ЧЕРНІГІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
23 квітня 2020 року м. Чернігів
Унікальний номер справи № 733/29/20
Апеляційне провадження № 22-ц/4823/757/20
Суддя Чернігівського апеляційного суду Губар В.С., розглянувши питання про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Державної казначейської служби України на рішення Ічнянського районного суду Чернігівської області від 10 березня 2020 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України, Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області, Управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації про стягнення трьох відсотків річних та інфляційних втрат,
В С Т А Н О В И В :
Рішенням Ічнянського районного суду Чернігівської області від 10 березня 2020 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.
27 березня 2020 року згідно конверту представник Державної казначейської служби України на підставі довіреності Устименко І.Г. звернулась до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Одночасно в апеляційній скарзі представник Державної казначейської служби України на підставі довіреності Устименко І.Г. просить звільнити від сплати судового або відстрочити сплату судового збору за подання апеляційної скарги до вирішення справи по суті, посилаючись на те, що позов заявлений до Держави Україна в особі Державної казначейської служби і вважає, що Держава Україна, що діє через Державну казначейську службу як апелянт у справі не платником судового збору, оскільки як зазначив Верховний Суд на учасників процесу без статусу юридичної особи покладатися обов`язок зі сплати судового збору. Також зазначає, що оскільки позивачем у справі при поданні позовної заяви судовий збір не сплачувався, то не може підлягати сплаті судовий збір при поданні апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції.
Проте, зазначене клопотання не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до змісту ч. 4 ст. 356 ЦПК України, за кожною апеляційною скаргою має бути сплачено судовий збір до вирішення питання про відкриття апеляційного провадження, за виключенням випадків, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України Про судовий збір враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: військовослужбовці; батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Частиною 2 цієї статті передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відтак, перелік підстав для відстрочення сплати судового збору, визначений ст. 8 Закону України Про судовий збір є вичерпний.
За правилом ст. 136 ЦПК України, повноваження відносно відстрочення сплати судових витрат на певний строк, але не більше, як до ухвалення судового рішення у справі, враховуючи майновий стан сторони, має суд першої інстанції.
Оскільки апеляційний суд за своїми повноваженнями перевіряє законність судових рішень судів першої інстанції, повноваженнями щодо постановлення рішення по суті зазначеної цивільної справи та відповідно - щодо відстрочення сплати судового збору до винесення рішення у справі, апеляційний суд не наділений.
Окрім того, відповідно до ст. 129 Конституції України, однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної влади. У зв`язку з цим, зазначені апелянтом обставини не можуть вважатись достатньою підставою для звільнення від сплати судового збору, відстрочення або розстрочення такої сплати.
Окрім того, відповідно до п. 13 ч. 2 ст. 3 Закону України Про судовий збір за подання саме позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішення, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду, а не за подання апеляційних скарг на рішення у справах за позовами інших осіб до них (апелянт Державна казначейська служба України є відповідачем у справі), що має місце у цій справі.
Враховуючи вищенаведене, Державна казначейська служба України не може бути звільнена від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції у цій справі, тому апелянту необхідно сплатити судовий збір в установленому законом розмірі.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час виникнення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Порядок оплати та розміри ставок судового збору визначено Законом України Про судовий збір .
Згідно п/п 6 п.1 ч.2 ст.4 Закону України „Про судовий збір" ставка судового збору за подання до суду апеляційної скарги на рішення суду встановлюється в розмірі 150% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
З матеріалів справи вбачається, що позовні вимоги ОСОБА_1 зводяться до стягнення із державного бюджету України на її користь суму у розмірі 12213 грн. 83 коп., яка складається з 3 % річних - 483 грн. 93 коп., та інфляційного збільшення суми матеріальної шкоди у розмірі 11729 грн. 90 коп., що є вимогою майнового характеру.
Відповідно до п/п 1 п.1 ч.2 ст. 4 Закону України „Про судовий збір" - ставка судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру встановлюється в розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2020 року складає 2102 грн.
Загальна сума оспорюваних позовних вимог майнового характеру складає 12213 грн. 83 коп. грн., а 1 % ціни позову складає 122 грн. 14 коп., що є меншим від 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2020 року (2102 грн. х 0,4 = 840 грн. 80 коп.).
Враховуючи наведене, за подачу апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції апелянту необхідно було сплатити 1261 грн. 20 коп. ((2102 грн. х 0,4) х 150%) .
Відтак, апелянту необхідно сплатити судовий збір у сумі 1261 грн. 20 коп. за наступними реквізитами: розрахунковий рахунок: UA718999980313181206080025002, отримувач - УК у м. Чернігові/м.Чернігів/22030101, код отримувача (ЄДРПОУ) - 38054398, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету - 22030101, найменування коду класифікації доходів бюджету - судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), наявність відомчої ознаки - 80 Апеляційні суди), та надати апеляційному суду оригінал платіжного доручення чи квитанції про сплату судового збору.
За таких обставин, апеляційну скаргу необхідно залишити без руху, надавши апелянту строк для усунення вище зазначеного недоліку.
Керуючись ст.185, ч.2 ст.357 ЦПК України,
У Х В А Л И В :
В задоволенні клопотання Державної казначейської служби України про звільнення або відстрочення сплати судового збору - відмовити.
Апеляційну скаргу Державної казначейської служби України на рішення Ічнянського районного суду Чернігівської області від 10 березня 2020 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України, Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області, Управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації про стягнення трьох відсотків річних та інфляційних втрат залишити без руху.
Запропонувати особі, що подає апеляційну скаргу, протягом десяти днів з моменту отримання копії даної ухвали надати Чернігівському апеляційному суду оригінал квитанції або платіжного доручення про сплату судового збору.
Копію ухвали направити Державній казначейській службі України.
Роз`яснити, що у разі несплати судового збору, апеляційна скарга буде визнана неподаною та повернута.
У відповідності до ЗУ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) від 30 березня 2020 року № 540-ІХ під час дії карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені ст.ст. 185, 357 ЦПК України щодо залишення апеляційної скарги без руху, продовжуються на строк дії такого карантину.
Ухвала оскарженню у касаційному порядку не підлягає.
Суддя В.С.Губар
Суд | Чернігівський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 23.04.2020 |
Оприлюднено | 24.04.2020 |
Номер документу | 88897799 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чернігівський апеляційний суд
Губар В. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні