 189 грн. 08 коп.
ВСТАНОВИВ:
16 березня 2020 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю СТРОЙ ЦЕНТР до Фермерського господарства ДОБРО про стягнення 108 363,60 грн. заборгованості по оплаті товару, поставленого згідно договору № 132 поставки нафтопродуктів від 17.04.2018р., 2 483,24 грн. трьох процентів річних з простроченої суми, 27 090,90 грн. штрафу та 25 251,34 грн. пені за несвоєчасну оплату поставленого товару.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем взятих на себе зобов`язань щодо своєчасної оплати поставленого товару.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 17.03.2020р., зокрема:
прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі;
постановлено здійснювати розгляд позовної заяви за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами;
встановлений процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали;
встановлені процесуальні строки: для подання позивачем відповіді на відзив - протягом п`яти днів з дня отримання відзиву; для подання відповідачем заперечення - протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив.
Вказана вище ухвала суду від 17.03.2020р., що направлялась відповідачеві, була ним отримана 19.03.2020р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 1400047023841.
Таким чином, відповідач належним чином був повідомлений про розгляд Господарським судом Чернігівської області позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю СТРОЙ ЦЕНТР .
У встановлений господарським судом процесуальний строк відзив на позовну заяву відповідачем поданий не був. Також відповідач не повідомив суд про намір подати відзив на позовну заяву у більш тривалий строк згідно положень п. 4 розділу Х Прикінцеві положення Господарського процесуального кодексу України.
Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю СТРОЙ ЦЕНТР зареєстроване в якості суб`єкта господарювання 17.04.2008р., про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесені відомості за № 1 067 102 0000 012614.
Згідно ч. 1 ст. 202 Цивільного кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
У відповідності з ч. 1 ст. 205 Цивільного кодексу України, правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ст. 173 - 175 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько - господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Майново - господарськими визнаються цивільно - правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України).
17 квітня 2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю СТРОЙ ЦЕНТР (Постачальником) в особі директора Кирути Григорія Григоровича та Фермерським господарством ДОБРО (Покупцем) в особі голови Петренка Сергія Миколайовича був укладений договір № 132 поставки нафтопродуктів (надалі - Договір).
Згідно умов Договору (п. 1.1, 1.2, 2.2, 3.1 - 3.4, 3.6, 3.7, 4.1, 4.3, 4.4, 4.6, 4.7, 4.9, 4.11, 5.1, 9.1, 9.4, 9.5, 10.3 - 10.5 та 10.7), Постачальник зобов`язався у відповідності із замовленням передавати партіями у власність Покупцю нафтопродукти (надалі - Товар), а Покупець зобов`язався приймати нафтопродукти та своєчасно здійснювати їх оплату на умовах Договору та Додаткових угод до нього.
Істотними умовами Договору є кількість, асортимент, ціна (вартість) та умови поставки Товару, які узгоджуються сторонами шляхом укладання (підписання) письмових Додатків до Договору по кожній окремій товарній поставці (товарній партії) Продукції в рамках Договору. Додатки (Додаткові угоди) до Договору становлять його невід`ємну частину з моменту підписання їх уповноваженими представниками сторін та скріплення печатками сторін.
Одиниця виміру кількості Товару, асортимент Товару та кількість поставки Товару, що поставляється за Договором, визначається в Заявках та Додаткових угодах до Договору.
Покупець зобов`язався оплатити Товар згідно умов, визначених в Додаткових угодах до Договору. В разі проведення поставки Товару без підписання Додаткової угоди (за усним/письмовим замовленням) на дану партію Товару Покупець зобов`язаний провести розрахунок 100 % передоплати.
Оплата здійснюється на підставі виставленого Постачальником рахунку, якщо інше не передбачено в Додаткових угодах до Договору. У випадку неотримання від Постачальника рахунку оплата проводиться протягом 2 (двох) банківських днів по реквізитах, вказаних в Договорі.
Рахунок надсилається Покупцю факсимільним зв`язком або електронною поштою, а оригінал передається Покупцю в момент отримання Товару разом з Додатковою угодою та видатковою накладною.
Датою оплати Товару вважається дата зарахування грошових коштів на поточний рахунок Постачальника.
Якщо не передбачена 100 % попередня оплата за Товар, ціна Товару фіксується в Додатковій угоді та не підлягає зміні, якщо умови Додаткової угоди виконані.
Кінцеві розрахунки за отриманий Товар здійснюються Покупцем на підставі рахунку, виставленого Постачальником не пізніше 2 (двох) банківських днів після отримання Товару з урахуванням особливостей п. 3.2 Договору.
Постачальник зобов`язався відвантажити Покупцю Товар у відповідності з поданою заявкою та у відповідності з відповідною Додатковою угодою до Договору.
Товар поставляється Покупцю партіями в кількості і по ціні, за умовами, які визначені в Додатковій угоді до Договору.
Пункт відвантаження: склад Нафтобаза, 16500, Чернігівська область, м. Бахмач, вул. Роменська, 1
Загальна кількість відвантаженого Товару може відрізнятись від кількості, вказаної в Додатковій угоді, але не більше чим на + 10 відсотків, що відображається в товаро-супровідних та видаткових накладних на Товар.
Передача (приймання-здача) Товару здійснюється в пункті відвантаження або пункті призначення, який визначається у Додаткових угодах.
Перехід права власності на Товар та ризиків відбувається в момент передачі Товару. Моментом передачі Товару за кількістю та якістю Товару вважається дата підписання товарно-транспортних та видаткових накладних про їх отримання Покупцем.
У випадку неповернення (протягом 14 днів з моменту отримання) підписаних Постачальником оригіналів Додатків до Договору, документів бухгалтерського обліку, видаткових накладних, товарно-транспортних накладних на поставлений Покупцю Товар, направлених цінним листом з описом вкладення, дані в цих документах вважаються підписаними та погодженими Сторонами та є обов`язковими для подальшого проведення взаєморозрахунків.
Прийняття Товару по кількості здійснюється у відповідності з вимогами Інструкції про порядок прийому, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти та нафтопродуктів на підприємствах і в організаціях України, затвердженої спільним наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства транспорту та зв`язку України, Міністерства економіки України, Держспоживстандарту України від 20.05.2008р. № 281/171/578/155, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 02.09.2008р. під № 805/15496 (надалі - Інструкція 281), а також у відповідності з умовами Договору та Додатків до нього.
Умови Договору можуть бути змінені за взаємною згодою Сторін з обов`язковим укладанням письмового документа.
Договір набирає чинності з моменту його укладення (тобто з моменту його підписання уповноваженими представниками Сторін та скріплення печатками Сторін) та діє протягом одного року, але в будь-якому разі до моменту повного виконання Сторонами своїх зобов`язань за Договором.
Якщо жодна із Сторін в 30-денний термін до закінчення дії Договору не заявить про намір його припинити або змінити, строк Договору автоматично продовжується на той самий термін (строк) та на тих умовах, які були передбачені Договором.
Договір вважається укладеним з моменту його підписання уповноваженими представниками Сторін і діє протягом одного року, а в частині виконання зобов`язань - до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань. Закінчення строку дії Договору не звільняє винну сторону від відповідальності за його не виконання.
Договір укладений українською мовою в 2 (двох) примірниках, що мають рівну юридичну силу по одному для кожної Сторони.
Договір складений при повному розумінні Сторонами предмету Договору і змінює будь-яку угоду за даним предметом, укладену раніше в усній або письмовій формі. Цим виключаються будь-які усні обговорення відносно предмету Договору.
Всі Додаткові угоди до Договору є його невід`ємними частинами.
21 травня 2019 року між Сторонами була укладена Додаткова угода № 3 до Договору, за умовами якої Постачальник зобов`язався передати у власність, а Покупець оплатити та прийняти нафтопродукти, а саме:
Товар - паливо дизельне ДП-Л-Євро5ВО
Од. - літр;
Кількість літрів - 4650,0;
Ціна без ПДВ, грн./літр - 19,42;
Сума без ПДВ, грн. - 90303,00;
Разом з ПДВ - 108 363,60 грн. (сто вісім тисяч триста шістдесят три грн. 60 коп.).
Пункт відвантаження - склад нафтобаза, м. Бахмач, вул. Роменська, 1.
Пункт розвантаження - м. Прилуки.
Умови оплати - оплата до 05.06.2019р.
Відвантаження - доставка автотранспортом Постачальника 22.05.2019р.
На виконання умов Договору, позивач поставив відповідачеві Товар на суму 108 363,60 грн., що підтверджується видатковою накладною № Ц926 від 22.05.2019р. та товарно-транспортною накладною на відпуск нафтопродуктів (нафти) № 000000776 від 22.05.2019р.
Поставлений Товар з боку відповідача отриманий головою господарства Петренком С.М. на підставі довіреності № 5 від 21.05.2019р., що підтверджується скріпленим печаткою юридичної особи його особистим підписом на вказаних вище накладних.
На оплату поставленого Товару позивачем був виставлений рахунок на оплату № Ц841 від 21.05.2019р. на суму 108 363,60 грн.
Відповідач за поставлений Товар з позивачем не розрахувався, а тому станом на 10.03.2020р. сума заборгованості становить 108 363,60 грн.
Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Як зазначалося вище, позивач належним чином виконав свої зобов`язання шляхом поставки Товару.
Відповідач зобов`язання щодо своєчасної оплати поставленого Товару не виконав, у зв`язку з чим на день звернення позивача з позовом до суду має заборгованість в сумі 108 363,60 грн.
Частина 2 ст. 625 Цивільного кодексу України передбачає, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Виходячи з того, що відповідач припустився прострочення виконання зобов`язання по оплаті поставленого Товару, з нього підлягає стягненню 2 483,24 грн. трьох процентів річних від простроченої суми, у т.ч. за період з 06.06.2019р. по 31.12.2019р. в сумі 1 861,48 грн., за період з 01.01.2020р. по 10.03.2020р. в сумі 621,76 грн.
За умовами Договору (п. 6.4 та 6.5), у випадку порушення Покупцем термінів здійснення взаєморозрахунків, передбачених п. 3.1 Договору, Покупець сплачує Постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення платежу. Пеня нараховується на весь період прострочення по день проведення розрахунків у відповідності з умовами Договору, без обмеження шестимісячним або іншим строком нарахування та стягнення пені, визначеного чинним законодавством України.
У випадку якщо термін прострочення Покупцем проведення взаєморозрахунків перевищує 15 календарних днів, Покупець зобов`язаний сплатити Постачальнику штраф у розмірі 25 % від суми заборгованості не пізніше 20 календарних днів після дати прострочення проведення таких розрахунків.
Згідно ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
У відповідності зі ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.
На підставі умов Договору (п. 6.4), позивач, за неналежне виконання відповідачем зобов`язання по оплаті поставленого Товару, нарахував пеню в розмірі 25 251,34 грн. за період з 06.06.2019р. по 10.03.2020р.
Крім того, на підставі умов Договору (п. 6.5), позивач, за неналежне виконання відповідачем зобов`язання по оплаті поставленого Товару, нарахував штраф в розмірі 27 090,90 грн. (25 % від суми заборгованості).
Матеріалами справи підтверджується факт прострочення відповідачем виконання зобов`язань по оплаті поставленого товару, а тому з нього підлягає стягненню пеня в сумі 25 251,34 грн. та 27 090,90 грн. штрафу.
11 січня 2020 року позивач на адресу відповідача направив претензію від 11.01.2020р. № 10 з пропозицією сплати протягом 7 днів сплати заборгованість в сумі 108 363,60 грн., пеню в сумі 21 129,42 грн. та штраф в сумі 27 090,90 грн.; претензія отримана відповідачем 16.01.2020р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 1650101957460, проте останнім розрахунки проведені не були.
Оскільки відповідач своєчасно та в повному обсязі з позивачем не розрахувався, останній правомірно звернувся з відповідною позовною заявою до суду.
За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі.
За правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
За подання до суду даної позовної заяви позивачем було сплачено 2 447,84 грн. судового збору, який покладається на відповідача в повному обсязі.
Керуючись ст. 173 - 175, 193 Господарського кодексу України, ст. 11, 202, 205, 526, 530, 546, 549, 625, 626, 629 Цивільного кодексу України, ст. 123, 129, 165, 233, 238, 240, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю СТРОЙ ЦЕНТР до Фермерського господарства ДОБРО про стягнення 163 189 грн. 08 коп. задовольнити повністю.
Стягнути з Фермерського господарства ДОБРО (17552, с. Красляни Прилуцького району Чернігівської області, вул. Безубівська, 64; код 32463891) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю СТРОЙ ЦЕНТР (16500, м. Бахмач Чернігівської області, вул. Роменська, 1; код 35823120) 108 363 грн. 60 коп. заборгованості, 2 483 грн. 24 коп. трьох процентів річних з простроченої суми, 27 090 грн. 90 коп. штрафу, 25 251 грн. 34 коп. пені та 2 447 грн. 84 коп. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України (з урахуванням п. 4 розділу Х Прикінцеві положення Господарського процесуального кодексу України), шляхом подання апеляційної скарги через місцевий господарський суд.
Повний текст рішення складено та підписано 23.04.2020р.
Суддя А.С.Сидоренко
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 23.04.2020 |
Оприлюднено | 24.04.2020 |
Номер документу | 88885741 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Сидоренко А.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні