Справа № 712/206/20
Провадження № 2/712/900/20
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 квітня 2020 року м. Черкаси
Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді Романенко В.А.
за участю секретаря Назаренко М.О.
розглянувши в спрощеному позовному провадженні у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Білий лебідь-2016 до ОСОБА_1 про стягнення боргу,-
В С Т А Н О В И В:
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Білий лебідь-2016 звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення боргу, посилаючись на те, що 15.06.2016 проведено державну реєстрацію об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Білий лебідь-2016 код 40572546, номер запису 1 026 102 0000 016623.
Рішенням № 2 загальних зборів співвласників об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Білий лебідь-2016 , проведених 22.08.2016 встановлено тариф з утримання будинку та прибудинкової території.
З розрахунку тарифу до кількості квадратних метрів квартири відповідача останній має сплачувати 264,96 грн. щомісяця.
Водночас, власником квартири АДРЕСА_1 , вказане рішення загальних зборів співвласників об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Білий лебідь-2016 ігнорується та не виконується.
Так, починаючи з листопада 2017 останній не сплачує внески з утримання будинку та прибудинкової території, тому за відповідачем рахується заборгованість з утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 6124,40 грн.
Вважають за необхідне стягнути з відповідача розмір штрафних санкцій передбачений законодавством.
Враховуючи, що пеня не може бути стягнута за період, що перевищує 6 місяців, для розрахунку штрафних санкцій взято суму заборгованості станом на червень 2019, що складає 4534,64 грн.
Виходячи з суми заборгованості відповідача, останній має сплатити: пені - 787.04 грн., 3 % річних - 67.46 грн.
Просять стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Білий лебідь-2016 (вул. Сумгаїтська, буд. 51, кв. 223, м. Черкаси, 18029, ЄДРПОУ 40572546, р/р НОМЕР_1 в ПАТ КБ Приватбанк МФО 354347) борг з оплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 6124,40 грн., три проценти річних у сумі 67,46 грн., пені у розмірі 787,04 грн., компенсацію судових витрат у вигляді судового збору 1921 грн.
27.02.2020 року позивачем надано заяву про збільшення розміру позовних вимог, в якій зазначає, що зважаючи, що за період грудня-січня відповідачем не сплачено боргу та нараховано, відповідно поточну суму за надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території, вважають, що стягненню підлягає 6124,40 грн., яку відповідач мав сплатити до 01 лютого 2020 року та відповідні штрафні санкції за несвоєчасне виконання свого зобов`язання. Відповідач за невиконання зобов`язання має сплатити 296.69 грн. пені, 25.43 - 3%річних.
Просять стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Білий лебідь-2016 (вул. Сумгаїтська, буд.51,кв.223, м. Черкаси, 18029, ЄДРПОУ 40572546, р/р НОМЕР_1 в ПАТ КБ Приватбанк МФО 354347) борг з оплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 6124 грн. 40 коп., три проценти річних у сумі 92 грн. 89 коп., пені у розмірі 1083 грн. 69 коп., компенсацію судових витрат у виді судового збору 1921 грн. Здійснити розподіл судових витрат.
В судове засідання представник позивача не з`явився, скерував до суду заяву в якій просив справу розглядати в його відсутність, позовні вимоги підтримав та просив їх задоволити, а також не заперечував проти заочного розгляду справи.
Відповідач у судове засідання повторно не з`явилась, причини неявки суду не повідомила, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась судом належним чином.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та обставини справи, які регулюються нормами цивільного та житлового законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно зі ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Статтею 5 ЦПК України передбачено, що, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Водночас, відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
За правилами статей 12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до частини 1 статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (ч. 1 ст. 77 ЦПК).
Відповідно до статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Згідно зі статтею 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; 5) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; 6) як розподілити між сторонами судові витрати; 7) чи є підстави допустити негайне виконання судового рішення; 8) чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.
При ухваленні рішення суд не може виходити за межі позовних вимог.
В судовому засіданні встановлено, що 15.06.2016 проведено державну реєстрацію об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Білий лебідь-2016 код 40572546, номер запису 1 026 102 0000 016623.
Стаття 4 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирних будинків передбачає, що об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. В одному багатоквартирному будинку може бути створено тільки одне об`єднання.
Стаття 1 Закону України Про житлово-комунальні послуги , житлово-комунальні послуги це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України Про житлово-комунальні послуги , послуги по утриманню будинків та прибудинкових територій відноситься до категорії комунальних послуг.
У відповідності до ст. 11 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку рішення загальних зборів є обов`язковим для виконання всіма співвласниками.
Відповідно до ст. 10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Вищим органом управління об`єднання є загальні збори, рішення загальних зборів є обов`язковим для всіх співвласників. До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.
Рішенням № 2 загальних зборів співвласників об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Білий лебідь-2016 , проведених 22.08.2016 встановлено тариф з утримання будинку та прибудинкової території.
З розрахунку тарифу до кількості квадратних метрів квартири відповідача останній має сплачувати 264,96 грн. щомісяця.
Прийняті загальними зборами рішення та розміри внесків є діючими, правомірними, ніким не оспореними та не скасованими.
Відповідачем претензій щодо якості та кількості наданих послуг по обслуговуванню будинку АДРЕСА_3 та прибудинкової території у передбаченому законодавством порядку суду та позивачу надано не було.
Згідно із ст. 162 Житлового кодексу Української РСР плата за користування жилим приміщенням і за комунальні послуги в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін. Плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Строки внесення квартирної плати і плати за комунальні послуги визначаються угодою сторін. Наймач зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги.
Відповідно правового висновку Верховного Суду України, викладеного в постанові від 20 квітня 2016 року (справа № 6-2951цс15), хоч у ч. 1 ст. 19 Закону України Про житлово-комунальні послуги й передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, проте відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 цього Закону споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг. Такому праву прямо відповідає визначений п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України Про житлово-комунальні послуги обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Водночас, власником квартири АДРЕСА_1 , вказане рішення загальних зборів співвласників об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Білий лебідь-2016 ігнорується та не виконується.
Так, починаючи з листопада 2017 останній не сплачує внески з утримання будинку та прибудинкової території, тому за відповідачем рахується заборгованість з утримання будинку та прибудинкової території станом на 01.02.2020 року у розмірі 6124,40 грн.
Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цивільного кодексу України.
Згідно ст. 625 ЦК України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно з Правовою позицією Верховного Суду України від 20.06.2012 року, яка в силу ст. 360-7 ЦПК Україниє обов`язковою для судів загальної юрисдикції, визначено, що правовідносини, які склалися між сторонами на підставі договору про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води є грошовим зобов`язанням, у якому, серед інших прав і обов`язків сторін на боржника покладено виключно певний цивільно-правовий обов`язок по оплаті отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора (ч.1 ст. 509 ЦК України) вимагати сплату грошей за надані послуги. Таким чином, виходячи з юридичної природи правовідносин сторін як грошових зобов`язань, на них поширюється дія ч. 2 ст. 625 ЦК України, як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов`язання.
Закріплена в п. 10 ч. 3 ст. 20 Закону України Про житлово-комунальні послуги правова норма щодо відповідальності боржника за несвоєчасне здійснення оплати за житлово-комунальні послуги у вигляді пені не виключає застосування правових норм, встановлених у ч. 2 ст. 625 ЦК України.
Разом з тим, ч. 1 ст. 26 Закону України Про житлово-комунальні послуги встановлено, що Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Таким чином з відповідача підлягають до стягнення 3% річних у розмірі 92,89 грн., пеню у розмірі 1083,69 грн. (розрахунок приєднано до матеріалів справи).
Оскільки судом установлено, що позивач виконав свої обов`язки по наданню послуг по утриманню будинку АДРЕСА_3 , а відповідач плату за надані послуги належним чином не здійснювала, у зв`язку з чим має заборгованість перед позивачем станом на 01 лютого 2020 року на загальну суму - 7300,98 гривень, суд робить висновок про задоволення позову в цій частині.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України та Закону України Про судовий збір стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Вирішуючи питання про судові витрати суд приходить до висновку, що з ОСОБА_1 на користь позивача підлягають стягненню судові витрати в сумі 1921 грн. 00 коп.
Зі згоди представника позивача суд ухвалює заочне рішення в справі на підставі наявних в справі доказів, що відповідає вимогам ст.ст. 280-282 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 6, 12, 13, 18, 263, 261, 264, 265, 268, 279, 280-282 ЦПК України, ст.ст. 67, 68 ЖК України, ст.ст. 11, 526, 530, 625 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Білий лебідь-2016 до ОСОБА_1 про стягнення боргу задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Білий лебідь-2016 борг з оплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 6124,40 грн., три проценти річних у сумі 92,89 грн., пені у розмірі 1083,69 грн., судові витрати у розмірі 1921 грн., а всього 9221,98 грн.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу (п.15 Розділу ХII Перехідні положення ЦПК України).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Відповідно до п. 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень ЦПК України, на час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк апеляційного оскарження рішення суду продовжується на строк дії такого карантину.
Головуючий:
Суд | Соснівський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 23.04.2020 |
Оприлюднено | 24.04.2020 |
Номер документу | 88891045 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Соснівський районний суд м.Черкас
Романенко В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні